UEFA Champions League Teams 2015-16

2015–16 UEFA Champions League Teams

Group Stage
BarcelonaTH (1st) Bayern Munich (1st) Porto (2nd) Gent (1st)
Real Madrid (2nd) Wolfsburg (2nd) Paris Saint-Germain (1st) Galatasaray (1st)
Atlético Madrid (3rd) Borussia Mönchengladbach (3rd) Lyon (2nd) Olympiacos (1st)
Chelsea (1st) Juventus (1st) Zenit Saint Petersburg (1st) Sevilla (EL)
Manchester City (2nd) Roma (2nd) PSV Eindhoven (1st)  
Arsenal (3rd) Benfica (1st) Dynamo Kyiv (1st)
Play-off Round
Champions Route League Route
  Valencia (4th) Bayer Leverkusen (4th) Sporting CP (3rd)
Manchester United (4th) Lazio (3rd)  
Third Qualifying Round
Champions Route League Route
Basel (1st) Monaco (3rd) Club Brugge (2nd) Rapid Wien (2nd)
Red Bull Salzburg (1st) CSKA Moscow (2nd) Fenerbahçe (2nd) Sparta Prague (2nd)
Viktoria Plzeň (1st) Ajax (2nd) Panathinaikos (2nd)  
  Shakhtar Donetsk (2nd) Young Boys (2nd)
Second Qualifying Round
Steaua BucureSti (1st) Malmö FF (1st) Qarabağ (1st) Skënderbeu Korçë (1st)
Maccabi Tel Aviv (1st) Ludogorets Razgrad (1st) Dila Gori (1st) Žalgiris Vilnius (1st)
APOEL (1st) Molde (1st) Astana (1st) Vardar (1st)
Midtjylland (1st) Partizan (1st) Sarajevo (1st) Dundalk (1st)
Dinamo Zagreb (1st) Videoton (1st) HJK (1st) Fola Esch (1st)
Lech Poznań (1st) Maribor (1st) Stjarnan (1st) Hibernians (1st)
BATE Borisov (1st) Trenčín (1st) Ventspils (1st)  
Celtic (1st) Milsami Orhei (1st) Rudar Pljevlja (1st)
First Qualifying Round
Crusaders (1st) Pyunik (1st) B36 Tórshavn (1st) FC Santa Coloma (1st)
The New Saints (1st) Levadia Tallinn (1st) Folgore (1st) Lincoln Red Imps (1st)

2014–15 UEFA Champions League Teams

Group Stage
Real Madrid(TH) (3rd) Bayern Munich (1st) Sporting CP (2nd) Galatasaray (2nd)
Atlético Madrid (1st) Borussia Dortmund (2nd) Paris Saint-Germain (1st) Anderlecht (1st)
Barcelona (2nd) Schalke 04 (3rd) Monaco (2nd) Olympiacos (1st)
Manchester City (1st) Juventus (1st) Shakhtar Donetsk (1st) Basel (1st)
Liverpool (2nd) Roma (2nd) CSKA Moscow (1st)  
Chelsea (3rd) Benfica (1st) Ajax (1st)
Play-off Round
Champions Non-champions
  Athletic Bilbao (4th) Bayer Leverkusen (4th) Porto (3rd)
Arsenal (4th) Napoli (3rd)  
Third Qualifying Found
Champions Non-champions
APOEL (1st) Lille (3rd) Beşiktaş (3rd) AEL Limassol (2nd)
AaB (1st) Dnipro Dnipropetrovsk (2nd) Standard Liège (2nd) Copenhagen (2nd)
Red Bull Salzburg (1st) Zenit Saint Petersburg (2nd) Panathinaikos (2nd)  
  Feyenoord (2nd) Grasshoppers (2nd)
Second Qualifying Round
Sparta Prague (1st) Partizan (2nd) HJK (1st) Sutjeska Nikšić (1st)
Steaua București (1st) Slovan Bratislava (1st) Zrinjski Mostar (1st) Rabotnički (1st)
Maccabi Tel Aviv (1st) Strømsgodset (1st) Sheriff Tiraspol (1st) Skënderbeu Korçë (1st)
BATE Borisov (1st) Ludogorets Razgrad (1st) St Patrick's Athletic (1st) Valletta (1st)
Legia Warsaw (1st) Debrecen (1st) Žalgiris Vilnius (1st) F91 Dudelange (1st)
Dinamo Zagreb (1st) Maribor (1st) Aktobe (1st) Cliftonville (1st)
Malmö FF (1st) Dinamo Tbilisi (1st) Ventspils (1st) The New Saints (1st)
Celtic (1st) Qarabağ (1st) KR (1st)  
First Qualifying Round
Levadia Tallinn (1st) HB (1st) FC Santa Coloma (1st)  
Banants (1st) La Fiorita (1st) Lincoln Red Imps (1st)

2013-14 Teams

Group stage
 Bayern Munich (TH/1st)  Atlético Madrid (3rd)  Benfica (2nd)  Shakhtar Donetsk (1st)
 Manchester United (1st)  Borussia Dortmund (2nd)  Paris Saint-Germain (1st)  Olympiacos (1st)
 Manchester City (2nd)  Bayer Leverkusen (3rd)  Marseille (2nd)  Galatasaray (1st)
 Chelsea (3rd)  Juventus (1st)  CSKA Moscow (1st)  Anderlecht (1st)
 Barcelona (1st)  Napoli (2nd)  Ajax (1st)  Copenhagen (1st)
 Real Madrid (2nd)  Porto (1st)  
Play-off round
Champions Non-champions
   Arsenal (4th)  Schalke 04 (4th)  Paços de Ferreira (3rd)
 Real Sociedad (4th)  Milan (3rd)  
Third qualifying round
Champions Non-champions
 Basel (1st)  Lyon (3rd)  PAOK (2nd)  Nordsjælland (2nd)
 Austria Wien (1st)  Zenit Saint Petersburg (2nd)  Fenerbahçe (2nd)[Note TUR]  Grasshopper (2nd)
 APOEL (1st)  PSV Eindhoven (2nd)  Zulte Waregem (2nd)  Red Bull Salzburg (2nd)
   Metalist Kharkiv (2nd)[Note UKR]  
Second qualifying round
 Maccabi Tel Aviv (1st)  Slovan Bratislava (1st)  Sligo Rovers (1st)  FH (1st)
 Celtic (1st)  Molde (1st)  Maribor (1st)  Sutjeska Nikšić (1st)
 Viktoria Plzeň (1st)  Partizan (1st)  Ekranas (1st)  Skënderbeu Korçë (1st)
 Legia Warsaw (1st)  Ludogorets Razgrad (1st)  Sheriff Tiraspol (1st)  Birkirkara (1st)
 Dinamo Zagreb (1st)  Győr (1st)  Neftchi Baku (1st)  The New Saints (1st)
 Steaua Bucureti (1st)  HJK (1st)  Daugava Daugavpils (1st)  Nõmme Kalju (1st)
 BATE Borisov (1st)  Dinamo Tbilisi (1st)  Vardar (1st)  Cliftonville (1st)
 Elfsborg (1st)  Željeznicar (1st)  Shakhter Karagandy (1st)  Fola Esch (1st)
First qualifying round
 Shirak (1st)  EB/Streymur (1st)  Lusitanos (1st)  Tre Penne (1st)