Traditional boat race at Southeast Asian Games 2015

Venue Marina Bay
Dates 6 June 2015 to 7 June 2015
Competitors 148 from 6 nations

Participating Nations

  • Cambodia
  • Indonesia
  • Myanmar
  • Philippines
  • Singapore
  • Thailand

Medalists

Men

Event Gold Silver Bronze
200 m (6-crew)

Thailand (THA)

Laor Iamluek
Tanawoot Waipinid
Thotsaporn Pholseth
Pornchai Tesdee
Vinya Seechomchuen
Pornprom Kramsuk
Boonsong Imtim
Wanchat Thani

Myanmar (MYA)

Gay Saw Htoo
Min Zaw
Aye Kyaw Saw
Aung Saw Moe
Lwin Htet Wai
Naing Min
Aung Zaw Moe
Zaw Min Min

Singapore (SIN)

Neo Aik Jin Clement
Tan Renyi Jerry
Gan Chea Hau
Kiang Jian Xiang
Hong Oz Titus Mong Zi
Loh Zhi Ying
Tan Jit Lun Shawn
Tan Chun Leng

200 m (12-crew)

Indonesia (INA)

Silo
Dedy Irianto Bwefer
Andri Agus Mulyana
Agunawan
Syahrul Sahputra
Arpan
Achmad Fajrurrochman
Sofianto
Muhammad Fajar Faturohman
Jefklin Mehue
Muhammad Syahtiri Ramdhan
Syarifuddin
Azwir Aboni
Rusmin Sina

Thailand (THA)

Laor Iamluek
Nattagun Baengtid
Tanawoot Waipinid
Ekkapong Wongunjai
Chaiyakarn Choochuen
Pornchai Tesdee
Vinya Seechomchuen
Sutee Chimchai
Pornprom Kramsuk
Wanchat Thani
Boonsong Imtim
Asdawut Mitilee
Thotsaporn Pholseth
Phawonrat Roddee

Myanmar (MYA)

Gay Saw Htoo
Min Zaw
Aye Kyaw Saw
Aung Saw Moe
Lwin Htet Wai
Aung Zaw Moe
Naing Min
Thu Thiha
Hein Sai San
Saw Lawkal
Zaw Min Min
Htet Zaw
AungSai Min
Oo Myo Thet

500 m (6-crew)

Myanmar (MYA)

Gay Saw Htoo
Min Zaw
Aye Kyaw Saw
Aung Saw Moe
Lwin Htet Wai
Naing Min
Aung Zaw Moe
Zaw Min Min

Thailand (THA)

Thotsaporn Pholseth
Chaiyakarn Choochuen
Boonsong Imtim
Asdawut Mitilee
Vinya Seechomchuen
Pornchai Tesdee
Tanawoot Waipinid
Sutee Chimchai

Singapore (SIN)

Neo Aik Jin Clement
Tan Renyi Jerry
Gan Chea Hau
Kiang Jian Xiang
Hong Oz Titus Mong Zi
Loh Zhi Ying
Tan Jit Lun Shawn
Tan Chun Leng

500 m (12-crew)

Thailand (THA)

Laor Iamluek
Nattagun Baengtid
Tanawoot Waipinid
Ekkapong Wongunjai
Chaiyakarn Choochuen
Pornchai Tesdee
Vinya Seechomchuen
Sutee Chimchai
Pornprom Kramsuk
Wanchat Thani
Boonsong Imtim
Asdawut Mitilee
Thotsaporn Pholseth
Phawonrat Roddee

Myanmar (MYA)

Gay Saw Htoo
Min Zaw
Aye Kyaw Saw
Aung Saw Moe
Lwin Htet Wai
Aung Zaw Moe
Naing Min
Thu Thiha
Hein Sai San
Saw Lawkal
Zaw Min Min
Htet Zaw
AungSai Min
Oo Myo Theto

Singapore (SIN)

Neo Aik Jin Clement
How Wei Min
Tan Renyi Jerry
Gan Chea Hau
KongPeng Hui
Barath Kumar
Kiang Jian Xiang
Tan Yong Zhi Esmonde
Hong Oz Titus Mong Zi
Loh Zhi Ying
Lam Yi He
Tan Jit Lun Shawn
Lim Wee Siang
Tan Chun Leng

Women

Event Gold Silver Bronze
200 m (6-crew)

Thailand (THA)

Nutcharat Chimbanrai
Nattakant Boonruang
Pranchalee Moonkasem
Jaruwan Chaikan
Mintra Mannok
Patthama Nanthain
Arisara Pantulap
Wanida Thammarat

Myanmar (MYA)

Moe Naw Arkar
Phyo Pyae Pyae
Win Pa Pa
The Cho
Phyo Su Wai
Naing Thet Phyo
Phaw Naw Sae Khu
Thu Saw Myat

Philippines (PHI)

Maria Eucelia Manatad
Raquel Almencion
Ella Fe Niuda
Rosalyn Esguerra
Rea Glore
Glaiza Liwag
Patricia Ann Bustamante
Caranto Maribeth

200 m (12-crew)

Indonesia (INA)

Astri Dwijayanti
Wina Apriani
Ayuning Tika Vihari
Septivina
Riana Yulistrian
Ririn Nurparidah
Ririn Anggraini
Fazriah Nurbayan
Marnia
Alliyah Koesmarlina Sari
Shifa Garnika Nurkarim
Itsnah Tsaniah
Aswiati
Cristina Kafolakari

Thailand (THA)

Nutcharat Chimbanrai
Nattakant Boonruang
Pranchalee Moonkasem
Wanida Thammarat
Prapaporn Pumkhunthod
Suphatthra Kheha
Jaruwan Chaikan
Arisara Pantulap
Saowanee Khamsaeng
Patthama Nanthain
Praewpan Kawsri
Mintra Mannok
Nipaporn Nopsri
Jariya Kankasikam

Myanmar (MYA)

Hlaing Thin Yu
Soe Hay Mar
Thu Saw Myat
Aung War War
Phyo Su Wai
Phaw Naw Sae Khu
Win Pa Pa
Moe Naw Arkar
May Aye Chan
Soe Myint Myint
Thein Aye Aye
Phyo Pyae Pyae
The Cho
Naing Thet Phyo

500 m (6-crew)

Thailand (THA)

Nutcharat Chimbanrai
Nattakant Boonruang
Pranchalee Moonkasem
Nipaporn Nopsri
Mintra Mannok
Arisara Pantulap
Prapaporn Pumkhunthod
Patthama Nanthain

Myanmar (MYA)

Moe Naw Arkar
Phyo Pyae Pyae
Win Pa Pa
The Cho
Phyo Su Wai
Naing Thet Phyo
Phaw Naw Sae Khu
Thu Saw Myat

Singapore (SIN)

Loh Peixuan
Chan Shona Wai Kay
Chen Qiujun Jennifer
Ng Shanice Xuening
Wee Zheng Joyce
Kang Yu Jia
Nai Diana Min Zhen
Ng Ji Yan

500 m (12-crew)

Thailand (THA)

Nutcharat Chimbanrai
Nattakant Boonruang
Pranchalee Moonkasem
Wanida Thammarat
Prapaporn Pumkhunthod
Suphatthra Kheha
Jaruwan Chaikan
Arisara Pantulap
Saowanee Khamsaeng
Patthama Nanthain
Praewpan Kawsri
Mintra Mannok
Nipaporn Nopsri
Jariya Kankasikam

Myanmar (MYA)

Hlaing Thin Yu
Soe Hay Mar
Thu Saw Myat
Aung War War
Phyo Su Wai
Phaw Naw Sae Khu
Win Pa Pa
Moe Naw Arkar
May Aye Chan
Soe Myint Myint
Thein Aye Aye
Phyo Pyae Pyae
The Cho
Naing Thet Phyo

Singapore (SIN)

Loh Peixuan
Chan Shona Wai Kay
Chen Qiujun Jennifer
Ng Shanice Xuening
Wee Zheng Joyce
Kang Yu Jia
Nai Diana Min Zhen
Ng Ji Yan
Choong Pamela Peiling
Han Sze Yi Christie
Hu Qinmei
Leong Yin Xian Ellycia
Lim Xiaowei
Ong Hayden

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Thailand (THA) 5 3 0 8
2 Indonesia (INA) 2 0 0 2
3 Myanmar (MYA) 1 5 2 8
4 Singapore (SIN) 0 0 5 5
5 Philippines (PHI) 0 0 1 1
Total 8 8 8 24