Summer Universiade Taekwondo 2015

Taekwondo at the 2015 Summer Universiade

Venue Hwasun Hanium Culture Sports Center
Dates July 7, 2015 – July 13, 2015

Medal Summary

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 South Korea 8 4 3 15
2 Iran 5 1 3 9
3 China 4 2 3 9
4 Chinese Taipei 1 3 7 11
5 Turkey 1 1 6 8
6 Thailand 1 1 1 3
7 Belgium 1 1 0 2
8 Kazakhstan 1 0 0 1
8 Uzbekistan 1 0 0 1
10 Croatia 0 2 0 2
10 Mexico 0 2 0 2
10 Portugal 0 2 0 2
13 Russia 0 1 5 6
14 Indonesia 0 1 2 3
15 Ivory Coast 0 1 1 2
16 France 0 1 0 1
17 Spain 0 0 3 3
18 Cyprus 0 0 2 2
18 Serbia 0 0 2 2
18 Vietnam 0 0 2 2
21 Brazil 0 0 1 1
21 Great Britain 0 0 1 1
21 Germany 0 0 1 1
21 Netherlands 0 0 1 1
21 Sweden 0 0 1 1
21 United States 0 0 1 1
Total 23 23 46 92

Events

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
-54kg (finweight) Armin Hadipour
Iran (IRI)
Mourad Laachraoui
Belgium (BEL)
Kim Dae-ik
South Korea (KOR)
En Ten Il
Russia (RUS)
-58kg (flyweight) Nursultan Mamayev
Kazakhstan (KAZ)
Rui Bragança
Portugal (POR)
Javad Amirisorkhi
Iran (IRI)
Renat Tukhvatullin
Russia (RUS)
-63kg (bantamweight) Jaouad Achab
Belgium (BEL)
Zhao Shuai
China (CHN)
William Jackson
United States (USA)
Huang Cheng-ching
Chinese Taipei (TPE)
-68kg (featherweight) Berkay Akyol
Turkey (TUR)
Ryu Dae-han
South Korea (KOR)
Joel González
Spain (ESP)
Christian McNeish
Great Britain (GBR)
-74kg (lightweight) Ahmad Khosrofar
Iran (IRI)
Torann Maizeroi
France (FRA)
Ewald Glesmann
Germany (GER)
Said Ustaev
Russia (RUS)
-80kg (welterweight) Saeid Rajabi
Iran (IRI)
Cheick Sallah Cisse
Ivory Coast (CIV)
Liu Wei-ting
Chinese Taipei (TPE)
Wang Guangshuai
China (CHN)
-87kg (middleweight) Omid Amidi
Iran (IRI)
In Kyo-don
South Korea (KOR)
Ensar Uguz
Turkey (TUR)
Qiao Sen
China (CHN)
+87kg (heavyweight) Dmitriy Shokin
Uzbekistan (UZB)
Park Yoon-keun
South Korea (KOR)
Mehran Askari
Iran (IRI)
Maicon de Andrade
Brazil (BRA)
Individual Poomsae Bae Jong-beom
South Korea (KOR)
Mehdi Jamali
Iran (IRI)
Maulana Haidir
Indonesia (INA)
Wu Chuang
China (CHN)
Team Poomsae South Korea (KOR)
Jang Se-hoon
Jo Jeong-hun
Lee Gwang-hyun
Indonesia (INA)
Maulana Haidir
Muhamad Fitracahyanto
Muhammad Wahyu
Vietnam (VIE)
Le Hieu Nghia
Le Thanh Trung
Nguyen Thien Phung
Chinese Taipei (TPE)
Chang Wei-chieh
Chuang Chun-kai
Lu Cheng-lung
Team Kyorugi South Korea (KOR)
In Kyo-don
Kim Dae-ik
Kim Hyeon-seung
Kim Jun-hyeob
China (CHN)
Wang Guangshuai
Zhao Panfeng
Qiao Sen
Zhao Shuai
Cyprus (CYP)
Demetris Moustakas
Ioannis Pilavakis
Marios Fyllakoudias
Russia (RUS)
Alexey Pryazhnikov
Renat Tukhvatullin
Said Ustaev
Viacheslav Minin

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
-46kg (finweight) Lin Wan-ting
Chinese Taipei (TPE)
Wilasinee Khamsribusa
Thailand (THA)
Yu Su-yeon
South Korea (KOR)
Kyriaki Kouttouki
Cyprus (CYP)
-49kg (flyweight) Chanatip Sonkham
Thailand (THA)
Lucija Zaninovic
Croatia (CRO)
Wu Shao-yu
Chinese Taipei (TPE)
Rukiye Yildirim
Turkey (TUR)
-53kg (bantamweight) Kim Min-jeong
South Korea (KOR)
Huang Yun-Wen
Chinese Taipei (TPE)
Mariska Halinda
Indonesia (INA)
Dragana Gladovic
Serbia (SRB)|
-57kg (featherweight) Kim So-hee
South Korea (KOR)
Joana Da Sila Cunha
Portugal (POR)
Rangsiya Nisaisom
Thailand (THA)
Nikita Glasnovic
Sweden (SWE)
-62kg (lightweight) Zhang Hua
China (CHN)
İrem Yaman
Turkey (TUR)
Ruth Gbagbi
Ivory Coast (CIV)
Marta Calvo
Spain (ESP)
-67kg (welterweight) Guo Yunfei
China (CHN)
Chuang Chia-chia
Chinese Taipei (TPE)
Nur Tatar
Turkey (TUR)
Ana Bajic
Serbia (SRB)
-73kg (middleweight) Zheng Shuyin
China (CHN)
Iva Rados
Croatia (CRO)
Reshime Oogink
Netherlands (NED)
Furkan Asena Aydin
Turkey (TUR)
+73kg (heavyweight) Akram Khodabandeh
Iran (IRI)
Kim Bich-na
South Korea (KOR)
Alina Ikaeva
Russia (RUS)
Rosana Simón
Spain (ESP)
Individual Poomsae Yang Han-sol
South Korea (KOR)
Ollin Medina Lopez
Mexico (MEX)
Liao Wen-hsuan
Chinese Taipei (TPE)
Aybuke Yilmaz Elif
Turkey (TUR)
Team Poomsae South Korea (KOR)
Choi Hyo-seo
Choi Ji-eun
Gwak Yeo-won
Chinese Taipei (TPE)
Chen Hsiang-ting
Chen Yi-hsuan
Lee Ying-hsian
Iran (IRI)
Bahareh Ghaderian
Fatemeh Ghasemi
Marjan Salahshouri
Turkey (TUR)
Bengu Alkan
Aybuke Yilmaz Elif
Fatma Torehan
Team Kyorugi China (CHN)
Ren Dandan
Sun Tongtong
Xue Yanhong
Russia (RUS)
Alina Ikaeva
Tatiana Kudashova
Elena Evlampyeva
Yulia Turutina
Chinese Taipei (TPE)
Chuang Chia-Chia
Huang Kuan-Chi
Huang Yun-Wen
Lin Yi-Ching
South Korea (KOR)
Jeon Chae-eun
Kim Min-jeong
Kim So-hee
Lee Da-bin

Mixed Events

Event Gold Silver Bronze
Pairs Poomsae South Korea (KOR)
Gwon Hyeok-in
Lee Jae-hee
Mexico (MEX)
Ollin Medina Lopez
Vaslav Ayala
Chinese Taipei (TPE)
Chen Yi-hsuan
Li Cheng-gang
Vietnam (VIE)
Nguyen Thien Phung
Chau Tuyet Van

Summer Universiade Taekwondo 2011

Poomsae Competition

  1. Men’s Individual Category
  2. Women’s Individual Category
  3. Men’s Team Category - three (3) competitors
  4. Women’s Team Category - three (3) competitors
  5. Mixed Team Category (Pair) - one (1) man and one (1) woman

Kyorugi Competition

Men:-54kg;+54kg -58kg ;+58kg - 63kg;+63kg - 68kg; +68kg - 74kg;+74kg - 80kg ;+80kg - 87kg;+87kg;

Women:-46kg;+46kg - 49kg ;+49kg - 53kg;+53kg - 57kg; +57kg - 62kg;+62kg - 67kg;+67kg - 73kg;+73kg

2011 Summer Universiade Taekwondo Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 South Korea (KOR) 7 3 4 14
2 China (CHN) 4 2 1 7
3 Russia (RUS) 3 0 3 6
4 Turkey (TUR) 2 4 4 10
5 Iran (IRI) 1 4 3 8
6 Chinese Taipei (TPE) 1 1 3 5
7 France (FRA) 1 1 2 4
8 Australia (AUS) 1 0 1 2
9 Thailand (THA) 1 0 0 1
10 Spain (ESP) 0 2 2 4
11 Vietnam (VIE) 0 1 3 4
12 Morocco (MAR) 0 1 1 2
13 Brazil (BRA) 0 1 0 1
13 Philippines (PHI) 0 1 0 1
15 Mexico (MEX) 0 0 6 6
16 Hungary (HUN) 0 0 2 2
17 Canada (CAN) 0 0 1 1
17 Cuba (CUB) 0 0 1 1
17 Cyprus (CYP) 0 0 1 1
17 Egypt (EGY) 0 0 1 1
17 Germany (GER) 0 0 1 1
17 Moldova (MDA) 0 0 1 1
17 United States (USA) 0 0 1 1
Total 21 21 42 84

2011 Summer Universiade Taekwondo Events

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual Poomsae Zhu Yuxiang
China (CHN)
Yang Ju Min
South Korea (KOR)
Nguyen Dinh Toan
Vietnam (VIE)
Ali Nadali Najafabadi
Iran (IRI)
Team Poomsae South Korea
An Jae Seong
Jang Jun Hee
Lee Sang-Mok
China
Guo Fan
Zhu Yuxiang
Zhan Wenpeng
Iran
Hossein Beheshti
Hamid Nazari
Armin Akbari
Vietnam
Le Trung Anh
Le Hieu Nghia
Nguyen Dinh Toan
-54kg Jerranat Nakaviroj
Thailand (THA)
Hsu Chia-lin
Chinese Taipei (TPE)
Erdal Aldemir
Turkey (TUR)
Park Yong Han
South Korea (KOR)
-58kg Safwan Khalil
Australia (AUS)
Hadi Mostean
Iran (IRI)
Serkan Tok
Turkey (TUR)
Andrei Rotaru
Moldova (MDA)
-63kg Umut Bildik
Turkey (TUR)
Steven Barclais
France (FRA)
Chu Yuan-chih
Chinese Taipei (TPE)
Alfonso Victoria Espinosa de Los
Mexico (MEX)
-68kg Kim Hun
South Korea (KOR)
Butch Morrison
Philippines (PHI)
Idulio Islas
Mexico (MEX)
Cesar Mari Puerta
Spain (ESP)
-74kg Kim Seon Uk
South Korea (KOR)
Farzad Zolghadri
Iran (IRI)
Christos Pilavakis
Cyprus (CYP)
Fernando Salvador Corral Ortega
Mexico (MEX)
-80kg Mehran Askari
Iran (IRI)
Yunus Sarı
Turkey (TUR)
Avet Osmanov
Russia (RUS)
Issam Chernoubi
Morocco (MAR)
-87kg Arsen Tcinaridze
Russia (RUS)
Ali Sari
Turkey (TUR)
Balázs Tóth
Hungary (HUN)
Rosbelis Despaigne
Cuba (CUB)
+87kg Arsen Tcinaridze
Russia (RUS)
Ali Sari
Turkey (TUR)
Balázs Tóth
Hungary (HUN)
Rosbelis Despaigne
Cuba (CUB)

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual Poomsae Zhang Jingjing
China (CHN)
Mahsa Mardani
Iran (IRI)
Park Ji Young
South Korea (KOR)
Ollin Medina
Mexico (MEX)
Team Poomsae South Korea
Cho Sung Yae
Jung Seu Min
Kang Yu Jin
Iran
Nastaran Maleki
Mahsa Mardani
Golsoum Mollamadadkhani
China
Zhan Qi
Zhang Jingjing
Zhu Mengxue
Vietnam
Nguyen Thi Le Kim
Nguyen Thi Thu Ngan
Chau Tuyet Van
-46kg
details
Anastasia Valueva
Russia (RUS)
Rukiye Yıldırım
Turkey (TUR)
Liao Wei-chun
Chinese Taipei (TPE)
Itzel Manjarrez
Mexico (MEX)
-49kg
details
Alexandra Lychagina
Russia (RUS)
Kim Jae Ah
South Korea (KOR)
Hung Shih-han
Chinese Taipei (TPE)
Maeva Coutant
France (FRA)
-53kg
details
     
 
-57kg
details
Marlène Harnois
France (FRA)
Hou Yuzhuo
China (CHN)
Ekaterina Musikhina
Russia (RUS)
Kim So-Hee
South Korea (KOR)
-62kg
details
Noh Eun-Sil
South Korea (KOR)
Eva Calvo Gomez
Spain (ESP)
Carmen Marton
Australia (AUS)
Edina Kotsis
Hungary (HUN)
-67kg
details
Guo Yunfei
China (CHN)
Furkan Asena Aydın
Turkey (TUR)
Woo Seu-Mi
South Korea (KOR)
Seham Sawalhy
Egypt (EGY)
-73kg
details
     
 
+73kg
details
Zhang Yongtong
China (CHN)
Wiam Dislam
Morocco (MAR)
Olga Ivanova
Russia (RUS)
Tuba Abus
Turkey (TUR)
-46kg Anastasia Valueva
Russia (RUS)
Rukiye Yıldırım
Turkey (TUR)
Liao Wei-chun
Chinese Taipei (TPE)
Itzel Manjarrez
Mexico (MEX)
-49kg Alexandra Lychagina
Russia (RUS)
Kim Jae Ah
South Korea (KOR)
Hung Shih-han
Chinese Taipei (TPE)
Maeva Coutant
France (FRA)
-53kg Hatice Kübra Yangın
Turkey (TUR)
Laura Urriola Ateca
Spain (ESP)
Aziza Chambers
United States (USA)
Ivett Gonda
Canada (CAN)
-57kg Marlène Harnois
France (FRA)
Hou Yuzhuo
China (CHN)
Ekaterina Musikhina
Russia (RUS)
Kim So-Hee
South Korea (KOR)
-62kg Noh Eun-Sil
South Korea (KOR)
Eva Calvo Gomez
Spain (ESP)
Carmen Marton
Australia (AUS)
Edina Kotsis
Hungary (HUN)
-67kg Guo Yunfei
China (CHN)
Furkan Asena Aydın
Turkey (TUR)
Woo Seu-Mi
South Korea (KOR)
Seham Sawalhy
Egypt (EGY)
-73kg Chuang Chiachia
Chinese Taipei (TPE)
Park Mi Yeon
South Korea (KOR)
Elena Gomez Martinez
Spain (ESP)
Anne-Caroline Graffe
France (FRA)
+73kg Zhang Yongtong
China (CHN)
Wiam Dislam
Morocco (MAR)
Olga Ivanova
Russia (RUS)
Tuba Abus
Turkey (TUR)

Mixed Events

Event Gold Silver Bronze
Team Poomsae South Korea
Lee Jin-Ho
Kang Su Ji
Vietnam
Nguyen Thi Thu Ngan
Le Hieu Nghia
Germany
Claudia Beaujean
Thomas Sommer
Mexico
Gerardo Garcia
Ollin Medina