Summer Universiade Shooting 2015

Shooting at the 2015 Summer Universiade

Venue Naju Jeollanamdo Shooting Range
Dates July 5, 2015 – July 10, 2015

Medal Summary

Medal Table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 China 8 6 3 17
2 South Korea 6 3 4 13
3 Italy 5 3 2 10
4 Russia 3 11 7 21
5 France 3 1 2 6
6 Iran 2 1 3 6
7 Czech Republic 2 1 0 3
8 Thailand 1 3 1 5
9 Mongolia 1 1 1 3
10 Turkey 1 0 1 2
11 Cyprus 1 0 0 1
11 Romania 1 0 0 1
13 Poland 0 2 0 2
14 Serbia 0 1 1 2
14 Slovakia 0 1 1 2
16 India 0 0 3 3
17 Australia 0 0 2 2
17 Kazakhstan 0 0 2 2
19 Chinese Taipei 0 0 1 1
Total 34 34 34 102

Men's Events

Individual

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol Enkhtaivan Davaakhuu
Mongolia (MGL)
Wang Zhiwei
China (CHN)
Jang Ha-lim
South Korea (KOR)
10 metre air rifle Liu Zhiguo
China (CHN)
Yang Haoran
China (CHN)
Park Sung-hyun
South Korea (KOR)
25 metre standard pistol Jean Quiquampoix
France (FRA)
Wang Zhiwei
China (CHN)
Dmitry Brayko
Russia (RUS)
25 metre rapid fire pistol Chen Kehan
China (CHN)
Nikita Sukhanov
Russia (RUS)
Jean Quiquampoix
France (FRA)
50 metre pistol Park Dae-hun
South Korea (KOR)
Rinat Aiupov
Russia (RUS)
Wang Zhiwei
China (CHN)
50 metre rifle prone Kirill Grigorian
Russia (RUS)
Bartosz Jasiecki
Poland (POL)
Yang Haoran
China (CHN)
50 metre rifle three positions Kirill Grigorian
Russia (RUS)
Yang Haoran
China (CHN)
Alexis Raynaud
France (FRA)
Skeet Menelaos Michaelides
Cyprus (CYP)
Alexander Bondar
Russia (RUS)
Michael Palmieri
Italy (ITA)
Trap Valerio Grazini
Italy (ITA)
Filip Marinov
Slovakia (SVK)
Yavuz Ilnam
Turkey (TUR)
Double trap Andrea Vescovi
Italy (ITA)
Artem Nekrasov
Russia (RUS)
Alessandro Chianese
Italy (ITA)

Team

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol South Korea (KOR)
Jang Ha-lim
Park Dae-hun
Seo Jin-sung
Mongolia (MGL)
Enkhtaivan Davaakhuu
Enkhtaivan Badamgarav
Oyun Tuguldur
Russia (RUS)
Nikolai Kilin
Rinat Aiupov
Ruslan Visloguzov
10 metre air rifle China (CHN)
Yang Haoran
Liu Zhiguo
Yang Jiazhou
South Korea (KOR)
Park Sung-hyun
Kim Hyeon-jun
Lee Jea-won
India (IND)
Akhil Sheoran
Harmanvir Singh
Ekambir Singh
25 metre standard pistol France (FRA)
Jean Quiquampoix
Florian Fouquet
Vincent Polo
China (CHN)
Wang Zhiwei
Chen Kehan
Cao Heyuan
Russia (RUS)
Dmitry Brayko
Andrei Shchepetkov
Nikita Sukhanov
25 metre rapid fire pistol Russia (RUS)
Nikita Sukhanov
Andrei Shchepetkov
Dmitry Brayko
South Korea (KOR)
Park Jun-woo
Han Sang-hun
Lee Kyung-won
India (IND)
Achal Pratap Singh Grewal
Amrender Pal Singh Chauhan
Akshay Jain
50 metre pistol South Korea (KOR)
Park Dae-hun
Jang Ha-lim
Lee Tae-hwan
Russia (RUS)
Rinat Aiupov
Nikolai Kilin
Ruslan Visloguzov
Mongolia (MGL)
Enkhtaivan Davaakhuu
Oyun Tuguldur
Enkhtaivan Badamgarav
50 metre rifle prone France (FRA)
Alexis Raynaud
Remi Moreno Flores
Etienne Germond
Poland (POL)
Bartosz Jasiecki
Maciej Wojtasiak
Pawel Pietruk
South Korea (KOR)
Kim Hyeon-jun
Lee Won-gyu
Kwon Il-gu
50 metre rifle three positions China (CHN)
Liu Zhiguo
Yang Haoran
Zhao Zhonghao
France (FRA)
Alexis Raynaud
Etienne Germond
Brian Baudouin
Russia (RUS)
Kirill Grigorian
Dmitrii Sedov
Mikhail Burchalin
Skeet Russia (RUS)
Alexander Bondar
Nikolay Teplyy
Anatoly Fedorov
Italy (ITA)
Michael Palmieri
Giancarlo Tazza
Antonio Morandini
Kazakhstan (KAZ)
Andrey Frolov
Alexandr Yechshenko
Vladimir Pochivalov
Trap Turkey (TUR)
Yavuz Ilnam
Erdinc Kebapci
Nedim Tolga Tuncer
Italy (ITA)
Valerio Grazini
Andrea Miotto
Diego Meoni
Slovakia (SVK)
Filip Marinov
Julius Vass
Matus Dudo
Double trap Italy (ITA)
Alessandro Chianese
Andrea Vescovi
Ignazio maria Tronca
Russia (RUS)
Anton Slepushkin
Artem Nekrasov
Maksim Lazarev
India (IND)
Ankur Mittal
Asgar Hussain Khan
Namanveer Brar

Women's Events

Individual

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol Han Ji-young
South Korea (KOR)
Princhuda Methaweewong
Thailand (THA)
Wu Chia-ying
Chinese Taipei (TPE)
10 metre air rifle Najmeh Khedmati
Iran (IRI)
Gabriela Vognsrova
Czech Republic (CZE)
Ivana Maksimovic
Serbia (SRB)
25 metre pistol Kim Ji-hye
South Korea (KOR)
Zhou Qingyuan
China (CHN)
Lin Yuemei
China (CHN)
50 metre rifle prone Mahlagha Jambozorg
Iran (IRI)
Kim Mi-so
South Korea (KOR)
Sununta Majchacheep
Thailand (THA)
50 metre rifle three positions Laura-Georgeta Ilie
Romania (ROU)
Valentina Protasova
Russia (RUS)
Najmeh Khedmati
Iran (IRI)
Skeet Libuse Jahodova
Czech Republic (CZE)
Natalia Vinogradova
Russia (RUS)
Maria Meleshchenko
Russia (RUS)
Trap Silvana Maria Stanco
Italy (ITA)
Federica Caporsucio
Italy (ITA)
Catherine Skinner
Australia (AUS)

Team

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol China (CHN)
Huang Xiao
Lin Yuemei
Zhou Qingyuan
Thailand (THA)
Tanyaporn Prucksakorn
Princhuda Methaweewong
Pim-on Klaisuban
Russia (RUS)
Margarita Semenova
Alena Doroshkevich
Regina Rizvanova
10 metre air rifle China (CHN)
Chen Dongqi
Yi Siling
Liu Yishuo
Serbia (SRB)
Ivana Maksimovic
Katarina Bisercic
Dragana Todorovic
Iran (IRI)
Najmeh Khedmati
Mahlagha Jambozorg
Maedeh Aminzadeh
25 metre pistol South Korea (KOR)
Kim Ji-hye
Cho Mun-hyeon
Han Ji-young
Thailand (THA)
Tanyaporn Prucksakorn
Naphaswan Yangpaiboon
Pim-on Klaisuban
Russia (RUS)
Anastasia Ryzhikh
Margarita Semenova
Alena Doroshkevich
50 metre rifle prone Thailand (THA)
Sununta Majchacheep
Ratchadaporn Plengsaengthong
Thanyalak Chotphibunsin
China (CHN)
Li Peijing
Chen Dongqi
Chen Fang
Iran (IRI)
Maryam Talebi
Najmeh Khedmati
Mahlagha Jambozorg
50 metre rifle three positions China (CHN)
Chen Dongqi
Yi Silling
Chen Fang
Iran (IRI)
Najmeh Khedmati
Mahlagha Jambozorg
Maryam Talebi
South Korea (KOR)
Yoo Seo-young
Joo Hyun-ji
Kim Mi-so
Skeet Czech Republic (CZE)
Jitka Peskova
Libuse Jahodova
Barbora Sumova
Russia (RUS)
Maria Meleshchenko
Natalia Vinogradova
Ekaterina Begoulova
Kazakhstan (KAZ)
Assem Orynbay
Zhaniya Aidarkhanova
Angelina Michshuk
Trap Italy (ITA)
Silvana Maria Stanco
Federica Caporsucio
Valeria Raffaelli
Russia (RUS)
Svetlana Krasheninnikova
Zoia Khokhlova
Ekaterina Rabaya
Australia (AUS)
Catherine Skinner
Gemma Dunn
Indi Gladman

Summer Universiade Shooting 2013 Medal table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia (RUS) 12 8 5 25
2  China (CHN) 9 8 10 27
3  Italy (ITA) 3 5 1 9
4  Ukraine (UKR) 2 1 1 4
5  South Korea (KOR) 1 5 3 9
6  Thailand (THA) 1 4 2 7
7  Czech Republic (CZE) 1 1 3 5
8  France (FRA) 1 0 2 3
8  Kazakhstan (KAZ) 1 0 2 3
10  Australia (AUS) 1 0 0 1
10  Germany (GER) 1 0 0 1
10  Japan (JPN) 1 0 0 1
13  Mongolia (MGL) 0 1 1 2
13  Poland (POL) 0 1 1 2
15  Slovakia (SVK) 0 0 2 2
16  Serbia (SRB) 0 0 1 1
Total 34 34 34 102

Men's events

Individual

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol Mai Jiajie
China (CHN)
Pang Wei
China (CHN)
Pavel Světlík
Czech Republic (CZE)
10 metre air rifle Liu Zhiguo
China (CHN)
Nazar Luginets
Russia (RUS)
Sergei Kruglov
Russia (RUS)
 
25 metre standard pistol Leonid Yekimov
Russia (RUS)
Li Yuehong
China (CHN)
Clement Bessaguet
France (FRA)
25 metre rapid fire pistol Boris Artaud
France (FRA)
Leonid Yekimov
Russia (RUS)
Ding Feng
China (CHN)
50 metre pistol Pang Wei
China (CHN)
Seo Deok-Won
South Korea (KOR)
Mai Jiajie
China (CHN)
 
50 metre rifle prone Sergey Kamenskiy
Russia (RUS)
Kang Hongwei
China (CHN)
Kim Hyeon-Jun
South Korea (KOR)
50 metre rifle three positions Nazar Luginets
Russia (RUS)
Kang Hongwei
China (CHN)
Tomasz Bartnik
Poland (POL)
 
Skeet Tomáš Nydrle
Czech Republic (CZE)
Tammaro Cassandro
Italy (ITA)
Jakub Tomeček
Czech Republic (CZE)
Trap Yuriy Nikandrov
Ukraine (UKR)
Valerio Grazini
Italy (ITA)
Simone Prosperi
Italy (ITA)
Double trap Antonino Barillà
Italy (ITA)
Yang Yiyang
China (CHN)
Mikhail Leibo
Russia (RUS)

Team

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol South Korea (KOR)
Seo Deok-Won
Lee Dae-Myung
Kim Tae-Young
China (CHN)
Pang Wei
Mai Jiajie
Guo Xukai
Russia (RUS)
Nikola Kilin
Leonid Yekimov
Alexey Yaskevich
10 metre air rifle China (CHN)
Liu Zhiguo
Cao Yifei
Liu Lilong
Russia (RUS)
Nazar Luginets
Sergey Kamenskiy
Sergei Kruglov
South Korea (KOR)
Park Sung-Hyun
Jeon Je-Yul
Lee Jea-Won
 
25 metre standard pistol China (CHN)
Li Yuehong
Ding Feng
Pang Wei
Russia (RUS)
Leonid Yekimov
Andrey Shchepetkov
Dmitry Brayko
South Korea (KOR)
Kim Jun-Hong
Choi Yong-Hoo
Kim Dae-Yoong
25 metre rapid fire pistol Russia (RUS)
Aleksandr Alifirenko
Dmitry Brayko
Leonid Yekimov
South Korea (KOR)
Kim Jun-Hong
Kim Dae-Yoong
Choi Yong-Hoo
France (FRA)
Boris Artaud
Clement Bessaguet
Thomas Delacourt
50 metre pistol Russia (RUS)
Leonid Yekimov
Nikolai Kilin
Sergei Cherviakovskii
South Korea (KOR)
Lee Dae-Myung
Seo Deok-Won
Jang Jin-Hyuk
China (CHN)
Mai Jiajie
Pang Wei
Chen Guopeng
 
50 metre rifle prone China (CHN)
Kang Hongwei
Cao Yifei
Lan Xing
Poland (POL)
Tomasz Bartnik
Pawel Pietruk
Bartosz Jasiecki
Russia (RUS)
Sergey Kamenskiy
Nazar Luginets
Kirill Grigorian
50 metre rifle three positions China (CHN)
Kang Hongwei
Cao Yifei
Lan Xing
Russia (RUS)
Nazar Luginets
Sergei Kruglov
Kirill Grigorian
Serbia (SRB)
Igor Čotra
Milutin Stefanović
Borislav Mazinjanin
 
Skeet Russia (RUS)
Alexander Zemlin
Roman Sentsov
Nikolay Teplyy
Italy (ITA)
Marco Sablone
Giancarlo Tazza
Tammaro Cassandro
Czech Republic (CZE)
Jakub Novota
Jakub Tomeček
Tomáš Nydrle
Trap Italy (ITA)
Diego Meoni
Simone Prosperi
Valerio Grazini
Czech Republic (CZE)
Martin Dvořák
Radim Sedláček
Jan Privara
Slovakia (SVK)
Michal Slamka
Matus Dudo
Boris Stanko
Double trap Russia (RUS)
Aleksandr Furasev
Artem Nekrasov
Mikhail Leibo
Italy (ITA)
Andrea Miotto
Antonino Barillà
Alessandro Chianese
China (CHN)
Mo Junjie
Yang Yiyang
Wen Baolu