Summer Universiade Rowing 2015

Rowing at the 2015 Summer Universiade

Venue Tangeum Lake International Reggeta Course
Dates July 5, 2015 – July 7, 2015

Medal Summary

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Lithuania 4 1 0 5
2 Japan 2 0 1 3
3 Ukraine 1 4 0 5
4 Italy 1 2 3 6
5 Germany 1 2 2 5
6 Poland 1 2 0 3
7 Hungary 1 0 1 2
8 China 1 0 0 1
8 United States 1 0 0 1
10 Netherlands 0 1 5 6
11 New Zealand 0 1 0 1
12 Belarus 0 0 1 1
Total 13 13 13 39

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
Single sculls Zygimantas Galisanskis
Lithuania (LTU)
Simone Martini
Italy (ITA)
Koen Metsemakers
Netherlands (NED)
Lightweight single sculls Jerzy Kowalski
Poland (POL)
Toby Cunliffe-Steel
New Zealand (NZL)
Bence Tamas
Hungary (HUN)
Double sculls Lithuania (LTU)
Rolandas Mascinskas
Saulius Ritter
Poland (POL)
Dawid Grabowski
Adam Wicenciak
Germany (GER)
Timo Piontek
Tim Grohmann
Lightweight double sculls Italy (ITA)
Simone Molteni
Matteo Mulas
Ukraine (UKR)
Stanislav Kovalov
Igor Khmara
Japan (JPN)
Yoshihiro Otsuka
Atsushi Nagata
Coxless pair Hungary (HUN)
Adrian Attila Juhasz
Bela Simon
Italy (ITA)
Simone Ferrarese
Federico Ustolin
Netherlands (NED)
Jort Timmer
Djimmer Smits
Coxless four Germany (GER)
Jakob Schneider
Tobias Oppermann
Arne Schwiethal
Clemens Ernsting
Netherlands (NED)
David Fox
Petrus Adrianus Grunder
Jasper Tissen
Vincent Klaassens
Italy (ITA)
Guglielmo Carcano
Pietro Zileri Dal Verme
Luca Lovisolo
Matteo Borsini
Lightweight coxless four Japan (JPN)
Shota Araki
Tsuguto Hayashi
Takumi Shiga
Kakeru Sato
Germany (GER)
Tobias Franzmann
Stefan Wallat
Torben Neumann
Can Temel
Italy (ITA)
Michele G. Quaranta
Federico Parma
Francesco Schisano
Vincenzo Serpico
Coxed eight United States (USA)
Matthew Herbers
Mitchell Tyson
Peter Mchugh
Wesley Vear
Kevin O'connor
Ryan Searcy
Austin Gentry
Alexander Brown
Hadzo Habibovic
Ukraine (UKR)
Igor Khmara
Andrii Mykhailov
Anton Bondarenko
Yurii Ivanov
Artem Verestiuk
Olexandr Nadtoka
Dmytro Mikhai
Ivan Dovhodko
Vladyslav Nikulin
Netherlands (NED)
Florian Kostelijk
Sjoerd Dijkstra
Sander Josephus De Graaf
Wouter Borghs
Wouter Franciscus Withagen
Henricus Groesen Van
Dirk Adriaanse
Reinier Spillenaar Bilgen
Marcus Hummelink

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
Single sculls Lina Saltyte
Lithuania (LTU)
Nataliia Dovgodko
Ukraine (UKR)
Marloes Oldenburg
Netherlands (NED)
Lightweight single sculls Wang Miao
China (CHN)
Sonata Petrikaite
Lithuania (LTU)
Carolin Franzke
Germany (GER)
Double sculls Lithuania (LTU)
Donata Vistartaite
Milda Valciukaite
Ukraine (UKR)
Ievgeniia Nimchenko
Daryna Verkhogliad
Belarus (BLR)
Tatsiana Klimovich
Krystsina Staraselets
Lightweight double sculls Japan (JPN)
Ayami Oishi
Chiaki Tomita
Poland (POL)
Monika Kowalska
Martyna Mikolajczak
Italy (ITA)
Eleonora Trivella
Valentina Rodini
Coxless four Ukraine (UKR)
Nataliia Kovalova
Nataliia Dovgodko
Ievgeniia Nimchenko
Daryna Verkhogliad
Germany (GER)
Anna-maria Goetz
Ulrike Toerpsch
Johanna Te Neues
Lea-Kathleen Kuehne
Netherlands (NED)
Annemarie Bernhard
Marleen Verburgh
Rosa Bas
Kyra Vries De

Summer Universiade Rowing 2013

Venue : Rowing Centre

Dates: July 6, 2013 – July 8, 2013

Summer Universiade Medal Table 2013

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia 3 1 3 7
2 Germany 3 1 0 4
3 Lithuania 3 0 0 3
4 Ukraine 1 4 3 8
5 Belarus 1 1 0 2
5 South Africa 1 1 0 2
7 Austria 1 0 0 1
8 Italy 0 1 2 3
9 France 0 1 1 2
10 Czech Republic 0 1 0 1
10 Mexico 0 1 0 1
10 Poland 0 1 0 1
13 Hungary 0 0 1 1
13 Japan 0 0 1 1
13 Latvia 0 0 1 1
13 Netherlands 0 0 1 1
Total 13 13 13 39

Men's events

Event Gold Silver Bronze
Single sculls  Mindaugas Griškonis
Lithuania (LTU)
 Patrick Loliger
Mexico (MEX)
 Sergiy Gumennyi
Ukraine (UKR)
Lightweight single sculls  Julius Peschel
Germany (GER)
 Jerzy Kowalski
Poland (POL)
 Gabor Csepregi
Hungary (HUN)
Double sculls  Lithuania (LTU)
Rolandas Maščinskas
Saulius Ritter
 Ukraine (UKR)
Ivan Dovhodko
Olexandr Nadtoka
 Russia (RUS)
Dmitriy Khmylnin
Denis Pribyl
Lightweight double sculls  Austria (AUT)
Paul Sieber
Bernhard Sieber
 Ukraine (UKR)
Igor Khmara
Stanislav Kovalov
 Italy (ITA)
Simone Molteni
Leone Maria Barbaro
 
Coxless pair  Russia (RUS)
Aleksandr Chaukin
Iurii Pshenichnikov
 Ukraine (UKR)
Anton Kholyaznykov
Viktor Hrebennykov
 France (FRA)
Jean Noury
Hugo Laborde
Coxless four  Germany (GER)
Jann-Edzard Junkmann
Milan Dzambasevic
Kay Rückbrodt
Alexander-Nicolas Egler
 Italy (ITA)
Simone Ferrarese
Simone Martini
Mattia Boschelli
Elia Salani
 Russia (RUS)
Andrey Stolyarov
Vasily Stepanov
Mikhail Belov
Denis Nikiforov
Lightweight coxless four  Germany (GER)
Tobias Franzmann
Stefan Wallat
Daniel Wisgott
Lasse Antczak
 France (FRA)
Morgan Maunoir
Barthelemy Agostini
Clement Fonta
Edouard Jonville
 Japan (JPN)
Masato Kobayashi
Hirohide Sakagami
Yusuke Sato
Yusaku Araki
 
Coxed eight  Russia (RUS)
Lev Gritsenko
Victor Misyutkin
Rostislav Drozhzhachikh
Georgy Efremenko
Ivan Balandin
Nikolay Balandin
Anton Zarutskiy
Daniil Andrienko
Pavel Safonkin
 Ukraine (UKR)
Denys Chornyi
Stanislav Chumraiev
Vitalii Tsurkan
Vasyl Zavgorodnii
Ivan Yurchenko
Ivan Futryk
Dmytro Mikhai
Anatolii Radchenko
Vladyslav Nikulin
 Netherlands (NED)
Hugo van Velzen
Vincent van der Leer
Stef Broenink
Maarten van Blokland
Jonathan Lemaire
Geert Hemminga
Menno van Blitterswijk
Mathew Kleine Punte
Marc Hummelink

Women's events

Event Gold Silver Bronze
Single sculls  Nataliya Dovhodko
Ukraine (UKR)
 Jitka Antošová
Czech Republic (CZE)
 Eliza Gulbe
Latvia (LAT)
Lightweight single sculls  Kirsten McCann
South Africa (RSA)
 Olga Arkadova
Russia (RUS)
 Eleonora Trivella
Italy (ITA)
Double sculls  Lithuania (LTU)
Donata Vištartaitė
Milda Valčiukaitė
 Belarus (BLR)
Tatsiana Kukhta
Katsiaryna Shliupskaya
 Ukraine (UKR)
Anna Kravchenko
Olena Buriak
Lightweight double sculls  Belarus (BLR)
Iryna Liaskova
Alena Kryvasheyenka
 Germany (GER)
Katrin Thoma
Nora Wessel
 Russia (RUS)
Anna Yazykova
Natalia Varfolomeeva
 
Coxless four  Russia (RUS)
Yulia Pozdnyakova
Oxana Strelkova
Anastasia Karabelshchikova
Alexandra Fedorova
 South Africa (RSA)
Claire-Louise Bode
Catherine Stark
Kate Christowitz
Holly Jean Norton
 Ukraine (UKR)
Kateryna Sheremet
Ilona Romanesku
Ievgeniia Nimchenko
Daryna Verkhogliad