Summer Universiade Gymnastics 2015

Gymnastics at the XXVIII Summer Universiade

  • Venue : Gwangju Women's University Universiade Gymnasium
  • Dates : July 4, 2015 – July 7, 2015

Medal Summary

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia (RUS) 6 3 4 13
2 Ukraine (UKR) 4 7 4 15
3 Japan (JPN) 3 8 4 15
4 South Korea (KOR) 3 2 2 7
5 Belarus (BLR) 1 1 2 4
6 Great Britain (GBR) 1 1 1 3
7 United States (USA) 1 0 2 3
8 Armenia (ARM) 1 0 0 1
8 China (CHN) 1 0 0 1
8 Germany (GER) 1 0 0 1
11 Finland (FIN) 0 0 2 2
12 Portugal (POR) 0 0 1 1
12 Switzerland (SUI) 0 0 1 1
Total 22 22 23 67

Artistic Gymnastics

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around Japan (JPN)
Chihiro Yoshioka
Kaito Imabayashi
Naoto Hayasaka
Shogo Nonomura
Yuya Kamoto
South Korea (KOR)
Yang Hak-seon
Lee Hyeok-jung
Lee Jun-ho
Park Min-soo
Jo Yeong-gwang
Ukraine (UKR)
Volodymyr Okachev
Ihor Radivilov
Mykyta Yermak
Oleh Vernyayev
Vitalii Arseniev
Individual all-around Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Shogo Nonomura
Japan (JPN)
Akash Modi
United States (USA)
Floor Naoto Hayasaka
Japan (JPN)
Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Shogo Nonomura
Japan (JPN)
Marco Walter
Switzerland (SUI)
Pommel horse Donothan Bailey
United States (USA)
Naoto Hayasaka
Japan (JPN)
Akash Modi
United States (USA)
Rings Artur Tovmasyan
Armenia (ARM)
Ihor Radivilov
Ukraine (UKR)
Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Vault Cen Yu
China (CHN)
Ihor Radivilov
Ukraine (UKR)
Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Parallel bars Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Yuya Kamoto
Japan (JPN)
Chihiro Yoshioka
Japan (JPN)
Horizontal bar Fabian Hambüchen
Germany (GER)
Shogo Nonomura
Japan (JPN)
Yuya Kamoto
Japan (JPN)

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around Russia (RUS)
Polina Fedorova
Daria Elizarova
Maria Paseka
Alla Sidorenko
Ekaterina Kramarenko
Japan (JPN)
Asuka Teramoto
Natsumi Sasada
Wakana Inoue
Sakura Yumoto
Yu Minobe
South Korea (KOR)
Heo Seon-mi
Eum Da-yeon
Park Ji-soo
Park Eun-kyung
Park Se-yeon
Individual all-around Kelly Simm
Great Britain (GBR)
Asuka Teramoto
Japan (JPN)
Natsumi Sasada
Japan (JPN)
Vault Maria Paseka
Russia (RUS)
Kelly Simm
Great Britain (GBR)
Daria Elizarova
Russia (RUS)
Uneven bars Ekaterina Kramarenko
Russia (RUS)
Asuka Teramoto
Japan (JPN)
Maria Paseka
Russia (RUS)
Balance beam Yu Minobe
Japan (JPN)
Polina Fedorova
Russia (RUS)
Ana Filipa Martins
Portugal (POR)
Floor Polina Fedorova
Russia (RUS)
Daria Elizarova
Russia (RUS)
Kelly Simm
Great Britain (GBR)

Rhythmic Gymnastics

Individual

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around Son Yeon-jae
South Korea (KOR)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Melitina Staniouta
Belarus (BLR)
Individual hoop Son Yeon-jae
South Korea (KOR)
Maria Titova
Russia (RUS)
Melitina Staniouta
Belarus (BLR)
Individual ball Son Yeon-jae
South Korea (KOR)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Maria Titova
Russia (RUS)
Individual clubs Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Son Yeon-jae
South Korea (KOR)
Melitina Staniouta
Belarus (BLR)
Individual ribbon Melitina Staniouta
Belarus (BLR)
Son Yeon-jae
South Korea (KOR)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)

Group

Event Gold Silver Bronze
Group all-around Russia (RUS)
Anastasia Osipova
Arina Nikishova
Daria Avtonomova
Daria Kolobova
Iuliia Kosyreva
Valentina Kalinina
Ukraine (UKR)
Anastasiia Mulmina
Oleksandra Gridasova
Olena Dmytrash
Valeriia Gudym
Yevgeniya Gomon
Finland (FIN)
Sonja Kokkonen
Heleri Kolkkanen
Iina Alexandra Linna
Aino Riikka Purje
Kati Iina Rantsi
Group 5 ribbons Russia (RUS)
Anastasia Osipova
Arina Nikishova
Daria Avtonomova
Daria Kolobova
Iuliia Kosyreva
Valentina Kalinina
Ukraine (UKR)
Anastasiia Mulmina
Oleksandra Gridasova
Olena Dmytrash
Valeriia Gudym
Yevgeniya Gomon
Finland (FIN)
Sonja Kokkonen
Heleri Kolkkanen
Iina Alexandra Linna
Aino Riikka Purje
Kati Iina Rantsi
Group 6 clubs + 2 hoops Ukraine (UKR)
Anastasiia Mulmina
Oleksandra Gridasova
Olena Dmytrash
Valeriia Gudym
Yevgeniya Gomon
Japan (JPN)
Asuka Ono
Ayano Sato
Konatsu Arai
Mana Tsutsumi
Minori Shindo
Rina Miura
Russia (RUS)
Anastasia Osipova
Arina Nikishova
Daria Avtonomova
Daria Kolobova
Iuliia Kosyreva
Valentina Kalinina

Start List

Men's Team Final

Day 1 (Gymnastique au sol) Day 2 (Saut de cheval) Day 1 (Cheval d'arçon) Day 2 (Barres parallèles) Day 1 (Gymnastique aux anneaux) Day 2 (Barre fixe)
Subdivision 1 A

MG3

  • Germany
  • Germany
  • Malaysia
  • Armenia

MG5

  • Ireland
  • Ireland
  • Hong Kong
 
Subdivision 1 B

MG4

  • United State
  • United States
  • Poland
  • Belarus

MG1

  • Azerbaija
  • Azerbaijan
  • Slovenia
  • Slovenia

MG2

  • Argentina
  • Argentina
  • Hungary
  • Iraq
Subdivision 2 A
Croatia Australia Belgium
Subdivision 2 B
Mongolia Turkmenistan Uzbekistan
Subdivision 3 A
Singapore Norway Finland
Subdivision 4 A
New Zealand Kazakhstan Chinese Taipei
Subdivision 4 B
France United Kingdom Switzerland
Subdivision 5 A
South Korea Brazil China
Subdivision 5 B
Japan Russia Ukraine

Women's Team Final

Day 1 (Saut de cheval) Day 2 (Balance beam) Day 1 (Uneven bars) Day 2 (Gymnastique au sol)
Subdivision 1 A

MG5

  • Czech Republic
  • Czech Republic
  • Austria

MG2

  • Uzbekistan
  • Uzbekistan
  • Hong Kong
  • Netherlands
Subdivision 1 B

MG4

  • Norway
  • Norway
  • New Zealand

MG6

  • Azerbaijan
  • Azerbaijan
  • South Africa
Subdivision 2 A

MG1

  • Finland
  • Finland
  • Croatia
  • Germany

MG3

  • Ukraine
  • Ukraine
  • Slovenia
  • United Kingdom
Subdivision 3 B
Malaysia Turkmenistan
Subdivision 4 A
South Korea Australia
Subdivision 4 B
Russia Japan

Men's Event Final

Start Order Gymnastique au sol Cheval d'arçon Gymnastique aux anneaux Saut de cheval Barres parallèles Barre fixe
  Rank
1 5 1 7 6 8 5
2 4 7 6 3 7 8
3 7 8 1 4 1 2
4 2 6 8 7 6 4
5 8 3 5 8 4 3
6 6 4 2 5 5 7
7 3 2 3 1 3 6
8 1 5 4 2 2 1

Women's Event Final

Start Order Saut de cheval Uneven bars Balance beam Gymnastique au sol
  Rank
1 3 5 5 2
2 4 7 8 4
3 6 2 2 7
4 1 8 1 1
5 2 4 7 8
6 7 3 3 6
7 8 6 4 3
8 5 1 6 5

Summer Universiade Medal Table 2013

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 18 8 3 29
2  Japan 1 4 3 8
3  South Korea 1 1 0 2
4  Brazil 1 0 0 1
4  China 1 0 0 1
4  North Korea 1 0 0 1
7  Ukraine 0 4 11 15
8  Germany 0 2 3 5
9  Mexico 0 2 0 2
10  Canada 0 1 1 2
11  Belarus 0 1 0 1
12  Bulgaria 0 0 1 1
Total 23 23 22 68

Artistic gymnastics

Men's events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around Russia
Denis Ablyazin
David Belyavskiy
Emin Garibov
Nikita Ignatyev
Nikolai Kuksenkov
Ukraine
Petro Pakhnyuk
Maksym Semiankiv
Oleh Vernyayev
Oleh Stepko
Ihor Radivilov
Japan
Hiroki Ishikawa
Ryohei Kato
Shogo Nonomura
Yusuke Tanaka
Chihiro Yoshioka
Individual all-around

Nikolai Kuksenkov
Russia (RUS)

Fabian Hambüchen
Germany (GER)
Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
 
Floor  Ryohei Kato
Japan (JPN)
Fabian Hambüchen
Germany (GER)
David Belyavskiy
Russia (RUS)
Pommel horse Nikolai Kuksenkov
Russia (RUS)
Daniel Corral
Mexico (MEX)
Oleh Stepko
Ukraine (UKR)
Rings Arthur Zanetti
Brazil (BRA)
 Denis Ablyazin
Russia (RUS)
Ihor Radivilov
Ukraine (UKR)
Vault Arthur Zanetti
Brazil (BRA)
Denis Ablyazin
Russia (RUS)
 Ihor Radivilov
Ukraine (UKR)
Parallel bars Emin Garibov
Russia (RUS)
David Belyavskiy
Russia (RUS)
Oleh Vernyayev
Ukraine (UKR)
Horizontal bar Emin Garibov
Russia (RUS)
 Yusuke Tanaka
Japan (JPN)
Ryohei Kato
Japan (JPN)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
Team all-around Russia
Ksenia Afanasyeva
Anna Dementyeva
Aliya Mustafina
Tatiana Nabieva
Maria Paseka
Japan
Yu Minobe
Mizuho Nagai
Sakura Noda
Arisa Tominaga
Shizuka Tozawa
Germany
Kim Bui
Lisa Katharina Hill
Pia Tolle
Annabelle Hölzer
Individual all-around Aliya Mustafina
Russia (RUS)
 Ksenia Afanasyeva
Russia (RUS)
 Kim Bui
Germany (GER)
 
Vault  Hong Un-Jong
North Korea (PRK)
None awarded  Maria Paseka
Russia (RUS)
 Ksenia Afanasyeva
Russia (RUS)
Uneven bars Aliya Mustafina
Russia (RUS)
Tatiana Nabieva
Russia (RUS)
 Lisa Katharina Hill
Germany (GER)
Balance beam Zhang Yelinzi
China (CHN)
Aliya Mustafina
Russia (RUS)
 Elsabeth Black
Canada (CAN)
Floor Ksenia Afanasyeva
Russia (RUS)
Elsabeth Black
Canada (CAN)
None awarded
 Elsa García
Mexico (MEX)

Rhythmic gymnastics

Individual

Event Gold Silver Bronze
Individual team all-around Margarita Mamun
Russia (RUS)
Alexandra Merkulova
Russia (RUS)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
 
Individual hoop Margarita Mamun
Russia (RUS)
Melitina Staniouta
Belarus (BLR)
Alina Maksymenko
Ukraine (UKR)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Individual ball Alexandra Merkulova
Russia (RUS)
Son Yeon-Jae
South Korea (KOR)
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Individual clubs Margarita Mamun
Russia (RUS)
Alina Maksymenko
Ukraine (UKR)
None awarded
Ganna Rizatdinova
Ukraine (UKR)
Individual ribbon Margarita Mamun
Russia (RUS)
Alexandra Merkulova
Russia (RUS)
Sylvia Miteva
Bulgaria (BUL)

Group

Event Gold Silver Bronze
Group all-around Russia
Anastasia Bliznyuk
Ksenia Dudkina
Olga Ilina
Anastasia Maksimova
Anastasia Nazarenko
Elena Romanchenko
Ukraine
Olena Dmytrash
Yevgeniya Gomon
Oleksandra Gridasova
Valeria Gudym
Viktoria Mazur
Svitlana Prokopova
Japan
Yukari Hatano
Erika Koga
Naomi Kumazawa
Rina Miura
Ayano Sato
Ayumi Yusa
 
Group 10 clubs Russia (RUS)
Anastasia Bliznyuk
Ksenia Dudkina
Olga Ilina
Anastasia Maksimova
Anastasia Nazarenko
Elena Romanchenko
Japan (JPN)
Yukari Hatano
Erika Koga
Naomi Kumazawa
Rina Miura
Ayano Sato
Ayumi Yusa
Ukraine (UKR)
Olena Dmytrash
Yevgeniya Gomon
Oleksandra Gridasova
Valeria Gudym
Viktoria Mazur
Svitlana Prokopova
Group 3 balls + 2 ribbons Russia (RUS)
Anastasia Bliznyuk
Ksenia Dudkina
Olga Ilina
Anastasia Maksimova
Anastasia Nazarenko
Elena Romanchenko
Japan (JPN)
Yukari Hatano
Erika Koga
Naomi Kumazawa
Rina Miura
Ayano Sato
Ayumi Yusa
Ukraine (UKR)
Olena Dmytrash
Yevgeniya Gomon
Oleksandra Gridasova
Valeria Gudym
Viktoria Mazur
Svitlana Prokopova

 2011 Summer Universiade Gymnastics Medals Table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 China (CHN) 11 3 3 17
2 Russia (RUS) 6 11 4 21
3 Japan (JPN) 4 5 6 15
4 Romania (ROU) 3 2 4 9
5 South Korea (KOR) 2 0 2 4
6 Ukraine (UKR) 1 3 2 6
7 Australia (AUS) 1 0 0 1
8 Brazil (BRA) 1 0 0 1
9 Canada (CAN) 0 1 1 2
10 Azerbaijan (AZE) 0 1 0 1
10 Belgium (BEL) 0 1 0 1
10 France (FRA) 0 1 0 1
13 Belarus (BLR) 0 0 3 3
14 Chinese Taipei (TPE) 0 0 1 1
14 Hong Kong (HKG) 0 0 1 1
14 Italy (ITA) 0 0 1 1
Total 29 28 28 85

Individual

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around Yevgeniya Kanayeva
Russia (RUS)
Daria Dmitrieva
Russia (RUS)
Liubov Charkashyna
Belarus (BLR)
Clubs Yevgeniya Kanayeva
Russia (RUS)
Aliya Garayeva
Azerbaijan (AZE)
Alina Maksimenko
Ukraine (UKR)
Hoop Yevgeniya Kanayeva
Russia (RUS)
Alina Maksimenko
Ukraine (UKR)
Deng Senyue
China (CHN)
Ribbon Daria Dmitrieva
Russia (RUS)
Yevgeniya Kanayeva
Russia (RUS)
Liubov Charkashyna
Belarus (BLR)
Ball Yevgeniya Kanayeva
Russia (RUS)
Daria Dmitrieva
Russia (RUS)
Liubov Charkashyna
Belarus (BLR)

Group

Event Gold Silver Bronze
Group all-around China (CHN)
Liu Shu
Ma Qianhui
Wang Xue
Wang Yuting
Wu Mengran
Zou Lie
Russia (RUS)
Alexandra Elyutina
Margarita Goncharova
Yulia Guryanova
Daria Kuvshinova
Anna Loman
Alexandra Makarova
Japan (JPN)
Yurie Akashi
Saori Inagaki
Motoi Kasahara
Yurika Kurimoto
Kaho Okamoto
Kasumi Sakihama
5 balls China (CHN)
Liu Shu
Ma Qianhui
Wang Xue
Wang Yuting
Wu Mengran
Zou Lie
Russia (RUS)
Alexandra Elyutina
Margarita Goncharova
Yulia Guryanova
Daria Kuvshinova
Anna Loman
Alexandra Makarova
Japan (JPN)
Yurie Akashi
Saori Inagaki
Motoi Kasahara
Yurika Kurimoto
Kaho Okamoto
Kasumi Sakihama
3 ribbons + 2 hoops China (CHN)
Liu Shu
Ma Qianhui
Wang Xue
Wang Yuting
Wu Mengran
Zou Lie
Russia (RUS)
Alexandra Elyutina
Margarita Goncharova
Yulia Guryanova
Daria Kuvshinova
Anna Loman
Alexandra Makarova
Japan (JPN)
Yurie Akashi
Saori Inagaki
Motoi Kasahara
Yurika Kurimoto
Kaho Okamoto
Kasumi Sakihama

2011 Summer Universiade Artistic Gymnastics

Men: 

  • Floor
  • Horizontal Bar
  • Parallel Bars
  • Pommel Horse
  • Volt, Rings
  • Individual All-Round
  • Team

Women: 

  • Floor
  • Volt
  • balance beam
  • Uneven Bars
  •  Individual All-Round
  • Team

2011 Summer Universiade Artistic Gymnastics Medal Table

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around Mykola Kuksenkov
Ukraine (UKR)
Shoichi Yamamoto
Japan (JPN)
Nathan Gafuik
Canada (CAN)
Team all-around Japan
Yodai Hojo
Hiroki Ishikawa
Ryuzo Sejima
Masayoshi Yamamoto
Shoichi Yamamoto
China
Chen Xuezhang
Cheng Ran
Liu Rongbing
Wang Guanyin
Yang Shengchao
Romania
Cristian Bataga
Marius Berbecar
Ovidiu Buidoso
Vlad Cotuna
Flavius Koczi
Floor Flavius Koczi
Romania (ROU)
Ryuzo Sejima
Japan (JPN)
Shoichi Yamamoto
Japan (JPN)
Horizontal bar Chen Xuezhang
China (CHN)
Mykola Kuksenkov
Ukraine (UKR)
Hiroki Ishikawa
Japan (JPN)
Parallel bars Wang Guanyin
China (CHN)
Marius Berbecar
Romania (ROU)
Liu Rongbing
China (CHN)
 
Pommel horse Prashanth Sellathurai
Australia (AUS)
Donna-Donny Truyens
Belgium (BEL)
Flavius Koczi
Romania (ROU)
Rings Arthur Zanetti
Brazil (BRA)
Samir Ait Said
France (FRA)
Chen Chihyu
Chinese Taipei (TPE)
Vault Flavius Koczi
Romania (ROU)
Nathan Gafuik
Canada (CAN)
Cheng Ran
China (CHN)

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
Individual all-around Xiao Kangjun
China (CHN)
Mai Yamagishi
Japan (JPN)
Alena Polyan
Russia (RUS)
Team all-around Japan
Mai Yamagishi
Yuma Imanishi
Yu Minobe
Kyoko Oshima
Keiko Mukumoto
Ukraine
Yana Demyanchuk
Maryna Kostiuchenko
Angelina Kysla
Anastasia Koval
Valentyne Holenkova
Russia
Irina Sazonova
Yulia Lozhechko
Ekaterina Skorodumova
Anna Myzdrikova
Alena Polyan
Balance beam Yu Minobe
Japan (JPN)
Guan Wenli
China (CHN)
Mai Yamagishi
Japan (JPN)
Floor Alena Polyan
Russia (RUS)
Keiko Mukumoto
Japan (JPN)
Xiao Kangjun
China (CHN)
Uneven bars Yu Minobe
Japan (JPN)
Mai Yamagishi
Japan (JPN)
Angelina Kysla
Ukraine (UKR)
Vault Jo Hyun-Joo
South Korea (KOR)
Anna Myzdrikova
Russia (RUS)
Alena Polyan
Russia (RUS)
Wong Hiu Ying Angel
Hong Kong (HKG)

2011 Summer Universiade Aerobics Medal Table

Event Gold Silver Bronze
Mixed pairs China (CHN)
Huang Jinxuan
Tao Le
Russia (RUS)
Maxim Grinin
Evgeniya Kudymova
Italy (ITA)
Giulia Bianchi
Emanuele Pagliuca
Trios South Korea (KOR)
Kim Guon Taeck
Lee Kyung Ho
Ryu Ju Sun
Russia (RUS)
Alexander Kondratichev
Kirill Lobaznyuk
Igor Trushkov
Romania (ROU)
Valentin Mavrodineanu
Petru Porime Tolan
Mircea Zamfir
Group China (CHN)
Che Lei
Li Liangfa
Liu Chao
Liu Tianbo
Tao Le
Wang Zizhuo
Russia (RUS)
Danil Chayun
Garsevan Dzhanazyan
Valerii Gusev
Alexander Kondratichev
Kirill Lobaznyuk
Igor Trushkov
Romania (ROU)
Andreea Bogati
Laura Andreea Cristache
Petru Porime Tolan
Anca Claudia Surdu
Mircea Zamfir
Aero-Dance China (CHN)
Che Lei
Huang Jinxuan
Lin Junxian
Liu Chao
Shou Minchao
Tao Le
Wang Yang
Zhao Sitong
Zheng Ziya
Zou Qin
Romania (ROU)
Andreea Bogati
Laura Andreea Cristache
Valentin Mavrodineanu
Petru Porime Tolan
Anca Claudia Surdu
Mircea Zamfir
South Korea (KOR)
Hwang In-Chan
Kim Eung Soo
Kim Sung Ho
Lee Jon Gu
Lee Kyung Ho
Ryu Ju Sun
Song Sung Kyu
Yoon Chang Il
Yoon Kwang Seok
Yun Tae Hee
Aero-Step China (CHN)
Huang Jinxuan
Lin Junxian
Qiao Dayan
Shou Minchao
Wang Yang
Xu Fan
Zhao Sitong
Zheng Ziya
Zou Qin
Russia (RUS)
Polina Amosenok
Danil Chayun
Maxim Grinin
Olga Kislukhina
Veronika Korneva
Anzhella Korotkova
Evgeniya Kudymova
Kirill Lobaznyuk
Dmitrii Safonov
Denis Shurupov
South Korea (KOR)
Choe Ha Neul
Jo Ye Ran
Kim Ji Un
Lee Sa Lang
Shim Mi-Hyun
Shin Hyun-Kyung
Team ranking China (CHN)   Russia (RUS)
Romania (ROU)