Summer Universiade Canoeing 2013

Summer Universiade Canoeing 2013

Venue: Rowing center

Date: July 13, 2013 - July 15, 2013

Medal table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 10 6 5 21
2  Belarus 6 4 4 14
3  Lithuania 3 0 0 3
4  Portugal 2 0 0 2
5  Poland 1 3 8 12
6  Ukraine 1 2 0 3
7  Hungary 1 0 2 3
8  Czech Republic 0 3 1 4
9  Kazakhstan 0 2 0 2
10  Serbia 0 1 3 4
11  Germany 0 1 0 1
11  Italy 0 1 0 1
11  Slovakia 0 1 0 1
14  Spain 0 0 1 1
14  Uzbekistan 0 0 1 1
Total 24 24 25 73

Men's events

Event Gold Silver Bronze
C1 200m Jevgenij Shuklin
Lithuania (LTU)
Andrey Kraitor
Russia (RUS)
Artsem Kozyr
Belarus (BLR)
C1 500m Jevgenij Shuklin
Lithuania (LTU)
Sergey Yemelyanov
Kazakhstan (KAZ)
Andrei Bahdanovich
Belarus (BLR)
C1 1000m Tamás Kiss
Hungary (HUN)
Sergey Yemelyanov
Kazakhstan (KAZ)
Ilia Shtokalov
Russia (RUS)
C2 200m Russia (RUS)
Viktor Melantev
Ivan Shtyl
Czech Republic (CZE)
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Belarus (BLR)
Hleb Saladukha
Dzianis Makhlai
C2 500m Russia (RUS)
Viktor Melantev
Ivan Shtyl
Czech Republic (CZE)
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Poland (POL)
Tomasz Kaczor
Vincent Slominski
C2 1000m Russia (RUS)
Viktor Melantev
Ilya Pervukhin
Czech Republic (CZE)
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
Poland (POL)
Tomasz Kaczor
Vincent Slominski
C4 200m Russia (RUS)
Kirill Shamshurin
Andrey Kraitor
Alexander Kovalenko
Nikolay Lipkin
Belarus (BLR)
Siarhei Pryvolkin
Dzianis Reut
Andrei Bahdanovich
Dzmitry Pivavar
Czech Republic (CZE)
Vojtech Ruso
Dan Drahokoupil
Tomáš Janda
Radek Miskovsky
C4 500m Russia (RUS)
Kirill Shamshurin
Mikhail Pavlov
Pavel Petrov
Alexey Bovdurets
Ukraine (UKR)
Vitaliy Verheles
Denys Kamerylov
Dmytro Ianchuk
Eduard Shemetylo
Uzbekistan (UZB)
Ildar Kayumov
Mirziyodjon Khojiev
Dilshod Yuldashov
Muradjon Azmetov
C4 1000m Ukraine (UKR)
Vitaliy Verheles
Denys Kamerylov
Dmytro Ianchuk
Eduard Shemetylo
Russia (RUS)
Kirill Shamshurin
Rasul Ishmukhamedov
Pavel Petrov
Vladimir Fedosenko
Poland (POL)
Piotr Kuleta
Michal Kudla
Mateusz Kamiński
Patryk Skol
 
K1 200m Ignas Navakauskas
Lithuania (LTU)
Manfredi Rizza
Italy (ITA)
Oleg Kharitonov
Russia (RUS)
K1 500m Fernando Pimenta
Portugal (POR)
Martin Schubert
Germany (GER)
Victor Andrushkin
Russia (RUS)
K1 1000m Fernando Pimenta
Portugal (POR)
Aleh Yurenia
Belarus (BLR)
Rafal Rosolski
Poland (POL)
K2 200m Russia (RUS)
Yury Postrigay
Alexander Dyachenko
Manfredi Rizza
Italy (ITA)
Oleg Kharitonov
Russia (RUS)
K2 500m Belarus (BLR)
Dzianis Zhyhadia
Vitaliy Bialko
Poland (POL)
Pawel Szandrach
Mariusz Kujawski
Russia (RUS)
Evgenii Lukantcov
Dmitry Gudimov
K2 1000m Poland (POL)
Pawel Szandrach
Mariusz Kujawski
Russia (RUS)
Vitaly Yurchenko
Vasily Pogreban
Hungary (HUN)
Mate Petrovics
Gergely Császár
K4 200m Belarus (BLR)
Dzianis Zhyhadia
Vitaliy Bialko
Ukraine (UKR)
Ievgen Karabuta
Maksym Bilchenko
Oleksandr Senkevych
Igor Trunov
Poland (POL)
Sebastian Szypula
Denis Ambroziak
Bartosz Stabno
Dawid Putto
K4 500m Russia (RUS)
Kirill Lyapunov
Aleksandr Sergeev
Victor Andryushkin
Oleg Zhestkov
Belarus (BLR)
Pavel Miadzvedzeu
Dzianis Zhyhadia
Artur Litvinchuk
Vitaliy Bialko
Poland (POL)
Pawel Szandrach
Mariusz Kujawski
Sebastian Szypula
Dawid Putto
K4 1000m Russia (RUS)
Oleg Zhestkov
Maxim Spesivtsev
Alexey Vostrikov
Nikolay Chervov
Poland (POL)
Pawel Florczak
Rafal Rosolski
Martin Brzezinski
Bartosz Stabno
Belarus (BLR)
Pavel Miadzvedzeu
Ivan Tsuranau
Aleh Yurenia
Artur Litvinchuk
Hungary (HUN)
Attila Tas Tóth
Aron Schenk
László Kovács
Gergely Császár

Women's events

Event Gold Silver Bronze
K1 200m Natalia Podolskaya
Russia (RUS)
Marharyta Tsishkevich
Belarus (BLR)
Nikolina Moldovan
Serbia (SRB)
K1 500m Maryna Litvinchuk
Belarus (BLR)
Edyta Dzieniszewska
Poland (POL)
Milica Starović
Serbia (SRB)
K2 200m Belarus (BLR)
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
Serbia (SRB)
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
Russia (RUS)
Natalia Proskurina
Anastasia Lavrova
K2 500m Belarus (BLR)
Aleksandra Grishina
Marharyta Tsishkevich
Russia (RUS)
Natalia Lobova
Anastasia Lavrova
Serbia (SRB)
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
K4 200m Belarus (BLR)
Marharyta Tsishkevich
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
Russia (RUS)
Natalia Podolskaya
Vera Sobetova
Anastasia Sergeeva
Natalia Lobova
Spain (ESP)
Ainara Portela
Laura Pedruelo
María Corbera
Begona Lazcano
K4 500m Belarus (BLR)
Sofiya Yurchanka
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
Russia (RUS)
Natalia Proskurina
Inga Gurzhey
Svetlana Chernigovskaya
Elena Anyshina
Poland (POL)
Agnieszka Kowalczyk
Ewelina Wojnarowska
Edyta Dzieniszewska
Magdalena Krukowska