Summer Universiade Athletics 2015

Athletics at the 2015 Summer Universiade

Host city Gwangju, South Korea
Date(s) July 8, 2015 – July 12, 2015
Main stadium Gwangju Universiade Main Stadium
Level Senior
Events 50
Records set 7 UR's

Medal Summary

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia (RUS) 12 8 9 29
2 Japan (JPN) 4 3 5 12
3 Kazakhstan (KAZ) 4 0 0 0
4 Poland (POL) 3 6 3 12
5 Germany (GER) 3 2 2 7
6 China (CHN) 2 3 4 9
7 South Africa (RSA) 2 0 4 6
8 Belgium (BEL) 2 0 1 3
9 Azerbaijan (AZE) 2 0 0 2
9 Dominican Republic (DOM) 2 0 0 2
11 United States (USA) 1 4 1 6
12 Jamaica (JAM) 1 3 1 5
13 New Zealand (NZL) 1 2 1 4
14 Australia (AUS) 1 1 3 5
15 Belarus (BLR) 1 1 1 3
16 Estonia (EST) 1 1 0 2
17 Czech Republic (CZE) 1 0 2 3
18 Lithuania (LTU) 1 0 1 2
19 Barbados (BAR) 1 0 0 1
19 Ivory Coast (CIV) 1 0 0 1
19 India (IND) 1 0 0 1
19 Ireland (IRL) 1 0 0 1
19 Uganda (UGA) 1 0 0 1
19 Ukraine (UKR) 1 0 0 1
25 Morocco (MAR) 0 3 0 3
26 Canada (CAN) 0 2 1 3
26 Latvia (LAT) 0 2 1 3
28 Romania (ROU) 0 2 0 2
29 Turkey (TUR) 0 1 4 5
30 Chinese Taipei (TPE) 0 1 1 2
31 Algeria (ALG) 0 1 0 1
31 Botswana (BOT) 0 1 0 1
31 Burkina Faso (BUR) 0 1 0 1
31 France (FRA) 0 1 0 1
31 Norway (NOR) 0 1 0 1
31 Slovakia (SVK) 0 1 0 1
37 Italy (ITA) 0 0 1 1
37 Kyrgyzstan (KGZ) 0 0 1 1
37 Sweden (SWE) 0 0 1 1
37 Thailand (THA) 0 0 1 1
Total 50 51 49 150

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
100 metres Akani Simbine
South Africa (RSA)
9.97 UR Ashani Brown
Jamaica (JAM)
10.12 Ramil Guliyev
Turkey (TUR)
10.16
200 metres Hua Wilfried Koffi
Ivory Coast (CIV)
20.41 SB Bryce Robinson
United States (USA)
20.51 Ramil Guliyev
Turkey (TUR)
20.59 SB
400 metres Luguelín Santos
Dominican Republic (DOM)
44.91 SB Leaname Maotoanong
Botswana (BOT)
45:63 Jam Tesar
Czech Republic (CZE)
45:73
800 metres Shaquille Walker
United States (USA)
1:49.05 Abdelati El Guesse
Morocco (MAR)
1:49.29 Rynardt Van Rensburg
South Africa (RSA)
1:49.30
1500 metres Aleksei Kharitonov
Russia (RUS)
3:39:13 PB Abdelali Razyn
Morocco (MAR)
3:39:20 Staffan Ek
Sweden (SWE)
3:39:68
5000 metres Hayle Ibrahimov
Azerbaijan (AZE)
13:44.28 Zouhair Talbi
Morocco (MAR)
14:02.26 Rinas Akhmadeev
Russia (RUS)
14:05:88
10,000 metres Igor Maximov
Russia (RUS)
29:15.30 Nicole Alexandru Soare
Romania (ROU)
29:18.71 PB Keisuke Nakatani
Japan (JPN)
29:19.30
110 metres hurdles Greggmar Swift
Barbados (BAR)
13.43 Konstantin Shabanov
Russia (RUS)
13.57 SB Genta Masuno
Japan (JPN)
13.69
400 metres hurdles Thomas Barr
Ireland (IRL)
48.78 Abdelmalik Lahoulou
Algeria (ALG)
48.99 Ivan ShabLyuev
Russia (RUS)
49.04
3000 metres steeplechase Martin Christian Grau
Germany (GER)
8:31.55 SB Kaur Kivistik
Estonia (EST)
8:32.23 PB Iurii Kloptcov
Russia (RUS)
8:33.09
4x100 metres relay Japan (JPN)
Kazuma Oseto
Kotaro Taniguchi
Takuya Nagata
Tatsuro Suwa
Yuki Koike
39.08 Poland (POL)
Adam Pawlowski
Artur Zaczek
Jacub Adamski
Kamil Krynski
Grzeg Zimniewicz
39.50 South Africa (RSA)
Akani Simbini
Shebatia Trotter
Eckhardt Roussow
Ncincilili Titi
39.68
4x400 metres relay Dominican Republic (DOM)
Luguelín Santos
Gustavo Cuesta
Juander Santos
Máximo Mercedes
Leonel Bonon
3:05.05 Japan (JPN)
Julian Walsh
Kentaro Sato
Kazuma Oseto
Takamasa Kitagawa
Nobuya Kato
3:07.75 Poland (POL)
Michal Pietrzac
Robert Brylinski
Kamil Gurdak
Rafal Omelko
Mateusz Zagorski
3:07.77
20 kilometres walk Dane Bird-Smith
Australia (AUS)
1:21:30 Benjamin Thorne
Canada (CAN)
1:21:33 SB Daisuke Matsunaga
Japan (JPN)
1:22:06
20 km walk team Ukraine (UKR)
Igor Hlavan
Nazar Kovalenko
Ivan Banzeruk
4:17:44 China (CHN)
Sun Chenggang
Yin Jiaxing
Zhang Zhi
Xie Sichao
4:26:10 Russia (RUS)
Sergei Sharypov
Aleksandr Nazarov
Vladislav Maksimov
4:27:17
Half marathon Yusuke Ogura
Japan (JPN)
1:04:41 Tadashi Isshiki
Japan (JPN)
1:04:52 Yuta Takahashi
Japan (JPN)
1:05:29
Half marathon team Japan (JPN)
Yusuke Ogura
Tadashi Isshiki
Yuta Takahashi
Naoki Kudo
3:15:03 Turkey (TUR)
Vedat Gunen
Seref Dirli
Aykut Tasdemir
Mehmet Akkoyun
3:26:17 South Africa (RSA)
Thabang Masihleho
Sibabalwe Mzazi
Marianio Eesou
Zolani Ngqaqa
Goitsemodimo Bothobutle
3:26:29
High jump Daniil Tsyplakov
Russia (RUS)
2.31 m Matus Bubenik
Slovakia (SVK)
2.28 m Hsiang Chun-Hsien
Chinese Taipei (TPE)
2.28 m
Pole vault Nikita Filippov
Kazakhstan (KAZ)
5.50 m Illa Mudrov
Russia (RUS)
5.50 m Robert Sobera
Poland (POL)
5.50 m
Long jump Pavel Shalin
Russia (RUS)
8.29 m Vasilii Kopeikin
Russia (RUS)
8.13 m Rudolph Johannes Pienaard
South Africa (RSA)
7.98 m
Triple jump Dimitri Sorokin
Russia (RUS)
17.29 m PB Hugues Zango
Burkina Faso (BUR)
16.76 m PB Xu Xiaolong
China (CHN)
16.76 m
Shot put Inderjeet Singh
India (IND)
20.27 m Andrei Marius Gag
Romania (ROU)
19.92 m Alexander Bulanov
Russia (RUS)
19.84 m
Discus throw Philip Milanov
Romania (ROU)
64.15 m Matthew Denny
Australia (AUS)
62.58 m PB Andrius Gudzius
Lithuania (LTU)
62.54 m
Hammer throw Paweł Fajdek
Poland (POL)
80.05 m Pavel Bareisha
Belarus (BLR)
75.75 m Siarhei Kalamoyets
Belarus (BLR)
74.68 m
Javelin throw Tanel Laanmäe
Estonia (EST)
81.71 m Shih-Feng Huang
Chinese Taipei (TPE)
81.27 m Zigismunds Sirmais
Latvia (LAT)
79.37 m SB
Decathlon Thomas van der Plaetsen
Belgium (BEL)
7952 pts Bastien Auzeil
France (FRA)
7913 pts Rene Strauss
Germany (GER)
7791 pts

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
100 metres Viktoriya Zyabikina
Kazakhstan (KAZ)
11.23 Shimayra Williams
Jamaica (JAM)
11.46 Elena Kozlova
Russia (RUS)
11.47
200 metres Viktoriya Zyabikina
Kazakhstan (KAZ)
22.77 PB Akeyla Mitchell
United States (USA)
22.95 PB Dallas Sabrina
Jamaica (JAM)
23.24 PB
400 metres Justine Palframan
South Africa (RSA)
51:27 Malgorzata Holub
Poland (POL)
51:93 Huizhen Yang
China (CHN)
51:98
800 metres Angela kate Petty
Australia (AUS)
1.59.06 Campbell Kadine Simova
United States (USA)
1.59.26 Fabienne Kholman
Germany (GER)
1.59.54
1500 metres Docus Ajok
Uganda (UGA)
4:18.53 SB Gabriela Maria Stafford
Canada (CAN)
4:19.27 Kristina Ugarova
Russia (RUS)
4:19.78
5000 metres Kristina Maki
Czech Republic (CZE)
16:03.29 Camille Buscomb
New Zealand (NZL)
16:03.72 Daria Maslova
Kyrgyzstan (KGZ)
16:04.09
10,000 metres Alla Kuliatina
Russia (RUS)
32:52.27 PB Gulshat Fazlitinova
Russia (RUS)
32:55.35 Zhang Yingying
China (CHN)
32:56.60 SB
100 metres hurdles Danielle Gracia Williams
Jamaica (JAM)
12:78 Nina Morozova
Russia (RUS)
12:83 Michelle Jeneke
Australia (AUS)
12:94
400 metres hurdles Joanna linkiewicz
Poland (POL)
55.62 Emilia Ankiewcz
Poland (POL)
56.55 Irina Takuntceva
Russia (RUS)
56.57
3000 metres steeplechase Ekaterina Sokolenko
Russia (RUS)
9:25.77 UR Natalia Vlasova
Russia (RUS)
9:35.99 SB Ozem Kaya
Turkey (TUR)
9:37.79
4x100 metres relay Kazakhstan (KAZ)
Anastassiya Tulapina
Svetlana Ivanchukova
Yuliya Rakhmanova
Viktoriya Zyabkina
44.28 United States (USA)
Ana Holland
Kylie Price
Jade Barber
Nataliyah Friar
44.95 Thailand (THA)
Supawan Thaipat
Phensri Chairoek
Tassaporn Wannakit
Khanrutai Pakdee
45.03
4x400 metres relay Poland (POL)
Malgorzata Holub
Monika Szczesna
Joanna Linkiewicz
Justyna Swiety
3:31.98 Russia (RUS)
Liliia Gafiiatullina
Kristina Malvinova
Irina Takuntceva
Elena Zuykevich
3:32.46 United States (USA)
Akeyla Mitchell
Madeline Kopp
Kimberly Mackay
Alissa Martinez
3:37.20
20 kilometres walk Anisia Kirdiapkina
Russia (RUS)
1:28:18 UR Marina Pandakova
Russia (RUS)
1:29:52 Hou Yongbo
China (CHN)
1:32:42
20 km walk team Russia (RUS)
Anisya Kirdyapkina
Marina Pandakova
Sofiia Brodatskaia
Lina Kalutskaia
4:33:11 China (CHN)
Hou Yongbo
Yang Jiayu
Yang Mingxia
Liu Huan
4:47:58 Australia (AUS)
Rachel Tallent
Stephanie Stigwood
Nicole Fagan
5:06:28
Half marathon Zhang Yingying
China (CHN)
1:15:06 Nanako Kanno
Japan (JPN)
1:15:24 Ayumi Uehara
Japan (JPN)
1:15:35
Half marathon team Japan (JPN)
Nanako Kanno
Ayumi Uehara
Maki Izumida
Sakurako Fukuuchi
3:47:08 China (CHN)
Zhang Yingying
Zhang Meixia
Xiao Huinin
3:55:15 Turkey (TUR)
Nilay Ersun
Seyma Yildiz
Yasemin Can
Elif Tozlu
Burcu Buyukbezgin
3:55:36
High jump Airine Palsyte
Lithuania (LTU)
1.84 m Elisabeth Boyer
United States (USA)
Madara Onuzane
Latvia (LAT)
1.80 m    
Pole vault Li Ling
China (CHN)
4.45 m Eliza McCartney
New Zealand (NZL)
4.40 m SB Chloé Henry
Belgium (BEL)
4.40 m SB
Long jump Yulia Pidluzhnaya
Russia (RUS)
6.79 m SB Anna Jagaciak
Poland (POL)
6.57 m SB Naa Adjeley Anang
Australia (AUS)
6.55 m PB
Triple jump Ekaterina Koneva
Russia (RUS)
14.60 m Jenny Elbe
Germany (GER)
13.86 m Anna Jagaciak
Poland (POL)
13.81 m
Shot put Lena Urbaniak
Germany (GER)
18.00 m PB Paulina Guba
Poland (POL)
17.94 m PB Brittany Ann Nicole Crew
Canada (CAN)
17.27 m PB
Discus throw Yulia Maltseva
Russia (RUS)
59.37 m Marické Steinamacker
Germany (GER)
58.83 m Stefania Strumillo
Italy (ITA)
58.22 m PB
Hammer throw Hanna Skydan
Azerbaijan (AZE)
70.67 m Joanna Fiodorow
Poland (POL)
69.69 m Julia Ratcliffe
New Zealand (NZL)
67.54 m
Javelin throw Tatsiana Khaladovich
Belarus (BLR)
60.45 m lina Muze
Latvia (LAT)
60.26 m Irena Sediva
Czech Republic (CZE)
59.89 m PB
Heptathlon Anna Stephanie Maiwald
Germany (GER)
5965 pts Ida Marcussen
Norway (NOR)
5865 pts Anna Petrich
Russia (RUS)
5795 pts

Participating Nations

Will update soon.

Summer Universiade Athletics 2013

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 22 18 9 49
2  South Africa 5 2 4 11
3  Ukraine 4 5 0 9
4  United States 4 1 0 5
5  Japan 3 4 5 12
6  Poland 2 1 2 5
7  Canada 1 3 1 5
8  Slovakia 1 2 0 3
9  Brazil 1 1 0 2
10  Romania 1 0 3 4
11  Kazakhstan 1 0 2 3
12  Belgium 1 0 1 2
13  Azerbaijan 1 0 0 1
13  Botswana 1 0 0 1
13  Virgin Islands 1 0 0 1
13  Mexico 1 0 0 1
17  China 0 2 2 4
18  Jamaica 0 1 3 4
19  Germany 0 1 2 3
20  Italy 0 1 1 2
20  Lithuania 0 1 1 2
22  Belarus 0 1 0 1
22  Finland 0 1 0 1
22  India 0 1 0 1
22  Kenya 0 1 0 1
22  Latvia 0 1 0 1
22  Senegal 0 1 0 1
22  Spain 0 1 0 1
29  Austria 0 0 2 2
29  Turkey 0 0 2 2
30  Albania 0 0 1 1
30  Australia 0 0 1 1
30  Chile 0 0 1 1
30  Ivory Coast 0 0 1 1
30  Estonia 0 0 1 1
30  Hungary 0 0 1 1
30  Moldova 0 0 1 1
30  New Zealand 0 0 1 1
30  Portugal 0 0 1 1
Total 50 50 49 149

Men's events

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Anaso Jobodwana
South Africa (RSA)
10.10  Ryota Yamagata
Japan (JPN)
10.21  Hua Wilfried Serge Koffi
Ivory Coast (CIV)
10.21
200 metres Anaso Jobodwana
South Africa (RSA)
20.00 Rasheed Dwyer
Jamaica (JAM)
20.23 Shōta Iizuka
Japan (JPN)
20.33
400 metres  Vladimir Krasnov
Russia (RUS)
45.49  Anderson Henriques
Brazil (BRA)
45.50  Nicholas Maitland
Jamaica (JAM)
45.63
800 metres Nijel Amos
Botswana (BOT)
1:46.53 Jozef Repčík
Slovakia (SVK)
1:47.30 SB Andreas Vojta
Austria (AUT)
1:47.31
1500 metres  Valentin Smirnov
Russia (RUS)
3:39.39  Jeremy Rae
Canada (CAN)
3:39.45  Jeremiah Motsau
South Africa (RSA)
3:39.51
5000 metres Hayle Ibrahimov
Azerbaijan (AZE)
13:35.89 UR Paul Chelimo
Kenya (KEN)
13:37.09 Richard Ringer
Germany (GER)
13:37.18
10,000 metres  Stephen Mokoka
South Africa (RSA)
28:45.96  Anatoly Rybakov
Russia (RUS)
28:47.27  Yevgeny Rybakov
Russia (RUS)
28:47.28
 
110 metres hurdles Eddie Lovett
Virgin Islands (ISV)
13.43 Konstantin Shabanov
Russia (RUS)
13.46 SB Sergey Shubenkov
Russia (RUS)
13.47
400 metres hurdles  Martin Kučera
Slovakia (SVK)
49.79 PB Amadou Ndiaye
Senegal (SEN)
49.90 Ian Dewhurst
Australia (AUS)
49.96
3000 metres steeplechase Ilgizar Safiullin
Russia (RUS)
8:32.53 Sebastián Martos Roa
Spain (ESP)
8:37.94  Patrik Nasti
Italy (ITA)
8:38.41
 
4x100 metres relay Ukraine (UKR)
Ruslan Perestiuk
Serhiy Smelyk
Ihor Bodrov
Vitaliy Korzh
38.56 Japan (JPN)
Ryota Yamagata
Yousuke Hara
Rui Yonaguni
Shōta Iizuka
39.12 Poland (POL)
Jakub Adamski
Dariusz Kuć
Artur Zaczek
Kamil Kryński
39.29
4x400 metres relay Russia (RUS)
Maksim Dyldin
Dmitry Buryak
Radel Kashefrazov
Vladimir Krasnov
3:03.70 Canada (CAN)
Benjamin Ayesu-Attah
Brendon Rodney
Michael Robertson
Tyler Harper
3:05.26 South Africa (RSA)
Pieter Conradie
Jacques de Swardt
Pieter Beneke
Wayde van Niekerk
3:06.19
 
20 kilometres walk  Andrey Krivov
Russia (RUS)
1:20:47 UR  Ruslan Dmytrenko
Ukraine (UKR)
1:20:54  Denis Strelkov
Russia (RUS)
1:21:32
20 km walk team  Russia (RUS)
Valery Filipchuk
Andrey Krivov
Konstantin Kulagov
Andrey Ruzavin
Denis Strelkov
4:04:31  Ukraine (UKR)
Ruslan Dmytrenko
Igor Glavan
Nazar Kovalenko
Ivan Losyev
4:08:09  Canada (CAN)
Evan Dunfee
Iñaki Gomez
Benjamin Thorne
4:20:35
Half marathon Sibabalwe Gladwin Mzazi
South Africa (RSA)
1:03:37 SB Stephen Mokoka
South Africa (RSA)
1:03:37 Shogo Nakamura
Japan (JPN)
1:04:21
Half marathon South Africa (RSA)
Stephen Mokoka
Sibabalwe Gladwin Mzazi
Xolisane Zamkele
3:12:52 Japan (JPN)
Toshikatsu Ebina
Shota Hattori
Shogo Nakamura
Yuta Shitara
Hiroki Yamagishi
3:14:02 Russia (RUS)
Artem Aplachkin
Iurii Chechun
Andrey Leyman
Evgeniy Pishchalov
Anatoly Rybakov
3:16:38
 
High jump  Sergey Mudrov
Russia (RUS)
2.31  Andriy Protsenko
Ukraine (UKR)
2.31  Wang Yu
China (CHN)
2.28
Pole vault Gavin Kendricks
United States (USA)
5.60 Seito Yamamoto
Japan (JPN)
5.60 Nikita Filippov
Kazakhstan (KAZ)
5.50
Long jump Luis Rivera
Mexico (MEX)
8.46 WL, NR, UR Aleksandr Menkov
Russia (RUS)
8.42 PB Marcos Chuva
Portugal (POR)
8.15 SB
Triple jump  Viktor Kuznyetsov
Ukraine (UKR)
17.01  Aleksey Fedorov
Russia (RUS)
16.89  Yevgeniy Ektov
Kazakhstan (KAZ)
16.57
Shot put  Aleksandr Lesnoy
Russia (RUS)
20.30  Inderjeet Singh
India (IND)
19.70  Valeriy Kokoev
Russia (RUS)
19.65
Discus throw Ronald Julião
Brazil (BRA)
63.54 Giovanni Faloci
Italy (ITA)
62.23 Gleb Sidorchenko
Russia (RUS)
62.16
Hammer throw  Paweł Fajdek
Poland (POL)
79.99  Marcel Lomnický
Slovakia (SVK)
78.73  Sergej Litvinov
Russia (RUS)
78.08
Javelin throw Dmitry Tarabin
Russia (RUS)
83.11 John Robert Oosthuizen
South Africa (RSA)
81.63  Fatih Avan
Turkey (TUR)
81.24
 
Decathlon  Thomas van der Plaetsen
Belgium (BEL)
8164  Sergey Sviridov
Russia (RUS)
7939  Brent Newdick
New Zealand (NZL)
7611

Women's events

Event Gold Silver Bronze
100 metres  Aurieyall Scott
United States (USA)
11.28  Lina Grinčikaitė
Lithuania (LTU)
11.32  Andreea Ogrăzeanu
Romania (ROU)
11.41
200 metres  Kimberly Hyacinthe
Canada (CAN)
22.78 PB Hanna-Maari Latvala
Finland (FIN)
22.98 PB Andreea Ogrăzeanu
Romania (ROU)
23.10 PB
400 metres  Kseniya Ustalova
Russia (RUS)
50.60  Alena Tamkova
Russia (RUS)
51.17  Anastasia Leroy
Jamaica (JAM)
51.72
800 metres  Margarita Mukasheva
Kazakhstan (KAZ)
1:58.96  Ekaterina Kupina
Russia (RUS)
1:59.57  Eglė Balčiūnaitė
Lithuania (LTU)
1:59.82
1500 metres Yekaterina Sharmina
Russia (RUS)
4:05.49 Elena Korobkina
Russia (RUS)
4:08.13 Luiza Gega
Albania (ALB)
4:08.71
5000 metres Roxana Bârcă
Romania (ROU)
15:39.76 SB Olga Golovkina
Russia (RUS)
15:43.77 Ayuko Suzuki
Japan (JPN)
15:51.47
10,000 metres  Ayuko Suzuki
Japan (JPN)
32:54.17  Alina Prokopyeva
Russia (RUS)
33:00.93  Mai Tsuda
Japan (JPN)
33:14.59
 
100 metres hurdles  Vashti Thomas
United States (USA)
12.61 UR  Alina Talay
Belarus (BLR)
12.78 SB  Danielle Williams
Jamaica (JAM)
12.84
400 metres hurdles  Hanna Titimets
Ukraine (UKR)
54.64  Hanna Yaroshchuk
Ukraine (UKR)
54.77  Irina Davydova
Russia (RUS)
54.79
3000 metres steeplechase  Yulia Zaripova
Russia (RUS)
9:28.00 UR Svitlana Shmidt
Ukraine (UKR)
9:40.41 Gülcan Mıngır
Turkey (TUR)
9:45.88
 
4x100 metres relay Ukraine (UKR)
Olesya Povh
Nataliya Pohrebnyak
Mariya Ryemyen
Viktoriya Piatachenko
42.77 United States (USA)
Vashti Thomas
Aurieyall Scott
Jade Barber
Tristie Johnson
43.54 Poland (POL)
Marika Popowicz
Weronika Wedler
Ewelina Klocek
Malgorzata Koldej
43.81
4x400 metres relay Russia (RUS)
Alena Tamkova
Nadezhda Kotlyarova
Ekaterina Renzhina
Kseniya Ustalova
3:26.61 Canada (CAN)
Noelle Montcalm
Sarah-Lynn Wells
Helen Crofts
Alicia Brown
3:32.93 South Africa (RSA)
Sonja van der Merwe
Arista Nienaber
Justine Palframan
Anneri Ebersohn
3:36.05
 
20 kilometres walk  Anisya Kirdyapkina
Russia (RUS)
1:29:30 UR  Irina Yumanova
Russia (RUS)
1:30:41  Lina Bikulova
Russia (RUS)
1:32:30
Half marathon Mai Tsuda
Japan (JPN)
1:13:12 Alina Prokopyeva
Russia (RUS)
1:13:18 Yukiko Okuno
Japan (JPN)
1:13:24
Half marathon Japan (JPN)
Ayako Mitsui
Yukiko Okuno
Hitomi Suzuki
Mai Tsuda
Yasuka Ueno
3:40:41 Russia (RUS)
Valentina Galimova
Lyudmila Lebedeva
Natalia Novichkova
Alina Prokopyeva
Elena Sedova
3:40:49 China (CHN)
Zhou Jing
Sun Lamei
Gong Lihua
Mei Ying
3:57:30
 
High jump Kamila Stepaniuk
Poland (POL)
1.96 Mariya Kuchina
Russia (RUS)
1.96 PB Anna Iljuštšenko
Estonia (EST)
1.94 SB
Pole vault Anastasia Savchenko
Russia (RUS)
4.60 Martina Schultze
Germany (GER)
4.40 PB Fanny Smets
Belgium (BEL)
4.30 PB
Long jump  Darya Klishina
Russia (RUS)
6.90  Yelena Sokolova
Russia (RUS)
6.73  Michelle Weitzel
Germany (GER)
6.56
Triple jump Ekaterina Koneva
Russia (RUS)
14.82 UR Anna Jagaciak
Poland (POL)
14.21  Carmen Cristina Toma
Romania (ROU)
14.14
Shot put Irina Tarasova
Russia (RUS)
18.75 Liu Xiangrong
China (CHN)
18.58 Natalia Ducó
Chile (CHI)
17.96
Discus throw  Vera Ganeeva
Russia (RUS)
61.26  Elena Panova
Russia (RUS)
56.86  Maryke Oberholzer
South Africa (RSA)
54.09
Hammer throw Jeneva McCall
United States (USA)
73.75 Oksana Kondratyeva
Russia (RUS)
72.22 Zalina Marghieva
Moldova (MDA)
71.10
Javelin throw  Mariya Abakumova
Russia (RUS)
65.12  Victoriia Sudarushkina
Russia (RUS)
62.68  Elisabeth Eberl
Austria (AUT)
55.02
 
Heptathlon Tatyana Chernova
Russia (RUS)
6623 WL Laura Ikauniece
Latvia (LAT)
6321 SB Györgyi Farkas
Hungary (HUN)
6269 PB

Summer Universiade Athletics 2011

Men:

  • Recurve Individual
  • Compound Individual
  • Recurve Team
  • Compound Team

Women:

  • Recurve Individual
  • Compound Individual
  • Recurve Team
  • Compound Team
  • Recurve Mixed Team
  • Compound Mixed Team

2011 Summer Universiade Athletics Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Russia 6 9 6 21
2 Jamaica 5 2 0 7
3 Ukraine 3 3 1 7
4 Turkey 3 0 1 4
5 United States 2 1 2 5
6 Poland 2 1 1 4
7 Japan 1 2 1 4
7 South Africa 1 2 1 4
9 China 1 1 2 4
10 Algeria 1 1 0 2
10 Hungary 1 1 0 2
12 Moldova 1 0 0 1
12 Portugal 1 0 0 1
12 Spain 1 0 0 1
15 Lithuania 0 2 1 3
16 Kazakhstan 0 1 2 3
17 France 0 1 0 1
17 Slovakia 0 1 0 1
17 Slovenia 0 1 0 1
20 Australia 0 0 1 1
20 Ecuador 0 0 1 1
20 Germany 0 0 1 1
20 Greece 0 0 1 1
20 Italy 0 0 1 1
20 Morocco 0 0 1 1
20 Mozambique 0 0 1 1
20 Romania 0 0 1 1
Total 29 29 26 84

2011 Summer Universiade Athletics Events

Men's Events

Event Gold Silver Bronze
100 metres Jacques Harvey - 10.14
Jamaica (JAM)
Rytis Sakalauskas - 10.14NR
Lithuania (LTU)
Su Bingtian - 10.27
China (CHN)
200 metres Rasheed Dwyer- 20.20
PB
Jamaica (JAM)
Thuso Mpuang - 20.59
South Africa (RSA)
Jason Young
Jamaica (JAM)
 
400 metres Marcell Deák-Nagy - 45.50
Hungary (HUN)
Peter Matthews - 45.62
PB
Jamaica (JAM)
Sean Wroe - 45.93
SB
Australia (AUS)
800 metres      
1500 metres Imad Touil - 3:48.13
Algeria (ALG)
Abdelmadjed Touil - 3:48.24
Algeria (ALG)
Valentin Smirnov - 3:48.45
Russia (RUS)
5000 metres      
10,000 metres Suguru Osako - 28:42.83 SB
Japan (JPN)
Stephen Mokoka - 28:53.09
South Africa (RSA)
Ahmed Tamri - 29:06.20
Morocco (MAR)
Half marathon      
Half marathon team      
3000 metres steeplechase      
110 metres hurdles      
400 metres hurdles Jeshua Anderson - 49.03
United States (USA)
Takayuki Kishimoto - 49.52
Japan (JPN)
Kurt Couto - 49.61
Mozambique (MOZ)
High jump Bogdan Bondarenko - 2.28
Ukraine (UKR)
Wojciech Theiner - 2.26
SB
Poland (POL)
Sergey Mudrov - 2.24
Russia (RUS)
Pole vault      
Long jump      
Triple jump Nelson Évora - 17.31
SB
Portugal (POR)
Viktor Kuznyetsov - 16.89
Ukraine (UKR)
Yevgeniy Ektov - 16.83
Kazakhstan (KAZ)
Shot put O'Dayne Richards
Jamaica (JAM) - 19.93
PB
Soslan Tsyrikhov
Russia (RUS) - 19.80
Mason Finley
United States (USA) - 19.72
Discus throw      
Hammer throw Paweł Fajdek - 78.14
Poland (POL)
Marcel Lomnický - 73.90
Slovakia (SVK)
Lorenzo Povegliano - 73.39
Italy (ITA)
Javelin throw      
Decathlon Vasiliy Kharlamov- 8166
Russia (RUS)
Gaël Querin - 7857
France (FRA)
Mikhail Logvinenko - 7835
Russia (RUS)
20 kilometres walk Andrey Krivov - 1:24:15
Russia (RUS)
Mikhail Ryzhov - 1:24:26
Russia (RUS)
Andrés Chocho - 1:24:44
Ecuador (ECU)
20 kilometres walk team Russia - 4:19:19
Andrey Krivov
Mikhail Ryzhov
Andrey Ruzavin
China - 4:24:56
Cai Zelin
Yu Wei
Niu Wenbin
Yang Tao
 
4x100 metres relay      
4x400 metres relay      

Women's Events

Event Gold Silver Bronze
100 metres Carrie Russell - 11.05 =PB
Jamaica (JAM)
Hrystyna Stuy - 11.34 PB
Ukraine (UKR)
Lina Grinčikaitė - 11.44
Lithuania (LTU)
200 metres      
400 metres Olga Topilskaya
Russia (RUS) - 51.63
Yelena Migunova
Russia (RUS) - 51.77 SB
Olga Tereshkova
Kazakhstan (KAZ) -52.36
800 metres Olha Zavhorodnya
Ukraine (UKR )- 1:59.56 PB
Elena Kofanova
Russia (RUS) -1:59.94
Liliya Lobanova
Ukraine (UKR) -2:00.42
1500 metres      
5000 metres      
10,000 metres Fadime Suna - 33:11.92
Turkey (TUR)
Hanae Tanaka - 33:15.57
Japan (JPN)
Mai Ishibashi - 33:41.90
Japan (JPN)
Half marathon      
Half marathon team      
3000 metres steeplechase      
100 metres hurdles      
400 metres hurdles Anna Yaroshchuk - 55.15
Ukraine (UKR)
Irina Davydova - 55.50
Russia (RUS)
Nagihan Karadere - 55.81
Turkey (TUR)
High jump      
Pole vault      
Long jump Anna Nazarova - 6.72
Russia (RUS)
Yuliya Pidluzhnaya - 6.56
Russia (RUS)
Melanie Bauschke - 6.51
Germany (GER)
Triple jump      
Shot put      
Discus throw Żaneta Glanc 63.99 PB
Poland (POL)
Zinaida Sendriūtė - 62.49 PB
Lithuania (LTU)
Svetlana Saykina - 60.81
Russia (RUS)
Hammer throw Zalina Marghieva - 72.93 NR
Moldova (MDA)
Éva Orbán - 71.33 NR
Hungary (HUN)
Bianca Perie - 71.18
Romania (ROU)
Javelin throw Sunette Viljoen - 66.47 AR
South Africa (RSA)
Marina Maximova - 59.87
Russia (RUS)
Justine Robbeson - 59.78
South Africa (RSA)
Heptathlon      
20 kilometres walk Julia Takacs Nyerges - 1:33:51
Spain (ESP)
Tatiana Shemyakina - 1:34:23
Russia (RUS)
Nina Okhotnikova - 1:35:10
Russia (RUS)
20 kilometres walk team China - 4:58:57
Shi Yang
Yang Yawei
Wang Shanshan
   
4x100 metres relay      
4x400 metres relay