Shooting at South American Games 2014

2014

Shooting at South American Games 2014

Medal Table

Rank Country Gold Silver Bronze Total
1 Brazil 4 4 3 11
2 Venezuela 4 2 3 9
3 Peru 3 1 0 4
4 Argentina 1 4 3 8
5 Chile 1 1 3 5
6 Colombia 1 0 0 1
7 Ecuador 0 2 0 2
8 Bolivia 0 0 2 2

Medal summary

Men's events

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol Felipe Wu
Brazil
Frank Bonilla
Venezuela
Rudolf Knijnenburg
Bolivia
10 metre air rifle Bruno Heck
Brazil
Julio Iemma
Venezuela
Elias San Martin
Chile
25 metre rapid fire pistol      
50 metre pistol Manuel Sanchez Maturana
Chile
Stênio Akira
Brazil
Rudolf Knijnenburg
Bolivia
50 metre rifle prone Rosendo Velarte
Argentina
Leonardo Vagner
Brazil
Cassio Cesar
Brazil
50 metre rifle three positions      
Trap Danilo Caro
Colombia
Roberto Schmits
Brazil
Leonel Martinez
Venezuela
Double trap Asier Cilloniz
Peru
Jaison Sandro
Brazil
Franco Di Mauro
Venezuela
Skeet      

Women's events

Event Gold Silver Bronze
10 metre air pistol      
10 metre air rifle      
25 metre pistol Brianda Rivera
Peru
Miriam Quintanillia
Peru
Maria Cardellino
Venezuela
50 metre rifle three positions      
Skeet Daniela Carraro
Brazil
Francisca Crovetto
Chile
Melisa Gil
Argentina

2010

Shooting at South American Games 2010

Medal Table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Brazil 10 6 5 21
2 Venezuela 8 7 2 17
3 Argentina 6 10 10 26
4 Chile 4 3 3 10
5 Colombia 2 2 5 9
6 Bolivia 2 1 5 8
7 Peru 1 5 3 9
8 Netherlands Antilles 1 0 0 1
9 Uruguay 0 0 1 1
Total 34 34 34 102

Men

Event Gold Silver Bronze
Men's 10m air rifle Marcos Antonio Garcia
Chile
Marcelo Albizu
Argentina
Cristian Jaime Bustos
Bolivia
Men's team 10m air rifle Marcos Antonio Garcia
Mauricio Andres Garcia
Chile
Marcelo Albizu
Pablo Alvarez
Argentina
Rocco Rosito
Guilherme Ferreira
Brazil
Men's 50m rifle prone Elias Roberto Onatt
Chile
Raul Vargas
Venezuela
Pablo Alvarez
Argentina
Men's team 50m rifle prone Julio Cesar Iemma
Raul Vargas
Venezuela
Elias Roberto Onatt
Gonzalo Andres Zilleruelo
Chile
Pablo Alvarez
Alex Misael Suligoy
Argentina
Men's 50m rifle 3 positions Rocco Rosito
Brazil
Julio Cesar Iemma
Venezuela
Juan Diego Angeloni
Argentina
Men's team 50m rifle 3 positions Julio Cesar Iemma
Raul Vargas
Venezuela
Pablo Alvarez
Juan Diego Angeloni
Argentina
Rocco Rosito
Aliseu Faria
Brazil
Men's 10m air pistol Julio Almeida
Brazil
Frank Bonilla
Venezuela
Manuel Benjamin Maturana
Chile
Men's team 10m air pistol Julio Almeida
Felipe Wu
Brazil
Frank Bonilla
Marco Antonio Nuñez
Venezuela
Matias Gustavo Orozco
Maximino Modesti
Argentina
Men's 25m standard pistol Julio Almeida
Brazil
José Batista
Brazil
Daniel Cesar Felizia
Argentina
Men's team 25m standard pistol Julio Almeida
José Batista
Brazil
Alex Fernan Enciso
Jorge Enrique Silva
Colombia
Diego Andres Quiroga
Rudolf Cordero
Bolivia
Men's 25m rapid fire pistol Daniel Cesar Felizia
Argentina
Roman Martin Lastretti
Argentina
Bernardo Julian Prado
Colombia
Men's team 25m rapid fire pistol Daniel Cesar Felizia
Roman Martin Lastretti
Argentina
Volney Mello
Emerson Duarte
Brazil
Bernardo Julian Prado
Alex Fernan Enciso
Colombia
Men's 50m pistol Julio Almeida
Brazil
Marco Antonio Nunez
Venezuela
Rafael Alberto Araus
Argentina
Men's team 50m pistol Julio Almeida
Tulio Gomes
Brazil
Rafael Alberto Araus
Maximino Tomas Modesti
Argentina
Marco Antonio Nunez
Frank Bonilla
Venezuela
Men's skeet Fernando Luis Gazzotti
Argentina
Khalid Metwasi
Peru
Marco Rodolfo Walker
Peru
Men's team skeet Khalid Metwasi
Marco Rodolfo Walker
Peru
Bonifacio de Raadt
Marcelo Yamal Jadue
Chile
Fernando Luis Gazzotti
Horacio Pedro Gil
Argentina
Men's trap Nicolas David Guerra
Colombia
Carlos Costa
Brazil
Hugo Jose Rodulfo
Argentina
Men's team trap Nicolas David Guerra
Danilo Guarnieri
Colombia
Fernando Borrello
Hugo Jose Rodulfo
Argentina
Carlos Costa
Eduardo Correa
Brazil
Men's trap automatic Cesar David Flores
Bolivia
Francisco Juan Dibos
Peru
Juan Carlos Gacha
Bolivia
Men's team trap automatic Cesar David Flores
Juan Carlos Gacha
Bolivia
Francisco Juan Dibos
Asier Josu Parodi
Peru
Mario Soarez
Humberto Oliveiro
Venezuela
Men's double trap Felipe Fuzaro
Brazil
Asier Josu Parodi
Peru
Cesar David Flores
Bolivia
Men's team double trap Filipe Fuzaro
Jaison Santin
Brazil
Asier Josu Parodi
Francisco Juan Dibos
Peru
Juan Carlos Gacha
Cesar David Flores
Bolivia

Women

Event Gold Silver Bronze
Women's 10m air rifle Roberta Cabo
Brazil
Wendy Daisy de la Cruz
Bolivia
Cecilia Elena Zeid
Argentina
Women's team 10m air rifle Cecilia Elena Zeid
Amelia Fournel
Argentina
Karina Paola Cerpa
Gabriela Plaza
Chile
Roberta Cabo
Rosane Ewald
Brazil
Women's 50m rifle prone Marlil Luisa Romero
Venezuela
Maria de los Reyes Cardellino
Argentina
Diana Cabrera
Uruguay
Women's team 50m rifle prone Marlil Luisa Romero
Diliana Mendez
Venezuela
Maria de los Reyes Cardellino
Andrea Alvarez
Argentina
Angela Rodriguez
RosMilena Paternina
Colombia
Women's 50m rifle 3 positions Amelia Fournel
Argentina
Cacilia Elena Zeid
Argentina
Karina Paola Loayza
Peru
Women's team 50m rifle 3 positions Amelia Fournel
Cecilia Elena Zeid
Argentina
Lidnimar Rebolledo
Diliana Mendez
Venezuela
Karina Paola Loayza
Silvia Alejandra Lopez
Peru
Women's 10m air pistol Editzy Pimentel
Venezuela
Lenny Estevez
Venezuela
Amanda Haydee Cuellar
Colombia
Women's team 10m air pistol Editzy Pimentel
Lenny Estevez
Venezuela
Ana Mello
Thais Moura
Brazil
Andrea Rodrigues
Barbara Andrea Cayita
Argentina
Women's 25m sport pistol Editzy Pimentel
Venezuela
Amanda Haydee Cuellar
Colombia
Ana Mello
Brazil
Women's team 25m sport pistol Editzy Pimentel
Lenny Estevez
Venezuela
Ana Mello
Cibele Breide
Brazil
Amanda Haydee Cuellar
Maria Terezia Robledo
Colombia
Women's skeet Francisca Valeria Chadid
Chile
Melisa Gil
Argentina
Fabiola Andrea Espinoza
Chile
Women's trap Anne-Marie Pietersz
Netherlands Antilles
Janice Teixeira
Brazil
Pamela Boghikian
Chile