Paralympics 2008 Swimming Scoreboard

Medal table

Rank   Nation   Gold   Silver   Bronze   Total  
1 United States (USA) 17 14 13 44
2 China (CHN) 13 22 17 52
3 Ukraine (UKR) 13 10 20 43
4 Great Britain (GBR) 11 12 18 41
5 Russia (RUS) 11 9 7 27
6 Spain (ESP) 10 12 9 31
7 Australia (AUS) 9 11 9 29
8 Brazil (BRA) 8 7 4 19
9 South Africa (RSA) 8 0 1 9
10 Canada (CAN) 7 7 9 23
11 Mexico (MEX) 5 1 2 8
12 Greece (GRE) 4 5 3 12
13 New Zealand (NZL) 4 2 0 6
14 Belarus (BLR) 3 2 1 6
15 Poland (POL) 2 5 3 10
16 France (FRA) 2 4 0 6
17 Netherlands (NED) 2 2 2 6
18 Czech Republic (CZE) 2 1 4 7
19 Sweden (SWE) 2 0 1 3
20 Germany (GER) 1 3 5 9
21 Japan (JPN) 1 2 2 5
22 Italy (ITA) 1 2 0 3
23 Singapore (SIN) 1 1 0 2
24 Hungary (HUN) 1 0 4 5
25 Cyprus (CYP) 1 0 1 2
25 Denmark (DEN) 1 0 1 2
25 Norway (NOR) 1 0 1 2
28 Israel (ISR) 0 3 0 3
29 South Korea (KOR) 0 1 1 2
30 Ireland (IRL) 0 1 0 1
31 Argentina (ARG) 0 0 1 1
31 Colombia (COL) 0 0 1 1
31 Estonia (EST) 0 0 1 1
31 Portugal (POR) 0 0 1 1
Total 141 139 142 422

 

Men's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle S2
Georgios Kapellakis
Greece (GRE)
Dmitry Kokarev
Russia (RUS)
Jim Anderson
Great Britain (GBR)
50 m freestyle S3
Dmytro Vynohradets'
Ukraine (UKR)
Du Jianping
China (CHN)
yeong-Eon Min
South Korea (KOR)
50 m freestyle S4
David Smétanine
France (FRA)
Richard Oribe
Spain (ESP)
Jan Povysil
Czech Republic (CZE)
50 m freestyle S5
Dmytro Kryzhanovskyy
Ukraine (UKR)
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Sebastián Rodríguez
Spain (ESP)
50 m freestyle S6
Xu Qing
China (CHN)
Tang Yuan
China (CHN)
Anders Olsson
Sweden (SWE)
50 m freestyle S7
David Roberts
Great Britain (GBR)
Matt Walker
Great Britain (GBR)
Lantz Lamback
United States (USA)
50 m freestyle S8
Xiaofu Wang
China (CHN)
Peter Leek
Australia (AUS)
Konstantin Lisenkov
Russia (RUS)
50 m freestyle S9
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Zhi Guo
China (CHN)
Xiaoming Xion
China (CHN)
50 m freestyle S10
Andre Brasil
Brazil (BRA)
Phelipe Rodrigues
Brazil (BRA)
Benoit Huot
Canada (CAN)
50 m freestyle S11
Enhamed Enhamed
Spain (ESP)
Junichi Kawai
Japan (JPN)
lexander Chekurov
Russia (RUS)
50 m freestyle S12
Maksym Veraska
Ukraine (UKR)
Alexander Nevolin-Svetov
Russia (RUS)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
50 m freestyle S13
Oleksii Fedyna
Ukraine (UKR)
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
Andrey Strokin
Russia (RUS)
100 m freestyle S2
Dmitry Kokarev
Russia (RUS)
Georgios Kapellakis
Greece (GRE)
Jim Anderson
Great Britain (GBR)
100 m freestyle S3
Du Jianping
China (CHN)
Dmytro Vynohradets'
Ukraine (UKR)
 Li Hanhua
China (CHN)
100 m freestyle S4
David Smétanine
France (FRA)
Richard Oribe
Spain (ESP)
Jan Povysil
Czech Republic (CZE)
100 m freestyle S5
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Dmytro Kryzhanovskyy
Ukraine (UKR)
Roy Perkins
United States (USA)
100 m freestyle S6
Anders Olsson
Sweden (SWE)
Yuan Tang
China (CHN)
Yuanrun Yang
China (CHN)
100 m freestyle S7
David Roberts
Great Britain (GBR)
Lantz Lamback
United States (USA)
Matt Walker
Great Britain (GBR)
100 m freestyle S8
Xiaofu Wang
China (CHN)
Konstantin Lisenkov
Russia (RUS)
Peter Leek
Australia (AUS)
100 m freestyle S9
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Zhi Guo
China (CHN)
Tamas Sors
Hungary (HUN)
100 m freestyle S10
Andre Brasil
Brazil (BRA)
Phelipe Rodrigues
Brazil (BRA)
Benoit Huot
Canada (CAN)
100 m freestyle S11
Enhamed Enhamed
Spain (ESP)
Bozun Yang
China (CHN)
Grzegorz Polkowski
Poland (POL)
100 m freestyle S12
Maksym Veraska
Ukraine (UKR)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
Alexander Nevolin-Svetov
Russia (RUS)
100 m freestyle S13
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
Oleksii Fedyna
Ukraine (UKR)
Danylo Chufarov
Ukraine (UKR)
200 m freestyle S2
Dmitry Kokarev
Russia (RUS)
Jim Anderson
Great Britain (GBR)
Georgios Kapellakis
Greece (GRE)
200 m freestyle S3
Dmytro Vynohradets'
Ukraine (UKR)
Li Hanhua
China (CHN)
Du Jianping
China (CHN)
200 m freestyle S4
Richard Oribe
Spain (ESP)
David Smétanine
France (FRA)
Jan Povysil
Czech Republic (CZE)
200 m freestyle S5
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Sebastián Rodríguez
Spain (ESP)
Anthony Stephens
Great Britain (GBR)
400 m freestyle S6
Anders Olsson
Sweden (SWE)
Darragh McDonald
Ireland (IRL)
Matt Whorwood
Great Britain (GBR)
400 m freestyle S7
David Roberts
Great Britain (GBR)
Lantz Lamback
United States (USA)
Jay Dohnt
Australia (AUS)
400 m freestyle S8
Sam Hynd
Great Britain (GBR)
Peter Leek
Australia (AUS)
Jiachao Wang
China (CHN)
400 m freestyle S9
Jesús Collado
Spain (ESP)
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Tamas Sors
Hungary (HUN)
400 m freestyle S10
Andre Brasil
Brazil (BRA)
Robert Welbourn
Great Britain (GBR)
Benoit Huot
Canada (CAN)
400 m freestyle S11
Enhamed Enhamed
Spain (ESP)
Bozun Yang
China (CHN)
Donovan Tildesley
Canada (CAN)
400 m freestyle S12
Sergei Punko
Belarus (BLR)
Enrique Floriano
Spain (ESP)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
400 m freestyle S13
Charl Bouwer
South Africa (RSA)
Danylo Chufarov
Ukraine (UKR)
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
50 m backstroke S1
Christos Tampaxis
Greece (GRE)
Andreas Katsaros
Greece (GRE)
João Martins
Portugal (POR)
50 m backstroke S2
Dmitry Kokarev
Russia (RUS)
Jim Anderson
Great Britain (GBR)
Georgios Kapellakis
Greece (GRE)
50 m backstroke S3
Du Jianping
China (CHN)
Min Byeong-Eon
South Korea (KOR)
Dmytro Vynohradets'
Ukraine (UKR)
50 m backstroke S4
Juan Reyes
Mexico (MEX)
David Smétanine
France (FRA)
Huabin Zeng
China (CHN)
50 m backstroke S5
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Junquan He
China (CHN)
Zsolt Vereczkei
Hungary (HUN)
100 m backstroke S6
Igor Plotnikov
Russia (RUS)
Yuanrun Yang
China (CHN)
Yuan Tang
China (CHN)
100 m backstroke S7
Lantz Lamback
United States (USA)
Jon Fox
Great Britain (GBR)
Guillermo Marro
Argentina (ARG)
100 m backstroke S8
Konstantin Lisenkov
Russia (RUS)
Peter Leek
Australia (AUS)
Sean Fraser
Great Britain (GBR)
100 m backstroke S9
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Zhi Guo
China (CHN)
Jarrett Perry
United States (USA)
100 m backstroke S10
Justin Zook
United States (USA)
Michael Anderson
Australia (AUS)
Kardo Ploomipuu
Estonia (EST)
100 m backstroke S11
Bozun Yang
China (CHN)
Damian Pietrasik
Poland (POL)
Viktor Smyrnov
Ukraine (UKR)
100 m backstroke S12
Alexander Nevolin-Svetov
Russia (RUS)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
Maksym Veraska
Ukraine (UKR)
100 m backstroke S13
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
Oleksii Fedyna
Ukraine (UKR)
Dmytro Aleksyeyev
Ukraine (UKR)
50 m breaststroke SB3
Takayuki Suzuki
Japan (JPN)
 Vicente Gil
Spain (ESP)
Miguel Luque
Spain (ESP)
100 m breaststroke SB4
Ricardo Ten
Spain (ESP)
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Moisés Fuentes
Colombia (COL)
100 m breaststroke SB5
Pedro Rangel
Mexico (MEX)
Thomas Grimm
Germany (GER)
Tadhg Slattery
South Africa (RSA)
100 m breaststroke SB6
Alexey Fomenko
Russia (RUS)
Gareth Duke
Great Britain (GBR)
Matt Whorwood
Great Britain (GBR)
100 m breaststroke SB7
Sascha Kindred
Great Britain (GBR)
Blake Cochrane
Australia (AUS)
Rudy Garcia-Tolson
United States (USA)
100 m breaststroke SB8
Andriy Kalyna
Ukraine (UKR)
Xiaofu Wang
China (CHN)
Alejandro Sánchez
Spain (ESP)
100 m breaststroke SB9
Kevin Paul
South Africa (RSA)
Furong Lin
China (CHN)
Denis Dorogaev
Russia (RUS)
100 m breaststroke SB11
Oleksandr Mashchenko
Ukraine (UKR)
Bozun Yang
China (CHN)
Viktor Smyrnov
Ukraine (UKR)
100 m breaststroke SB12
Maksym Veraska
Ukraine (UKR)
Sergei Punko
Belarus (BLR)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
100 m breaststroke SB13
Oleksii Fedyna
Ukraine (UKR)
Daniel Sharp
New Zealand (NZL)
Uladzimir Izotau
Belarus (BLR)
50 m butterfly S5
Roy Perkins
United States (USA)
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Junquan He
China (CHN)
50 m butterfly S6
Xu Qing
China (CHN)
Kyosuke Oyama
Japan (JPN)
Sascha Kindred
Great Britain (GBR)
50 m butterfly S7
Rong Tian
China (CHN)
Matt Walker
Great Britain (GBR)
Mang Pei
China (CHN)
100 m butterfly S8
Peter Leek
Australia (AUS)
Wei Yanpeng
China (CHN)
Wang Xiaofu
China (CHN)
100 m butterfly S9
Tamas Sors
Hungary (HUN)
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Guo Zhi
China (CHN)
100 m butterfly S10
Andre Brasil
Brazil (BRA)
David Julian Levecq
Spain (ESP)
Mike van der Zanden
Netherlands (NED)
100 m butterfly S11
Enhamed Enhamed
Spain (ESP)
Oleksandr Mashchenko
Ukraine (UKR)
Junichi Kawai
Japan (JPN)
Viktor Smyrnov
Ukraine (UKR)
100 m butterfly S12
Raman Makarau
Belarus (BLR)-->
Sergei Punko
Belarus (BLR)-->
Anton Stabrovskyy
Ukraine (UKR)-->
100 m butterfly S13
Dzmitry Salei
Belarus (BLR)
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
Andrey Strokin
Russia (RUS)
150 m individual medley SM4
Cameron Leslie
New Zealand (NZL)
Vicente Javier Torres
Spain (ESP)
Takayuki Suzuki
Japan (JPN)
200 m individual medley SM5
Daniel Dias
Brazil (BRA)
Junquan He
China (CHN)
Pablo Cimadevila
Spain (ESP)
200 m individual medley SM6
Sascha Kindred
Great Britain (GBR)
Yang Yuanrun
China (CHN)
Xu Qing
China (CHN)
200 m individual medley SM7
 Rudy Garcia-Tolson
United States (USA)
Tian Rong
China (CHN)
Matt Walker
Great Britain (GBR)
200 m individual medley SM8
Peter Leek
Australia (AUS)
Jiachao Wang
China (CHN)
Sam Hynd
Great Britain (GBR)
200 m individual medley SM9
Matthew Cowdrey
Australia (AUS)
Andriy Kalyna
Ukraine (UKR)
Cody Bureau
United States (USA)
200 m individual medley SM10
Rick Pendleton
Australia (AUS)
Andre Brasil
Brazil (BRA)
Benoit Huot
Canada (CAN)
200 m individual medley SM12
Maksym Veraska
Ukraine (UKR)
Alexander Nevolin-Svetov
Russia (RUS)
Sergii Klippert
Ukraine (UKR)
200 m individual medley SM13
Oleksii Fedyna
Ukraine (UKR)
Charalampos Taiganidis
Greece (GRE)
Dmytro Aleksyeyev
Ukraine (UKR)
4×50 m freestyle 20pts
China (CHN)
Jianping Du
Yuan Tang
Junguan He
Yuanrun Yang
Spain (ESP)
Richard Oribe
Daniel Vidal
Jordi Gordillo
Sebastián Rodríguez
Brazil (BRA)
Clodoaldo Silva
Joon Seo
Daniel Dias
Adriano Lima
4×100 m freestyle 34pts
Great Britain (GBR)
Matt Walker
Graham Edmunds
David Roberts
Robert Welbourn
Australia (AUS)
Ben Austin
Peter Leek
Sam Bramham
Matthew Cowdrey
China (CHN)
Xiaoming Xiong
Yanpeng Wei
Xiaofu Wang
Zhi Guo
4×50 m medley 20pts
China (CHN)
Du Jianping
Tang Yuan
Xu Qing
Yang Yuanrun
Brazil (BRA)
Daniel Dias
Ivanildo Vasconcelos
Luis Silva
Clodoaldo Silva
Spain (ESP)
Pablo Cimadevila
Vicente Gil
Daniel Vidal
Sebastián Rodríguez
4×100 m medley 34pts
Australia (AUS)
Matthew Cowdrey
Rick Pendleton
Peter Leek
Ben Austin
China (CHN)
Guo Zhi
Lin Furong
Wang Xiaofu
Wei Yanpeng
Ukraine (UKR)
Ievgen Poltavskyi
Andriy Kalyna
Andriy Sirovatchenko
Taras Yastrems'kyy

 

Women's events

 

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle S3
Patricia Valle
Mexico (MEX)
Pin Xiu Yip
Singapore (SIN)
Fran Williamson
Great Britain (GBR)
50 m freestyle S4
Nely Miranda
Mexico (MEX)
Cheryl Angelelli
United States (USA)
Edenia Garcia
Brazil (BRA)
50 m freestyle S5
Maria Teresa Perales
Spain (ESP)
Bela Hlavackova
Czech Republic (CZE)
Olena Akopyan
Ukraine (UKR)
50 m freestyle S6
Mirjam De Koning-Peper
Netherlands (NED)
Doramitzi González
Mexico (MEX)
Natalie Jones
Great Britain (GBR)
50 m freestyle S7
Cortney Jordan
United States (USA)
Erin Popovich
United States (USA)
Kirsten Bruhn
Germany (GER)
50 m freestyle S8
Cecilie Drabsch Norland
Norway (NOR)
Amanda Everlove
United States (USA)
Jacqueline Freney
Australia (AUS)
50 m freestyle S9
Natalie du Toit
South Africa (RSA)
Irina Grazhdanova
Russia (RUS)
Louise Watkin
Great Britain (GBR)
50 m freestyle S10
Anne Polinario
Canada (CAN)
Katarzyna Pawlik
Poland (POL)
Katrina Lewis
Australia (AUS)
50 m freestyle S11
Maria Poiani Panigati
Italy (ITA)
Cecilia Camellini
Italy (ITA)
Fabiana Sugimori
Brazil (BRA)
50 m freestyle S12
Oxana Savchenko
Russia (RUS)
Anna Efimenko
Russia (RUS)
Deborah Font
Spain (ESP)
50 m freestyle S13
Kelley Becherer
United States (USA)
Valerie Grand'Maison
Canada (CAN)
Iryna Balashova
Ukraine (UKR)
100 m freestyle S4
Nely Miranda
Mexico (MEX)
Cheryl Angelelli
United States (USA)
Aimee Bruder
United States (USA)
100 m freestyle S5
Maria Teresa Perales
Spain (ESP)
Inbal Pezaro
Israel (ISR)
Bela Hlavackova
Czech Republic (CZE)
100 m freestyle S6
Eleanor Simmonds
Great Britain (GBR)
Mirjam De Koning-Peper
Netherlands (NED)
Doramitzi González
Mexico (MEX)
100 m freestyle S7
Erin Popovich
United States (USA)
Cortney Jordan
United States (USA)
Kirsten Bruhn
Germany (GER)
100 m freestyle S8
Jessica Long
United States (USA)
Heather Frederiksen
Great Britain (GBR)
Jacqueline Freney
Australia (AUS)
100 m freestyle S9
Natalie du Toit
South Africa (RSA)
Louise Watkin
Great Britain (GBR)
Stephanie Dixon
Canada (CAN)
100 m freestyle S10
Ashley Owens
United States (USA)
Katarzyna Pawlik
Poland (POL)
Anna Eames
United States (USA)
100 m freestyle S11
Qing Xie
China (CHN)
Cecilia Camellini
Italy (ITA)
Daniela Schulte
Germany (GER)
100 m freestyle S12
Oxana Savchenko
Russia (RUS)
Anna Efimenko
Russia (RUS)
Joanna Mendak
Poland (POL)
100 m freestyle S13
Valerie Grand'Maison
Canada (CAN)
Chelsey Gotell
Canada (CAN)
Kelley Becherer
United States (USA)
200 m freestyle S5
Maria Teresa Perales
Spain (ESP)
Inbal Pezaro
Israel (ISR)
Olena Akopyan
Ukraine (UKR)
400 m freestyle S6
Eleanor Simmonds
Great Britain (GBR)
Mirjam De Koning-Peper
Netherlands (NED)
Maria Goetze
Germany (GER)
400 m freestyle S7
Erin Popovich
United States (USA)
Cortney Jordan
United States (USA)
Kirsten Bruhn
Germany (GER)
400 m freestyle S8
Jessica Long
United States (USA)
Heather Frederiksen
Great Britain (GBR)
Jacqueline Freney
Australia (AUS)
400 m freestyle S9
Natalie du Toit
South Africa (RSA)
Stephanie Dixon
Canada (CAN)
Ellie Cole
Australia (AUS)
400 m freestyle S10
Katarzyna Pawlik
Poland (POL)
Ashley Owens
United States (USA)
Susan Beth Scott
United States (USA)
400 m freestyle S13
Valerie Grand'Maison
Canada (CAN)
Anna Efimenko
Russia (RUS)
Kelley Becherer
United States (USA)
Chelsey Gotell
Canada (CAN)
50 m backstroke S2
Ganna Ielisavetska
Ukraine (UKR)
Iryna Sotska
Ukraine (UKR)
Sara Carracelas
Spain (ESP)
50 m backstroke S3
Yip Pin Xiu
Singapore (SIN)
Fran Williamson
Great Britain (GBR)
 Xia Jiangbo
China (CHN)
50 m backstroke S5
Bela Hlavackova
Czech Republic (CZE)
Maria Teresa Perales
Spain (ESP)
Karina Lauridsen
Denmark (DEN)
100 m backstroke S6
Mirjam De Koning-Peper
Netherlands (NED)
Nyree Lewis
Great Britain (GBR)
Fuying Jiang
China (CHN)
100 m backstroke S7
Katrina Porter
Australia (AUS)
Kirsten Bruhn
Germany (GER)
Chantal Boonacker
Netherlands (NED)
100 m backstroke S8
Heather Frederiksen
Great Britain (GBR)
Jessica Long
United States (USA)
Mariann Vestbostad
Norway (NOR)
100 m backstroke S9
Stephanie Dixon
Canada (CAN)
Elizabeth Stone
United States (USA)
Ellie Cole
Australia (AUS)
100 m backstroke S10
Sophie Pascoe
New Zealand (NZL)
Shireen Sapiro
South Africa (RSA)
  Esther Morales
Spain (ESP)
100 m backstroke S13
Valerie Grand'Maison
Canada (CAN)
Anna Efimenko
Russia (RUS)
Chelsey Gotell
Canada (CAN)
100 m breaststroke SB4
Bela Hlavackova
Czech Republic (CZE)
Inbal Pezaro
Israel (ISR)
Maria Teresa Perales
Spain (ESP)
100 m breaststroke SB5
Kirsten Bruhn
Germany (GER)
Rachel Lardiere
France (FRA)
Gitta Raczko
Hungary (HUN)
100 m breaststroke SB6
Elizabeth Johnson
Great Britain (GBR)
Sarah Bowen
Australia (AUS)
Deborah Gruen
United States (USA)
100 m breaststroke SB7
Erin Popovich
United States (USA)
Min Huang
China (CHN)
Jessica Long
United States (USA)
100 m breaststroke SB8
Olesya Vladykina
Russia (RUS)
Paulina Wozniak
Poland (POL)
Claire Cashmore
Great Britain (GBR)
100 m breaststroke SB9
Sophie Pascoe
New Zealand (NZL)
Sarai Gascón
Spain (ESP)
Louise Watkin
Great Britain (GBR)
100 m breaststroke SB12
Karolina Pelendritou
Cyprus (CYP)
Sandra Gomez
Spain (ESP)
Yaryna Matlo
Ukraine (UKR)
50 m butterfly S6
Fuying Jiang
China (CHN)
Anastasia Diodorova
Russia (RUS)
Olena Akopyan
Ukraine (UKR)
50 m butterfly S7
Min Huang
China (CHN)
Erin Popovich
United States (USA)
Veronica Almeida
Brazil (BRA)
100 m butterfly S8
Jessica Long
United States (USA)
Amanda Everlove
United States (USA)
Jin Xiaoqin
China (CHN)
100 m butterfly S9
Natalie du Toit
South Africa (RSA)
Ellie Cole
Australia (AUS)
Annabelle Williams
Australia (AUS)
100 m butterfly S10
Anna Eames
United States (USA)
Sophie Pascoe
New Zealand (NZL)
Shuai Wang
China (CHN)
100 m butterfly S12
Joanna Mendak
Poland (POL)
Ana García-Arcicollar
Spain (ESP)
Yuliya Volkova
Ukraine (UKR)
100 m butterfly S13
Valérie Grand'Maison
Canada (CAN)
Kirby Cote
Canada (CAN)
Chelsey Gotell
Canada (CAN)
150 m individual medley SM4
Karina Lauridsen
Denmark (DEN)
Marayke Jonkers
Australia (AUS)
Patricia Valle
Mexico (MEX)
200 m individual medley SM6
Miranda Uhl
United States (USA)
Maria Goetze
Germany (GER)
Natalie Jones
Great Britain (GBR)
200 m individual medley SM7
Erin Popovich
United States (USA)
Huang Min
China (CHN)
Cortney Jordan
United States (USA)
200 m individual medley SM8
 Jessica Long
United States (USA)
Amanda Everlove
United States (USA)
Heather Frederiksen
Great Britain (GBR)
200 m individual medley SM9
Natalie du Toit
South Africa (RSA)
Stephanie Dixon
Canada (CAN)
Louise Watkin
Great Britain (GBR)
200 m individual medley SM10
Sophie Pascoe
New Zealand (NZL)
Elodie Lorandi
France (FRA)
Katarzyna Pawlik
Poland (POL)
200 m individual medley SM12
Oxana Savchenko
Russia (RUS)
Joanna Mendak
Poland (POL)
Karolina Pelendritou
Cyprus (CYP)
200 m individual medley SM13
Chelsey Gotell
Canada (CAN)
Kirby Cote
Canada (CAN)
Valérie Grand'Maison
Canada (CAN)