Paralympics 2008 Cycling Track Scoreboard

Track cycling

Men's events

Event Gold Silver Bronze
1km time trial (B&VI 1–3)
details
Great Britain (GBR)
Anthony Kappes
Barney Storey
Australia (AUS)
Ben Demery
Shaun Hopkins
Australia (AUS)
Kieran Modra
Tyson Lawrence
1km time trial (CP 3)
details
Darren Kenny
Great Britain (GBR)
Rik Waddon
Great Britain (GBR)
Tomas Kvasnicka
Czech Republic (CZE)
1km time trial (CP 4)
details
Masashi Ishii
Japan (JPN)
Jiri Bouska
Czech Republic (CZE)
Christopher Scott
Australia (AUS)
1km time trial (LC 1)
details
Mark Bristow
Great Britain (GBR)
Kuidong Zhang
China (CHN)
Wolfgang Sacher
Germany (GER)
1km time trial (LC 2)
details
Jody Cundy
Great Britain (GBR)
Jiri Jezek
Czech Republic (CZE)
Yuanchao Zheng
China (CHN)
1km time trial (LC 3–4)
details
Simon Richardson
Great Britain (GBR)
Masaki Fujita
Japan (JPN)
Greg Ball
Australia (AUS)
Individual pursuit (B&VI 1–3)
details
Australia (AUS)
Kieran Modra
Tyson Lawrence
Spain (ESP)
Christian Venge
David Llaurado
Australia (AUS)
Bryce Lindores
Steven George
Individual pursuit (CP 3)
details
Darren Kenny
Great Britain (GBR)
Yong-Sik Jin
South Korea (KOR)
Jean Quevillon
Canada (CAN)
Individual pursuit (CP 4)
details
Christopher Scott
Australia (AUS)
Masashi Ishii
Japan (JPN)
Cesar Neira
Spain (ESP)
Individual pursuit (LC 1)
details
Michael Gallagher
Australia (AUS)
Wolfgang Sacher
Germany (GER)
Fabio Triboli
Italy (ITA)
Individual pursuit (LC 2)
details
Jiri Jezek
Czech Republic (CZE)
Roberto Alcaide
Spain (ESP)
Jan Boyen
Belgium (BEL)
Individual pursuit (LC 3)
details
Simon Richardson
Great Britain (GBR)
Masaki Fujita
Japan (JPN)
Tobias Graf
Germany (GER)
Individual pursuit (LC 4)
details
Paolo Vigano
Italy (ITA)
Michael Teuber
Germany (GER)
Juan José Mendez
Spain (ESP)
Sprint (B&VI 1–3)
details
Great Britain (GBR)
Anthony Kappes
Barney Storey
Australia (AUS)
Ben Demery
Shaun Hopkins
South Africa (RSA)
Gavin Kilpatrick
Michael Thomson
Team sprint (LC1–4 CP3/4)
details
Great Britain (GBR)
Darren Kenny
Mark Bristow
Jody Cundy
China (CHN)
Kuidong Zhang
Yuanchao Zheng
Lu Zhang
Czech Republic (CZE)
Tomas Kvasnicka
Jiri Bouska
Jiri Jezek

Women's events

Event Gold Silver Bronze
500m time trial (LC1–2/CP 4)
details
Jennifer Schuble
United States (USA)
Ye Yaping
China (CHN)
Dong Jingping
China (CHN)
500m time trial (LC3–4/CP 3)
details
Paula Tesoriero
New Zealand (NZL)
Natalie Simanowski
Germany (GER)
Jayme Paris
Australia (AUS)
1km time trial (B&VI 1–3)
details
Great Britain (GBR)
Aileen McGlynn
Ellen Hunter
Australia (AUS)
Felicity Johnson
Katie Parker
Australia (AUS)
Lindy Hou
Toireasa Gallagher
Individual pursuit (B&VI 1–3)
details
Great Britain (GBR)
Aileen McGlynn
Ellen Hunter
Australia (AUS)
Lindy Hou
Toireasa Gallagher
United States (USA)
Karissa Whitsell
Mackenzie Woodring
Individual pursuit (LC 1–2/CP 4)
details
Barbara Buchan
United States (USA)
Natalie Simanowski
Germany (GER)
Paula Tesoriero
New Zealand (NZL)
Individual pursuit (LC 3–4/CP 3)
details
Sarah Storey
Great Britain (GBR)
Jennifer Schuble
United States (USA)
Jingping Dong
China (CHN)