Paralympics 2008 Athletics Scoreboard

Medala Summary

Mens table

Event Gold Silver Bronze
100 m T11
details
Lucas Prado
Brazil (BRA)
Jose Armando
Angola (ANG)
Tresor Makunda
France (FRA)
100 m T12
details
Josiah Jamison
United States (USA)
Adekunle Adesoji
Nigeria (NGR)
Yang Yuqing
China (CHN)
100 m T13
details
Jason Smyth
Ireland (IRL)
Alexy Labzin
Russia (RUS)
Luis Felipe Gutierrez
Cuba (CUB)
100 m T35
details
Yang Sen
China (CHN)
Fu Xinhan
China (CHN)
Teboho Mokgalagadi
South Africa (RSA)
100 m T36
details
Roman Pavlyk
Ukraine (UKR)
Ben Rushgrove
v (GBR)
So Wa Wai
Hong Kong, China (HKG)
100 m T37
details
Fanie van der Merwe
South Africa (RSA)
Ma Yuxi
China (CHN)
Sofiane Hamdi
Algeria (ALG)
100 m T38
details
Evan O'Hanlon
Australia (AUS)
Zhou Wenjun
China (CHN)
Mykyta Senyk
Ukraine (UKR)
100 m T42
details
Earle Connor
Canada (CAN)
Heinrich Popow
v (GER)
John McFall
Great Britain (GBR)
100 m T44
details
Oscar Pistorius
South Africa (RSA)
Jerome Singleton
United States (USA)
Brian Frasure
United States (USA)
100 m T46
details
Heath Francis
Australia (AUS)
Francis Kompaon
Papua New Guinea (PNG)
Yohansson Nascimento
Brazil (BRA)
100 m T52
details
Dean Bergeron
Canada (CAN)
Beat Bosch
Switzerland (SUI)
Andre Beaudoin
Canada (CAN)
100 m T53
details
100 m T54
details
200 m T11
details
Lucas Prado
Brazil (BRA)
Jose Armando
Angola (ANG)
Arian Iznaga
Cuba (CUB)
200 m T12
details
200 m T13
details
200 m T36
details
So Wa Wai
Hong Kong, China (HKG)
Roman Pavlyk
Ukraine (UKR)
Che Mian
China (CHN)
200 m T37
details
200 m T38
details
Evan O'Hanlon
Australia (AUS)
Zhou Wenjun
China (CHN)
Mykyta Senyk
Ukraine (UKR)
200 m T44
details
Oscar Pistorius
South Africa (RSA)
Jim Bob Bizzell
United States (USA)
Ian Jones
Great Britain (GBR)
200 m T46
details
Heath Francis
Australia (AUS)
Antonis Aresti
Cyprus (CYP)
Ettiam Calderon
Cuba (CUB)
200 m T52
details
Dean Bergeron
Canada (CAN)
Beat Bosch
Switzerland (SUI)
Peth Rungrsi
Thailand (THA)
200 m T53
details
Yu Shiran
China (CHN)
Richard Colman
Australia (AUS)
Hong Suk-Man
South Korea (KOR)
200 m T54
details
Zhang Lixin
China (CHN)
Saichon Konjen
Thailand (THA)
Leo-Pekka Tahti
Finland (FIN)
400 m T11
details
400 m T12
details
Yi Yansong
China (CHN)
Matthias Schroder
Germany (GER)
Luis Goncalves
Portugal (POR)
400 m T13
details
Luis Manuel Galano
Cuba (CUB)
Freddy Durruthy
Cuba (CUB)
Ioannis Protos
Greece (GRE)
400 m T36
details
Roman Pavlyk
Ukraine (UKR)
Artem Arefyev
Russia (RUS)
Che Mian
China (CHN)
400 m T38
details
Farhat Chida
Tunisia (TUN)
Abbes Saidi
Tunisia (TUN)
Andriy Onufriyenko
Ukraine (UKR)
400 m T44
details
400 m T46
details
Heath Francis
Australia (AUS)
Antonis Aresti
Cyprus (CYP)
Samuel Colmenares
Venezuela (VEN)
400 m T52
details
Tomoya Ito
Japan (JPN)
Toshihiro takado
Japan (JPN)
Dean Bergeron
Canada (CAN)
400 m T53
details
Hong Suk-Man
South Korea (KOR)
Li Huzhao
China (CHN)
Richard Colman
Australia (AUS)
400 m T54
details
Zhang Lixin
China (CHN)
David Weir
Great Britain (GBR)
Saichon Konjen
Thailand (THA)
800 m T12
details
Abderrahim Zhiou
Tunisia (TUN)
Lazaro Raschid Aguilar
Cuba (CUB)
Odair Santos
Brazil (BRA)
800 m T13
details
Abdelillah Mame
Morocco (MAR)
Peter Gottwald Jr.
United States (USA)
Zine Eddine Sekhri
Algeria (ALG)
800 m T36
details
800 m T37
details
Michael McKillop
Ireland (IRL)
Brad Scott
Australia (AUS)
Djamel Mastouri
France (FRA)
800 m T46
details
Marcin Awizen
Poland (POL)
Samir Nouioua
Algeria (ALG)
Abderrahman Ait Khamouch
Spain (ESP)
800 m T52
details
800 m T53
details
Li Huzhao
China (CHN)
Josh George
United States (USA)
Hong Suk-Man
South Korea (KOR)
800 m T54*
details
David Weir
Great Britain (GBR)
Kurt Fearnley
Australia (AUS)
Prawat Wahoram
Thailand (THA)
1500 m T11
details
Zhang Zhen
China (CHN)
Samwel Mushai Kimani
Kenya (KEN)
Jason Dunkerley
Canada (CAN)
1500 m T13
details
Henry Kiprono Kirwa
Kenya (KEN)
Lazaro Raschid Aguilar
Cuba (CUB)
Ignacio Avila
Spain (ESP)
1500 m T46
details
Abraham Cheruiyot Tarbei
Kenya (KEN)
Abderrahman Ait Khamouch
Spain (ESP)
Samir Nouioua
v (ALG)
1500 m T54
details
5000 m T11
details
Zhang Zhen
Chvina (CHN)
Francis Thuo Karanja
Kenya (KEN)
Henry Wanyoike
Kenya (KEN)
5000 m T13
details
Henry Kiprono Kirwa
Kenya (KEN)
Youssef Benibrahim
Morocco (MAR)
Odair Santos
Brazil (BRA)
5000 m T46
details
Abraham Cheruiyot Tarbei
Kenya (KEN)
Mohamed Fouzai
Tunisia (TUN)
Mario Santillan
Mexico (MEX)
5000 m T54
details
Prawat Wahoram
Thailand (THA)
Kurt Fearnley
Australia (AUS)
David Weir
Great Britain (GBR)
10000 m T12
details
Henry Kiprono Kirwa
Kenya (KEN)
Abderrahim Zhiou
Tunisia (TUN)
Odair Santos
Brazil (BRA)
Marathon T12
details
Marathon T46
details
Marathon T52
details
Marathon T54
details
4×100 m T11–T13
details
4×100 m T35–T38
details
4×100 m T42–T46
details
4×100 m T53–T54
details
China (CHN)
Zong Kai
Zhao Ji
Zhang Lixin
Li Huzhao
Thailand (THA)
Supachai Koysub
Saichon Konjen
Prawat Wahoram
Pichet Krungget
South Korea (KOR)
Hong Suk-Man
Jung Dong-Ho
Kim Gyu-Dae
Yoo Byung-Hoon
4×400 m T53–T54
details
China (CHN)
Cui Yanfeng
Zhao Ji
Li Huzhao
Zhang Lixin
Thailand (THA)
Supachai Koysub
Prawat Wahoram
Pichet Krungget
Saichon Konjen
France (FRA)
Julien Casoli
Pierre Fairbank
Alain Fuss
Denis Lemeunier
High jump F44/46
details
Jeff Skiba
United States (USA)
Aaron Chatman
Australia (AUS)
Chen Hongjie
China (CHN)
Long jump F11
details
Li Duan
China (CHN)
Lex Gillette
United States (USA)
Athanasios Barakas
Greece (GRE)
Long jump F12
details
Hilton Langdenhoven
South Africa (RSA)
Osamah Alshanqiti
Saudi Arabia (KSA)
Oleg Panyutin
Azerbaijan (AZE)
Long jump F37–38
details
Long jump F42/44
details
Long jump F46
details
Arnaud Assoumani
France (FRA)
David Roos
South Africa (RSA)
Li Kangyong
China (CHN)
Triple jump F11
details
Li Duan
China (CHN)
Zeynidin Bilalov
Azerbaijan (AZE)
Javier Porras
Spain (ESP)
Triple jump F12
details
Osamah Alshanqiti
Saudi Arabia (KSA)
Ivan Kytsenko
Ukraine (UKR)
Vladimir Zayets
Azerbaijan (AZE)
Club throw F32/51
details
Mourad Idoudi
Tunisia (TUN)
Stephen Miller
Great Britain (GBR)
Jan Vanek
Czech Republic (CZE)
Discus throw F11–12
details
Vasyl Lishchynskyi
Ukraine (UKR)
Sebastian Baldassarri
Argentina (ARG)
Oleksandr Iasynovyi
Ukraine (UKR)
Discus throw F32/51
details
Mourad Idoudi
Tunisia (TUN)
Joze Flere
Slovenia (SLO)
Martin Zvolanek
Czech Republic (CZE)
Discus throw F33–34/52
details
Aigars Apinis
Latvia (LAT)
Chris Martin
Great Britain (GBR)
Roman Musil
Czech Republic (CZE)
Discus throw F35–36
details
Guo Wei
China (CHN)
Wang Wenbo
China (CHN)
Reginald Benade
Namibia (NAM)
Discus throw F37–38
details
Javad Hardani
Iran (IRI)
Mykola Zhabnyak
Ukraine (UKR)
Xia Dong
China (CHN)
Discus throw F42
details
Discus throw F44
details
Jeremy Campbell
United States (USA)
Jackie Christiansen
Denmark (DEN)
Daniel Greaves
Great Britain (GBR)
Discus throw F53–54
details
Fang Liang
China (CHN)
Drazenko Mitrovic
Serbia (SRB)
Toshi Ol
Japan (JPN)
Discus throw F55–56
details
Leonardo Diaz
Cuba (CUB)
Ali Mohammad Yari
Iran (IRI)
Tanto Campbell
Jamaica (JAM)
Discus throw F57–58
details
Alexy Ashapatov
Russia (RUS)
Zheng Weihai
China (CHN)
Rostislav Pohlmann
Croatia (CRO)
Javelin throw F11–12
details
Zhu Pengkai
China (CHN)
Branimir Budetic
Croatia (CRO)
Miroslaw Pych
Poland (POL)
Javelin throw F33–34/52
details
Faouzi Rzig
Tunisia (TUN)
Mohamed Krid
Tunisia (TUN)
Jean-Pierre Talatini
France (FRA)
Javelin throw F35–36
details
Guo Wei
China (CHN)
Pawel Piotrowski
Poland (POL)
Nicholas Newman
South Africa (RSA)
Javelin throw F37–38
details
Xia Dong
China (CHN)
Zhang Xuelong
China (CHN)
Javad Hardani
Iran (IRI)
Javelin throw F42/44
details
Gao Mingjie
China (CHN)
Evengy Gudkov
Russia (RUS)
Gao Changlong
China (CHN)
Javelin throw F53–54
details
Markku Niinimäki
Finland (FIN)
Abdolreza Jokar
Iran (IRI)
Felix Zepeda
Mexico (MEX)
Javelin throw F55–56
details
Pieter Gruijters
Netherlands (NED)
Zhang Yingbin
China (CHN)
Yaser Abdelaziz El Sayed
Egypt (EGY)
Javelin throw F57–58
details
Shot put F11–12
details
Shot put F32
details
Karim Betina
Algeria (ALG)
Mourad Idoudi
Tunisia (TUN)
Mounir Bakiri
Algeria (ALG)
Shot put F33–34/52
details
Kamel Kardjena
Algeria (ALG)
Aigars Apinis
Latvia (LAT)
Kyle Pettey
Canada (CAN)
Shot put F35–36
details
Guo Wei
China (CHN)
Edgars Bergs
Latvia (LAT)
Pawel Piotrowski
Poland (POL)
Shot put F37–38
details
Xia Dong
China (CHN)
Tomasz Blatkiewicz
Poland (POL)
Thomas Loosch
Germany (GER)
Shot put F40
details
Paschalis Stathelakos
Greece (GRE)
Mathias Mester
Germany (GER)
Hocine Gherzouli
Algeria (ALG)
Shot put F42
details
Darko Kralj
Croatia (CRO)
axim Narozhnyy
Russia (RUS)
Fanie Lombard
South Africa (RSA)
Shot put F44
details
Jackie Christiansen
Denmark (DEN)
Paul Raison
Australia (AUS)
Gerdan Fonseca
Cuba (CUB)
Shot put F53–54
details
Shot put F55–56
details
Olokhan Musayev
Azerbaijan (AZE)
K Smorszczewski
Poland (POL)
Martin Nemec
Czech Republic (CZE)
Shot put F57–58
details
Alexey Ashapatov
Russia (RUS)
Jamil Elshebli
Jordan (JOR)
Anastasios Tsiou
Greece (GRE)
Pentathlon P12
details
Pentathlon P44
details

Womens table

Event Gold Silver Bronze
100 m T11
details
Wu Chunmiao
China (CHN)
Terezinha Guilhermina
Brazil (BRA)
Adria Santos
Brazil (BRA)
100 m T12
details
Oxana Boturchuk
Ukraine (UKR)
Libby Clegg
Great Britain (GBR)
Eva Ngui
Spain (ESP)
100 m T13
details
     
100 m T36
details
     
100 m T37
details
Lisa McIntosh
United States (USA)
Viktoriya Kravchenko
Ukraine (UKR)
Maria Seifert
Germany (GER)
100 m T38
details
Inna Dyachenko
Ukraine (UKR)
Sonia Mansour
Tunisia (TUN)
Margarita Koptilova
Russia (RUS)
100 m T42
details
Perla Bustamante
Mexico (MEX)
Annette Roozen
Netherlands (NED)
Christine Wolf
Australia (AUS)
100 m T44
details
April Holmes
United States (USA)
Amélie Le Fur
France (FRA)
Wang Juan
China (CHN)
100 m T46
details
Yunindis Castillo
Cuba (CUB)
Elena Chistilina
Russia (RUS)
Alicja Fiodorow
Poland (POL)
100 m T52
details
Michelle Stilwell
Canada (CAN)
Tomomi Yamaki
Japan (JPN)
Teruyo Tanaka
Japan (JPN)
100 m T53
details
Huang Lisha
China (CHN)
Jessica Galli
United States (USA)
Ilana Duff
Canada (CAN)
100 m T54
details
Chantal Petitclerc
Canada (CAN)
Liu Wenjun
China (CHN)
Dong Hongjiao
China (CHN)
200 m T11
details
     
200 m T12
details
     
200 m T13
details
Sanaa Benhama
Morocco (MAR)
Nantenin Keita
France (FRA)
Alexandra Dimoglou
Greece (GRE)
200 m T36
details
Wang Fang
China (CHN)
Claudia Nicoleitzik
Germany (GER)
Hazel Simpson
Great Britain (GBR)
200 m T37
details
Lisa McIntosh
United States (USA)
Viktoriya Kravchenko
Ukraine (UKR)
Maria Seifert
Germany (GER)
200 m T38
details
Inna Dyachenko
Ukraine (UKR)
Sonia Mansour
Tunisia (TUN)
Margarita Koptilova
Russia (RUS)
200 m T44
details
Katrin Green
Germany (GER)
Kate Horan
New Zealand (NZL)
Stefanie Reid
Canada (CAN)
200 m T46
details
Yunindis Castillo
Cuba (CUB)
Alicja Fiodorow
Poland (POL)
Julie Smith
Australia (AUS)
200 m T52
details
Michelle Stilwell
Canada (CAN)
Tomomi Yamaki
Japan (JPN)
Pia Schmid
Switzerland (SUI)
200 m T53
details
Huang Lisha
China (CHN)
Jessica Galli
United States (USA)
Zhou Hongzhuan
China (CHN)
200 m T54
details
Chantal Petitclerc
Canada (CAN)
Tatyana McFadden
United States (USA)
Manuela Schar
Switzerland (SUI)
400 m T12
details
Assia El'Hannouni
France (FRA)
Oxana Boturchuk
Ukraine (UKR)
Terezinha Guilhermina
Brazil (BRA)
400 m T13
details
Sanaa Benhama
Morocco (MAR)
Alexandra Dimoglou
Greece (GRE)
Nantenin Keita
France (FRA)
400 m T53
details
Jessica Galli
United States (USA)
Zhou Hongzhuan
China (CHN)
Anjali Forber-Pratt
United States (USA)
400 m T54
details
Chantal Petitclerc
Canada (CAN)
Tatyana McFadden
United States (USA)
Diane Roy
Canada (CAN)
800 m T12–13
details
Somaya Bousaid
Tunisia (TUN)
Assia El'Hannouni
France (FRA)
Elenna Pautova
Russia (RUS)
800 m T53
details
Zhou Hongzhuan
China (CHN)
Jessica Galli
United States (USA)
Amanda McGrory
United States (USA)
800 m T54
details
Chantal Petitclerc
Canada (CAN)
Tatyana McFadden
United States (USA)
Diane Roy
Canada (CAN)
1500 m T13
details
Somaya Bousaid
Tunisia (TUN)
Assia El'Hannouni
France (FRA)
Elenna Pautova
Russia (RUS)
1500 m T54
details
     
5000 m T54 †
details
Amanda McGrory
United States (USA)
Diane Roy
Canada (CAN)
Shelly Woods
Great Britain (GBR)
Marathon T54
details
     
4×100 m T53–T54
details
     
Long jump F12
details
Oksana Zubkovska
Ukraine (UKR)
Volha Vinkevich
Belarus (BLR)
Liu Miaomiao
China (CHN)
Long jump F13
details
Ilse Hayes
South Africa (RSA)
Anthi Karagianni
Greece (GRE)
Svitlana Gorbenko
Ukraine (UKR)
Long jump F42
details
Christine Wolf
Australia (AUS)
Annette Roozen
Netherlands (NED)
Ewa Zielinska
Poland (POL)
Long jump F44
details
Andrea Scherney
Austria (AUT)
Amélie Le Fur
France (FRA)
Astrid Hofte
Germany (GER)
Discus throw F12–13
details
     
Discus throw F32–34/51–53
details
Tetyana Yakybchuk
Ukraine (UKR)
Frances Herrmann
Germany (GER)
Yousra Ben Jemaa
Tunisia (TUN)
Discus throw F35–36
details
     
Discus throw F37–38
details
Mi Na
China (CHN)
Amanda Fraser
Australia (AUS)
Li Chunhua
China (CHN)
Discus throw F40
details
Menggen Jimisu
China (CHN)
Raoua Tlili
Tunisia (TUN)
Najat El Garaa
Morocco (MAR)
Discus throw F42–46
details
Wang Jun
China (CHN)
[[Image:Template:Country flag IOC alias|22x20px|border|Template:Country IOC alias]] Yang Yue
[[Template:Country IOC alias at the 2008 Summer Paralympics|Template:Country IOC alias]] ()
Zheng Baozhu
China (CHN)
Discus throw F54–56
details
Marianne Buggenhagen
Germany (GER)
Wang Ting
China (CHN)
Jana Fesslova
Czech Republic (CZE)
Discus throw F57–58
details
     
Javelin throw F33–34/52–53
details
Antonia Balek
Croatia (CRO)
Louadjeda Benoumessad
Algeria (ALG)
Birgit Pohl
Germany (GER)
Javelin throw F35–38
details
Wu Qing
China (CHN)
Shirlene Coelho
Brazil (BRA)
Renata Chilewska
Poland (POL)
Javelin throw F42–46
details
Yao Juan
China (CHN)
Andrea Hegen
Germany (GER)
Madeleine Hogan
Australia (AUS)
Javelin throw F54–56
details
Martina Monika Willing
Germany (GER)
Hania Aidi
Tunisia (TUN)
Daniela Todorova
Bulgaria (BUL)
Javelin throw F57–58
details
Qing Suqing
China (CHN)
Nakhumicha Zakayo
Kenya (KEN)
Jeny Velazco
Mexico (MEX)
Shot put F12–13
details
Tang Hongxia
China (CHN)
Tamara Sivakova
Belarus (BLR)
Jodi Willis-Roberts
Australia (AUS)
Shot put F32–34/52–53
details
Antonia Balek
Croatia (CRO)
Birgit Pohl
Germany (GER)
Maria Stamatoula
Greece (GRE)
Shot put F35–36
details
Alla Malchyk
Ukraine (UKR)
Wu Qing
China (CHN)
Renata Chilewska
Poland (POL)
Shot put F37–38
details
Mi Na
China (CHN)
Aldona Grigaliuniene
Lithuania (LTU)
Eva Berna
Czech Republic (CZE)
Shot put F40
details
Raoua Tlili
Tunisia (TUN)
Menggen Jimisu
China (CHN)
Laila El Gaara
Morocco (MAR)
Shot put F42–46
details
Zheng Baozhu
China (CHN)
Zhong Yongyuan
China (CHN)
Michaela Floeth
Germany (GER)
Shot put F54–56
details
Eva Kacanu
Czech Republic (CZE)
Martina Monika Willing
Germany (GER)
Marianne Buggenhagen
Germany (GER)
Shot put F57–58
details
Eucharia Njideka Iyiazi
Nigeria (NGR)
Angeles Ortiz
Mexico (MEX)
Nadia Nedjemedj
Algeria (ALG)