Pacific Games 2015 Swimming

2015 Pacific Games Swimming

Medal Summary

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 New Caledonia 21 7 16 44
2 Tahiti 8 1 6 23
3 Papua New Guinea 7 7 10 24
4 Tonga 3 0 0 3
5 Guam 2 3 1 6
6 Fiji 1 15 8 24
7 Samoa 0 1 1 2
Totals 42 42 42 126

Men

Event Gold Silver Bronze
50m Freestyle Ryan Pini (PNG) 23.10 GR Stephane Debaere (TAH) 23.24 Hugo Lambert (TAH) 23.29
100m Freestyle Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
50.62 Stephane Debaere
Tahiti (TAH)
51.40 Hugo Lambert
Tahiti (TAH)
51.41
200m Freestyle Rahiti De Vos
Tahiti (TAH)
1:51.87 Hugo Lambert
Tahiti (TAH)
1:52.93 Jeremie Dufourmantelle
New Caledonia (NCL)
1:54.06
400m Freestyle Rahiti De Vos
Tahiti (TAH)
3:56.82 Hugo Lambert
Tahiti (TAH)
4:02.90 Jeremie Dufourmantelle
New Caledonia (NCL)
4:04.96
1500m Freestyle Rahiti De Vos
Tahiti (TAH)
15:50.16 GR Jeremie Dufourmantelle
New Caledonia (NCL)
16:17.52 Sheldon Plummer
Papua New Guinea (PNG)
18:02.31
 
50m Backstroke Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
26.14 Teiki Dupont
Tahiti (TAH)
26.98 Julien Pierre-Goyetche
New Caledonia (NCL)
27.24
100m Backstroke Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
56.00 Teiki Dupont
Tahiti (TAH)
58.18 Julien Pierre-Goyetche
New Caledonia (NCL)
58.81
200m Backstroke Teiki Dupont
Tahiti (TAH)
2:09.19 Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
2:11.78 Brandon Schuster
Samoa (SAM)
2:14.61
 
50m Breaststroke Amini Fonua
Tonga (TGA)
28.20 Stephane Debaere
Tahiti (TAH)
28.81 Rainui Teriipaia-Rentier
Tahiti (TAH)
29.11
100m Breaststroke Amini Fonua
Tonga (TON)
1:02.95 Benjamin Schulte
Guam (GUM)
1:03.42 Rainiui Teriipaia-Rentier
Tahiti (TAH)
1:03.46
200m Breaststroke Amini Fonua
Tonga (TGA)
2:20.27 Ryan Maskelyn
Papua New Guinea (PNG)
2:21.22 Benjamin Schulte
Guam (GUM)
2:22.29
 
50m Butterfly Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
23.93 GR Stephane Debaere
Tahiti (TAH)
24.69 Hugo Lambert
Tahiti (TAH)
25.27
100m Butterfly Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
53.42 Samuel Seghers
Papua New Guinea (PNG)
55.49 Rahiti de Vos
Tahiti (TAH)
56.42
200m Butterfly Rahiti de Vos
Tahiti (TAH)
2:04.23 Thibaut Mary
New Caledonia (NCL)
2:06.32 Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
2:07.19
 
200m I.M. Benjamin Schulte
Guam (GUM)
2:09.22 Thibaut Mary
New Caledonia (NCL)
2:10.67 Emmanuel Limozin
New Caledonia (NCL)
2:12.36
400m I.M Benjamin Schulte
Guam (GUM)
4:39.11 Brandon Schuster
Samoa (SAM)
4:39.29 Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
4:43.71
 
4x100m
  Freestyle relay
Tahiti
Anthony Clark
Rahiti de Vos
Stephane Debaere
Hugo Lambert
3:25.02 New Caledonia
Jeremie Dufourmante
Julien-Pierre Goyetche
Emmanuel Limozin
Hugo Ricarrere
3:27.66 Papua New Guinea
Leo Biggs
Stanford Kawale
Ryan Pini
Samuel Seghers
3:28.02
4x200m
  Freestyle relay
Tahiti
Hugo Lambert
Rahiti de Vos
Stephane Debaere
Anthony Clark
7:37.50 New Caledonia
Emmanuel Limozin
Thibaut Mary
Jeremie Dufourmante
Hugo Tormento
7:43.87 Papua New Guinea
Samuel Seghers
Stanford Kawale
Shannon Liew
Ryan Pini
8:06.45
4x100m
  Medley relay
Tahiti
Teiki Dupont
Rainui Teriipaia-Rentier
Hugo Lambert
Stephane Debaere
3:48.40 Papua New Guinea
Ryan Pini
Ryan Maskelyne
Samuel Seghers
Stanford Kawale
3:49.53 New Caledonia
Julien-Pierre Goyetche
Thomas Oswald
Thibaut Mar
Emmanuel Limozin
3:51.53
 
3K Open Water
  (time= hr:min:sec)
Thibaut Mary (NCL) 40:49.66 Rahiti de Vos (TAH) 40:52.18 Jeremie Dufourmantelle (NCL) 40:55.28

Women

Event Gold Silver Bronze
50m Freestyle Emma Terebo
New Caledonia (NCL)
26.26 GR Caroline Puamau
Fiji (FIJ)
26.70 Anna-Liza Mopio-Jane
Papua New Guinea (PNG)
27.25
100m Freestyle Emma Terebo
New Caledonia (NCL)
57.46 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
58.29 Caroline Puamau
Fiji (FIJ)
58.90
200m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:03.77 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
2:08.41 Lea Ricarrere
New Caledonia (NCL)
2:13.21
400m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
4:20.40 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
4:36.00 Charlotte Robin
New Caledonia (NCL)
4:41.97
800m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
8:52.99 GR Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
9:33.71 Charlotte Robin
New Caledonia (NCL)
9:38.80
 
50m Backstroke Emma Terebo
New Caledonia (NCL)
29.18 Caroline Puamau
Fiji (FIJ)
29.83 Suzanne Afchain
New Caledonia (NCL)
31.14
100m Backstroke Emma Terebo
New Caledonia (NCL)
1:02.60 Suzanne Afchain
New Caledonia (NCL)
1:08.45 Cheyenne Rova
Fiji (FIJ)
1:08.59
200m Backstroke Cheyenne Rova
Fiji (FIJ)
2:30.00 Savannah Tkatchenko
Papua New Guinea (PNG)
2:31.90 Brooke Smith
Fiji (FIJ)
2:34.27
 
50m Breaststroke Adeline Williams
New Caledonia (NCL)
32.61 Pilar Shimizu
Guam (GUM)
33.35 Savannah Tkatchenko
Papua New Guinea (PNG)
34.60
100m Breaststroke Adeline Williams
New Caledonia (NCL)
1:11.05 GR Pilar Shimizu
Guam (GUM)
1:16.05 Savannah Tkatchenko
Papua New Guinea (PNG)
1:16.96
200m Breaststroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:33.20 Tegan McCarthy
Papua New Guinea (PNG)
2:44.95 Savannah Tkatchenko
Papua New Guinea (PNG)
2:45.23
 
50m Butterfly Emma Terebo
New Caledonia (NCL)
28.44 Caroline Puamau
Fiji (FIJ)
28.61 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
28.71
100m Butterfly Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
1:06.00 Tieri Erasito
Fiji (FIJ)
1:08.02 Adi Naivalu
Fiji (FIJ)
1:08.06
200m Butterfly Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:11.89 GR Tieri Erasito
Fiji (FIJ)
2:30.34 Rosemarie Rova
Fiji (FIJ)
2:34.24
 
200m I.M. Lara Grangeon (NCL) 2:17.84 Matelita Buadromo (FIJ) 2:27.22 Savannah Tkatchenko (PNG) 2:29.82
400m I.M Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
4:47.07 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
5:24.09 Lou Pujol
New Caledonia (NCL)
5:26.82
 
4x100m
  Freestyle relay
New Caledonia
Lara Grangeon
Armelle Hidrio
Lea Ricarrere
Emma Terebo
3:57.23 Fiji
Matelita Buadromo
Adi Naivalu
Caroline Puamau
Cheyenne Rova
3:57.92 Papua New Guinea
Anna-Liza Mopio
Ebony Tkatchenko
Savannah Tkatchenko
Barbara Skelton
4:11.52
4x200m
  Freestyle relay
New Caledonia
Suzanne Afchain
Lara Grangeon
Emma Terebo
Lea Ricarrere
8:51.55 Fiji
Adi Naivalu
Caroline Puamau
Cheyenne Rova
Rosemarie Rova
9:06.12 Papua New Guinea
Milly Knight
Jocelyn Flynn
Jean Koupa
Anna-Liza Mopio-Jane
9:12.16
4x100m
  Medley relay
New Caledonia
Emma Terebo
Adeline Williams
Lara Grangeon
Armelle Hidrio
4:23.64 GR Papua New Guinea
Shanice Paraka
Savannah Tkatchenko
Tegan McCarthy
Anna-Liza Mopio-Jane
4:38.31 Fiji
Iris Pene
Amy McGowan
Adi Naivalu
Rosemarie Rova
4:46.40
 
3K Open Water
  (time= hr:min:sec)
Charlotte Robin (NCL) 47:13.25 Matelita Buadromo (FIJ) 49:02.72 Leilani Flament (NCL) 49:03.83

Mixed

Event Gold Silver Bronze
4x50m
  Freestyle relay
Papua New Guinea
Anna-Liza Mopio-Jane
Samuel Seghers
Savannah Tkatchenko
Ryan Pini
1:40.02 GR Fiji
Meli Malani
Carl Probert
Yolani Blake
Caroline Puamau
1:40.45 New Caledonia
Emma Terebo
Emmanuel Limozin
Armelle Hidrio
Julien-Pierre Goyetche
1:40.57
4x50m
  Medley relay
New Caledonia
Suzanne Afchain
Julien-Pierre Goyetche
Lara Grangeon
Emmanuel Limozin
1:49.94 Papua New Guinea
Anna-Liza Mopio
Stanford Kawale
Shanice Paraka
Ryan Pini
1:52.04 Fiji
Yolani Blake
Matelita Buadromo
William Clark
Paul Elaisa
1:54.18

2011 Pacific Games Swimming

Event Schedule

Monday. Aug. 29 Tuesday. Aug. 30 Wednesday. Aug. 31 Thursday. Sep. 1 Friday. Sep. 2
100 fly (M)
200 breast (M)
200 free (M)
4x100 free relay (M)
200 back (W)
50 fly (W)
800 free (W)
100 breast (M)
400 free (M)
50 back (M)
100 breast (W)
200 free (W)
200 IM (W)
4x200 free relay (W)
100 free (M)
200 fly (M)
200 IM (M)
4x200 free relay (M)
100 fly (W)
200 breast (W)
400 free (W)
50 back (W)
100 back (M)
1500 free (M)
50 breast (M)
50 fly (M)
100 back (W)
200 fly (W)
4x100 free relay (W)
50 free (W)
200 back (M)
400 IM (M)
4x100 medley relay (M)
50 free (M)
100 free (W)
400 IM (W)
4x100 medley relay (W)
50 breast (W)

Note: Monday, September 5: Men's and Women's 5K Open Water swim.

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 New Caledonia 33 23 13 69
2 Papua New Guinea 5 6 7 18
3 Tahiti 2 4 3 9
4 Fiji 0 4 14 18
5 Tonga 0 2 3 5
6 Guam 0 1 0 1
Total 40 40 40 120

Men

Event Gold Silver Bronze
50m Freestyle Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
23.45 Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
23.51 David Thevenot
New Caledonia (NCL)
23.56
100m Freestyle Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
51.53 Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
51.61 David Thevenot
New Caledonia (NCL)
51.62
200m Freestyle Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
1:52.40 Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
1:53.09 Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
1:55.86
400m Freestyle Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
4:05.67 Olivier Saminadin
New Caledonia (NCL)
4:05.91 Hugo Lambert
Tahiti (TAH)
4:08.19
1500m Freestyle Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
16:09.22 Benjamin Schulte
Guam (GUM)
16:51.28 Jeremy Verlaguet
New Caledonia (NCL)
16:57.17
50m Backstroke Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
26.05 Julien-Pierre Goyetche
New Caledonia (NCL)
27.16 Dylan Lavorel
New Caledonia (NCL)
27.72
100m Backstroke Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
56.54 Julien-Pierre Goyetche
New Caledonia (NCL)
58.50 Dylan Lavorel
New Caledonia (NCL)
59.36
200m Backstroke Dylan Lavorel
New Caledonia (NCL)
2:08.61 Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
2:08.69 Paul Elaisa
Fiji (FIJ)
2:22.87
50m Breaststroke Rainui Teriipaia
Tahiti (TAH)
28.55 Amini Fonua
Tonga (TGA)
29.33 Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
29.66
100m Breaststroke Rainui Terripaia
Tahiti (TAH)
1:04.81 Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
1:04.88 Amini Fonua
Tonga (TON)
1:05.40
200m Breaststroke Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
2:17.06 Amini Fonua
Tonga (TON)
2:24.45 Ranui Terripaia
Tahiti (TAH)
2:24.74
50m Butterfly Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
24.39 David Thevenot
New Caledonia (NCL)
25.34 Thomas Chacun
New Caledonia (NCL)
25.45
100m Butterfly Ryan Pini
Papua New Guinea (PNG)
53.93 David Thevenot
New Caledonia (NCL)
56.55 Ifalemi Sau-Paea
Tonga (TON)
57.18
200m Butterfly Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
2:03.97 Thomas Chacun
New Caledonia (NCL)
2:08.13 Ifalemi Sau-Paea
Tonga (TGA)
2:09.96
200m I.M. Thomas Dahlia
New Caledonia (NCL)
2:07.15 Olivier Saminadin
New Caledonia (NCL)
2:09.89 Paul Elaisa
Fiji (FIJ)
2:24.25
400m I.M Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
4:38.25 Olivier Saminadin
New Caledonia (NCL)
4:43.04 Heimanu Sichan
Tahiti (TAH)
4:53.66
4x100m
  Free Relay
New Caledonia
Julien-Pierre Goyetche
Bryan Spitz
David Thevenot
Thomas Dahlia
3:27.81 Tahiti
Heimanu Sichan
Ranui Teriipaia
Anthony Clark
Hugo Lambert
3:37.50 Fiji
William Clark
Douglas Miller
Paul Elaisa
Carl Probert
3:41.16
4x200m
  Free Relay
New Caledonia
Romain Berthaud
Hugo Tormento
Thomas Dahlia
Olivier Saminadin
7:54.64 Tahiti
Heimanu Sichan
Rainui Teriipaia
Anthony Clark
Hugo Lambert
8:14.08 Fiji
Douglas Miller
Carl Probert
Elaijie Erasito
Paul Elaisa
8:29.86
4x100m
  Medley Relay
New Caledonia
Dylan Lavorel
Thomas Dahlia
David Thevenot
Julien-Pierre Goyetche
3:53.53 Tahiti
Heimanu Sichan
Rainui Teriipaia
Hugo Lambert
Anthony Clark
4:05.60 Papua New Guinea
Ryan Pini
Ian Nakmai
Peter Pokawin
Nathan Ampa'Oi
4:07.63
5K Open Water
  (time= hr:min:sec)
Hugo Tormento
New Caledonia (NCL)
1:00:35 Heimanu Sichan
Tahiti (TAH)
1:02:31 Damon Theveny
New Caledonia (NCL)
1:02:32

Women

Event Gold Silver Bronze
50m Freestyle Armelle Hidrio
New Caledonia (NCL)
26.77 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
26.93 Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
27.24
100m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
58.65 Armelle Hidrio
New Caledonia (NCL)
58.71 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
59.80
200m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:08.47 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
2:10.48 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
2:12.27
400m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
4:30.33 Charlotte Robin
New Caledonia (NCL)
4:39.79 Tieri Erasito
Fiji (FIJ)
4:51.08
800m Freestyle Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
9:05.84 Charlotte Robin
New Caledonia (NCL)
9:40.16 Laurène Gosse
New Caledonia (NCL)
9:50.45
50m Backstroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
31.01 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
31.08 Suzanne Afchain
New Caledonia (NCL)
31.53
100m Backstroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
1:06.68 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
1:09.01 Delphine Bui Duyet
New Caledonia (NCL)
1:10.30
200m Backstroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:20.78 Record Suzanne Afchain
New Caledonia (NCL)
2:27.94 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
2:33.28
50m Breaststroke Adeline Williams
New Caledonia (NCL)
34.30 Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
34.40 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
35.19
100m Breaststroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
1:13.07 Adeline Williams
New Caledonia (NCL)
1:14.51 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
1:17.16
200m Breaststroke Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:36.57 Adeline Williams
New Caledonia (NCL)
2:43.24 Matelita Buadromo
Fiji (FIJ)
2:53.63
50m Butterfly Diane Bui Duyet
New Caledonia (NCL)
27.13 Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
28.68 Anna Liza Mopio
Papua New Guinea (PNG)
30.64
100m Butterfly Diane Bui Duyet
New Caledonia (NCL)
1:00.47 Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
1:05.18 Tieri Erasito
Fiji (FIJ)
1:07.37
200m Butterfly Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:17.84 Tieri Erasito
Fiji (FIJ)
2:28.59 Laurene Gosse
New Caledonia (NCL)
2:32.48
200m I.M. Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
2:22.19 Armelle Hidrio
New Caledonia (NCL)
2:34.25 Skye Eden
Fiji (FIJ)
2:35.87
400m I.M Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
5:01.68 Delphine Bui Duyet
New Caledonia (NCL)
5:24.49 Susau Elaisa
Fiji (FIJ)
6:02.84
4x100m
  Free Relay
New Caledonia
Diane Bui Duyet
Lara Grangeon
Suzanne Afchain
Armelle Hidrio
4:01.95 Fiji
Adele Rova
Cheyenne Rova
Susau Elaisa
Skye Eden
4:11.80 Papua New Guinea
Judith Meauri
Barbara Vali
Teagan McCarthy
Anna Liza Mopio
4:13.64
4x200m
  Free Relay
New Caledonia
Suzanne Afchain
Lara Grangeon
Charlotte Robin
Armelle Hidrio
8:52.11 Fiji
Tieri Erasito
Skye Eden
Susau Elaisa
Matelita Buadromo
9:20.87 Papua New Guinea
Barbara Vali
Judith Meauri
Tegan McCarthy
Anna Liza Mopio
9:44.28
4x100m
  Medley Relay
New Caledonia
Lara Grangeon
Adeline Williams
Diane Bui Duyet
Armelle Hidrio
4:25.51 Fiji
Cheyenne Rova
Matelita Buadromo
Tieri Erasito
Skye Eden
4:41.45 Papua New Guinea
Anna Liza Mopio
Barbara Vali
Tegan McCarthy
Judith Meauri
4:48.34
5K Open Water
  (time= hr:min:sec)
Lara Grangeon
New Caledonia (NCL)
1:02:38 Charlotte Robin
New Caledonia (NCL)
1:05:31 Susau Elaisa
Fiji (FIJ)
1:14:13

Participating Countries

  • American Samoa (1)
  • Fiji (11)
  • Guam (9)
  • Marshall Islands (3)
  • Micronesia (3)
  • New Caledonia (36)
  • Palau (6)
  • Papua New Guinea (12)
  • Tahiti (3)
  • Tokelau (1)
  • Tonga (3)