Pacific Games 2015 Athletics

2015 Pacific Games Athletics

Dates: July 13–18
Main stadium: Sir John Guise Stadium

2015 Medal Summary

Medal Table

Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Papua New Guinea 23 21 18 62
2 New Caledonia 10 12 10 32
3 Fiji 7 6 7 20
4 Solomon Islands 4 2 1 7
5 Tahiti 2 1 6 9
6 Samoa 1 2 3 6
7 Cook Islands 1 1 0 2
8 Wallis and Futuna 0 1 1 2
9 Norfolk Island 0 1 0 1
Palau 0 1 0 1
11 Tonga 0 0 2 2
Total 47 47 47 141

Men's Results

Event Gold Silver Bronze
100 m Ratu Tabakaucoro (FIJ) 10.55 Rodman Teltull (PLW) 10.98 Kupun Wisil (PNG) 11.04
100 m Ambulant Sylvain Bova (NCL) 12.34
(F/T11)
Francis Kompaon (PNG) 11.87
(T46)
Samuel Nason (PNG) 12.24
(T46)
200 m Ratu Tabakaucoro (FIJ) 20.53 GR Nelson Stone (PNG) 21.28 Theo Piniau (PNG) 21.37
400 m Nelson Stone (PNG) 47.56 Theo Piniau (PNG) 48.08 Kaminiel Matlaun (PNG) 48.43
800 m Kaminiel Matlaun (PNG) 1:53.85 Adrien Kela (NCL) 1:53.87 Martin Orovo (PNG) 1:57.24
1500 m Adrien Kela (NCL) 4:19.00 George Yamak (PNG) 4:19.38 Martin Orovo (PNG) 4:20.21
5000 m Nordine Benfodda (NCL) 15:54.55 Rosefelo Siosi (SOL) 15:58.04 Loic Mevel (TAH) 15:59.06
10000 m Rosefelo Siosi (SOL) 33:06.03 Nordine Benfodda (NCL) 33:24.22 Kupsy Bisamo (PNG) 33:31.53
110 m Hurdles Wala Gime (PNG) 14.80 Mowen Boino (PNG) 14.94 Tutaia Galoiola (SAM) 15.50
400 m Hurdles Mowen Boino (PNG) 52.51 Peniel Joshua (PNG) 53.14 Wala Gime (PNG) 53.70
3000 m Steeplechase Sapolai Yao (PNG) 9:38.89 Skene Kiage (PNG) 9:47.80 Ashneel Nand (FIJ) 9:57.08
4x100 m Relay Papua New Guinea 40.62 Fiji 41.06 New Caledonia 42.90
4x400 m Relay Papua New Guinea 3:13.86 Fiji 3:15.35 Solomon Islands 3:28.32
Half Marathon Kupsy Bisamo (PNG) 1:14:11 Georges Richmond (TAH) 1:14:23 Avikash Lal (FIJ) 1:15:07
Long Jump Raihau Maiau (TAH) 8.14m GR, NR Frederic Erin (NCL) 7.78m Idau Asigau (PNG) 7.32m NR
Triple Jump Eugene Vollmer (FIJ) 15.27m Peniel Richard (PNG) 15.22m Frederic Erin (NCL) 14.97m
High Jump Rajendra Prasad (FIJ) 2.03m Ogun Robert (NCL) 2.03m Sailasa Kalouniviti (FIJ) 1.97m
Pole Vault Eric Reuillard (NCL) 4.60m Karo Iga (PNG) 3.85m Jean-Bernard Harper (NCL) 3.80m
Shot Put Tumatai Dauphin (TAH) 19.14m Alexander Rose (SAM) 16.58m Mustafa Fall (FIJ) 15.78m NR
Shot Put Secured Thierry Cibone (NCL) 9.37m
(F/34)
Marcelin Walico (NCL) 10.23m
(F/57)
Christian Chee Ayee (TAH) 8.38m
(F56)
Discus Throw Alexander Rose (SAM) 56.40m Debono Paraka (PNG) 47.13m Erwan Cassier (NCL) 45.01m
Hammer Throw Erwan Cassier (NCL) 61.52m Alexander Rose (SAM) 58.66m NR Eutesio Toto (NCL) 55.96m
Javelin Throw Leslie Copeland (FIJ) 70.31 Vahaafenua Tipotio (WLF) 65.41 Erwan Cassier (NCL) 61.14
Javelin Ambulant Sent Anis (PNG) 38.25m
(F42)
Thierry Washetine (NCL) 47.80m
(F/T20)
Lutoviko Halagahu (WLF) 41.34m
(F44)
Decathlon Robson Yinambe (PNG) 6,288 Lilian Garcon (NCL) 6,182 Soape Polutele (TGA) 5,102

Women's Results

Event Gold Silver Bronze
100 m Toea Wisil (PNG) 11.86 Younis Bese (FIJ) 12.27 Sisilia Seavula (FIJ) 12.55
200 m Toea Wisil (PNG) 24.05 Younis Bese (FIJ) 25.21 Sisilia Seavula (FIJ) 25.41
400 m Toea Wisil (PNG) 54.17 Donna Koniel (PNG) 54.29 Betty Burua (PNG) 55.21
800 m Donna Koniel (PNG) 2:12.78 Jenny Albert (PNG) 2:15.79 Solenne Kerleguer (NCL) 2:20.68
1500 m Miriam Goiye (PNG) 4:45.44 Jenny Albert (PNG) 4:45.47 Poro Gahekave (PNG) 4:51.72
5000 m Sharon Firisua (SOL) 18:20.09 GR, NR Rama Kumilgo (PNG) 18:23.83 Ongan Awa (PNG) 18:24.48
10000 m Sharon Firisua (SOL) 38:33.04 NR Ongan Awa (PNG) 39:07.97 Elodie Menou (TAH) 39:32.38
100 m Hurdles Sharon Kwarula (PNG) 14.40 Lucie Turpin (NCL) 14.53 Manuella Gavin (NCL) 14.68
400 m Hurdles Donna Koniel (PNG) 58.28 GR Sharon Kwarula (PNG) 60.17 Ana Baleveicau (FIJ) 61.89
3000 m Steeplechase Rama Kumilgo (PNG) 11:26.51 Poro Gahekave (PNG) 11:31.66 Heiata Brinkfield (TAH) 12:01.09
4x100 m Relay Fiji 46.17 Papua New Guinea 46.27 New Caledonia 49.53
4x400 m Relay Papua New Guinea 3:45.13 Fiji 3:46.26 New Caledonia 4:10.22
Half Marathon Sharon Firisua (SOL) 1:29:26 NR Dianah Matekali (SOL) 1:30:24 Miriam Goiye (PNG) 1:31:22
Long Jump Rellie Kaputin (PNG) 5.97m NR Adrine Monagi (PNG) 5.76m Helen Philemon (PNG) 5.64m
Triple Jump Rellie Kaputin (PNG) 12.65m NR Milika Tuivanuavou (FIJ) 12.05m Annie Topal (PNG) 11.99m
High Jump Rellie Kaputin (PNG) 1.77m NR Naomi Kerari (PNG) 1.67m Delilah Kami (PNG) 1.64m
Pole Vault Pascale Gacon (NCL) 3.70 m GR Keona Legoff (NCL) 2.80 m Teumere Tepea (TAH) 2.70 m
Shot Put Miliki Tuivanuavou (FIJ) 14.59 m NR Tereapii Tapoki (COK) 14.31 m Ata Tuutafaiva (TGA) 13.03 m
Shot Put Ambulant Rose Welepa (NCL) 11.07m
(F/12)
Regina Edward (PNG) 8.83m Vero Paul Nime (PNG) 6.42m
Discus Throw Tereapii Tapoki (COK) 48.70m Anastasia Takosi (NCL) 41.49m Kasandra Vegas (SAM) 40.23m
Hammer Throw Elise Takosi (NCL) 52.51m GR Brianna Stephens (NFK) 42.77m Kasandra Vegas (SAM) 41.99m
Javelin Throw Linda Selui (NCL) 47.72m Bina Ramesh (NCL) Gwoelani Patu (TAH)
Heptathlon Adrine Monagi (PNG) 5,019 Lucie Turpin (NCL) 4,832 Helen Philemon (PNG) 4,451

2011 Pacific Games Athletics

Medal Table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  New Caledonia 15 15 21 51
2  Papua New Guinea 14 8 7 29
3 Tahiti 8 5 5 18
4  Fiji 6 9 6 21
5  Samoa 1 3 1 5
6  Tonga 1 1 2 4
7  Wallis and Futuna 2 1 0 3
8  Vanuatu 0 0 1 1
Total 94 41 43 131

Men

Event Gold Silver Bronze
100m  Ratu Banuve Tabakaucoro
Fiji (FIJ)
10.52  Paul Zongo
New Caledonia (NCL)
10.80  Ruwan Gunasinghe
Papua New Guinea (PNG)
10.88
200m  Ratu Banuve Tabakaucoro
Fiji (FIJ)
21.18  Nelson Stone
Papua New Guinea (PNG)
21.59  Sikeli Rokowaqa
Fiji (FIJ)
22.09
400m  Nelson Stone
Papua New Guinea (PNG)
47.48  Ratutira Narara
Fiji (FIJ)
48.19  John Rivan
Papua New Guinea (PNG)
48.35
800m  Adrien Kela
New Caledonia (NCL)
1:54.12  Arnol Mol Sorina
Vanuatu (VAN)
1:55.14  Kevin Kapmatana
New Caledonia (NCL)
1:56.22
1500m  Adrien Kela
New Caledonia (NCL)
4:01.54  Derek Mandell
New Caledonia (NCL)
4:02.95  Cedric Oblet
New Caledonia (NCL)
4:03.19
5000m  Nordine Benfodda
New Caledonia (NCL)
15:22.46  Frederic Burquier
New Caledonia (NCL)
15:36.17  Audric Lucini
New Caledonia (NCL)
15:48.58
10000m  Nordine Benfodda
New Caledonia (NCL)
32:08.28 Georges Richmond
Tahiti (TAH)
32:25.51  Thomas Prono
New Caledonia (NCL)
32:25.52
Marathon Georges Richmond
Tahiti (TAH)
2:31:09  Frederic Burquier
New Caledonia (NCL)
2:33:37  Patrick Vernay
New Caledonia (NCL)
2:40:39
110m hurdles  Mowen Boino
Papua New Guinea (PNG)
14.95  Christopher Leroy
New Caledonia (NCL)
15.64  Xavier Fenuafanote
New Caledonia (NCL)
15.90
400m hurdles  Mowen Boino
Papua New Guinea (PNG)
50.96 Simon Thieury
Tahiti (TAH)
51.87  Roy Ravana
Fiji (FIJ)
52.95
3000m steeplechase  Theo Houdret
New Caledonia (NCL)
9:49.30  Sapolai Yao
Papua New Guinea (PNG)
9.53.33  Skene Kiage
Papua New Guinea (PNG)
9:55.90
High jump  Isikeli Waqa
Fiji (FIJ)
1.85  David Jessem
Papua New Guinea (PNG)
1.85  Ogun Robert
New Caledonia (NCL)
1.85
Pole vault  Eric Reuillard
New Caledonia (NCL)
5.00  Laurent Honore
New Caledonia (NCL)
4.20  Jean-Bernard Harper
New Caledonia (NCL)
4.00
Long jump  Frederic Erin
New Caledonia (NCL)
8.12 CR Raihau Maiau
Tahiti (TAH)
7.54  Eugene Vollmer
Fiji (FIJ)
7.25
Triple jump  Frederic Erin
New Caledonia (NCL)
16.10 CR  Eugene Vollmer
Fiji (FIJ)
15.67  Kainric Ozoux
New Caledonia (NCL)
14.54
Shot put Tumutai Dauphin
Tahiti (TAH)
18.93  Emanuele Fuamatu
Samoa (SAM)
18.11  Shaka Sola
Samoa (SAM)
16.17
Hammer throw  Tomasi Toto
New Caledonia (NCL)
57.18 m  Erwan Cassier
New Caledonia (NCL)
55.11 m  Eutesio Toto
New Caledonia (NCL)
54.20 m
Javelin throw  Leslie Copeland
Fiji (FIJ)
78.41 Vahaafenua Tipotio
Wallis and Futuna (WLF)
65.92 Sosefo Hega Panuve
Wallis and Futuna (WLF)
64.11
Discus throw  Bertrand Vili
New Caledonia (NCL)
54.12  Aukusitino Hoatau
New Caledonia (NCL)
47.07  Frederic Kiteau
New Caledonia (NCL)
46.26
Decathlon  Eric Reuillard
New Caledonia (NCL)
6292  lilian Garcon
New Caledonia (NCL)
5443  Lars Fa'apoi
Tonga (TON)
5334
4x100m relay  Fiji
Fiji (FIJ)
41.25  Papua-New Guinea
Papua New Guinea (PNG)
41.47  New-Caledonia
New Caledonia (NCL)
41.52
4x400m relay  Papua-New Guinea
Papua New Guinea (PNG)
3:12.34  Fiji
Fiji (FIJ)
3:12.75  Vanuatu
Vanuatu (VAN)
3:13.94

Women

Event Gold Silver Bronze
100m  Toea Wisil
Papua New Guinea (PNG)
11.96  Paulini Korowaqa
Fiji (FIJ)
12.31  Sisilia Seavula
Fiji (FIJ)
12.36
200m  Toea Wisil
Papua New Guinea (PNG)
24.61  Paulini Korowaqa
Fiji (FIJ)
25.37  Venessa Waro
Papua New Guinea (PNG)
25.38
400m  Toea Wisil
Papua New Guinea (PNG)
54.94  Miriama Senokonoko
Fiji (FIJ)
55.41  Salome Dell
Papua New Guinea (PNG)
55.97
800m  Salome Dell
Papua New Guinea (PNG)
2:13.21  Donna Koniel
Papua New Guinea (PNG)
2:16.80  Cecilia Kumalalamene
Papua New Guinea (PNG)
2:20.00
1500m  Salome Dell
Papua New Guinea (PNG)
4:52.76  Heiata Brinkfield
Tahiti (TAH)
4:54.07  Mereseini Naidau
Fiji (FIJ)
4:54.07
5000m  Anne Beaufils
New Caledonia (NCL)
18:39.98  Mereseini Naidau
Fiji (FIJ)
19:02.15  Sophie Gardon
Tahiti (TAH)
19:07.98
10000m  Anne Beaufils
New Caledonia (NCL)
39:22.08  Isabelle Oblet
New Caledonia (NCL)
39:47.85  Sophie Gardon
Tahiti (TAH)
40:14.99
Marathon  Sophie Gardon
Tahiti (TAH)
3:01:11  Erika Ellis
New Caledonia (NCL)
3:13:32  Odile Huon
New Caledonia (NCL)
3:29:50
100m hurdles  Sharon Kwarula
Papua New Guinea (PNG)
14.70  Lucie Turpin
New Caledonia (NCL)
14.71  Phoebe Wejieme
New Caledonia (NCL)
15.17
400m hurdles  Betty Burua
Papua New Guinea (PNG)
1:07.32  Sharon Kwarula
Papua New Guinea (PNG)
1:07.48  Donna Koniel
Papua New Guinea (PNG)
1:10.62
3000m steeplechase  Heiata Brinkfield
Tahiti (TAH)
11:07.55  Astrid Montuclard
Tahiti (TAH)
11:37.39  Isabelle Oblet
New Caledonia (NCL)
11:52.96
High jump  Ternai Kali Faremiro
Tahiti (TAH)
1.63 m  Nellie Leslie
Papua New Guinea (PNG)
1.61 m  Véronique Boyer
Tahiti (TAH)
1.57 m
Pole vault  Dolores Ablavi Dogba
Tahiti (TAH)
2.60 m  Mondy Laigle
New Caledonia (NCL)
2.55 m  Teumere Lucie Tepea
Tahiti (TAH)
2.50 m
Long jump  Ternai Kali Faremiro
Tahiti (TAH)
5.66 m  Helen Philemon
Papua New Guinea (PNG)
5.46 m  Lucie Turpin
New Caledonia (NCL)
5.42 m
Triple jump  Betty Burua
Papua New Guinea (PNG)
11.83 m  Manuella Gavin
New Caledonia (NCL)
11.77 m  Véronique Boyer
Tahiti (TAH)
11.56 m
Shot put  Ana Po'uhila
Tonga (TON)
15.72 m  Margare Satupai
Samoa (SAM)
15.12 m  Aimee Mailetoga
New Caledonia (NCL)
13.47 m
Discus throw  Margaret Satupai
Samoa (SAM)
52.05 m  Ana Po'uhila
Tonga (TON)
48.22 m  Bina Ramesh
New Caledonia (NCL)
45.48 m
Hammer throw  Elise Takosi
New Caledonia (NCL)
50.13 m  Margaret Satupai
Samoa (SAM)
49.71 m NR  'Ana Po'uhila
Tonga (TON)
47.27 m
Javelin throw  Linda Selui
New Caledonia (NCL)
57.32 m  Romina Ugatai
Wallis and Futuna (WLF)
52.07 m  Bina Ramesh
New Caledonia (NCL)
48.19 m
Heptathlon  Terani Kali Faremiro
Tahiti (TAH)
4667  Lucie Turpin
New Caledonia (NCL)
4437  Soko Salaniqiqi
Fiji (FIJ)
4162
4x100m relay  Papua-New Guinea
Papua New Guinea (PNG)
Helen Philemon
Toea Wisil
Sharon Kwarula
Venessa Waro
46.30  Fiji
Fiji (FIJ)
Litiana Miller
Paulini Korowaqa
Miria Senokonoko
Sisilia Seavula
46.60  New Caledonia
New Caledonia (NCL)
Henricka Thomo
Phoebe Wejieme
Kamen Zongo
Franceska Sauvageot
48.91
4x400m relay  Papua-New Guinea
Papua New Guinea (PNG)
Salome Dell
Donna Koniel
Sharon Kwarula
Toea Wisil
3:45.32  Fiji
Fiji (FIJ)
Paulini Korowaqa
Danielle Alakija
Sulian Gusuivalu
Miria Senokonoko
3:51.69  New Caledonia
New Caledonia (NCL)
Mondy Laigle
Phoebe Wejieme
Imufa Chaimoinri
Peggy Paulmin
4:11.02