New Zealand at Commonwealth Games 2014

Dates: 23 July 2014 to 3 August 2014 at Glasgow, New Zealand

Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 14 14 17 45

2014 Medal Winners

Event Name Medal Date
Men's 4000m Team Pursuit  Track Team Bronze 24th July
Men's Team Sprint  Track Edward Dawkins, Ethan Mitchell, Sam Webster, Gold 24th July
Judo Women 57kg Darcina Manuel Bronze 24th July
Mens Sprint Sam Webster Gold 25th July
Mens Sprint Edward Dawkins Bronze 25th July
Mens Individual Pursuit Marc Ryan Bronze 25th July
Judo Men 73 kg Adrian Leat Silver 25th July
Judo Women 70 kg Moira de Villiers Silver 25th July
Track Cycling Simon van Velthooven Silver 26th July
Track Cycling Matthew Archibald Bronze 26th July
Mens Points Race Thomas Scully Gold 26th July
Mens Points Race Aaron Gate Bronze 26th July
Judo Men Half-heavyweight 100 kg Jason Koster Bronze 26th July
Judo Men Half-heavyweight 100 kg Tim Slyfield Bronze 26th July
Women Fours Team Bronze 27th July
Rugby Sevens Men Team Silver 27th July
Men 5,000 Metres Zane Robertson Bronze 27th July
Mens Scratch Race Shane Archbold Gold 27th July
Mens Keirin Sam Webster Silver 27th July
100 m Breaststroke SB9 Women Swimming Sophie Pascoe Gold 27th July
Women Singles Jo EDWARDS Gold 27th July
Women Singles Squash Joelle King Bronze 28th July
50 metre Rifle Prone Women Sally Johnston Gold 28th July
Mens Weightlifting 85 kg Richard Patterson Gold 28th July
800 m Freestyle Women Swimming Lauren Boyle Silver 28th July
Women Hammer Throw Julia Ratcliffe Silver 28th July
Men Shot Put Tom Walsh Silver 28th July
400 m Freestyle Women Swimming Lauren Boyle Gold 29th July
200 m Individual Medley SM10 Women Swimm Sophie Pascoe Gold 29th July
Mens Cross Country Mountain biking Anton Cooper Gold 29th July
Mens Cross Country Mountain biking Samuel Gaze Silver 29th July
Women Shot Put Valerie Adams Gold 30th July
Womens Weightlifting +75 kg Tracey Lambrechs Bronze 30th July
Mens Weightlifting 105 kg Stanislav Chalaev Silver 30th July
Wrestling Women 58 kg Freestyle Tayla Ford Bronze 30th July
Wrestling Men 97 kg Freestyle Sam Belkin Bronze 30th July
Women's Individual Time Trial   Linda Villumsen Gold 31st July
Open Triples B6/B7/B8 Team Sliver 31st July
Artistic Gymnastics Men Artistic Gymnast David Bishop Bronze 31st July
Boxing Men Light Heavyweight David Nyika Gold 2nd August
Boxing Men Heavyweight David Light Silver 2nd August
Women Hockey Team Bronze 2nd August
Men 1500 Metres Nick Willis Bronze 2nd August
Women Netball Team Silver 3rd August
Mens Road Race Jack Bauer Silver 3rd August

New Zealand at Commonwealth Games 2010

Location Delhi, India
Competitors 191
Flag bearer Opening: Irene van Dyk
Closing:
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 6 22 8 36

Medal Table

Medal Name Sport Event Date
 Gold Alison Shanks Cycling - Track Women's Individual Pursuit 8 October
 Gold Valerie Adams Athletics Women's Shotput 9 October
 Gold DJ Forbes, Kurt Baker, Hosea Gear, Tomasi Cama, Liam Messam, Tim Mikkelson, Ben Smith, Lote Raikabula, Ben Souness, Toby Arnold, Sherwin Stowers, Zac Guildford Rugby sevens Men's Sevens Rugby 12 October
 Gold Jaclyn Hawkes and Joelle King Squash Women's Doubles 13 October
 Gold Mike Collings and John Snowden Shooting Full Bore Rifle 13 October
 Gold Silver Ferns
Liana Leota Grace Rasmussen
Leana de Bruin Anna Scarlett
Temepara George Maria Tutaia
Katrina Grant Irene Van Dyk
Joline Henry Casey Williams
Laura Langman Daneka Wipiiti
Netball Tournament 14 October
 Silver Jesse Sergent Cycling - Track Men's Individual Pursuit 5 October
 Silver Lauren Ellis Cycling - Track Women's 25 km Points Race 6 October
 Silver Gareth Kean Aquatics Men's 200 m Backstroke 6 October
 Silver Lauren Boyle, Penelope Marshall, Amaka Gessler,Natasha Hind Aquatics Women's 4 x 200 m Freestyle Relay 6 October
 Silver Jess Hamill Athletics Women's Shotput F32-34/52/53 6 October
 Silver Jo Kiesanowski Cycling - Track Women's Scratch Race 7 October
 Silver Sam Bewley, Westley Gough, Marc Ryan, Jesse Sergent Cycling - Track Men's Team Pursuit 7 October
 Silver Eddie Dawkins, Ethan Mitchell, Sam Webster Cycling - Track Men's Team Sprint 8 October
 Silver Glenn Snyders Aquatics Men's 50 m Breaststroke 8 October
 Silver Daniel Bell Aquatics Men's 100 m Backstroke 8 October
 Silver Nikki Hamblin Athletics Women's 1500 m 8 October
 Silver Brent Newdick Athletics Men's Decathlon 8 October
 Silver Richard Patterson weightlifting Men's 85 kg 8 October
 Silver Alan Earle and Greg Yelavich Shooting Men's pairs 25 m centrefire pistol 9 October
 Silver Hayden Roulston Cycling - Road Men's Road Race 10 October
 Silver Stanislav Chalaev weightlifting Men's -105 kg 10 October
 Silver Nikki Hamblin Athletics Women's 800 m 11 October
 Silver Stuart Farquhar Athletics Men's Javelin 12 October
 Silver Linda Villumsen Cycling - Road Women's Time Trial 13 October
 Silver Black Sticks Women
Kayla Sharland Lucy Talbot
Emily Naylor Samantha Harrison
Krystal Forgesson Gemma Flynn
Katie Glynn Anna Thorpe
Stacey Carr Natasha Fitzsimons
Ella Gunson Charlotte Harrison
Beth Jurgeleit Stacey Michelsen
Clarissa Eshuis Anita Punt
Hockey Women's tournament 13 October
 Silver Martin Knight and Joelle King Squash Mixed doubles 13 October
 Silver Val Smith Lawn bowls Women's singles 13 October
 Bronze Eddie Dawkins Cycling - Track Men's 1000 m Time Trial 5 October
 Bronze Simon van Velthooven Cycling - Track Men's Kierin 6 October
 Bronze Sam Webster Cycling - Track Men's Sprint 7 October
 Bronze Hayley Palmer Aquatics Women's 50 m Freestyle 8 October
 Bronze Hayley Palmer, Penelope Marshall, Amaka Gessler,Natasha Hind Aquatics Women's 4 x 100 m Freestyle Relay 8 October
 Bronze Andrea Miller Athletics Women's 100 m Hurdles 11 October
 Bronze Nick Willis Athletics Men's 1500 m 12 October
 Bronze Black Sticks Men Hockey Men's tournament 14 October

New Zealand at Commonwealth Games 2006

Location Melbourne, Australia
Competitors 249 in 19 sports
Flag bearer Opening: Hamish Carter
Closing: Greg Yelavich
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 6 12 13 31

Gold

Athletics:

Valerie Vili, Women's Shot Put
Nick Willis, Men's 1500 m

Netball:

Leana de Bruin, Belinda Colling, Vilimaina Davu, Temepara George, Laura Langman, Jessica Tuki, Anna Rowberry, Anna Scarlett, Maria Tutaia, Irene Van Dyk, Casey Williams & Adine Wilson, Women's Netball

Rugby Sevens:

Sosene Anesi, Josh Blackie, Tamati Ellison, Nigel Hunt, Tafai Ioasa, Cory Jane, Tanerau Latimer, Liam Messam, Lote Raikabula, Amasio Valence, Alando Soakai & Onosai Tololima-Auva'a, Men's Rugby Sevens

Shooting:

Graeme Ede, Men's Trap

Swimming:

Moss Burmester, Men's 200 m Butterfly

Silver

Athletics:

Tony Sargisson, Men's 50 km Walk

Badminton:

Sara Runesten-Petersen & Daniel Shirley, Mixed Doubles

Basketball:

  • Ed Book, Dillon Boucher, Pero Cameron, Casey Frank, Paul Henare, Mike Homik, Troy McLean, Aaron Olson, Tony Rampton, Lindsay Tait, Mika Vukona & Paora Winitana, Men's Basketball
  • Micaela Cocks, Rebecca Cotton, Aneka Kerr, Donna Loffhagen, Angela Marino, Jessica McCormack, Kate McMeeken-Ruscoe, Lisa Pardon, Charmian Purcell, Jody Tini, Lisa Wallbutton & Nonila Wharemate, Women's Basketball

Cycling:

  • Rosara Joseph, Women's Cross Country
  • Hayden Roulston, Men's Points Race

Shooting:

Juliet Etherington, Women's 50 m Rifle Prone
Gregory Yelavich, Men's 25 m Centre Fire Pistol

Squash:

Shelley Kitchen & Tamsyn Leevey, Women's Doubles

Swimming:

Dean Kent, Men's 200 m Individual Medley

Triathlon:

  • Bevan Docherty, Men's Individual
  • Samantha Warriner, Women's Individual

Bronze

Athletics:

Angela McKee, Women's High Jump

Cycling:

  • Gordon McCauley, Men's Time Trial
  • Hayden Godfrey, Tim Gudsell, Peter Latham, & Marc Ryan, Men's Team Pursuit

Lawn Bowls:

Jan Khan & Marina Khan, Women's Pairs

Shooting:

Juliet Etherington & Kathryn Mead, Women's 50 m Prone Rifle Pair

Squash:

Shelley Kitchen, Women's Singles

Swimming:

  • Moss Burmester, Men's 100 m Butterfly
  • Cameron Gibson, Men's 200 m Backstroke
  • Hannah McLean, Women's 200 m Backstroke
  • Lauren Boyle, Alison Fitch, Melissa Ingram & Helen Norfolk, Women's 4x200 m Freestyle Relay

Synchronised Swimming:

Lisa Daniels & Nina Daniels, Synchronised Swimming Duets

Triathlon:

Andrea Hewitt, Women's Individual

Weightlifting:

Keisha-Dean Soffe, Women's +75 kg

New Zealand at Commonwealth Games 2002

Location Manchester, England
Competitors 200
Flag bearer Opening: Sarah Ulmer
Closing: Nigel Avery
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 11 13 21 45

Gold

Athletics:

Beatrice Faumuina, Women's Discus throw

Cycling:

  • Greg Henderson, Men's Points Race
  • Sarah Ulmer, Women's Individual Pursuit

Lawn Bowls:

Joanna Edwards, Sharon Sims, Women's Pairs

Rugby Sevens:

Craig De Goldi, Brad Fleming, Chris Masoe, Mils Muliaina, Craig Newby, Roger Randle, Bruce Reihana, Eric Rush, Rodney So'oialo, Karl Te Nana, Anthony Tuitavake, Amasio Valence, Men's Rugby Sevens

Shooting:

Teresa Borrell, Nadine Stanton, Women's Double Trap (Pairs)

Squash:

  • Carol Owens, Leilani Joyce, Women's Doubles
  • Leilani Joyce, Glen Wilson, Mixed Doubles

Table Tennis:

Chunli Li, Women's Singles

Weightlifting:

  • Nigel Avery, Men's +105kg Clean & Jerk
  • Nigel Avery, Men's +105kg Total

Silver

Athletics:

  • Craig Barrett, Men's 50km walk
  • Philip Jensen, Men's Hammer Throw
  • Valerie Vili, Women's Shot Put

Badminton:

Nicole Gordon, Sara Petersen, Women's Doubles

Cycling:

Susy Pryde, Women's Cross Country

Hockey:

Michael Bevin, Phillip Burrows, Dean Couzins, Dion Gosling, Bevan Hari, Blair Hopping, David Kosoof, Wayne McIndoe, Umesh Parag, Mitesh Patel, Hayden Shaw, Darren Smith, Peter Stafford, Simon Towns, Paul Woolford, Men's Hockey

Netball:

Sheryl Clarke, Jenny-May Coffin, Belinda Colling, Vilimaina Davu, Donna Loffhagen, Lesley Nicol, Anna Rowberry, Julie Seymour, Irene Van Dyk, Anna Veronese, Daneka Wipiiti, Women's Netball

Shooting:

Nadine Stanton, Women's Double Trap

Squash:

Carol Owens, Women's Singles

Swimming:

Elizabeth Van Welie, Women's 400m Individual Medley

Table Tennis:

Chunli Li, Karen Li, Women's Doubles

Weightlifting:

  • Nigel Avery, Men's +105kg Snatch
  • Olivia Baker, Women's +75kg Snatch

Bronze

Badminton

Geoff Bellingham, Chris Blair, John Gordon, Nicole Gordon, Rebecca Gordon, Tammy Jenkins, Rhona Robertson, Sara Petersen, Daniel Shirley, Mixed Team Event
Sara Petersen, Daniel Shirley, Mixed Doubles

Boxing:

  • Shane Cameron, Men's 81-91kg (Heavyweight)
  • Danny Codling, Men's 64-69kg (Welterweight)

Cycling:

Greg Henderson, Matthew Randall, Hayden Roulston, Lee Vertongen, Men's Team Pursuit

Judo:

Tim Slyfield, Men's 73-81kg (half-middleweight)

Lawn Bowls:

  • Marlene Castle, Women's Singles
  • Wendy Jensen, Patsy Jorgensen, Jan Khan, Anne Lomas, Women's Fours
  • Mike Kernaghan, Men's Singles

Shooting:

  • Diane Collings, Open Fullbore
  • Tania Corrigan, Jocelyn Lees, Women's 25m Pistol (Pairs)
  • Juliet Etherington, Women's 50m Prone Rifle
  • Jocelyn Lees, Women's 25m Pistol

Swimming:

Toni Jeffs, Women's 50m Freestyle

Table Tennis:

  • Peter Jackson, Chunli Li, Mixed Doubles
  • Chunli Li, Karen Li, Tracey McLauchlan, Laura-Lee Smith, Women's Team

Triathlon:

Hamish Carter, Men's Individual

Weightlifting:

  • Olivia Baker, Women's +75kg Clean & Jerk
  • Olivia Baker, Women's +75kg Total
  • Terry Hughes, Men's 62kg Clean & Jerk
  • Terry Hughes, Men's 62kg Total

New Zealand at Commonwealth Games 1998

Location Kuala Lumpur, Malaysia
Competitors 217
Flag bearer Opening: Graeme Miller
Closing: Darren Liddel
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 8 6 20 34

Gold

Athletics:

Beatrice Faumuina — Women's Discus Throw

Cycling:

  • Glen Thomson — Men's Track Points Race
  • Sarah Ulmer — Women's Track Individual Pursuit (3000m)

Rugby sevens:

Christian Cullen, Rico Gear, Jonah Lomu, Caleb Ralph, Roger Randle, Amasio Valence, Bruce Reihana, Eric Rush, Dallas Seymour, and Joeli Vidiri — Men's Sevens Team Competition

Shooting:

Stephen Petterson — Men's 50m Rifle Prone

Weightlifting:

  • Darren Liddel — Men's + 105kg (Clean & Jerk)
  • Darren Liddel — Men's + 105kg (Snatch)
  • Darren Liddel — Men's + 105kg (Total)

Silver

Cycling:

  • Susy Pryde — Women's Individual Road Race
  • Sarah Ulmer — Women's Track Points Race

Netball:

Belinda Charteris, Belinda Colling, Julie Seymour, Sonya Hardcastle, Donna Loffhagen, Bernice Mene, Lesley Nicol, Anna Rowberry, Jo Steed, Lorna Suafoa, Noeline Taurua, and Linda Vagana — Women's Team Competition

Shooting:

  • Tania Corrigan and Jocelyn Lees— Women's 10m Air Pistol (Pairs) - Women
  • Tania Corrigan and Jocelyn Lees — Women's 25m Pistol (Pairs)
  • Alan Earle and Jason Wakeling — Men's 25m Rapid Fire Pistol (Pairs)

Bronze

Athletics:

Joanne Henry — Women's Heptathlon

Badminton:

  • Rhona Robertson and Tammy Jenkins — Women's Doubles
  • Geoff Bellingham, Chris Blair, Dean Galt, Anton Gargiulo, Nick Hall, Jarrod King, and Daniel Shirley — Men's Team

Boxing:

Garth da Silva — Men's Heavyweight (- 91 kg)

Cricket:

Nathan Astle, Mark Bailey, Matthew Bell, Chris Drum, Stephen Fleming, Chris Harris, Matt Horne, Dion Nash, Shayne O'Connor, Adam Parore, Craig McMillan, Alex Tait, Daniel Vettori, and Paul Wiseman — Men's Team Competition

Cycling:

  • Tim Carswell — Men's Track 20km Scratch Race
  • Brendon Cameron, Tim Carswell, Greg Henderson, and Lee Vertongen — Men's Track Team Pursuit (4000m)
  • Greg Henderson — Men's Track Points Race

Gymnastics:

David Phillips — Men's Floor

Field Hockey:

Tina Bell-Kake, Helen Clarke, Jenny Duck, Emily Gillam, Sandy Hitchcock, Anna Lawrence, Robyn Toomey, Skippy Hamahona, Suzie Pearce, Moira Senior, Jenny Shepherd, Karen Smith, Mandy Smith, Kate Trolove, Lisa Walton, and Diana Weavers — Women's Team Competition

Lawn Bowls:

Millie Khan — Women's Singles

Shooting:

  • Des Coe — Men's Trap
  • Tania Corrigan — Women's 10m Air Pistol
  • Sally Johnston — Women's 50m Rifle Prone
  • Greg Yelavich — Men's 10m Air Pistol

Swimming:

  • Toni Jeffs — Women's 50m Freestyle
  • Trent Bray, Scott Cameron, John Davis, and Danyon Loader — Men's 4x200m Freestyle Relay

Squash:

Sarah Cook and Glen Wilson — Mixed Doubles

Weightlifting:

  • Nigel Avery — Men's 105kg (Snatch)
  • Nigel Avery — Men's 105kg (Total)

New Zealand at Commonwealth Games 1994

Location Victoria, British Columbia, Canada
Competitors 134
Flag bearer Opening: Brian Fowler
Closing: Stephen Petterson
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 5 16 20 41

Gold

Cycling:

Mark Rendell — Men's Road Race

Lawn Bowls:

Katie Portas — Women's Singles Visually Impaired

Shooting:

Lindsay Arthur and Stephen Petterson — Men's 50m Rifle Prone (Pairs)
Stephen Petterson — Men's 50m Rifle Prone

Swimming:

Danyon Loader — Men's 200m Butterfly

Silver

Athletics:

Beatrice Faumuina — Women's Discus
Kirsten Hellier — Women's Javelin
Courtney Ireland — Men's Shot put

Cycling:

Brian Fowler — Men's Road Race
Glen McLeay — Men's 10 Mile Scratch Race
Jacqui Nelson — Women's Points Race
Sarah Ulmer — Women's 3000m Individual Pursuit

Shooting:

Gerd Barkman and Jocelyn Lees — Women's 10m Air Pistol (Pairs)
Geoffrey Jukes and Brian Thomson — Open Skeet (Pairs)
Julian Lawton and Greg Yelavich — Men's Free Pistol (Pairs)
Geoffrey Smith — Fullbore Rifle Queen's Prize Open

Swimming:

Trent Bray — Men's 200m Freestyle
Trent Bray, Danyon Loader, John Steel and Nick Tongue — Men's 4x100m Freestyle Relay
Trent Bray, Guy Callaghan, Danyon Loader and John Steel — Men's 4x200m Freestyle Relay
Danyon Loader — Men's 400m Freestyle
Anna Simcic — Women's 200m Backstroke

Bronze

Athletics:

Gavin Lovegrove — Men's Javelin Throw
Ben Lucas — Men's Marathon Wheelchair
Scott Nelson — Men's 30km Road Walk

Badminton:

Nick Hall — Men's Singles
Rhona Robertson — Women's Singles

Lawn Bowls:

Peter Belliss, Rowan Brassey, Stewart Buttar and Bruce McNish — Men's Fours
Marlene Castle, Colleen Ferrick, Adrienne Lambert and Ann Muir — Women's Fours
Craig Nolan — Men's Singles Visually Impaired

Boxing:

Kalolo Fiaui — Men's 57-60kg (Lightweight)[1]
Trevor Shailer — Men's 60-64kg (Light-Welterweight)

Cycling:

Brendon Cameron, Julian Dean, Glen Thomson and Lee Vertongen — Men's 4000m Team Pursuit
Brian Fowler, Paul Leitch, Tim Pawson and Mark Rendell — Men's Team Time Trial
Jacqui Nelson — Women's 3000m Individual Pursuit
Donna Wynd — Women's Sprint

Gymnastics - Artistic:

Sarah Thompson — Women's Uneven Bars

Shooting:

Paul Carmine — Men's 10m Running Target
Greg Yelavich — Men's 10m Air Pistol
Greg Yelavich — Men's 25m Centre Fire Pistol

Swimming:

Danyon Loader — Men's 200m Freestyle
Sean Tretheway — Men's 100m Freestyle

New Zealand at Commonwealth Games 1982

Location Brisbane, Australia
Competitors 113
Flag bearer Opening: Robin Tait
Closing:
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 5 8 13 26

Gold

Archery:

Neroli Fairhall — Women's FITA Double

Athletics:

Anne Audain — Women's 3000 m
Mike O'Rourke — Men's Javelin Throw

Cycling:

Craig Adair — Men's 1 km Time Trial

Shooting:

John Woolley — Men's Skeet

Silver

Athletics:

John Walker — Men's 1500 m

Cycling:

Clem Captein, Brian Fowler, Graeme Miller and Murray Steele — Men's 4000 m Team Pursuit
Michael McRedmond— Men's Sprint

Lawn Bowls:

Rowan Brassey, Morgan Moffat, Danny O'Connor and Jim Scott — Men's Fours
Pearl Dymond, Joyce Osborne, and Jennie Simpson — Women's Triples

Shooting:

Rex Hamilton and Barrie Wickens — Men's Free Pistol Pairs

Wrestling:

Ken Reinsfield — Men's 74 kg
Steven Reinsfield — Men's Light Heavyweight

Bronze

Athletics:

Lorraine Moller — Women's 1500 m
Lorraine Moller — Women's 3000 m
Stephen Walsh — Men's Long Jump

Badminton:

Robin Denton and Steve Wilson — Mixed Doubles

Boxing:

Kevin Barry — Light Heavyweight 75–81 kg

Cycling:

Stephen Cox, Blair Stockwell and Jack Swart — Men's Team Time Trial
Murray Steele— Men's Sprint
Roger Sumich— Men's Road Race

Diving:

Mark Graham — Men's 1 m Springboard

Lawn Bowls:

Peter Belliss — Men's Singles

Swimming:

Pamela Croad, Kim Dewar, Melanie Jones and Gail Jonson — Women's 4 x 100 m Freestyle Relay

Wrestling:

Chris Maddock — Men's 57 kg
Nigel Sargent — Men's 90 kg

New Zealand at Commonwealth Games 1978

Location Edmonton, Alberta, Canada
Competitors 102
Flag bearer Opening: Neil Lyster
Closing:
Medals Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
New Zealand 5 6 9 20

Gold

Shooting:

John Woolley — Men's Skeet

Swimming:

Gary Hurring — Men's 200 m Backstroke
Rebecca Perrott — Women's 200 m Freestyle

Weightlifting:

Precious McKenzie — Men's 56 kg

Silver

Athletics:

Mike O'Rourke — Men's Javelin Throw
Heather Thomson — Women's 3000 m

Cycling:

Kevin Blackwell, Anthony Cuff, Neil Lyster and Jack Swart — Men's 4000m Team Pursuit

Lawn Bowls:

David Baldwin, John Malcolm, Morgan Moffat and Phil Skoglund — Men's Fours

Swimming:

Penny McCarthy — Women's 100 m Butterfly
Rebecca Perrott — Women's 200 m Individual Medley

Bronze

Boxing:

George Stankovich — Men's Heavyweight 81-91 kg

Badminton:

Bryan Purser and Richard Purser — Men's Doubles

Cycling:

Garry Bell— Men's Road Race

Gymnastics:

Lynette Brake, Rowena Davis, Kirsty Durward and Deborah Hurst — Women's Team Competition

Swimming:

Rebecca Perrott — Women's 400 m Freestyle
Rebecca Perrott — Women's 800 m Freestyle

Weightlifting:

Brian Marsden — Men's 90 kg
Phillip Sue — Men's 67.5 kg

Wrestling:

Murray Avery — Men's 100 kg