Sports in Mauritius

Mauritius at Olympics

Summer Games Medalists

Medal Name Games Sport Event
Bronze Bruno Julie 2008 Beijing Boxing Bantamweight

Mauritius at Athletics

African Junior Athletics Championships 2013 Medal Table

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Nigeria 9 7 3 19
2 South Africa 7 9 8 24
3 Ethiopia 7 7 8 22
4 Egypt 5 4 2 11
5 Kenya 4 9 4 17
6 Uganda 2 1 1 4
7 Algeria 2 0 3 5
8 Morocco 2 0 2 4
9 Burkina Faso 1 0 1 2
10 Lesotho 1 0 0 1
11 Mauritius 0 2 3 5
12 Gambia 0 1 0 1
13 Seychelles 0 0 2 2
14= Botswana 0 0 1 1
14= Zimbabwe 0 0 1 1
Total 40 40 39 119

Mauritius at the 2011 World Championships in Athletics

Men

Athlete Event Preliminaries Heats Semifinals Final
Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank
Jean Antonio Vieillesse 400 m hurdles   51.02 31 Did not advance

Women

Athlete Event Preliminaries Heats Semifinals Final
Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank Time
Width
Height
Rank
Mary Jane Vincent 200 metres   25.20 SB 35 Did not advance

Mauritius at Badminton

Mauritian Badminton Players

  • Eddy Clarisse
  • Karen Foo Kune

Mauritius at Football

Football clubs in Mauritius

  • Arsenal Wanderers
  • AS Port-Louis 2000
  • AS Quatre Bornes
  • AS Rivière du Rempart
  • Bambous Etoile de L'ouest S.C
  • Bolton City Youth Club
  • Cadets Club
  • Cercle de Joachim
  • Chamarel FC
  • Curepipe SC
  • Entente Boulet Rouge
  • Faucon Flacq SC
  • Fire Brigade SC
  • Olympique de Moka
  • Pamplemousses SC
  • Petite Rivière Noire SC
  • Savanne SC
  • Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill
  • AS de Vacoas-Phoenix

Football Competitions in Mauritius

Mauritian Cup Results

  • 1957 : FC Dodo (Curepipe) 5-2 Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1959 : Faucons 2-0 Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1960 : FC Dodo (Curepipe) 1-0 Faucons
  • 1961 : FC Dodo (Curepipe) 1-1 2-0 Faucons
  • 1962 : Police Club 2-1 FC Dodo (Curepipe)
  • 1963 : Police Club 5-4 Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1964 : no cup
  • 1965 : Police Club (Port Louis) 4-2 Muslim Scouts Club (Port Louis)
  • 1966 : FC Dodo (Curepipe) 2-2 3-0 Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1967 : Faucons bt Police Club (Port Louis)
  • 1968 : Police Club (Port Louis)
  • 1969 : Muslim Scouts 2-0 Police Club (Port Louis)
  • no cup between 1970 and 1976
  • 1977 : Muslim Scouts 1-0 Police Club (Port Louis)
  • no cup between 1978 and 1979
  • 1980 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 1-0 Police Club (Port Louis)
  • 1981 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 3-1 Hindu Cadets (Quatre Bornes)
  • 1982 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 1-0 Police Club (Port Louis)
  • 1983 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 1-0 Fuel Youth
  • 1984 : Police Club (Port Louis)
  • 1985 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1986 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1987 : Sunrise SC 2-1 Racing
  • 1988 : Cadets Club (Quatre Bornes) 1-0 Fuel Youth
  • 1989 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 5-0 Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1990 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 7-0 Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1991 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 1-0 RBBS (or Scouts Club)
  • 1992 : Sunrise SC 2-0 Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1993 : Sunrise SC 2-1 Scouts Club (Port Louis)
  • 1994 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 3-0 Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1995 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 2-1 Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1996 : Sunrise Flacq United (Flacq) 2-1 Scouts Club (Port Louis)
    1997 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 3-1 Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1998 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill) 3-0 Scouts Club (Port Louis)
  • 1999 : abandoned
  • 2001 : Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill 2-1 Olympique de Moka
  • 2002 : AS Port-Louis 2000 3-0 Olympique de Moka
  • 2003 : Savanne SC 1-1 (4 t.a.b. à 2) AS Port-Louis 2000
  • 2004 : Savanne SC 3-2 Faucon Flacq SC
  • 2005 : AS Port-Louis 2000 2-0 Pointe-Aux-Sables Mates
  • 2006 : Curepipe Starlight SC 0-0 (9 t.a.b. à 8) Savanne SC
  • 2007 : Petite Rivière Noire SC 2-0 AS Port-Louis 2000
  • 2008 : Curepipe Starlight SC 4-2 AS de Vacoas-Phoenix (aet)
  • 2009 : Pamplemousses SC 6-1 Etoile de L'Ouest
  • 2010 : AS de Vacoas-Phoenix 1-0 Pointe-Aux-Sables Mates
  • 2011-12: not known
  • 2013: Curepipe Starlight SC 3-2 Petite Rivière Noire SC

Mauritian League Results

  • 1935 : Curepipe SC
  • 1936 : Garrison
  • 1937 : Garrison
  • 1938 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1939 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1940 : no championship
  • 1941 : no championship
  • 1942 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1943 : no championship
  • 1944 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1945 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1946 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1947 : Collège St. Esprit
  • 1948 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1949 : Faucons
  • 1950 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1951 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1952 : no championship
  • 1953 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1954 : Faucons
  • 1955 : Faucons
  • 1956 : no championship
  • 1957 : FC Dodo (Curepipe) & Faucons (double)
  • 1958 : Faucons
  • 1959 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1960 : no championship
  • 1961 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1962 : Police Club (Port Louis)
  • 1963 : Racing Club (Quatre Bornes)
  • 1964 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1965 : Police Club (Port Louis)
  • 1966 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1967 : Police Club (Port Louis)
  • 1968 : FC Dodo (Curepipe)
  • 1969 : no championship
  • 1970 : no championship
  • 1971 : Police Club (Port Louis)
  • 1972 : Police Club (Port Louis)
  • 1973 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1974 : Fire Brigade SC(Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1975 : Hindu Cadets(Quatre Bornes)
  • 1976 : Muslim Scouts Club (Port Louis)
  • 1976–77 : Hindu Cadets (Quatre Bornes)
  • 1977–78 : Racing Club (Quatre Bornes))
  • 1978–79 : Hindu Cadets (Quatre Bornes)
  • 1979–80 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1980–81 : Police Club (Port Louis)
  • 1981–82 : Police Club (Port Louis)
  • 1982–83 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1983–84 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1984–85 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1985–86 : Cadets Club (Quatre Bornes)
  • 1986–87 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1987–88 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1988–89 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1989–90 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1990–91 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1991–92 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1992–93 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1993–94 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 1994–95 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1995–96 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1996–97 : Sunrise Flacq United (Flacq)
  • 1997–98 : Scouts Club (Port Louis)
  • 1998–99 : Fire Brigade SC (Beau Bassin-Rose Hill)
  • 2000 : no championship
  • 2000–01 : Olympique de Moka
  • 2002 : AS Port-Louis 2000
  • 2003 : AS Port-Louis 2000
  • 2003–04 : AS Port-Louis 2000
  • 2004–05 : AS Port-Louis 2000
  • 2005–06 : Pamplemousses SC
  • 2006–07 : Curepipe Starlight SC
  • 2007–08 : Curepipe Starlight SC
  • 2008–09 : Curepipe Starlight SC
  • 2010 : Pamplemousses SC
  • 2011 : AS Port-Louis 2000
  • 2011–12 : Pamplemousses SC
  • 2012–13 : Curepipe Starlight SC

Mauritian Republic Cup Winners

  • 1990 : Sunrise SC 2-1 Fire Brigade SC
  • 1991 : Fire Brigade SC 4-0 Young Tigers
  • 1992 : Sunrise SC 4-1 RBBS
  • 1993 : Sunrise SC 3-2 Fire Brigade SC
  • 1994 : Sunrise SC 1-0 Maurice Espoir
  • 1995 : Fire Brigade SC 3-1 Maurice Espoir
  • 1996 : Sunrise SC 4-0 Scouts Club
  • 1997 : Sunrise SC 0-0 (5 - 2 pen) Fire Brigade SC
  • 1998 : Sunrise SC 4-3 Fire Brigade SC
  • 1999 : Fire Brigade SC SC 4-0 Faucon Noir
  • 2000 : No Competition
  • 2001 : AS Port-Louis 2000 2-1 Olympique de Moka
  • 2002 : Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill 5-1 AS de Vacoas-Phoenix
  • 2003 : Faucon Flacq SC 2-1 Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill
  • 2004 : AS Port-Louis 2000 2-1 Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill
  • 2005 : AS Port-Louis 2000 2-0 Union Sportive de Beau-Bassin Rose-Hill
  • 2006 : AS de Vacoas-Phoenix 2-2 (5 - 4 pen) PAS Mates[2]
  • 2007 : Curepipe Starlight SC 1-0 Savanne SC[3]
  • 2008 : Curepipe Starlight SC 2-0 AS Port-Louis 2000[4]
  • 2009 : Savanne SC 2-0 Curepipe Starlight SC[5]
  • 2010 : Pamplemousses SC 0-0 (6 - 5 pen) Petite Rivière Noire SC[6]
  • 2011 : Pamplemousses SC 3-1 Petite Rivière Noire SC[7]
  • 2011/12 : Savanne SC 1-1 (aet, 11-10 pen) AS Rivière du Rempart
  • 2012/13 : Pamplemousses SC 1-0 Curepipe Starlight SC

Mauritius at Rugby

Mauritius National Rugby Union Team Records

  • Africa Cup 1 D in Johannesburg - Winner against Nigeria
  • 2010  : CAR Tournament in Tanzania - Winner against Tanzania
  • 2009  : CAR Tournament in Botswana - Ranking 2nd
  • 2008  : Hosted CAR Tournament in Mauritius - Ranking 2nd
  • 2007  : CAR Tournament in Botswana - Ranking 3rd Senior and 2nd Junior
  • 2006  : CAR Tournament in Reunion - Ranking 2nd
  • 2005  : Hosted CAR Tournament in Mauritius - Won against Burkina Faso
  • 2005  : CAR Tournament in Tanzania - Winner

Mauritius at Tennis

Tennis Tournaments in Mauritius

2007 Fed Cup Europe/Africa Zone Results

Group I

  • Venue: TC Lokomotiv, Plovdiv, Bulgaria (outdoor clay)
  • Date: 18–21 April

Pools

  Pool A ROU SUI DEN NED
1 Romania (2–1)   2–1 2–1 1–2
2  Switzerland (2–1) 1–2   3–0 3–0
3 Denmark (1–2) 1–2 0–3   2–1
4 Netherlands (1–2) 2–1 0–3 1–2  
  Pool B UKR BLR HUN LTU
1 Ukraine (3–0)   3–0 2–1 3–0
2 Belarus (2–1) 0–3   2–1 2–1
3 Hungary (1–2) 1–2 1–2   2–1
4 Lithuania (0–3) 0–3 1–2 1–2  
  Pool C SRB SLO SWE EST
1 Serbia (2–1)   2–1 1–2 3–0
2 Slovenia (2–1) 1–2   2–1 3–0
3 Sweden (2–1) 2–1 1–2   3–0
4 Estonia (0–3) 0–3 0–3 0–3  
  Pool D POL LUX GBR BUL
1 Poland (3–0)   3–0 3–0 3–0
2 Luxembourg (2–1) 0–3   2–1 2–1
3 Great Britain (1–2) 0–3 1–2   3–0
4 Bulgaria (0–3) 0–3 1–2 0–3  

Play-offs

Placing A Team Score B/C Team
Promotion Romania 1–2 Serbia
5th–8th Switzerland 2–0 Slovenia
9th–12th Denmark 1–2 Hungary
Relegation Netherlands 2–0 Estonia
Placing B/C Team Score D Team
Promotion Ukraine 2–1 Poland
5th–8th Belarus 2–1 Luxembourg
9th–12th Sweden 3–0 Great Britain
Relegation Lithuania 0–2 Bulgaria

Group II

  • Venue: National Tennis Centre, Vacoas-Phoenix, Mauritius (outdoor hard)
  • Date: 17–20 April

Pools

  Pool A RSA GRE FIN
1 South Africa (2–0)   3–0 2–1
2 Greece (1–1) 0–3   2–0
3 Finland (0–2) 1–2 0–2  
  Pool B POR GEO BIH NOR
1 Portugal (3–0)   3–0 2–0 2–0
2 Georgia (2–1) 0–3   2–0 2–0
3 Bosnia and Herzegovina (1–2) 0–2 0–2   3–0
4 Norway (0–3) 0–2 0–2 0–3  

Play-offs

Placing A Team Score B Team
Promotion South Africa 1–2 Georgia
Promotion Greece 0–2 Portugal
Relegation Finland 0–2 Bosnia and Herzegovina
Relegation   N/A Norway

Group III

  • Venue: National Tennis Centre, Vacoas-Phoenix, Mauritius (outdoor hard)
  • Date: 23–27 April
  Pool A TUR LIE MRI EGY AZE
1 Turkey (4–0)   3–0 2–1 2–0 3–0
2 Liechtenstein (3–1) 0–3   3–0 2–1 3–0
3 Mauritius (2–2) 1–2 0–3   2–1 3–0
4 Egypt (1–3) 0–2 1–2 1–2   3–0
5 Azerbaijan (0–4) 0–3 0–3 0–3 0–3  
  Pool B IRL LAT MNE MLT MDA
1 Ireland (4–0)   2–1 2–1 3–0 3–0
2 Latvia (3–1) 1–2   3–0 3–0 2–0
3 Montenegro (2–2) 1–2 0–3   2–0 3–0
4 Malta (1–3) 0–3 0–3 0–2   3–0
5 Moldova (0–4) 0–3 0–2 0–3 0–3