2014 Asian Games Kazakhstan

Dates: 19th September 2014 to 4th October 2014 at Incheon , South Korea

Venue Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
Incheon 28 23 33 84

2014 Medal Winners

Event Sport Name Medal Date
Men    200m Breaststroke Swimming Balandin Dmitriy
Gold 23rd September
Men    100m Breaststroke Swimming Balandin Dmitriy
Gold 24th September
Men    50m Breaststroke Swimming Balandin Dmitriy
Gold 26th September
Men    Water Polo Water polo Makhmetov Madikhan
Gubarev Sergey
Axenov Alexandr
Pilipenko Roman
Ushakov Vladimir
Shmider Alexey
Shakenov Murat
Koliadenko Anton
Ukumanov Rustam
Rekechinskiy Andrey
Panfili Alexey
Pekovich Branko
Fedorov Alexandr
Gold 1st October
Men    -49kg Boxing Zhakypov Birzhan
Silver 3rd October
Men    -52kg Boxing Suleimenov Ilyas
Gold 2nd October
Men    -56kg Boxing Yeraliyev Kairat
Bronze 3rd October
Men    -69kg Boxing Yeleussinov Daniyar
Gold 2nd October
Men    -75kg Boxing Alimkhanuly Zhanibek
Gold 3rd October
Men    -81kg Boxing Niyazymbetov Adilbek
Gold 3rd October
Men    -91kg Boxing Pinchuk Anton
Gold 3rd October
Men    +91kg Boxing Dychko Ivan
Gold 3rd October
Men    K1 1000m Canoeing Berezintsev Yuriy
Bronze 29th September
Men    C1 1000m Canoeing Yemelyanov Sergey
Silver 29th September
Men    K2 1000m Canoeing Alexeyev Yevgeniy
Dergunov Alexey
Gold 29th September
Men    C2 1000m Canoeing Yemelyanov Mikhail
Yemelyanov Timofey
Gold 29th September
Men    K4 1000m Canoeing Golendov Ilya
Sultanbekov Daulet
Yerguchyov Andrey
Yemelyanov Alexandr
Gold 29th September
Men    K2 200m Canoeing Alexeyev Yevgeniy
Dergunov Alexey
Silver 29th September
Men    Individual Time Trial Cycling Lutsenko Alexey
Gold 27th September
Men    Team Epee Fencing Alexanin Dmitriy
Alimzhanov Elmir
Gryaznov Dmitriy
Kurbanov Ruslan
Bronze 23rd September
Men    -60kg Judo Smetov Yeldos
Gold 20th September
Men    -66kg Judo Mukanov Azamat
Bronze 20th September
Men    -100kg Judo Rakov Maxim
Silver 22nd September
Men    Team Judo Kalkamanuly Aziz
Mukanov Azamat
Rakov Maxim
Smetov Yeldos
Shynkeyev Yerzhan
Ykybayev Dastan
Bolat Timur
Silver 23rd September
Men    Kumite -67kg Karate Sagandykov Rinat
Silver 2nd October
Men    Kumite -55kg Karate Aktauov Andrey
Gold 3rd October
Men    Kumite +84kg Karate Khalidov Khalid
Bronze 4th October
Men    Quadruple Sculls Rowing Vassilyev Vitaliy
Taskin Mikhail
Vassilyev Yevgeniy
Yakovlev Vladislav
Bronze 24th September
Men    Trap(Individual) Shooting Mogilevskiy Andrey
Bronze 21st September
Men    50m Rifle Prone(Team) Shooting Mindiyarov Ratmir
Yurkov Yuriy
Pirekeyev Igor
Bronze 25th September
Men    10m Running Target(Team) Shooting Ibrayev Bakhtiyar
Gurov Andrey
Mologly Rassim
Bronze 25th September
Men    10m Running Target(Individual) Shooting Ibrayev Bakhtiyar
Bronze 25th September
Men    -68kg Taekwondo Sarymsakov Kairat
Bronze 2nd October
Men    -58kg Taekwondo Mamayev Nursultan
Silver 3rd October
Men    94kg Weightlifting Uteshov Almas
Silver 25th September
Men    Freestyle 57kg Wrestling Kaliyev Rassul
Silver 27th September
Men    Freestyle 86kg Wrestling Nurzhumbayev Yesbolat
Silver 29th September
Men    Freestyle 125kg Wrestling Shabanbay Daulet
Silver 29th September
Men    Greco-Roman 98kg Wrestling Iskakov Yerulan
Bronze 30th September
Men    Greco-Roman 75kg Wrestling Kartikov Doczhan
Bronze 1st October
Men    Greco-Roman 130kg Wrestling Tinaliyev Nurmakhan
Gold 1st October
Men    75kg Wushu Tursynkulov Nursultan
Bronze 23rd September
Women    50m Backstroke Swimming Rudenko Yekaterina
Silver 23rd September
Women    100m Backstroke Swimming Rudenko Yekaterina
Silver 24th September
Women    Duet Synchronized swimming Nemich Yekaterina
Nemich Alexandra
Bronze 20th September
Women    Free Combination Synchronized swimming Anarbayeva Aigerim
Yermakhanova Amina
Kachurina Xeniya
Matkova Alina
Kempel Yuliya
Nemich Yekaterina
Nemich Alexandra
Nauryzbayeva Aisulu
Talgatova Daniya
Tynybayeva Kristina
Bronze 23rd September
Women    Water Polo Water polo Zharkova Alexandra
Shepelina Natalya
Akilbayeva Aizhan
Turova Anna
Zakirova Kamila
Mirshina Anastassiya
Myrzabekova Zamira
Saichuk Oxana
Jakayeva Assel
Gritsenko Marina
Alexandrova Natalya
Yegemberdiyeva Aruzhan
Krassikova Kristina
Bronze 30th November
Women    100m Athletics Safronova Olga
Bronze 28th September
Women    Triple Jump Athletics Rypakova Olga
Gold 1st October
Women    Triple Jump Athletics Ektova Irina
Bronze 1st October
Women    800m Athletics Mukasheva Margarita
Gold 1st October
Women    200m Athletics Safronova Olga
Gold 1st October
Women    4x100m Relay Athletics Ivanchukova Svetlana
Zyabkina Viktoriya
Tulapina Anastassiya
Safronova Olga
Silver 2nd October
Women    K1 500m Canoeing Sergeyeva Natalya
Silver 29th September
Women    K4 500m Canoeing Kaltenberger Yekaterina
Absinskaya Kristina
Ananchenko Zoya
Podoinikova Irina
Bronze 29th September
Women    K1 200m Canoeing Klinova Inna
Gold 29th September
Women    K2 500m Canoeing Sergeyeva Natalya
Podoinikova Irina
Gold 29th September
Women    Team Gymnastics Ashirbayeva Sabina
Assymova Aliya
Gorbunova Viktoriya
Skorikova Yekaterina
Bronze 1st October
Women    -52kg Judo Mingazova Lenariya
Bronze 20th September
Women    Kumite -55kg Karate Zakharova Sabina
Silver 3rd October
Women    Kumite -68kg Karate Gafurova Guzaliya
Gold 3rd October
Women    Kumite -50kg Karate Khupovets Yekaterina
Silver 4th October
Women    Pair Rowing Artemyeva Yekaterina
Chepikova Viktoriya
Bronze 24th September
Women    Double Sculls Rowing Vassilyeva Mariya
Germanovich Svetlana
Silver 24th September
Women    Trap(Team) Shooting Davydova Anastassiya
Dmitriyenko Mariya
Sereda Oxana
Gold 23rd September
Women    50m Rifle 3 Positions(Team) Shooting Dovgun Olga
Malinovskaya Alexandra
Lunina Yelizaveta
Bronze 26th September
Women    50m Rifle 3 Positions(Individual) Shooting Dovgun Olga
Gold 26th September
Women    48kg Weightlifting Yelisseyeva Margarita
Gold 20th September
Women    53kg Weightlifting Chinshanlo Zulfiya
Silver 21st September
Women    +75kg Weightlifting Grabovetskaya Mariya
Silver 26th September
Women    Freestyle 48kg Wrestling Amanzhol Tatyana
Bronze 27th September
Women    Freestyle 75kg Wrestling Manyurova Guzel
Silver 28th September
Women    Team Tennis Kerimbayeva Kamila
Putintseva Yuliya
Shvedova Yaroslava
Bronze 23rd September
Women    Team Handball Tsupenkova Yevgeniya
Mukanova Rizagul
Tankina Olga
Pikalova Marina
Kolotinskaya Vikoriya
Volnukhina Xeniya
Rodina Anastassiya
Suyazova Yelena
Parfenova Tatyana
Ilina Natalya
Alexandrova Irina
Danilova Irina
Mikhailova Polina
Kapralova Kristina
Bronze 1st October
Women    Team Rugby sevens Stepanyuga Veronika
Yevdokimova Yelena
Shadrina Oxana
Sapronova Lyudmila
Baratova Amina
Balashova Marianna
Baktybayeva Kundyzay
Yakovleva Anna
Zhamankulova Symbat
Klyuchnikova Svetlana
Bazyaruk Liliya
Nurmatova Nigora
Bronze 2nd October
Men    Team Beach Volleyball
Gold 29th September
Women    -63kg Judo Urdabayeva Marian
Bronze 21st September
Women    Team Sabre Fencing Prikhodko Tatyana
Pochekutova Tamara
Pamansha Diana
Zhivitsa Yuliya
Bronze 23rd September
Men    65kg Wushu Livensho Rishat
Silver 24th September
Men    Team Tennis Golubev Andrey
Kukushkin Mikhail
Nedovyesov Aleksandr
Gold 24th September
Men    Freestyle 97kg Wrestling Ibragimov Mamed
Bronze 28th September
Women    -75kg Boxing Volnova Marina
Bronze 30th September
Men    Greco-Roman 59kg Wrestling Kebispayev Almat
Bronze 30th September
Women    -51kg Boxing Shekerbekova Zhaina
Silver 1st October

Kazakhstan All Time Medal Table at Asian Games

Year Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
2014 Incheon 28 23 33 84
2010 Guangzhou Not Participated
2006 Doha Not Participated
2002 Busan Not Participated
1998 Bangkok Not Participated
1994 Hiroshima Not Participated
1990 Beijing Not Participated
1986 Seoul Not Participated
1982 New Delhi Not Participated
1978 Bangkok Not Participated
1974 Tehran Not Participated
1970 Bangkok Not Participated
1966 Bangkok Not Participated
1962 Jakarta Not Participated
1958 Tokyo Not Participated
1954 Manila Not Participated
1950 New Delhi Not Participated
Total 28 23 33 84