2014 Asian Games Japan

Dates: 19th September 2014 to 4th October 2014 at Incheon , South Korea

Venue Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
Incheon 47 76 77 200

2014 Medal Winners

Event Sport Name Medal Date
Men    200m Freestyle Swimming Hagino Kosuke
Gold 21st September
Men    100m Backstroke Swimming Irie Ryosuke
Gold 21st September
Men    100m Backstroke Swimming Hagino Kosuke
Bronze 21st September
Men    200m Butterfly Swimming Seto Daiya
Gold 21st September
Men    200m Butterfly Swimming Hirai Kenta
Silver 21st September
Men    200m Individual Medley Swimming Hagino Kosuke
Gold 22nd September
Men    200m Individual Medley Swimming Fujimori Hiromasa
Silver 22nd September
Men    4x200m Freestyle Relay Swimming Kobori Yuki
Hagino Kosuke
Seto Daiya
Matsuda Takeshi
Gold 22nd September
Men    50m Freestyle Swimming Shioura Shinri
Silver 23rd September
Men    50m Freestyle Swimming Ito Kenta
Bronze 23rd September
Men    200m Breaststroke Swimming Kohinata Kazuki
Silver 23rd September
Men    200m Breaststroke Swimming Koseki Yasuhiro
Bronze 23rd September
Men    400m Freestyle Swimming Hagino Kosuke
Silver 23rd September
Men    100m Butterfly Swimming Ikebata Hirofumi
Bronze 24th September
Men    100m Breaststroke Swimming Koseki Yasuhiro
Silver 24th September
Men    400m Individual Medley Swimming Hagino Kosuke
Gold 24th September
Men    400m Individual Medley Swimming Seto Daiya
Bronze 24th September
Men    4x100m Freestyle Relay Swimming
Silver 24th September
Men    100m Freestyle Swimming Shioura Shinri
Bronze 25th September
Men    200m Backstroke Swimming Irie Ryosuke
Gold 25th September
Men    200m Backstroke Swimming Hagino Kosuke
Bronze 25th September
Men    50m Breaststroke Swimming Koseki Yasuhiro
Silver 26th September
Men    4x100m Medley Relay Swimming Irie Ryosuke
Koseki Yasuhiro
Ikebata Hirofumi
Shioura Shinri
Silver 26th September
Men    3m Springboard Diving Sakai Sho
Bronze 2nd October
Men    Water Polo Water polo Tanamura Katsuyuki
Adachi Seiya
Arai Atsushi
Shiga Mitsuaki
Yanase Akira
Hemmi Yuta
Shimizu Yusuke
Kadono Yuki
Takei Koji
Yasuda Kenya
Okawa Keigo
Hazui Shota
Fukushima Tomoyoshi
Silver 1st October
Men    20km Race Walk Athletics Suzuki Yusuke
Silver 28th September
Men    Pole Vault Athletics Sawano Daichi
Silver 28th September
Men    100m Athletics Takase Kei
Bronze 28th September
Men    50km Race Walk Athletics Anii Takayuki
Gold 1st October
Men    400m Hurdles Athletics Kishimoto Takayuki
Silver 1st October
Men    Javelin Throw Athletics Arai Ryohei
Silver 2nd October
Men    4x100m Relay Athletics Yamagata Ryota
Iizuka Shota
Takahira Shinji
Takase Kei
Hara Shota
Silver 2nd October
Men    4x400m Relay Athletics Kanemaru Yuzo
Fujimitsu Kenji
Iizuka Shota
Kato Nobuya
Takahira Shinji
Gold 2nd October
Men    10000m Athletics Osako Suguru
Silver 2nd October
Men    Marathon Athletics Matsumura Kohei
Silver 3rd October
Men    Marathon Athletics Kawauchi Yuki
Bronze 3rd October
Men    Doubles Bowling Masatoki Yoshinao
Takahashi Toshihiko
Gold 25th September
Men    Doubles Bowling Sasaki Tomoyuki
Yoshida Daisuke
Silver 25th September
Men    Trios Bowling Sasaki Tomoyuki
Wada Shogo
Asato Shusaku
Gold 28th September
Men    -52kg Boxing Hayashida Shota
Bronze 2nd October
Men    K1 200m Canoeing Komatsu Seiji
Bronze 29th September
Men    C1 200m Canoeing Sakamoto Naoya
Silver 29th September
Men    K2 200m Canoeing Matsushita Momotaro
Fujishima Hiroki
Gold 29th September
Men    C1 Canoeing Haneda Takuya
Gold 2nd October
Men    K1 Canoeing Adachi Kazuya
Gold 2nd October
Men    Team Sprint Cycling Kawabata Tomoyuki
Nakagawa Seiichiro
Watanabe Kazunari
Bronze 20th September
Men    Team Pursuit Cycling
Bronze 21st September
Men    Keirin Cycling Watanabe Kazunari
Silver 25th September
Men    Sprint Cycling Nakagawa Seiichiro
Gold 24th September
Men    Sprint Cycling Kawabata Tomoyuki
Silver 24th September
Men    Omnium(Point race) Cycling Hashimoto Eiya
Gold 23rd September
Men    Cross Country Cycling Yamamoto Kohei
Bronze 30th September
Men    Team Epee Fencing Minobe Kazuyasu
Yamada Masaru
Sakamoto Keisuke
Silver 23rd September
Men    Team Foil Fencing Ota Yuki
Chida Kenta
Miyake Ryo
Fujino Daiki
Gold 25th September
Men    Team Gymnastics
Gold 21st September
Men    Individual All-around Gymnastics Kamoto Yuya
Gold 23rd September
Men    Individual All-around Gymnastics Yamamoto Masayoshi
Silver 23rd September
Men    Floor Exercise Gymnastics Kamoto Yuya
Bronze 24th September
Men    Pommel Horse Gymnastics Yamamoto Masayoshi
Gold 24th September
Men    Still Rings Gymnastics Takeda Kazuyuki
Silver 24th September
Men    Parallel Bars Gymnastics Kamoto Yuya
Gold 25th September
Men    Horizontal Bar Gymnastics Saito Yusuke
Silver 30th November
Men    Horizontal Bar Gymnastics Yamamoto Masayoshi
Bronze 30th November
Men    Individual Competition Gymnastics Ueyama Yasuhiro
Bronze 26th September
Men    -60kg Judo Shishime Toru
Bronze 20th September
Men    -66kg Judo Takajo Tomofumi
Silver 20th September
Men    -73kg Judo Akimoto Hiroyuki
Gold 21st September
Men    -81kg Judo Nagashima Keita
Bronze 21st September
Men    -90kg Judo Yoshida Yuya
Gold 22nd September
Men    +100kg Judo Ojitani Takeshi
Gold 22nd September
Men    Team Judo Kumashiro Yusuke
Nagashima Keita
Akimoto Hiroyuki
Takajo Tomofumi
Shishime Toru
Ojitani Takeshi
Yoshida Yuya
Bronze 23rd September
Men    Individual Kata Karate Shimbaba Issei
Bronze 2nd October
Men    Kumite -67kg Karate Shinohara Hiroto
Gold 2nd October
Men    Kumite -84kg Karate Araga Ryutaro
Gold 4th October
Men    Kumite +84kg Karate Kagawa Hideyoshi
Silver 4th October
Men    Individual Modern Pentathlon Iwamoto Shohei
Bronze 3rd October
Men    Team Modern Pentathlon Okubo Yuzuru
Miguchi Tomoya
Fujii Shinya
Iwamoto Shohei
Silver 3rd October
Men    Lightweight Double Sculls Rowing Suda Takahiro
Omoto Hideki
Gold 24th September
Men    Eight Rowing Kataoka Yu
Imai Yusuke
Nakamura Sumito
Hiraki Baku
Nishimura Mitsuo
Ito Kiyotaka
Kobayashi Masato
Tadachi Kenta
Sasano Hiroki
Silver 25th September
Men    420 Sailing Koizumi Ibuki
Matsuo Kotaro
Silver 30th September
Men    470 Sailing Doi Kazuto
Imamura Kimihiko
Silver 30th September
Men    Doubles Sepaktakraw Takano Seiya
Teramoto Susumu
Terashima Takeshi
Bronze 21st September
Men    50m Rifle 3 Positions(Team) Shooting Yamashita Toshikazu
Yajima Midori
Matsumoto Takayuki
Bronze 27th September
Men    Individual Triathlon Hosoda Yuichi
Gold 25th September
Men    Individual Triathlon Tayama Hirokatsu
Silver 25th September
Men    Freestyle 125kg Wrestling Arakida Nobuyoshi
Bronze 29th September
Men    Greco-Roman 59kg Wrestling Hasegawa Kohei
Gold 30th September
Men    Greco-Roman 80kg Wrestling Tsurumaki Tsukasa
Silver 30th September
Men    Greco-Roman 66kg Wrestling Matsumoto Ryutaro
Silver 1st October
Men    Greco-Roman 75kg Wrestling Kanakubo Takehiro
Silver 1st October
Men    Changquan Wushu Daisuke Ichikizaki
Bronze 20th September
Men    Team Baseball
Bronze 28th September
Men    Doubles Table Tennis Matsudaira Kenta
Niwa Koki
Bronze 3rd October
Men    Team Soft Tennis Zhou Mo
Shi Xiaolin
Lin Chengwei
Zhang Yusheng
Li Ze
Silver 4th October
Mixed    Doubles Table Tennis Fukuhara Ai
Kishikawa Seiya
Bronze 3rd October
Mixed    Relay Triathlon Sato Yuka
Tayama Hirokatsu
Ueda Ai
Hosoda Yuichi
Gold 26th September
Open    Dressage Team Equestrian Okunishi Mayumi
Sado Kazuki
Nakamura Tomoko
Hayashi Shingo
Silver 20th September
Open    Eventing Team Equestrian Sato Tae
Kusunoki Takanori
Kitajima Ryuzo
Tanaka Toshiyuki
Silver 26th September
Open    Jumping Team Equestrian Hayashi Tadahiro
Hirao Satoshi
Sugitani Taizo
Utsunomiya Takashi
Bronze 28th September
Open    Jumping Individual Equestrian Hirao Satoshi
Silver 30th September
Open    Jumping Individual Equestrian Sugitani Taizo
Bronze 30th September
Women    400m Freestyle Swimming Igarashi Chihiro
Bronze 21st September
Women    100m Breaststroke Swimming Watanabe Kanako
Silver 21st September
Women    4x100m Freestyle Relay Swimming
Silver 21st September
Women    100m Freestyle Swimming Uchida Miki
Bronze 22nd September
Women    200m Breaststroke Swimming Watanabe Kanako
Gold 22nd September
Women    200m Breaststroke Swimming Kaneto Rie
Silver 22nd September
Women    50m Backstroke Swimming Takemura Miyuki
Bronze 23rd September
Women    400m Individual Medley Swimming Shimizu Sakiko
Silver 23rd September
Women    4x200m Freestyle Relay Swimming Igarashi Chihiro
Miyamoto Yasuko
Matsumoto Yayoi
Takano Aya
Silver 23rd September
Women    200m Freestyle Swimming Igarashi Chihiro
Silver 24th September
Women    200m Butterfly Swimming
Silver 24th September
Women    200m Butterfly Swimming
Bronze 24th September
Women    50m Breaststroke Swimming Suzuki Satomi
Gold 25th September
Women    4x100m Medley Relay Swimming Sakai Shiho
Watanabe Kanako
Hoshi Natsumi
Uchida Miki
Nakano Miyu
Gold 25th September
Women    50m Freestyle Swimming Uchida Miki
Silver 26th September
Women    200m Backstroke Swimming Akase Sayaka
Gold 26th September
Women    200m Individual Medley Swimming Watanabe Kanako
Silver 26th September
Women    200m Individual Medley Swimming Teramura Miho
Bronze 26th September
Women    Duet Synchronized swimming Inui Yukiko
Mitsui Risako
Silver 20th September
Women    Team Synchronized swimming Inui Yukiko
Mitsui Risako
Kazumori Hikaru
Nakamura Mai
Hakoyama Aika
Yoshida Kurumi
Arai Miho
Nakamaki Kanami
Marumo Kei
Silver 22nd September
Women    Free Combination Synchronized swimming Inui Yukiko
Mitsui Risako
Nakamura Mai
Hakoyama Aika
Yoshida Kurumi
Arai Miho
Itoyama Mayo
Nakamaki Kanami
Miyazaki Natsumi
Marumo Kei
Silver 23rd September
Women    Water Polo Water polo Miura Rikako
Sugiyama Midori
Ogawa Saki
Magariyama Shino
Nakata Moe
Takahashi Ayaka
Nakano Yumi
Shiga Misa
Kojo Yumi
Mori Tsubasa
Kakiichi Erina
Hashiguchi Mitsuki
Umeda Yuko
Silver 30th November
Women    Recurve Team Archery Hayakawa Ren
Hayashi Yuki
Kawanaka Kaori
Bronze 28th September
Women    10000m Athletics Hagiwara Ayumi
Bronze 27th September
Women    Hammer Throw Athletics Aya Masumi
Bronze 28th September
Women    100m Athletics Fukushima Chisato
Silver 28th September
Women    Pole Vault Athletics Abiko Tomomi
Silver 30th September
Women    100m Hurdles Athletics Kimura Ayako
Bronze 1st October
Women    200m Athletics Fukushima Chisato
Bronze 1st October
Women    400m Hurdles Athletics Kubokura Satomi
Silver 1st October
Women    Marathon Athletics Kizaki Ryoko
Silver 2nd October
Women    4x100m Relay Athletics Fujimori Anna
Ichikawa Kana
Aoki Masumi
Fukushima Chisato
Bronze 2nd October
Women    4x400m Relay Athletics Aoyama Seika
Matsumoto Nanako
Ichikawa Kana
Chiba Asami
Silver 2nd October
Women    K2 500m Canoeing Ohmura Asumi
Kakizaki Shiho
Bronze 29th September
Women    K1 Canoeing Yazawa Aki
Bronze 2nd October
Women    Cross Country Cycling Nakagome Yukari
Bronze 30th September
Women    Team Gymnastics Honda Minami
Ishikura Azumi
Nagai Mizuho
Sato Akiho
Yamamoto Yuriko
Yumoto Sakura
Bronze 22nd September
Women    Individual Competition Gymnastics Kishi Ayano
Bronze 26th September
Women    -48kg Judo Yamagishi Emi
Silver 20th September
Women    -52kg Judo Nakamura Misato
Gold 20th September
Women    -57kg Judo Yamamoto Anzu
Gold 21st September
Women    -63kg Judo Abe Kana
Bronze 21st September
Women    -70kg Judo Arai Chizuru
Silver 21st September
Women    +78kg Judo Inamori Nami
Silver 22nd September
Women    Team Judo Inamori Nami
Umeki Mami
Arai Chizuru
Abe Kana
Yamamoto Anzu
Nakamura Misato
Yamagishi Emi
Gold 23rd September
Women    Individual Kata Karate Shimizu Kiyou
Gold 2nd October
Women    Kumite +68kg Karate Uekusa Ayumi
Bronze 2nd October
Women    Kumite -55kg Karate Kobayashi Miki
Bronze 3rd October
Women    Team Modern Pentathlon Yamanaka Shino
Shimazu Rena
Itani Atsuko
Kurosu Narumi
Silver 2nd October
Women    Lightweight Double Sculls Rowing Wakai Eri
Suehiro Asumi
Silver 25th September
Women    Doubles Sepaktakraw Aoki Sawa
Sato Yukie
Yano Chiharu
Bronze 21st September
Women    Trap(Individual) Shooting Nakayama Yukie
Silver 23rd September
Women    -57kg Taekwondo Hamada Mayu
Silver 1st October
Women    Individual Triathlon Ueda Ai
Gold 25th September
Women    Individual Triathlon Ide Juri
Silver 25th September
Women    Freestyle 48kg Wrestling Tosaka Eri
Gold 27th September
Women    Freestyle 63kg Wrestling Watari Rio
Gold 27th September
Women    Freestyle 55kg Wrestling Yoshida Saori
Gold 28th September
Women    Taijiquan/Taijijian all-round(Taijijian) Wushu Uchida Ai
Bronze 22nd September
Women    Team Table Tennis Fukuhara Ai
Hirano Miu
Hirano Sayaka
Ishikawa Kasumi
Wakamiya Misako
Silver 30th September
Women    Team Soft Tennis Morita Nao
Yamashita Hikaru
Kobayashi Nao
Oba Ayaka
Morihara Kana
Silver 4th October
Women    Singles Tennis Hozumi Eri
Bronze 28th September
Women    Team Football Kaihori Ayumi
Ariyoshi Saori
Iwashimizu Azusa
Kitahara Kana
Osafune Kana
Sakaguchi Mizuho
Nakajima Emi
Miyama Aya
Kawasumi Nahomi
Takase Megumi
Kira Chinatsu
Masuya Rika
Sugasawa Yuika
Kiryu Nanase
Usui Rie
Haza Hisui
Naomoto Hikaru
Yamane Erina
Silver 1st October
Women    Team Basketball Mawuli Evelyn
Suwa Hiromi
Motokawa Sanae
Mori Mutya
Kawahara Maya
Ushida Yuri
Machida Rui
Miyoshi Naho
Kato Rui
Onuma Mikoto
Watanabe Aya
Akaho Sakura
Bronze 2nd October
Men    Team Basketball Ishizaki Takumi
Ono Ryumo
Hiejima Makoto
Furukawa Takatoshi
Ota Atsuya
Tsuji Naoto
Takeuchi Kosuke
Tanaka Daiki
Harimoto Tenketsu
Togashi Yuki
Kanamaru Kosuke
Takeuchi Joji
Bronze 3rd October
Women    Team Softball Nagasaki Nozomi
Mine Yukiyo
Nishiyama Rei
Ichiguchi Yuka
Yamamoto Yu
Sakamoto Haruna
Nagayoshi Rie
Kawano Misato
Okubo Misa
Yamada Eri
Fujita Yamato
Ueno Yukiko
Nakano Kana
Yamane Sayuri
Sato Minami
Gold 2nd October
Women    Team Handball Hida Kimiko
Honda Megumi
Ishino Mikako
Nishikiori Arata
Yokoshima Kaoru
Katsuren Chie
Yokoshima Aya
Sunami Yui
Shiroishi Sato
Arihama Yuko
Ishitate Mayuko
Aizawa Rino
Fujima Kaori
Hara Nozomi
Nagata Shiori
Matsumura Anri
Silver 1st October
Men    Team Rugby sevens Kuwazuru Yusaku
Hagisawa Shota
Leitch Michael Geoffrey
Latuila Lepuha
Kato Makoto
Hikosaka Masakatsu
Sakai Katsuyuki
Suzuki Takashi
Yamashita Rakuhei
Hano Kazushi
Lemeki Lomano Lava
Watanabe Masaki
Gold 2nd October
Women    Team Rugby sevens Nakamura Chiharu
Takeuchi Aya
Taniguchi Noriko
Tomita Makiko
Koide Mifuyu
Yokoo Chisato
Kato Keiko
Kanematsu Yuka
Yamada Rei
Yamaguchi Marie
Kuwai Ano
Suzuki Yoko
Silver 2nd October
Men    Team Indoor Volleyball Shimizu Kunihiro
Uchiyama Shohei
Koshikawa Yu
Tsubakiyama Ryosuke
Yanagida Masahiro
Yamauchi Akihiro
Fukatsu Hideomi
Ishikawa Yuki
Dekita Takashi
Nagano Takeshi
Yoneyama Yuta
Fushimi Yamato
Silver 3rd October
Men    BMX Racing Cycling Sampei Masahiro
Silver 1st October
Women    Team Badminton
Bronze 21st September
Women    -78kg Judo Umeki Mami
Bronze 22nd September
Men    50m Backstroke Swimming Koga Junya
Gold 22nd September
Men    50m Backstroke Swimming Irie Ryosuke
Silver 22nd September
Women    Team Tennis Eguchi Misa
Hozumi Eri
Ozaki Risa
Bronze 23rd September
Men    Team Tennis Ito Tatsuma
Nishioka Yoshihito
Sugita Yuichi
Uchiyama Yasutaka
Bronze 23rd September
Women    Team Foil Fencing Nishioka Shiho
Yanaoka Haruka
Miyawaki Karin
Bronze 24th September
Men    Individual Foil Fencing Ota Yuki
Bronze 22nd September
Women    Team Epee Fencing Shimookawa Ayaka
Ohashi Rie
Yamada Ayumi
Bronze 25th September
Women    800m Freestyle Swimming Chida Asami
Bronze 25th September
Men    1500m Freestyle Swimming Yamamoto Kohei
Silver 26th September
Men    Freestyle 70kg Wrestling Kojima Takafumi
Bronze 27th September
Women    Doubles Badminton Takahashi Ayaka
Matsutomo Misaki
Silver 27th September
Men    Singles Tennis Sugita Yuichi
Bronze 28th September
Women    Singles Tennis Eguchi Misa
Bronze 28th September
Men    Freestyle 61kg Wrestling Takatsuka Noriyuki
Bronze 29th September
Men    Singles Tennis Nishioka Yoshihito
Gold 30th September
Men    Team Table Tennis Kishikawa Seiya
Matsudaira Kenta
Mizutani Jun
Muramatsu Yuto
Niwa Koki
Bronze 29th September
Men    Greco-Roman 98kg Wrestling Saikawa Norikatsu
Bronze 30th September
Women    Laser Radial Sailing Doi Manami
Silver 30th September
Open    J80 Sailing Sakamoto Wataru
Imai Nobuyuki
Okamoto Yasuhiro
Wada Daichi
Bronze 1st October
Men    Decathlon Athletics Ushiro Keisuke
Gold 1st October
Men    Decathlon Athletics Nakamura Akihiko
Bronze 1st October
Men    -60kg Boxing Shimizu Satoshi
Bronze 2nd October
Women    Doubles Soft Tennis Morita Nao
Yamashita Hikaru
Bronze 2nd October
Men    -64kg Boxing Kawachi Masatsugu
Bronze 3rd October
Men    -58kg Taekwondo Yamada Yuma
Bronze 3rd October
Mixed    Doubles Tennis Aoyama Shuko
Sugita Yuichi
Bronze 28th September

Japan All Time Medal Table at Asian Games

Year Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
2014 Incheon 47 76 77 200
2010 Guangzhou 48 74 94 216
2006 Doha 50 71 78 199
2002 Busan 44 73 72 189
1998 Bangkok 52 61 68 181
1994 Hiroshima 64 75 79 218
1990 Beijing 38 60 76 174
1986 Seoul 58 76 77 211
1982 New Delhi 57 52 44 153
1978 Bangkok 70 59 49 178
1974 Tehran 75 49 51 175
1970 Bangkok 74 47 23 144
1966 Bangkok 78 53 33 164
1962 Jakarta 73 56 23 152
1958 Tokyo 67 41 30 138
1954 Manila 38 36 24 98
1950 New Delhi Not Participated
Total 933 959 898 2790