IAAF World Championships Medal Table 2015

2015 IAAF World Championships Medal Tally

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Kenya 7 6 3 16
2 Jamaica 7 2 3 12
3 United States 6 6 6 18
4 Great Britain 4 1 2 7
5 Ethiopia 3 3 2 8
6 Poland 3 1 4 8
7 Canada 2 3 3 8
Germany 2 3 3 8
9 Russia 2 1 1 4
10 Cuba 2 1 0 3
11 China* 1 7 1 9
12 Netherlands 1 1 1 3
13 South Africa 1 0 2 3
14 Belarus 1 0 1 2
15 Colombia 1 0 0 1
Czech Republic 1 0 0 1
Eritrea 1 0 0 1
Slovakia 1 0 0 1
Spain 1 0 0 1
20 Australia 0 2 0 2
Croatia 0 2 0 2
22 Bahamas 0 1 1 2
Trinidad and Tobago 0 1 1 2
Ukraine 0 1 1 2
25 Belgium 0 1 0 1
Brazil 0 1 0 1
Egypt 0 1 0 1
Israel 0 1 0 1
Tajikistan 0 1 0 1
Tunisia 0 1 0 1
31 France 0 0 2 2
32 Bahrain 0 0 1 1
Bosnia and Herzegovina 0 0 1 1
Finland 0 0 1 1
Greece 0 0 1 1
Grenada 0 0 1 1
Japan 0 0 1 1
Kazakhstan 0 0 1 1
Latvia 0 0 1 1
Morocco 0 0 1 1
Portugal 0 0 1 1
Serbia 0 0 1 1
Uganda 0 0 1 1
Total 47 48 49 144

Men

Track

Event Gold Silver Bronze
100 metres Usain Bolt
Jamaica (JAM)
9.79 SB Justin Gatlin
United States (USA)
9.80 Trayvon Bromell
United States (USA)
Andre De Grasse
Canada (CAN) PB
9.92
200 metres Usain Bolt
Jamaica (JAM)
19.55 WL Justin Gatlin
United States (USA)
19.74 Anaso Jobodwana
South Africa (RSA)
19.87 NR
400 metres Wayde van Niekerk
South Africa (RSA)
43.48 WL, AR LaShawn Merritt
United States (USA)
43.65 PB Kirani James
Grenada (GRN)
43.78 SB
800 metres David Rudisha
Kenya (KEN)
1:45.84 Adam Kszczot
Poland (POL)
1:46.08 Amel Tuka
Bosnia and Herzegovina (BIH)
1:46.30
1500 metres Asbel Kiprop
Kenya (KEN)
3:34.40 Elijah Motonei Manangoi
Kenya (KEN)
3:34.63 Abdalaati Iguider
Morocco (MAR)
3:34.67
5000 metres Mo Farah
Great Britain (GBR)
13:50.38 Caleb Mwangangi Ndiku
Kenya (KEN)
13:51.75 Hagos Gebrhiwet
Ethiopia (ETH)
13:51.86
10,000 metres Mo Farah
Great Britain (GBR)
27:01.13 Geoffrey Kamworor
Kenya (KEN)
27:01.76 Paul Tanui
Kenya (KEN)
27:02.83
Marathon Ghirmay Ghebreslassie
Eritrea (ERI)
2:12:27 Yemane Tsegay
Ethiopia (ETH)
2:13:07 SB Solomon Mutai
Uganda (UGA)
2:13:29
110 metres hurdles Sergey Shubenkov
Russia (RUS)
12.98 NR Hansle Parchment
Jamaica (JAM)
13.03 SB Aries Merritt
United States (USA)
13.04 SB
400 metres hurdles Nicholas Bett
Kenya (KEN)
47.79 WL Denis Kudryavtsev
Russia (RUS)
48.05 NR Jeffery Gibson
Bahamas (BAH)
48.17 NR
3000 metres steeplechase Ezekiel Kemboi
Kenya (KEN)
8:11.28 Conseslus Kipruto
Kenya (KEN)
8:12.38 Brimin Kipruto
Kenya (KEN)
8:12.54
20 kilometres walk Miguel Ángel López
Spain (ESP)
1:19:14 PB Wang Zhen
China (CHN)
1:19:29 Benjamin Thorne
Canada (CAN)
1:19:57 NR
50 kilometres walk Matej Tóth
Slovakia (SVK)
3:40:32 Jared Tallent
Australia (AUS)
3:42:17 SB Takayuki Tanii
Japan (JPN)
3:42:55
4 × 100 metres relay  Jamaica (JAM)
Nesta Carter
Asafa Powell
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
37.36 WL China (CHN)
Mo Youxue
Xie Zhenye
Su Bingtian
Zhang Peimeng
38.01 Canada (CAN)
Aaron Brown
Andre De Grasse
Brendon Rodney
Justyn Warner
38.13
4 × 400 metres relay United States (USA)
David Verburg
Tony McQuay
Bryshon Nellum
LaShawn Merritt
2:57.82 WL Trinidad and Tobago (TTO)
Renny Quow
Lalonde Gordon
Deon Lendore
Machel Cedenio
2:58.20 NR Great Britain (GBR)
Rabah Yousif
Delano Williams
Jarryd Dunn
Martyn Rooney
2:58.51 SB

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump Derek Drouin
Canada (CAN)
2.34 Bohdan Bondarenko
Ukraine (UKR)
Zhang Guowei
China (CHN)
2.33 Not awarded  
Pole vault Shawnacy Barber
Canada (CAN)
5.90 Raphael Holzdeppe
Germany (GER)
5.90 Renaud Lavillenie
France (FRA)
Piotr Lisek
Poland (POL)
Paweł Wojciechowski
Poland (POL)
5.80
Long jump Greg Rutherford
Great Britain (GBR)
8.41 SB Fabrice Lapierre
Australia (AUS)
8.24 SB Wang Jianan
China (CHN)
8.18
Triple jump Christian Taylor
United States (USA)
18.21 WL, AR Pedro Pablo Pichardo
Cuba (CUB)
17.73 Nelson Évora
Portugal (POR)
17.52 SB
Shot put Joe Kovacs
United States (USA)
21.93 David Storl
Germany (GER)
21.74 O'Dayne Richards
Jamaica (JAM)
21.69 NR
Discus throw Piotr Małachowski
Poland (POL)
67.40 Philip Milanov
Belgium (BEL)
66.90 NR Robert Urbanek
Poland (POL)
65.18
Javelin throw Julius Yego
Kenya (KEN)
92.72 WL, AR Ihab El-Sayed
Egypt (EGY)
88.99 SB Tero Pitkämäki
Finland (FIN)
87.64
Hammer throw Paweł Fajdek
Poland (POL)
80.88 Dilshod Nazarov
Tajikistan (TJK)
78.55 Wojciech Nowicki
Poland (POL)
78.55
Decathlon Ashton Eaton
United States (USA)
9045 WR Damian Warner
Canada (CAN)
8695 NR Rico Freimuth
Germany (GER)
8561 PB

Women

Track

Event Gold Silver Bronze
100 metres Shelly-Ann Fraser-Pryce
Jamaica (JAM)
10.76 Dafne Schippers
Netherlands (NED)
10.81 NR Tori Bowie
United States (USA)
10.86
200 metres Dafne Schippers
Netherlands (NED)
21.63 WL, CR, AR Elaine Thompson
Jamaica (JAM)
21.66 PB Veronica Campbell-Brown
Jamaica (JAM)
21.97 SB
400 metres Allyson Felix
United States (USA)
49.26 WL, PB Shaunae Miller
Bahamas (BAH)
49.67 PB Shericka Jackson
Jamaica (JAM)
49.99 PB
800 metres Maryna Arzamasava
Belarus (BLR)
1:58.03 Melissa Bishop
Canada (CAN)
1:58.12 Eunice Jepkoech Sum
Kenya (KEN)
1:58.18
1500 metres Genzebe Dibaba
Ethiopia (ETH)
4:08.09 Faith Chepngetich Kipyegon
Kenya (KEN)
4:08.96 Sifan Hassan
Netherlands (NED)
4:09.34
5000 metres Almaz Ayana
Ethiopia (ETH)
14:26.83 CR Senbere Teferi
Ethiopia (ETH)
14:44.07 Genzebe Dibaba
Ethiopia (ETH)
14:44.14
10,000 metres Vivian Cheruiyot
Kenya (KEN)
31:41.31 Gelete Burka
Ethiopia (ETH)
31:41.77 Emily Infeld
United States (USA)
31:43.49
Marathon Mare Dibaba
Ethiopia (ETH)
2:27:35 Helah Kiprop
Kenya (KEN)
2:27:36 Eunice Kirwa
Bahrain (BRN)
2:27:39
100 metres hurdles Danielle Williams
Jamaica (JAM)
12.57 PB Cindy Roleder
Germany (GER)
12.59 PB Alina Talay
Belarus (BLR)
12.66 NR
400 metres hurdles Zuzana Hejnová
Czech Republic (CZE)
53.50 WL Shamier Little
United States (USA)
53.94 Cassandra Tate
United States (USA)
54.02
3000 metres steeplechase Hyvin Jepkemoi
Kenya (KEN)
9:19.11 Habiba Ghribi
Tunisia (TUN)
9:19.24 Gesa Felicitas Krause
Germany (GER)
9:19.25 PB
20 kilometres walk Liu Hong
China (CHN)
1:27:45 Lü Xiuzhi
China (CHN)
1:27:45 Lyudmyla Olyanovska
Ukraine (UKR)
1:28:13
4 × 100 metres relay Jamaica (JAM)
Veronica Campbell-Brown
Natasha Morrison
Elaine Thompson
Shelly-Ann Fraser-Pryce
41.07 WL, CR United States (USA)
English Gardner
Allyson Felix
Jenna Prandini
Jasmine Todd
41.68 SB Trinidad and Tobago (TTO)
Kelly-Ann Baptiste
Michelle-Lee Ahye
Reyare Thomas
Semoy Hackett
42.03 NR
4 × 400 metres relay Jamaica (JAM)
Christine Day
Shericka Jackson
Stephenie Ann McPherson
Novlene Williams-Mills
3:19.13 WL United States (USA)
Sanya Richards-Ross
Natasha Hastings
Allyson Felix
Francena McCorory
3:19.44 Great Britain (GBR)
Christine Ohuruogu
Anyika Onuora
Eilidh Child
Seren Bundy-Davies
3:23.62 SB

Field

Event Gold Silver Bronze
High jump Mariya Kuchina
Russia (RUS)
2.01 PB Blanka Vlašić
Croatia (CRO)
2.01 SB Anna Chicherova
Russia (RUS)
2.01
Pole vault Yarisley Silva
Cuba (CUB)
4.90 Fabiana Murer
Brazil (BRA)
4.85 AR Nikoleta Kyriakopoulou
Greece (GRE)
4.80
Long jump Tianna Bartoletta
United States (USA)
7.14 WL, PB Shara Proctor
Great Britain (GBR)
7.07 NR Ivana Španović
Serbia (SRB)
7.01 NR
Triple jump Caterine Ibargüen
Colombia (COL)
14.90 SB Hanna Knyazyeva-Minenko
Israel (ISR)
14.78 NR Olga Rypakova
Kazakhstan (KAZ)
14.77 SB
Shot put Christina Schwanitz
Germany (GER)
20.37 Gong Lijiao
China (CHN)
20.30 Michelle Carter
United States (USA)
19.76
Discus throw Denia Caballero
Cuba (CUB)
69.28 Sandra Perković
Croatia (CRO)
67.39 Nadine Müller
Germany (GER)
65.53
Hammer throw Anita Włodarczyk
Poland (POL)
80.85 CR Zhang Wenxiu
China (CHN)
76.33 SB Alexandra Tavernier
France (FRA)
74.02
Javelin throw  Katharina Molitor
Germany (GER)
67.69 WL, PB Lü Huihui
China (CHN)
66.13 AR Sunette Viljoen
South Africa (RSA)
65.79
Heptathlon Jessica Ennis-Hill
Great Britain (GBR)
6669 SB Brianne Theisen-Eaton
Canada (CAN)
6554 Laura Ikauniece-Admidiņa
Latvia (LAT)
6516 NR