IAAF Continental Cup 2014

Host City: Marrakech, Morocco

Dates: 13 - 14 September 2014

Main Stadium: Stade de Marrakech

Events: 40

IAAF Continental Cup Schedule 2014

13 September 2014

LOCAL TIME SEX EVENT ROUND
18:30 M Hammer Throw Final
18:40 W Pole Vault Final
18:50 W Triple Jump Final
19:00 M 400 Metres Hurdles Final
19:15 W 400 Metres Hurdles Final
19:30 M 5000 Metres Final
19:35 M Shot Put Final
19:50 W Discus Throw Final
19:55 W 800 Metres Final
20:10 W 400 Metres Final
20:15 M High Jump Final
20:25 M 400 Metres Final
20:40 W 100 Metres Final
20:45 M Long Jump Final
20:50 M 100 Metres Final
21:00 M 1500 Metres Final
21:10 W Javelin Throw Final
21:20 W 3000 Metres Final
21:40 W 4x100 Metres Relay Final
21:55 M 4x100 Metres Relay Final

14 September 2014

LOCAL TIME SEX EVENT ROUND
17:30 W Hammer Throw Final
17:40 M Pole Vault Final
17:45 M Triple Jump Final
17:50 W 3000 Metres Steeplechase Final
18:15 M 3000 Metres Steeplechase Final
18:30 W Shot Put Final
18:35 W 100 Metres Hurdles Final
18:45 M 110 Metres Hurdles Final
18:50 M Discus Throw Final
19:00 W 1500 Metres Final
19:10 W High Jump Final
19:15 M 3000 Metres Final
19:35 W 200 Metres Final
19:40 W Long Jump Final
19:45 M 200 Metres Final
20:00 W 5000 Metres Final
20:10 M Javelin Throw Final
20:30 M 800 Metres Final
20:40 W 4x400 Metres Relay Final
20:55 M 4x400 Metres Relay Final

IAAF Continental Cup Results 2014

2014 Standings

Rank Team Places Points
1st 2nd 3rd 4th 5th 6th 7th 8th
1 Europe  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ? 447.5
2 Americas  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ? 390
3 Africa  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ? 339
4 Asia-Pacific  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ?  ? 257.5

2014 Medal Summary

Men Result

Event Gold Silver Bronze
100 metres
-0.1
James Dasaolu (GBR)
Europe
10.03 Mike Rodgers (USA)
Americas
10.04 Femi Ogunode (QAT)
Asia-Pacific
10.04
PB
200 metres Alonso Edward (PAN)
Americas
19.98 Rasheed Dwyer (JAM)
Americas
19.98
PB
Femi Ogunode (QAT)
Asia-Pacific
20.17
400 metres LaShawn Merritt (USA)
Americas
44.40 Isaac Makwala (BOT)
Africa
44.84 Yousef Ahmed Masrahi (KSA)
Asia-Pacific
45.03
800 metres Nijel Amos (BOT)
Africa
1:44.88 Mohammed Aman (ETH)
Africa
1:45.34 Adam Kszczot (POL)
Europe
1:45.72
1500 metres Ayanleh Souleiman (DJI)
Africa
3:48.91 Mekonnen Gebremedhin (ETH)
Africa
3:49.10 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (FRA)
Europe
3:49.53
3000 metres Caleb Mwangangi Ndiku (KEN)
Africa
7:52.64 Hayle Ibrahimov (AZE)
Europe
7:53.14 Bernard Lagat (USA)
Americas
7:53.95
5000 metres Isiah Kiplangat Koech (KEN)
Africa
13:26.86 Zane Robertson (NZL)
Asia-Pacific
13:29.27 Nguse Amlosom (ERI)
Africa
13:31.31
PB
110 m hurdles Sergey Shubenkov (RUS)
Europe
13.23 Ronnie Ash (USA)
Americas
13.25 William Sharman (GBR)
Europe
13.25
400 m hurdles Cornel Fredericks (RSA)
Africa
48.34 Kariem Hussein (SUI)
Europe
48.48
PB
Javier Culson (PUR)
Americas
48.88
3000 m steeplechase Jairus Kipchoge Birech (KEN)
Africa
8:13.18 Evan Jager (USA)
Americas
8:14.08 Abubaker Ali Kamal (QAT)
Asia-Pacific
8:17.27 SB
4×100 m relay Americas
Kim Collins (SKN)
Mike Rodgers (USA)
Nesta Carter (JAM)
Richard Thompson (TTO)
37.97 Europe
James Ellington (GBR)
Harry Aikines-Aryeetey (GBR)
Richard Kilty (GBR)
Christophe Lemaitre (FRA)
38.62 Africa
Mark Jelks (NGR)
Monzavous Edwards (NGR)
Obinna Metu (NGR)
Ogho-Oghene Egwero (NGR)
39.10
4×400 m relay Africa
Boniface Mucheru Tumuti (KEN)
(Botswana) Isaac Makwala (BOT)
Saviour Kombe (ZAM)
(South Africa) Wayde Van Niekerk (RSA)
3:00.02
PB
Europe
Conrad Williams (GBR)
Jakub Krzewina (POL)
Donald Sanford (ISR)
Martyn Rooney (GBR)
3:00.10 Americas
Javier Culson (PUR)
Chris Brown (BAH)
Kim Collins (SKN)
LaShawn Merritt (USA)
3:02.78
High jump Bohdan Bondarenko (UKR)
Europe
2.37 Ivan Ukhov (RUS)
Europe
2.34 Mutaz Essa Barshim (QAT)
Asia-Pacific
2.34
Pole vault Renaud Lavillenie (FRA)
Europe
5.80 Xue Changrui (CHN)
Asia-Pacific
5.65 Mark Hollis (USA)
Americas
5.55
Long jump Ignisious Gaisah (NED)
Europe
8.11 Will Claye (USA)
Americas
7.98 Zarck Visser (RSA)
Africa
7.96
Triple jump Benjamin Compaoré (FRA)
Europe
17.48
PB
Godfrey Khotso Mokoena (RSA)
Africa
17.35
NR
Will Claye (USA)
Americas
17.21
Shot put David Storl (GER)
Europe
21.55 O'Dayne Richards (JAM)
Americas
21.10 Joe Kovacs (USA)
Americas
20.87
Discus throw Gerd Kanter (EST)
Europe
64.46 Jorge Fernández (CUB)
Americas
62.97 Jason Morgan (JAM)
Americas
62.70
Hammer throw Krisztián Pars (HUN)
Europe
78.99 Mostafa Al-Gamel (EGY)
Africa
78.89 Paweł Fajdek (POL)
Europe
78.05
Javelin throw Ihab Abdelrahman El Sayed (EGY)
Africa
85.44 Vítězslav Veselý (CZE)
Europe
83.77 Keshorn Walcott (TTO)
Americas
83.52

Women Result

Event Gold Silver Bronze
100 metres Veronica Campbell-Brown (JAM)
Americas
11.08 Michelle-Lee Ahye (TTO)
Americas
11.25 Dafne Schippers (NED)
Europe
11.26
200 metres Dafne Schippers (NED)
Europe
22.28 Joanna Atkins (USA)
Americas
22.53 Myriam Soumaré (FRA)
Europe
22.58
400 metres Francena McCorory (USA)
Americas
49.94 Novlene Williams-Mills (JAM)
Americas
50.08 Libania Grenot (ITA)
Europe
50.60
800 metres Eunice Jepkoech Sum (KEN)
Africa
1:58.21 Ajee' Wilson (USA)
Americas
2:00.07 Maryna Arzamasava (BLR)
Europe
2:00.31
1500 metres Sifan Hassan (NED)
Europe
4:05.99 Shannon Rowbury (USA)
Americas
4:07.21 Dawit Seyaum (ETH)
Africa
4:07.61
3000 metres Genzebe Dibaba (ETH)
Africa
8:57.53 Meraf Bahta (SWE)
Europe
8:58.48 Susan Kuijken (NED)
Europe
9:01.41
5000 metres Almaz Ayana (ETH)
Africa
15:33.32 Joyce Chepkirui (KEN)
Africa
15:58.31
PB
Joanne Pavey (GBR)
Europe
15:58.67
100 m hurdles Dawn Harper Nelson (USA)
Americas
12.47
CR
Tiffany Porter (GBR)
Europe
12.51
NR
Cindy Roleder (GER)
Europe
13.02
400 m hurdles Kaliese Spencer (JAM)
Americas
53.81 Eilidh Child (GBR)
Europe
54.42 Adekoya Oluwakemi (BHR)
Asia-Pacific
54.70
3000 m steeplechase Emma Coburn (USA)
Americas
9:50.67 Hiwot Ayalew (ETH)
Africa
9:51.59 Ruth Jebet (BHR)
Asia-Pacific
9:55.24
4×100 m relay Americas
Tianna Bartoletta (USA)
Michelle-Lee Ahye (TTO)
Samantha Henry-Robinson (JAM)
Veronica Campbell-Brown (JAM)
42.44 Europe (Great Britain)
Asha Philip (GBR)
Ashleigh Nelson (GBR)
Anyika Onuora (GBR)
Desiree Henry (GBR)
42.98 Asia-Pacific
Yuki Miyazawa (JPN)
Mizuki Nakamura (JPN)
Tomoka Tsuchihashi (JPN)
Yuki Jimbo (JPN)
45.40
4×400 m relay Americas
Christine Day (JAM)
Francena McCorory (USA)
Stephenie Ann McPherson (JAM)
Novlene Williams-Mills (JAM)
3:20.93
WL
Europe
Indira Terrero (ESP)
Małgorzata Hołub (POL)
Olha Zemlyak (UKR)
Libania Grenot (ITA)
3:24.12 Africa
Patience Okon George (NGR)
Folasade Abugan (NGR)
Ada Benjamin (NGR)
Mupopo Kabange (ZAM)
3:25.51
High jump Mariya Kuchina (RUS)
Europe
1.99 Chaunté Lowe (USA)
Americas
1.97 SB Ana Šimić (CRO)
Europe
1,95
Pole vault Ling Li (CHN)
Asia-Pacific
4.55 Angelina Zhuk-Krasnova (RUS)
Europe
4.45 Lisa Ryzih (GER)
Europe
4.30
Long jump Éloyse Lesueur (FRA)
Europe
6.66 Ivana Španović (SER)
Europe
6.56 Tianna Bartoletta (USA)
Americas
6.45
Triple jump Caterine Ibargüen (COL)
Americas
14.52 Ekaterina Koneva (RUS)
Europe
14.27 Olha Saladuha (UKR)
Europe
14.26
Shot put Christina Schwanitz (GER)
Europe
20.02 Michelle Carter (USA)
Americas
19.84
SB
Gong Lijiao (CHN)
Europe
19.23
Discus throw Gia Lewis-Smallwood (USA)
Americas
64.55 Dani Samuels (AUS)
Asia-Pacific
64.39 Sandra Perković (CRO)
Europe
62.08
Hammer throw Anita Włodarczyk (POL)
Europe
75.21 Amanda Bingson (USA)
Americas
72.38 Martina Hrašnová (SVK)
Europe
70.47
Javelin throw Barbora Špotáková (CZE)
Europe
65.52 Sunette Viljoen (RSA)
Africa
63.76 Elizabeth Gleadle (CAN)
Americas
61.38