FA Cup Draw 2015-16

2015–16 FA Cup Draws & Teams

Round Clubs
remaining
Clubs
involved
Winners from
previous round
New entries
this round
Leagues entering at this round
First round proper 124 80 32 48 Football League One
Football League Two
Second round proper 84 40 40 none none
Third round proper 64 64 20 44 Premier League
Football League Championship
Fourth round proper 32 32 32 none none
Fifth round proper 16 16 16 none none
Sixth round proper 8 8 8 none none
Semi-finals 4 4 4 none none
Final 2 2 2 none none

2015–16 FA Cup Qualifying Rounds

Calendar

Round Main Date Number of Fixtures Clubs New Entries this Round Prize Money
Extra Preliminary Round 15 August 2015 184 736 → 552 368: 369th–736th £1,500
Preliminary Round 29 August 2015 160 552 → 392 136: 233rd–368th £1,925
First Round Qualifying 12 September 2015 116 392 → 276 72: 161st–232nd £3,000
Second Round Qualifying 26 September 2015 80 276 → 196 44: 117th–160th £4,500
Third Round Qualifying 10 October 2015 40 196 → 156 none £7,500
Fourth Round Qualifying 24 October 2015 32 156 → 124 24: 93rd–116th £12,500

Extra Preliminary Round

Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier) Att.
1 Penrith (9) 1–2 Jarrow Roofing BCA (9) 110
2 Silsden (9) 2–1 West Allotment Celtic (9) 53
3 Ashington (10) 2–2 Albion Sports (9) 310
replay Albion Sports (9) Ashington (10)
4 AFC Darwen (9) 1–2 Washington (9) 203
5 Newcastle Benfield (9) 4–2 Yorkshire Amateur (10) 80
6 Nelson (9) 0–4 Newton Aycliffe (9) 96
7 Bedlington Terriers (9) 1–1 West Auckland Town (9)
replay West Auckland Town (9) 4–0 Bedlington Terriers (9)
8 Barnoldswick Town (9) 0–5 Colne (9) 333
9 Billingham Synthonia (10) 0–0 Consett (9) 147
replay Consett (9) 8–0 Billingham Synthonia (10) 188
10 Hebburn Town (10) 1–3 Tadcaster Albion (9) 83
11 Bishop Auckland (9) 1–1 Shildon (9) 529
replay Shildon (9) Bishop Auckland (9)
12 Sunderland RCA (9) 4–4 Guisborough Town (9) 65
replay Guisborough Town (9) Sunderland RCA (9)
13 Crook Town (10) 0–6 Dunston UTS (9) 118
14 Holker Old Boys (10) 4–0 Liversedge (9) 89
15 Pickering Town (9) 4–0 Thornaby (10) 159
16 Seaham Red Star (9) 2–2 Marske United (9)
replay Marske United (9) 3–1 Seaham Red Star (9) 104
17 Garforth Town (9) 1–4 Morpeth Town (9) 121
18 Heaton Stannington (10) 3–1 Norton & Stockton Ancients (9)
19 Bridlington Town (9) 0–2 North Shields (9) 351
20 Whitley Bay (9) 1–1 Sunderland Ryhope CW (10) 287
replay Sunderland Ryhope CW (10) 2–3 Whitley Bay (9) 127
21 Whickham (10) 1–2 Padiham (9) 130
22 Durham City (9) 1–3 Thackley (9) 108
23 Glasshoughton Welfare (10) 2–2 Runcorn Linnets (9) 163
replay Runcorn Linnets (9) 6–1 Glasshoughton Welfare (10) 252
24 Chadderton (10) 2–9 AFC Liverpool (9) 75
25 Congleton Town (9) 0–0 Nostell MW (9) 163
replay Nostell MW (9) 0–4 Congleton Town (9)
26 Alsager Town (9) 1–0 Athersley Recreation (9) 110
27 Winsford United (9) 1–1 AFC Blackpool (9) 134
replay AFC Blackpool (9) 3–2 Winsford United (9)
28 AFC Emley (10) 7–1 Parkgate (9) 249
29 Ashton Athletic (9) 2–2 Maltby Main (9) 73
replay Maltby Main (9) Ashton Athletic (9)
30 Penistone Church (10) 0–2 Pontefract Collieries (9) 220
31 Maine Road (9) 2–1 St Helens Town (10) 103
32 Handsworth Parramore (9) 6–0 Staveley MW (9) 122
33 1874 Northwich (9) 3–0 West Didsbury & Chorlton (9) 350
34 Barton Town Old Boys (9) 2–2 Squires Gate (9) 122
replay Squires Gate (9) 2–4 (a.e.t.) Barton Town Old Boys (9)
35 Abbey Hey (9) 3–1 Worksop Town (9) 180
36 Runcorn Town (9) 3–0 Bacup Borough (10) 65
37 Hemsworth MW (10) 1–2 Armthorpe Welfare (9) 68
38 Bootle (9) 0–2 Atherton Collieries (9) 195
39 Hanley Town (10) 4–2 Shawbury United (10) 118
40 Continental Star (9) 2–2 Bolehall Swifts (10)
replay Bolehall Swifts (10) 1–3 Continental Star (9) 48
41 Boldmere St Michaels (9) 3–3 Rocester (9) 123
replay Rocester (9) 4–0 Boldmere St Michaels (9)
42 Hinckley (10) 0–0 Walsall Wood (9) 241
replay Walsall Wood (9) 1–3 Hinckley (10)
43 Brocton (9) 1–5 Stourport Swifts (9) 92
44 Southam United (10) 0–2 AFC Wulfrunians (9)
45 Alvechurch (9) 2–0 Heath Hayes (10)
46 Tipton Town (10) 0–2 Cadbury Athletic (10)
47 AFC Bridgnorth (10) 1–0 Wolverhampton Casuals (10)
48 Malvern Town (10) 0–5 Sporting Khalsa (9) 108
49 Westfields (9) 1–0 Pegasus Juniors (10) 247
50 Gornal Athletic (10) 1–2 Bromsgrove Sporting (10) 128
51 Lye Town (9) 2–2 Coventry Sphinx (9) 80
replay Coventry Sphinx (9) 2–1 (a.e.t.) Lye Town (9) 90
52 Coleshill Town (9) 11–0 Ellesmere Rangers (10)
53 Cleethorpes Town (9) 5–1 Brigg Town (9) 116
54 Harborough Town (9) 3–2 Shirebrook Town (10)
55 South Normanton Athletic (10) 2–1 AFC Mansfield (10)
56 Shepshed Dynamo (9) 1–0 Retford United (9) 185
57 Bottesford Town (10) 2–2 Rainworth MW (9) 63
replay Rainworth MW (9) 1–5 Bottesford Town (10) 62
58 Kirby Muxloe (9) 3–1 Heanor Town (9)
59 Long Eaton United (9) 2–1 Harrowby United (9) 111
60 Loughborough University (9) 4–1 Barrow Town (10) 74
61 St Andrews (10) 2–3 Clipstone Welfare (9)
62 Radford (10) 3–2 Sleaford Town (9) 105
63 Quorn (9) 1–3 Oadby Town (9) 161
64 Bardon Hill (9) 0–1 Dunkirk (9)
65 Ellistown & Ibstock United (10) 0–5 Holwell Sports (10)
66 Blaby & Whetstone Athletic (10) 0–5 Leicester Nirvana (9) 68
67 Walsham Le Willows (9) 0–3 Godmanchester Rovers (9) 107
68 Wisbech Town (9) 1–0 Diss Town (10)
69 Yaxley (9) 2–1 Gorleston (9)
70 Peterborough Northern Star (9) 1–2 Newmarket Town (9)
71 Haverhill Rovers (9) 0–1 Mildenhall Town (9) 152
72 Fakenham Town (9) 0–0 Huntingdon Town (9) 92
replay Huntingdon Town (9) Fakenham Town (9)
73 Eynesbury Rovers (9) 0–1 Peterborough Sports (10)
74 Swaffham Town (9) 2–4 Thetford Town (9) 109
75 Great Yarmouth Town (10) 0–3 Norwich United (9) 143
76 Deeping Rangers (9) 6–1 Boston Town (9) 110
77 Holbeach United (9) 1–1 Ely City (10) 137
replay Ely City (10) 0–4 Holbeach United (9) 108
78 Welwyn Garden City (9) 3–1 Haverhill Borough (10) 96
79 Hoddesdon Town (9) 4–0 Sawbridgeworth Town (9)
80 FC Romania (9) 0–3 Whitton United (9) 34
81 Southend Manor (9) 3–1 Codicote (10)
82 Wivenhoe Town (10) 1–5 Tower Hamlets (9)
83 Cockfosters (9) 4–0 Burnham Ramblers (9)
84 Hadley (9) 1–2 Saffron Walden Town (9) 70
85 Hertford Town (9) 2–2 Kirkley & Pakefield (9)
replay Kirkley & Pakefield (9) 2–1 Hertford Town (9)
86 Debenham LC (10) 0–1 Ipswich Wanderers (9) 80
87 Bowers & Pitsea (9) 0–1 Ilford (9) 66
88 Basildon United (9) 3–1 Sporting Bengal United (9) 68
89 FC Broxbourne Borough (9) 1–2 Brantham Athletic (9) 41
90 Long Melford (9) 3–0 London Bari (9)
91 Clacton (9) 3–1 Eton Manor (9) 139
92 Hullbridge Sports (9) 2–1 Hadleigh United (9)
93 Clapton (9) 1–2 Stanway Rovers (9)
94 Stansted (9) 2–1 Takeley (9) 187
95 Enfield 1893 (9) 0–4 London Colney (9)
96 Felixstowe & Walton United (9) 1–1 Barking (9) 130
replay Barking (9) 3–1 (a.e.t.) Felixstowe & Walton United (9)
97 Waltham Forest (9) 0–3 St Margaretsbury (9) 63
98 AFC Hayes (9) 3–2 Flackwell Heath (9) 58
99 Wellingborough Town (9) 1–8 Ashford Town (Middx) (9) 101
100 Berkhamsted (9) 3–2 Hanworth Villa (9) 73
101 Oxhey Jets (9) 0–0 AFC Kempston Rovers (9)
replay AFC Kempston Rovers (9) 3–2 Oxhey Jets (9) 43
102 Spelthorne Sports (9) 2–1 Stotfold (9)
103 Windsor (9) 0–1 AFC Dunstable (9) 127
104 Ampthill Town (10) 0–3 Risborough Rangers (10)
105 Rothwell Corinthians (9) 1–2 Thrapston Town (10)
106 Hillingdon Borough (10) 1–1 Wembley (9) 58
replay Wembley (9) 2–1 Hillingdon Borough (10) 73
107 Northampton Sileby Rangers (9) 2–1 Sun Postal Sports (9) 72
108 Wellingborough Whitworths (10) 0–3 Northampton Spencer (9) 61
109 Newport Pagnell Town (9) 6–2 Holmer Green (9)
110 Biggleswade United (9) 2–1 Desborough Town (9) 98
111 Potton United (10) 0–2 Bedfont Sports (9) 91
112 London Tigers (9) 1–1 Bedfont & Feltham (10)
replay Bedfont & Feltham (10) 2–2 (8–7 p) London Tigers (9)
113 Tring Athletic (9) 2–1 Leverstock Green (9) 107
114 Bedford (9) 0–6 Cogenhoe United (9) 57
115 Raunds Town (10) 1–0 Crawley Green (10)
116 Harefield United (9) 2–2 Long Buckby (10)
replay Long Buckby (10) 1–0 Harefield United (9)
117 Royal Wootton Bassett Town (9) 0–2 Bracknell Town (9) 121
118 Ardley United (9) 1–4 Tuffley Rovers (9)
119 Binfield (9) 1–1 Westfield (9)
replay Westfield (9) 0–1 Binfield (9) 120
120 Ascot United (9) 1–2 Kidlington (9)
121 Holyport (10) 1–3 Milton United (9)
122 Hook Norton (10) 5–0 Frimley Green (10)
123 Reading Town (10) 0–5 Chertsey Town (9)
124 Knaphill (9) 1–3 Highworth Town (9)
125 Chinnor (10) 0–2 Hartley Wintney (9)
126 Thame United (9) 1–1 Farnham Town (9)
replay Farnham Town (9) 1–1 (3–4 p) Thame United (9)
127 Abingdon United (9) 0–3 Brimscombe & Thrupp (9)
128 Cheltenham Saracens (10) 1–0 Winterbourne United (9) 25
129 Tadley Calleva (10) 2–3 Guildford City (9) 110
130 Highmoor Ibis (9) 1–2 Thatcham Town (9)
131 Badshot Lea (9) 2–1 Camberley Town (9) 91
132 Cove (9) 5–4 Shrivenham (10)
133 Banstead Athletic (10) 1–1 Rochester United (9) 61
replay Rochester United (9) 2–1 Banstead Athletic (10) 54
134 Hailsham Town (9) 2–3 Eastbourne United (9)
135 Worthing United (9) 0–0 Deal Town (9)
replay Deal Town (9) 7–1 Worthing United (9) 84
136 Arundel (9) 3–1 Raynes Park Vale (9) 98
137 Horsham YMCA (9) 2–0 AFC Croydon Athletic (9)
138 Fisher (9) 0–3 Corinthian (9) 74
139 Crawley Down Gatwick (10) 1–3 Chichester City (9) 53
140 Tunbridge Wells (9) W.O.[nb 1] Glebe (10) N/A
141 Shoreham (9) 8–0 St Francis Rangers (9) 80
142 East Preston (9) 1–2 Littlehampton Town (9) 186
143 Horsham (9) 1–0 Lancing (9) 244
144 Colliers Wood United (9) 0–2 Eastbourne Town (9)
145 Redhill (9) 1–2 Pagham (9)
146 Holmesdale (9) 2–0 Mile Oak (10) 60
147 Selsey (10) 1–5 Erith Town (9) 95
148 Croydon (9) 5–1 Sutton Common Rovers (9)
149 Sevenoaks Town (9) 1–1 Seven Acre & Sidcup (10) 88
replay Seven Acre & Sidcup (10) Sevenoaks Town (9)
150 Cray Valley (PM) (9) 5–1 Ashford United (9) 100
151 Chessington & Hook United (9) 1–1 Crowborough Athletic (9) 102
replay Crowborough Athletic (9) 1–2 (a.e.t.) Chessington & Hook United (9) 105
152 Bexhill United (10) 3–1 Loxwood (9) 21
153 Ringmer (10) 1–4 Beckenham Town (9) 47
154 Lingfield (10) 0–3 Canterbury City (9)
155 Greenwich Borough (9) 1–0 Lordswood (9)
156 Epsom Athletic (10) 0–4 Erith & Belvedere (9) 151
157 Horley Town (9) 7–0 Wick & Barnham United (9)
158 Christchurch (10) 2–1 Cadbury Heath (9) 92
159 Melksham Town (9) 2–2 Cowes Sports (9)
replay Cowes Sports (9) 3–1 Melksham Town (9)
160 Longwell Green Sports (9) 2–1 Folland Sports (9) 77
161 Andover Town (9) 3–0 Gillingham Town (9) 142
162 Lymington Town (9) 0–3 Bitton (9)  
163 Alresford Town (9) 0–1 Bridport (9) 57
164 Hamworthy United (9) 1–1 Hallen (9) 84
replay Hallen (9) 0–1 Hamworthy United (9) 69
165 Amesbury Town (10) 1–2 Bemerton Heath Harlequins (9)
166 Hythe & Dibden (10) 1–4 Moneyfields (9)
167 Team Solent (9) 3–4 Blackfield & Langley (9)
168 Bradford Town (9) 2–0 United Services Portsmouth (10) 81
169 Cribbs (9) 0–5 Bristol Manor Farm (9) 88
170 Verwood Town (9) 2–0 Newport (IW) (9)
171 Almondsbury UWE (10) 3–2 Fawley (9) 42
172 Brockenhurst (9) 2–0 Fareham Town (9) 88
173 Bournemouth (9) 0–3 AFC Portchester (9) 77
174 Sherborne Town (9) 2–0 New Milton Town (10) 68
175 Whitchurch United (9) 1–1 Wincanton Town (10) 62
replay Wincanton Town (10) 3–1 Whitchurch United (9)
176 Horndean (9) 1–3 Sholing (9) 80
177 Buckland Athletic (9) 3–0 Clevedon Town (9) 133
178 Saltash United (10) 0–4 St Austell (10) 128
179 Bishop Sutton (10) 0–6 Street (9) 43
180 Witheridge (10) 2–0 Welton Rovers (9) 77
181 Shepton Mallet (9) 0–2 Plymouth Parkway (10) 128
182 Bodmin Town (10) 3–1 Brislington (9) 88
183 Odd Down (9) 3–1 Ashton & Backwell United (10) 87
184 Barnstaple Town (9) 2–0 Willand Rovers (9) 237

Preliminary Round

Tie Home team (Tier) Score Away team (Tier)
1 Whitley Bay (9) Heaton Stannington (10)
2 West Auckland Town (9) Washington (9)
3 Ashington (10) / Albion Sports (9) Thackley (9)
4 Pickering Town (9) Clitheroe (8)
5 North Shields (9) Kendal Town (8)
6 Bishop Auckland (9) / Shildon (9) Jarrow Roofing BCA (9)
7 Silsden (9) Padiham (9)
8 Sunderland RCA (9) / Guisborough Town (9) Newcastle Benfield (9)
9 Marske United (9) Lancaster City (8)
10 Harrogate Railway Athletic (8) Spennymoor Town (8)
11 Holker Old Boys (10) Dunston UTS (9)
12 Consett (9) Scarborough Athletic (8)
13 Tadcaster Albion (9) Colne (9)  
14 Nelson (9) Garforth Town (9)
15 Congleton Town (9) Handsworth Parramore (9)
16 Runcorn Linnets (9) Pontefract Collieries (9)
17 Armthorpe Welfare (9) New Mills (8)
18 Runcorn Town (9) Northwich Victoria (8)
19 Alsager Town (9) Shaw Lane Aquaforce (8)
20 Ossett Albion (8) Maine Road (9)
21 Mossley (8) Bamber Bridge (8)
22 Burscough (8) AFC Emley (10)
23 Barton Town Old Boys (9) Droylsden (8)
24 1874 Northwich (9) Ashton Athletic (9) / Maltby Main (9)
25 Abbey Hey (9) Warrington Town (8)
26 AFC Blackpool (9) Ossett Town (8)
27 Brighouse Town (8) Atherton Collieries (9)
28 AFC Liverpool (9) Radcliffe Borough (8)
29 Stocksbridge Park Steels (8) Farsley Celtic (8)
30 Glossop North End (8) Prescot Cables (8)
31 Goole (8) Sheffield 8
32 Trafford (8) Witton Albion (8)
33 Market Drayton Town (8) AFC Bridgnorth (10)
34 Bromsgrove Sporting (10) Hinckley (10)
35 Newcastle Town (8) Continental Star (9)
36 Leek Town (8) Rocester (9)
37 Rugby Town (8) Coventry Sphinx (9)
38 Coleshill Town (9) Stafford Rangers (8)
39 Sporting Khalsa (9) Cadbury Athletic (10)
40 Chasetown (8) Evesham United (8)
41 Westfields (9) Kidsgrove Athletic (8)
42 Stourport Swifts (9) Alvechurch (9)
43 AFC Wulfrunians (9) Romulus (8)
44 Tividale (8) Hanley Town (10)
45 Carlton Town (8) Shepshed Dynamo (9)
46 Harborough Town (9) Oadby Town (9)
47 Kirby Muxloe (9) Holwell Sports (10)
48 Loughborough Dynamo (8) Basford United (8)
49 Radford (10) Spalding United (8)
50 Dunkirk (9) Bottesford Town (10)
51 South Normanton Athletic (10) Lincoln United (8)
52 Gresley (8) Coalville Town (8)
53 Leicester Nirvana (9) Belper Town (8)
54 Loughborough University (9) Long Eaton United (9)
55 Clipstone Welfare (9) Cleethorpes Town (9)
56 Mildenhall Town (9) Soham Town Rangers (8)
57 Yaxley (9) Godmanchester Rovers (9)
58 Deeping Rangers (9) Dereham Town (8)
59 Thetford Town (9) Bury Town (8)
60 Wroxham (8) Fakenham Town (9) / Huntingdon Town (9)
61 Wisbech Town (9) Holbeach United (9)
62 St Ives Town (8) Norwich United (9)
63 Newmarket Town (9) Peterborough Sports (10)
64 London Colney (9) Potters Bar Town (8)
65 St Margaretsbury (9) A.F.C. Hornchurch (8)
66 Welwyn Garden City (9) Waltham Abbey (8)
67 Ilford (9) Stanway Rovers (9)
68 Hullbridge Sports (9) Maldon & Tiptree (8)
69 Harlow Town (8) Southend Manor (9)
70 Barkingside (8) Ipswich Wanderers (9)
71 Barking (9) Haringey Borough (8)
72 A.F.C. Sudbury (8) Ware (9)  
73 Whitton United (9) Kirkley & Pakefield (9)
74 Hoddesdon Town (9) Romford (8)
75 Stansted (9) Tilbury (8)
76 Redbridge (8) Heybridge Swifts (8)
77 Cockfosters (9) Tower Hamlets (9)
78 Saffron Walden Town (9) Cheshunt (8)
79 Great Wakering Rovers (8) Brantham Athletic (9)
80 Basildon United (9) Long Melford (9)
81 Thurrock (8) Royston Town (8)
82 Witham Town (8) Brightlingsea Regent (8)
83 Clacton (9) Aveley (8)
84 Ashford Town (Middx) (9) AFC Kempston Rovers (9)
85 Long Buckby (10) Daventry Town (8)
86 Beaconsfield Town (8) Raunds Town (10)
87 Barton Rovers (8) Berkhamsted (9)
88 Biggleswade United (9) Chalfont St Peter (8)
89 Risborough Rangers (10) Aylesbury (8)
90 Wembley (9) North Greenford United (8)
91 Northampton Sileby Rangers (9) Leighton Town (8)
92 Bedfont & Feltham (10) AFC Hayes (9)
93 Newport Pagnell Town (9) AFC Dunstable (9)
94 Bedfont Sports (9) Hanwell Town (8)
95 Uxbridge (8) Northampton Spencer (9)
96 Aylesbury United (8) Northwood (8)
97 Bedford Town (8) Thrapston Town (10)
98 Cogenhoe United (9) Spelthorne Sports (9)
99 Tring Athletic (9) Arlesey Town (8)
100 Kings Langley (8) AFC Rushden & Diamonds (8)
101 Wantage Town (8) Didcot Town (8)
102 Chertsey Town (9) Kidlington (9)
103 Binfield (9) Shortwood United (8)
104 Badshot Lea (9) Fleet Town (8)
105 Marlow (8) Godalming Town (8)
106 Brimscombe & Thrupp (9) Bracknell Town (9)
107 Tuffley Rovers (9) Bishop's Cleeve (8)
108 Cheltenham Saracens (10) Milton United (9)
109 Cove (9) North Leigh (8)
110 Egham Town (8) Slimbridge (8)
111 Thatcham Town (9) Guildford City (9)
112 Hartley Wintney (9) Banbury United (8)
113 Thame United (9) Highworth Town (9)
114 Hook Norton (10) Burnham (8)
115 Molesey (8) East Grinstead Town (8)
116 Chipstead (8) Rochester United (9)
117 Deal Town (9) Horsham (9)
118 Sevenoaks Town (9) /Seven Acre & Sidcup (10) - Sittingbourne (8)
119 Ramsgate (8) Tooting & Mitcham United (8)
120 Folkestone Invicta (8) Corinthian (9)
121 Herne Bay (8) Peacehaven & Telscombe (8)
122 Hythe Town (8) Chessington & Hook United (9)
123 Tunbridge Wells (9) Croydon (9)
124 Cray Valley (PM) (9) Hastings United (8)
125 Holmesdale (9) South Park (8)
126 Whitstable Town (8) Walton Casuals (8)
127 Three Bridges (8) Cray Wanderers (8)
128 Bexhill United (10) Faversham Town (8)
129 Eastbourne United (9) Arundel (9)
130 Littlehampton Town (9) Thamesmead Town (8)
131 Chichester City (9) Chatham Town (8)
132 Shoreham (9) Horley Town (9)
133 Beckenham Town (9) Greenwich Borough (9)
134 Pagham (9) Corinthian-Casuals (8)
135 Erith Town (9) Horsham YMCA (9)
136 Worthing (8) Walton & Hersham (8)
137 Eastbourne Town (9) Whyteleafe (8)
138 Phoenix Sports (8) Guernsey (8)
139 Dorking Wanderers (8) Canterbury City (9)
140 Erith & Belvedere (9) Carshalton Athletic (8)
141 Winchester City (8) Wincanton Town (10)
142 Hamworthy United (9) Andover Town (9)
143 Longwell Green Sports (9) Cinderford Town (8)
144 Brockenhurst (9) Yate Town (8)
145 Sholing (9) Swindon Supermarine (8)
146 Bradford Town (9) Christchurch (10)
147 Cowes Sports (9) Wimborne Town (8)
148 Bristol Manor Farm (9) Bitton (9)  
149 AFC Portchester (9) A.F.C. Totton (8)
150 Bashley (8) Mangotsfield United (8)
151 Almondsbury UWE (10) Verwood Town (9)
152 Moneyfields (9) Petersfield Town (8)
153 Blackfield & Langley (9) Bemerton Heath Harlequins (9)
154 Bridport (9) Sherborne Town (9)
155 Plymouth Parkway (10) Tiverton Town (8)
156 Larkhall Athletic (8) Buckland Athletic (9)
157 St Austell (10) Bodmin Town (10)
158 Barnstaple Town (9) Bridgwater Town (8)
159 Street (9) Witheridge (10)
160 Taunton Town (8) Odd Down (9)

2014–15 FA Cup Teams

Round Clubs
remaining
Clubs
involved
Winners from
previous round
New entries
this round
Leagues entering at this round
First round proper 124 80 32 48 Football League One
Football League Two
Second round proper 84 40 40 none none
Third round proper 64 64 20 44 Premier League
Football League Championship
Fourth round proper 32 32 32 none none
Fifth round proper 16 16 16 none none
Sixth round proper 8 8 8 none none
Semi-finals 4 4 4 none none
Final 2 2 2 none none

FA Cup with Budweiser Season 2013-14 Round Dates

Round Clubs
Remaining
Clubs
Involved
Winners From
Previous Round
New Entries
This Round
Scheduled
Playing Date
Extra Preliminary Round 737 370 0 370 16–18 August 2013
Preliminary Round 552 320 185 135 31 August 2013
First Round Qualifying 392 232 160 72 14 September 2013
Second Rround Qualifying 276 160 116 44 28 September 2013
Third Round Qualifying 196 80 80 0 12 October 2013
Fourth Round Qualifying 156 64 40 24 26 October 2013
First Round Proper 124 80 32 48 9 November 2013
Second Round Proper 84 40 40 0 7 December 2013
Third Round Proper 64 64 20 44 4 January 2014
Fourth Round Proper 32 32 32 none 25 January 2014
Fifth Round Proper 16 16 16 none 15 February 2014
Sixth Round Proper 8 8 8 none 8 March 2014
Semi Finals 4 4 4 none 12 & 13 April 2014
Final 2 2 2 none 17 May 2014