Coupe de France 2014

Date: 16 november 2013 - 26 March 2014

Country: France

Teams: 7,656

Organized: French Football Federation

Fixtures

Date and Time Home Team Away
25.03. 20:45 Moulins Angers
26.03. 18:45 Cannes Guingamp
26.03. 20:55 Monaco Lens
27.03. 20:45 Rennes Lille
13.02. 20:45 Lyon Lens 
12.02. 20:55 Nice  Monaco 
12.02. 19:30 Moulins  Sete 
12.02. 18:45 Auxerre  Rennes 
12.02. 16:45 Monticello Guingamp 
11.02. 20:45 Lille Caen
11.02. 20:00 Angers  CA Bastia 
11.02. 18:30 Cannes Montpellier
23.01. 20:00 Cannes  Plabennec
23.01. 18:30 Auxerre  Dijon 
22.01. 20:55 Paris SG Montpellier 
22.01. 19:30 Moulins  Toulouse
22.01. 19:00 Yzeure Lyon 
22.01. 18:00 Monticello  Bordeaux
22.01. 17:00 Monts Monaco 
21.01. 21:00 Marseille Nice 
21.01. 20:00 CA Bastia  Niort 
21.01. 19:30 Concarneau Guingamp 
21.01. 19:30 IC Croix Lille 
21.01. 19:00 Angers  Sochaux
21.01. 19:00 Boulogne Rennes 
21.01. 19:00 Sete  Jura Sud
21.01. 18:30 Lens  Bastia
21.01. 18:00 Ajaccio Caen 
14.01. 18:30 Cannes   St Etienne 
08.01. 20:00 Jura Sud  Creteil
08.01. 19:00 Brest Paris SG 
05.01. 20:45 Marseille  Reims
05.01. 18:00 Sete  Carquefou
05.01. 17:00 Vannes Monaco 
05.01. 14:30 Quimperlé Ajaccio 
05.01. 14:15 Amiens AC Lille 
05.01. 14:15 Bastia  Evian TG
05.01. 14:15 La Suze Lyon 
05.01. 14:15 Nantes Nice 
05.01. 14:15 Raon L Etape Bordeaux 
05.01. 14:15 Rodez Montpellier 
05.01. 14:00 Bourg Peronnas Guingamp 
05.01. 14:00 La Cayolle Monticello 
05.01. 14:00 Saint Amand IC Croix 
05.01. 12:00 Marcq en Baroeul Auxerre 
04.01. 20:45 Rennes  Valenciennes
04.01. 18:00 Boulogne  Beauvais 
04.01. 18:00 Bressuire Sochaux 
04.01. 18:00 Les Herbiers Plabennec 
04.01. 18:00 Poissy  Concarneau 
04.01. 18:00 Romorantin Toulouse 
04.01. 17:00 Yzeure  Lorient
04.01. 16:00 AUB  Dijon 
04.01. 16:00 La Roche CA Bastia  
04.01. 16:00 Magny Moulins 
04.01. 15:30 Chambly Angers 
04.01. 14:30 Epinal Niort 
04.01. 14:30 Monts  Istres
04.01. 14:30 Pontarlier Caen 
04.01. 12:00 Avranches Lens 
09.12. 20:30 Creteil  Metz
08.12. 15:00 Auxerre  Nancy
08.12. 14:30 Epinal  Arras
08.12. 14:30 Toulon  Rodez 
08.12. 14:00 Bretigny Foot Jura Sud 
08.12. 14:00 Cannes   Troyes
08.12. 14:00 Fabregues Dijon 
08.12. 14:00 La Cayolle  Ales 
08.12. 14:00 Le Rheu Avranches 
08.12. 14:00 Lilas IC Croix 
08.12. 14:00 Maintenon Pierres  La Suze  
08.12. 14:00 Olympique de Neuilly Marcq en Baroeul 
08.12. 14:00 Saint-Malo Vannes 
08.12. 14:00 Vignoc Hede Guipel Quimperlé
08.12. 13:45 Jarville Poissy 
08.12. 13:45 Saint Amand  Dinsheim
07.12. 19:00 Bressuire   Mont-de-Marsan
07.12. 19:00 Carquefou  Vitre
07.12. 19:00 Villenave Angers 
07.12. 18:30 Beziers Istres 
07.12. 18:30 Concarneau   Lannion
07.12. 18:30 Lucon Niort 
07.12. 18:30 Monticello  Villefranche
07.12. 18:00 Balma  AUB 
07.12. 18:00 Cherbourg Brest 
07.12. 18:00 Dives Plabennec 
07.12. 18:00 Dizier Monts 
07.12. 18:00 Dunkerque  Romorantin 
07.12. 18:00 Neslois Lens 
07.12. 18:00 Saint-Pryve Caen 
07.12. 17:00 La Roche  Chauvigny
07.12. 17:00 Magny  Belfort
07.12. 17:00 Selongey  Bourg Peronnas 
07.12. 17:00 Sete  Grenoble
07.12. 17:00 Yzeure  Lyon Duchere
07.12. 16:00 Pontarlier  Sarre Union
07.12. 16:00 Schiltigheim Boulogne 
07.12. 15:00 Amiens AC  Laval
07.12. 14:30 Chassieu Decines CA Bastia 
07.12. 14:30 Raon L Etape  Sainte-Marienne 
07.12. 14:00 Boulogne Beauvais 
07.12. 14:00 Chantilly Chambly 
07.12. 14:00 Jarnac Les Herbiers 
07.12. 13:45 Charvieu Chavagnieux Moulins 
23.11. 15:00 Villeneuve Metropole Amiens AC 
17.11. 20:45 Strasbourg Nancy 
17.11. 17:30 Creil Lens 
17.11. 16:00 Amneville Metz 
17.11. 15:30 Mont-de-Marsan  Chateauroux
17.11. 15:00 Ent.S. Bressane  Toulon 
17.11. 15:00 La Roche  Kani Keli
17.11. 15:00 Lege Capferret Lucon  
17.11. 15:00 Schiltigheim Veymerange
17.11. 14:30 Blanc Mesnil Bretigny Foot 
17.11. 14:30 Boucau Elan Chauvigny 
17.11. 14:30 ES Wasquehal Chantilly 
17.11. 14:30 Fabregues  Gemenosienne
17.11. 14:30 Foix Grenoble 
17.11. 14:30 Geispolheim Villefranche 
17.11. 14:30 Gonfreville Plabennec 
17.11. 14:30 Jeanne d Arc Epinal 
17.11. 14:30 Juventus Papus Beziers 
17.11. 14:30 La Cayolle  Consolat
17.11. 14:30 La Chaize Dives 
17.11. 14:30 La Suze  Mulsanne Teloche
17.11. 14:30 Le Rheu  Saint-Brieuc
17.11. 14:30 Lilas  Reims Ste Anne
17.11. 14:30 Maintenon Pierres  Angouleme CFC
17.11. 14:30 Marquette Boulogne 
17.11. 14:30 Maur Lusi Beauvais 
17.11. 14:30 Neiges Le Havre IC Croix 
17.11. 14:30 Neufchatel Boulogne 
17.11. 14:30 Olympique de Neuilly  Plessis Robinson
17.11. 14:30 Saint Amand  Le Havre 
17.11. 14:30 Saint-Pryve  Le Portel
17.11. 14:30 Thouare US Cherbourg 
17.11. 14:30 Vignoc Hede Guipel  Auray
17.11. 14:00 Annecy Yzeure 
17.11. 14:00 Charvieu Chavagnieux   Louhans Cuiseaux
17.11. 14:00 Dizier  Melun
17.11. 14:00 Elsau Portugais Jura Sud 
17.11. 14:00 Jarville  Prix les Mezieres
17.11. 14:00 Joeuf Sarre Union 
17.11. 14:00 Marcq en Baroeul  Tremblay
17.11. 14:00 Roche Novillars Dinsheim 
17.11. 14:00 St Etienne Metare Monticello 
17.11. 14:00 Tour Saint Clair Rodez 
17.11. 13:30 Sainte-Marienne  Paris FC
17.11. 06:00 AS Dragon Belfort 
16.11. 20:30 Poissy  Hienghene
16.11. 20:00 Chauny Troyes 
16.11. 20:00 Gouzon Avenir  Jarnac 
16.11. 19:00 Ales  Arles-Avignon 
16.11. 19:00 Bressuire  Stade Bordeaux
16.11. 19:00 Pacy Menilles Carquefou 
16.11. 19:00 Poitiers Saint-Malo 
16.11. 19:00 Sable Brest 
16.11. 19:00 Tourlaville Vannes 
16.11. 19:00 Villenave  Genets
16.11. 18:30 Balma  Blagnac
16.11. 18:30 Cambrai Arras 
16.11. 18:30 Le Moule  Chambly 
16.11. 18:30 Les Herbiers  Tours
16.11. 18:30 Montagnarde Quimperlé  
16.11. 18:00 Avenir Lozere Lyon Duchere 
16.11. 18:00 Chartres Lannion 
16.11. 18:00 Drouais Caen 
16.11. 18:00 FC Cournon Moulins 
16.11. 18:00 Luneville Raon L Etape 
16.11. 18:00 Macon Monts 
16.11. 18:00 Mouilleron Angers 
16.11. 18:00 Nivolet Niort 
16.11. 18:00 Romorantin  Chamalieres 
16.11. 18:00 Sedan Creteil 
16.11. 17:00 AUB  Le Puy
16.11. 17:00 Magny  Erstein
16.11. 17:00 Onet Le Chateau Sete 
16.11. 17:00 Pontarlier  St. Louis Neuweg 
16.11. 17:00 Vitre  Cholet
16.11. 16:30 Selongey  Clermont 
16.11. 15:00 Koetzingue Auxerre 
16.11. 15:00 Lalevade Prades  Bourg Peronnas 
16.11. 14:30 Avranches  Matoury
16.11. 14:30 Berck Laval 
16.11. 14:30 Biguglia Cannes 
16.11. 14:30 Calais Pascal  Neslois  
16.11. 14:30 Concarneau  Franciscain 
16.11. 14:30 Le Havre Frileuse Dunkerque 
16.11. 14:30 Plouvorn CA Bastia 
16.11. 14:30 Roche Saint-Genest Istres  
16.11. 14:00 Dijon  Nimes
16.11. 14:00 Paron Chassieu Decines 

Teams

  • AC Ajaccio
  • AJ Auxerre
  • Amiens AC
  • Angers SCO
  • AS Beauvais
  • AS Cannes
  • AS Cayolle
  • AS Monaco
  • AS Moulins
  • AS Poissy
  • AS Saint-Étienne
  • AS Yzeure
  • Aubagne FC
  • CA Bastia
  • CA Pontarlier
  • Carquefou JA
  • Chamois Niortais
  • Dijon FCO
  • EA Guingamp
  • Évian Thonon Gaillard
  • FC Bourg-Péronnas
  • FC Bressuire
  • FC Chambly
  • FC Istres
  • FC Lorient
  • FC Nantes
  • FC Sète
  • FC Sochaux
  • Girondins Bordeaux
  • IC Croix
  • Île-Rousse Monticello
  • Jura Sud
  • La Roche Vendée Football
  • La Suze
  • Les Herbiers VF
  • Lille OSC
  • Magny Renaissance
  • Montpellier HSC
  • Monts d'Or Azergues Foot
  • OGC Nice
  • Olympique Lyon
  • Olympique Marcquois
  • Olympique Marseille
  • Paris Saint-Germain
  • Quimperlois
  • RC Lens
  • Rodez AF
  • SAS Épinal
  • SC Bastia
  • SM Caen
  • SO Romorantin
  • St. Amand FC
  • Stade Brest
  • Stade Plabennec
  • Stade Reims
  • Stade Rennes
  • Toulouse FC
  • US Avranches
  • US Boulogne
  • US Créteil-Lusitanos
  • US Raon-l'Etape
  • USC Concarneau
  • Valenciennes FC
  • Vannes OC

Results

Seventh Round

Home team  Score  Away team
16 November
Dijon FCO (2) 2 – 1 Nîmes Olympique (2)
Paron FC (8) 1 – 2 (a.e.t.) Chassieu Decines FC (6)
AS Berck (10) 0 – 3 Stade Lavallois (2)
Amicale Pascal Calais (9) 2 – 4 AS du Pays Neslois (6)
US Concarneau (4) 4 – 1 Club Franciscain (Martinique)
SC Le Havre Frileuse (6) 1 – 6 USL Dunkerque (3)
Avant-Garde de Plouvorn (6) 1 – 1 (4–5 p) CA Bastia (2)
FC Roche Saint-Genest (7) 0 – 1 FC Istres (2)
US Avranches (4) 3 – 1 US Matoury (French Guyana)
AJ Biguglia (6) 0 – 1 AS Cannes (4)
ASL Koetzingue (7) 1 – 4 (a.e.t.) AJ Auxerre (2)
US Lalevade-Prades (9) 0 – 4 FC Bourg-Péronnas (3)
SC Selongey (6) 1 – 0 Clermont Foot (2)
AUB (5) 2 – 0 Le Puy Foot 43 Auvergne (5)
Magny (6) 2 – 1 (a.e.t.) AS Erstein (7)
Onet-le-Château Football (6) 0 – 3 FC Sète 34 (5)
CA Pontarlier (5) 2 – 1 FC Saint-Louis Neuweg (5)
AS Vitré (4) 5 – 2 (a.e.t.) SO Choletais (5)
Avenir Foot Lozère (6) 3 – 4 (a.e.t.) AS Lyon-Duchère (4)
FC Chartres (7) 0 – 2 Lannion FC (5)
FC Drouais (6) 0 – 1 SM Caen (2)
FC Cournon-d'Auvergne (6) 2 – 2 (3–4 p) AS Moulins (4)
Lunéville FC (6) 1 – 3 (a.e.t.) US Raon-l'Étape (4)
UF Maconnais (7) 1 – 3 (a.e.t.) Monts d'Or Azergues Foot (4)
Mouilleron FC (8) 1 – 5 Angers SCO (2)
Nivolet FC (8) 1 – 2 Niort FC (2)
SO Romorantin (4) 5 – 0 Chamalières FC (7)
CS Sedan (5) 1 – 3 (a.e.t.) US Créteil (2)
Balma SC (5) 3 – 0 Blagnac FC (6)
CS Moulien (Guadeloupe) 0 – 1 FC Chambly (4)
Les Herbiers VF (4) 2 – 0 Tours FC (2)
Cambrai FC (6) 2 – 4 Arras FC (5)
US Montagnarde (6) 1 – 2 Quimperlé FC (7)
Olympique Alès (5) 3 – 0 AC Arles-Avignon (2)
Bressuire FC (6) 3 – 2 Stade Bordeaux (4)
FC Pacy-Menilles (6) 0 – 2 US Carquefou (3)
Stade Poitiers (5) 0 – 1 (a.e.t.) US Saint-Malo (4)
Sablé FC (5) 0 – 2 Stade Brest (2)
Tourlaville Foot (7) 0 – 2 Vannes OC (3)
FC Villenave (4) 2 – 1 (a.e.t.) Les Genêts d'Anglet (5)
US Chauny (7) 0 – 4 ES Troyes (2)
Avenir Sportif de Gouzon (8) 1 – 3 (a.e.t.) Jarnac Sports (9)
AS Poissy (5) 2 – 1 FC Hienghene (New Caledonia)
17 November
AS Dragon (French Polynesia) 0 – 1 ASM Belfort (4)
US Sainte-Marienne (Réunion) 2 – 0 Paris FC (3)
CO Saint-Dizier (7) 1 – 1 (4–3 p) FC Melun (6)
AS Strasbourg Elsau Portugais (7) 0 – 2 Jura Sud Lavans (4)
Home team  Score  Away team
La Tour Saint Clair FC (7) 0 – 0 (1–3 p) Rodez AF (4)
Jarville JF (6) 4 – 1 AS Prix-lès-Mézières (6)
FC Charvieu-Chavagneux (6) 1 – 0 CS Louhans-Cuiseaux (5)
Marcq en Baroeul (8) 1 – 0 Tremblay FC (9)
St. Etienne Metare (10) 0 – 4 FA Ile Rousse Monticello (5)
Jœuf (8) 0 – 3 US Sarre-Union (4)
Entente Roche Novillars (6) 1 – 2 Dinsheim SC (6)
FC Annecy-le-Vieux (8) 1 – 3 AS Yzeure (4)
Blanc Mesnil Sport Football (6) 1 – 2 (a.e.t.) CS Brétigny Football (7)
Elan Boucalais (9) 0 – 1 US Chauvigny (6)
AS Fabrègues (6) 2 – 0 FC Gémenos (7)
FC Foix (8) 0 – 2 Grenoble Foot (4)
FC Geispolheim (6) 0 – 4 FC Villefranche (4)
ESM Gonfreville (6) 0 – 1 Stade Plabennec (4)
Vendée Poiré-sur-Vie (3) 0 – 3 SAS Épinal (4)
FC Juventus Papus (8) 0 – 4 AS Béziers (4)
FC La Cayolle (7) 1 – 0 GS Consolat Marseille (4)
FC La Chaize-le-Vicomte (8) 1 – 2 SU Dives (6)
La Suze FC (6) 3 – 0 FC Mulsanne-Teloché (6)
SC Le Rheu (9) 1 – 1 (5–4 p) FC Saint-Brieuc (7)
FC Les Lilas (6) 3 – 1 ES Reims Sainte-Anne (6)
FC Maintenon-Pierres (7) 3 – 2 AS Angoulême (5)
FC Marquette (6) 1 – 3 (a.e.t.) US Boulogne (3)
LD St. Maur Lusi (6) 1 – 2 AS Beauvais (4)
AM Neiges Le Havre (6) 1 – 4 Toulouse Croix-D'Aurade (5)
Neufchâtel-en-Bray (8) 0 – 6 Boulogne ACBB (6)
Olympique de Neuilly (10) 1 – 0 Plessis Robinson 92 (7)
FC Saint-Amand (6) 1 – 0 Le Havre AC (2)
St-Pryvé St-Hilaire FC (5) 3 – 0 Stade Portelois (6)
US Thouaré (8) 0 – 3 AS de Cherbourg (4)
AS Vignoc Hédé Guipel (8) 2 – 1 Auray FC (7)
ES Wasquehal (5) 0 – 2 US Chantilly (6)
ES Bressane (7) 0 – 1 Sporting Toulon (6)
ESOF La Roche-sur-Yon (5) 8 – 3 AJ Kani Keli (Mayotte)
US Lège-Cap-Ferret (5) 0 – 2 Vendée Luçon FC (3)
SC Schiltigheim (5) 3 – 0 CS Veymerange Elange (6)
Stade Montois (4) 2 – 0 La Berrichonne de Châteauroux (2)
CSO 1919 Amnéville (5) 1 – 1 (4–5 p) FC Metz (2)
AFC Creil (6) 0 – 5 Racing Club de Lens (2)
RC Strasbourg (3) 1 – 2 AS Nancy-Lorraine (2)
23 November
Villeneuve-d'Ascq Métropole (9) 1 – 2 Amiens AC (4)

8th round

Home team  Score  Away team
7 December
FC Charvieux-Chavagneux (6) 1 – 2 AS Moulins (4)
Boulogne ACBB (6) 1 – 1 (3–4 p) AS Beauvais (4)
Jarnac Sports (9) 0 – 3 Les Herbiers VF (4)
US Chantilly (6) 1 – 2 FC Chambly (4)
Chassieu Decines FC (6) 0 – 2 CA Bastia (2)
US Raon-l'Étape (4) 2 – 0 US Sainte-Marienne (Réunion)
Amiens AC (4) 1 – 0 (a.e.t.) Stade Lavallois (2)
CA Pontarlier (5) 2 – 0 US Sarre-Union (4)
SC Schiltigheim (5) 0 – 1 US Boulogne (3)
AS Yzeure (4) 0 – 0 (4–2 p) AS Lyon-Duchère (4)
FC Sète 34 (5) 1 – 0 Grenoble Foot (4)
ESOF La Roche-sur-Yon (5) 3 – 0 US Chauvigny (6)
Magny (6) 1 – 1 (5–4 p) ASM Belfort (4)
SC Selongey (6) 0 – 1 FC Bourg-Péronnas (3)
AS de Cherbourg (4) 1 – 3 Stade Brest (2)
AS du Pays Neslois (6) 1 – 4 Racing Club de Lens (2)
Balma SC (5) 0 – 1 (a.e.t.) AUB (5)
CO Saint-Dizier (7) 1 – 3 Monts d'Or Azergues Foot (4)
St-Pryvé St-Hilaire FC (5) 0 – 2 (a.e.t.) SM Caen (2)
SU Dives (6) 0 – 1 (a.e.t.) Stade Plabennec (4)
USL Dunkerque (3) 0 – 1 SO Romorantin (4)
AS Béziers (4) 1 – 4 FC Istres (2)
FA Ile Rousse Monticello (5) 3 – 2 (a.e.t.) FC Villefranche (4)
Vendée Luçon FC (3) 4 – 4 (3–4 p) Niort FC (2)
US Concarneau (4) 2 – 1 Lannion FC (5)
Bressuire FC (6) 2 – 1 (a.e.t.) Stade Montois (4)
FC Villenave (4) 4 – 4 (3–4 p) Angers SCO (2)
US Carquefou (3) 4 – 1 AS Vitré (4)
Home team  Score  Away team
8 December
FC Saint-Amand (6) 5 – 2 Dinsheim SC (6)
Jarville JF (6) 0 – 1 AS Poissy (5)
AS Cannes (4) 2 – 1 ES Troyes (2)
AS Fabrègues (6) 1 – 6 Dijon FCO (2)
FC La Cayolle (7) 4 – 1 Olympique Alès (5)
AS Vignoc Hédé Guipel (8) 0 – 3 (a.e.t.) Quimperlé FC (7)
CS Brétigny Football (7) 1 – 1 (4–5 p) Jura Sud Lavans (4)
FC Maintenon-Pierres (7) 0 – 2 La Suze FC (6)
FC Les Lilas (6) 0 – 1 (a.e.t.) Toulouse Croix-D'Aurade (5)
Olympique de Neuilly (10) 1 – 2 Marcq en Baroeul (8)
SC Le Rheu (9) 0 – 3 US Avranches (4)
US Saint-Malo (4) 0 – 2 Vannes OC (3)
SAS Épinal (4) 1 – 0 Arras FC (5)
Sporting Toulon (6) 0 – 1 Rodez AF (4)
AJ Auxerre (2) 3 – 1 AS Nancy-Lorraine (2)
9 December
US Créteil (2) 1 – 0 FC Metz (2)

Round of 64

4 January 2014 US Avranches (4) 1–3 Lens (2) Stade René Fenouillère, Avranches
4 January 2014 SAS Épinal (4) 1–4 Chamois Niortais (2) Stade de la Colombière, Épinal
4 January 2014 CA Pontarlier (5) 1–3 Stade Malherbe Caen (2) Stade Paul Robbe 1, Pontarlier
4 January 2014 Monts d'Or Azergues Foot (4) 1–1 (aet)
(3–2 p)
Istres (2) Stade Ludovic Giuly, Chasselay
4 January 2014 FC Chambly (4) 1–1 (aet)
(5–6 p)
Angers SCO (2) Stade des Marais, Chambly
4 January 2014 Aubagne FC (5) 3–3 (aet)
(4–5 p)
Dijon FCO (2) Stade de Lattre de Tassigny, Aubagne
4 January 2014 La Roche VF (6) 0–3 (aet) CA Bastia (2) Stade Henri Desgrange, La Roche-sur-Yon
4 January 2014 Magny Renaussance S (6) 1–6 AS Moulins (4) Stade du Plateau, Metz
4 January 2014 AS Yzeure (4) 1–0 FC Lorient (1) Stade de Bellevue, Yzeure
4 January 2014 US Boulogne (3) 3–1 AS Beauvais Oise (4) Stade de la Libération, Boulogne-sur-Mer
4 January 2014 Les Herbiers VF (4) 0–1 Stade Plabennecois (4) Stade Massabielle, Les Herbiers
4 January 2014 AS Poissy (5) 0–1 US Concarneau (4) Stade Léo Lagrange, Poissy
4 January 2014 Rennes (1) 1–1 (aet)
(8–7 p)
Valenciennes FC (1) Stade de la Route de Lorient, Rennes
5 January 2014 Olympique Marcquois Football (6) 2–6 AJ Auxerre (2) Stade Georges Niquet, Marcq-en-Baroeul
5 January 2014 FC Bourg-Péronnas (3) 0–2 En Avant de Guingamp (1) Stade Marcel-Verchère, Péronnas
5 January 2014 AS de la Cayolle (6) 0–2 FA Ile Rousse Monticello (5) Stade Francis Turan, Martigues
5 January 2014 FC Saint-Amand (6) 1–1 (aet)
(2–4 p)
Iris Club de Croix (5) Stade Municipal, Saint-Amand-les-Eaux
5 January 2014 Amiens (3) 1–3 Lille (1) Stade de la Licorne, Amiens
5 January 2014 Bastia (1) 1–0 Evian (1) Stade Armand Cesari, Bastia
5 January 2014 La Suze-sur-Sarthe FC (6) 1–6 Lyon (1) MMArena, Le Mans
5 January 2014 Nantes (1) 0–2 Nice (1) Stade de la Beaujoire, Nantes
5 January 2014 US Raon-l'Étape (4) 1–2 Bordeaux (1) Stade Paul Gasser, Raon l'Etape
5 January 2014 Rodez AF (4) 0–2 Montpellier (1) Stade Paul Lignon, Rodez
5 January 2014 FC Quimperlois 29 (6) 1–2 Ajaccio (1) Stade Jean Charter, Quimperlé
5 January 2014 Vannes (3) 2–3 Monaco (1) Stade de la Rabine, Vannes
5 January 2014 Sète 34 (5) 2–0 Carquefou (3) Stade Louis Michel, Sète
5 January 2014 Marseille (1) 2–0 (aet) Reims (1) Stade Vélodrome, Marseille
8 January 2014 Brest (2) 2–5 Paris Saint-Germain (1) Stade Francis le Blé, Brest
8 January 2014 Jura Sud (4) 1–0 Créteil Lusitanos (2) Stade Municipal de Moirans, Lavans-lès-Saint-Claude
14 January 2014 Cannes (4) 1–1 (aet)
(4–3 p)
Saint-Étienne (1) Stade Pierre-de-Coubertin, Cannes

Round of 32

21 January 2014 Ajaccio (1) 0–2 Caen (2) Stade François Coty, Ajaccio
21 January 2014 Lens (2) 2–1 (aet) Bastia (1) Stade Bollaert-Delelis, Lens
21 January 2014 Angers (2) 1–0 Sochaux (1) Stade Jean-Bouin, Angers
21 January 2014 Boulogne-sur-Mer (3) 0–2 Rennes (1) Stade de la Libération, Boulogne-sur-Mer
21 January 2014 Sète (5) 2–0 Jura Sud (4) Stade Louis Michel, Sète
21 January 2014 Iris Club de Croix (5) 0–3 Lille (1) Stade Pierre-Mauroy, Lille
21 January 2014 Concarneau (4) 2–3 (aet) Guingamp (1) Stade Guy Piriou, Concarneau
21 January 2014 CA Bastia (2) 2–2 (aet)
(5–4 p)
Niort (2) Stade Armand Cesari, Bastia
21 January 2014 Marseille (1) 4–5 Nice (1) Stade Vélodrome, Marseille
22 January 2014 Monts (4) 0–3 Monaco (1) Stade de Gerland, Lyon
22 January 2014 Monticello (5) 0–0 (aet)
(4–3 p)
Bordeaux (1) Stade Ange Casanova, Ajaccio
22 January 2014 Yzeure (4) 1–3 Lyon (1) Stade Gabriel Montpied, Clermont-Ferrand
22 January 2014 Moulins (4) 2–1 Toulouse (1) Stade Hector Rolland, Moulins
22 January 2014 Paris Saint-Germain (1) 1–2 Montpellier (1) Parc des Princes, Paris
23 January 2014 Auxerre (2) 3–2 (aet) Dijon FCO (2) Stade de l'Abbe Deschamps, Auxerre
23 January 2014 Cannes (4) 1–0 Plabennec (4) Stade Pierre de Coubertin, Cannes

Round of 16

11 February 2014 Cannes (4) 1–0 (aet) Montpellier (1) Stade Pierre de Coubertin, Cannes
11 February 2014 Angers (2) 4–2 (aet) CA Bastia (2) Stade Jean-Bouin, Angers
11 February 2014 Lille (1) 3–3 (aet)
(6–5 p)
Caen (2) Stade Pierre-Mauroy, Villeneuve d'Ascq
12 February 2014 Monticello (5) 0–2 Guingamp (1) Stade François Coty, Ajaccio
12 February 2014 Auxerre (2) 0–1 Rennes (1) Stade de l'Abbé-Deschamps, Auxerre
12 February 2014 Moulins (4) 3–1 Sète (5) Stade Hector Rolland, Moulins
12 February 2014 Nice (1) 0–1 (aet) Monaco (1) Allianz Riviera, Nice
13 February 2014 Lyon (1) 1–2 (aet) Lens (2) Stade de Gerland, Lyon

Quarter-finals

26 March 2014 Cannes (4) v Guingamp (1) Stade Pierre de Coubertin, Cannes
26 March 2014 Moulins (4) v Angers (2) Stade Hector Rolland, Moulins
26 March 2014 Rennes (1) v Lille (1) Stade de la Route de Lorient, Rennes
26 March 2014 Monaco (1) v Lens (2) Stade Louis II, Monaco