Commonwealth Youth Games Swimming 2015

Commonwealth Youth Games Swimming 2015

100m Backstroke - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Conor FERGUSON NIR 1 (55.87)
Silver Clyde LEWIS AUS 2 (56.19)
Bronze Bayley MAIN NZL 3 (56.95)

100m Backstroke - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Bobbi GICHARD NZL 1 (1:00.51)
Silver Gabrielle FA'AMAUSILI NZL 2 (1:00.86)
Bronze Nathania VAN NIEKERK RSA 3 (1:03.00)

100m Breaststroke - Men

Rank Competitor Country Result
Gold FU KANG WONG MAS 1 (1:03.36)
Silver Edward BAXTER ENG 2 (1:03.72)
Bronze James Greig ISEMONGER RSA 3 (1:04.03)

100m Breaststroke - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 100m Breaststroke - Women - Final 1 - 08/09/2015 - Start time: 6:30 PM
Gold Layla BLACK ENG 1 (1:10.06)
Silver Kaylene CORBETT RSA 2 (1:10.62)
Bronze Erin ROBERTSON SCO 3 (1:11.67)
Rank Competitor Country Result
Phase: 100m Breaststroke - Women - Heat 2 - 08/09/2015 - Start time: 11:08 AM
Gold Layla BLACK ENG 1 (1:11.12)

Phase: 100m Breaststroke - Women - Heat 1 - 08/09/2015 - Start time: 11:08 AM

Silver Kaylene CORBETT RSA 2 (1:11.76)
Bronze Erin ROBERTSON SCO 3 (1:11.80)

100m Butterfly - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Wilrich COETZEE NZL 1 (54.48)
Silver Brayden MCCARTHY AUS 2 (54.55)
Bronze Brendan LEVY RSA 3 (54.90)

100m Butterfly - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Gemma COONEY AUS 1 (59.32)
Silver Lucia LASSMAN AUS 2 (1:00.21)
Bronze Tain BRUCE SCO 3 (1:00.83)

100m Freestyle - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Vincent DAI AUS 1 (50.26)
Silver Craig MCLEAN SCO 2 (50.96)
Bronze Lewis CLOUGH ENG 3 (50.98)

100m Freestyle - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Lucy MCJANNETT AUS 1 (55.34)
Silver Erin Paige GALLAGHER RSA 2 (55.61)
Bronze Shayna JACK AUS 3 (55.67)

1500m Freestyle - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Tom DERBYSHIRE ENG 1 (15:31.18)
Silver WELSON WEE SHENG SIM MAS 2 (15:57.72)
Bronze Tristan LUDLOW AUS 3 (16:06.06)

200m Backstroke - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 200m Backstroke - Men - Final 1 - 09/09/2015 - Start time: 6:30 PM
Gold Tristan LUDLOW AUS  
Phase: 200m Backstroke - Men - Heat 2 - 09/09/2015 - Start time: 11:21 AM
Gold Tristan LUDLOW AUS 1 (2:03.38)

200m Backstroke - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Bobbi GICHARD NZL 1 (2:10.87)
Silver Nathania VAN NIEKERK RSA 2 (2:13.54)
Bronze Elyse WOODS AUS 3 (2:15.13)

200m Breaststroke - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 200m Breaststroke - Men - Final - 10/09/2015 - Start time: 6:27 PM
Gold Edward BAXTER ENG 1 (2:15.80)
Silver FU KANG WONG MAS 2 (2:18.18)
Bronze James Greig ISEMONGER RSA 3 (2.19.99)

200m Breaststroke - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 200m Breaststroke - Women - Final - 10/09/2015 - Start time: 6:40 PM
Gold Layla BLACK ENG 1 (2:30.99)
Silver Calypso SHERIDAN AUS 2 (2:31.81)
Bronze Kaylene CORBETT RSA 3 (2:33.91)

200m Butterfly - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Wilrich COETZEE NZL 1 (2:01.85)
Silver Supriya MONDAL IND 2 (2:01.94)
Bronze Brendan LEVY RSA 3 (2:02.19)

200m Butterfly - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Gemma COONEY AUS 1 (2:13.51)
Silver Meg FINNON SCO 2 (2:14.21)
Bronze Tazmin PUGH ENG 3 (2:14.69)

200m Freestyle - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Clyde LEWIS AUS 1 (1:48.88)
Silver WELSON WEE SHENG SIM MAS 2 (1:49.22)
Bronze Kyle CHISHOLM ENG 3 (1:51.21)

200m Freestyle - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Georgina BOYLE ENG 1 (2:00.72)
Silver Kathryn GREENSLADE WAL 2 (2:01.69)
Bronze Shayna JACK AUS 3 (2:01.89)

200m Individual Medley - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 200m Individual Medley - Men - Final A - 10/09/2015 - Start time: 5:42 PM
Gold Clyde LEWIS AUS 1 (2:02.40)
Silver Joe LITCHFILED ENG 2 (2:05.01)
Bronze Neil FAIR RSA 3 (2:05.22)

200m Individual Medley - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 200m Individual Medley - Women - Final A - 10/09/2015 - Start time: 5:54 PM
Gold Lucy MCJANNETT AUS 1 (2:14.57)
Silver Calypso SHERIDAN AUS 2 (2:16.80)
Bronze Tazmin PUGH ENG 3 (2:19.30)

4 x 100m Freestyle Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Gold SW 4x100m Freestyle Relay - Boys* AUS 1 (3:19.70)
Silver SW 4x100m Freestyle Relay - Boys* ENG 2 (3:28.10)
Bronze SW 4x100m Freestyle Relay - Boys* RSA 3 (3:33.11)

4 x 100m Freestyle Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Gold SW 4x100m Freestyle Relay - Girls* AUS 1 (3:45.16)
Silver SW 4x100m Freestyle Relay - Girls* WAL 2 (3:50.11)
Bronze SW 4x100m Freestyle Relay - Girls* ENG 3 (3:50.83)

4 x 100m Medley Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 4 x 100m Medley Relay - Men - Final - 10/09/2015 - Start time: 7:00 PM
Gold SW 4x100m Medley Relay - Boys* RSA 1 (3:46.33)
Silver SW 4x100m Medley Relay - Boys* AUS 2 (3:46.91)
Bronze SW 4x100m Medley Relay - Boys* ENG 3 (3:47.75)

4 x 100m Medley Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 4 x 100m Medley Relay - Women - Final - 10/09/2015 - Start time: 7:10 PM
Gold SW 4x100m Medley Relay - Girls* AUS  
Silver SW 4x100m Medley Relay - Girls* ENG  
Bronze SW 4x100m Medley Relay - Girls* RSA  

4 x 200m Freestyle Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Gold SW 4x200m Freestyle Relay - Boys* AUS 1 (7:29.27)
Silver SW 4x200m Freestyle Relay - Boys* ENG 2 (7:30.13)
Bronze SW 4x200m Freestyle Relay - Boys* RSA 3 (8:02.84)

4 x 200m Freestyle Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Gold SW 4x200m Freestyle Relay - Girls* AUS 1 (8:08.24)
Silver SW 4x200m Freestyle Relay - Girls* ENG 2 (8:15.93)
Bronze SW 4x200m Freestyle Relay - Girls* WAL 3 (8:20.26)

4 x 50m Medley Relay - Mixed

Rank Competitor Country Result
Gold SW Mixed 4x50m Medley Relay* RSA 1 (1:48.23)
Silver SW Mixed 4x50m Medley Relay* NZL 2 (1:49.06)
Bronze SW Mixed 4x50m Medley Relay* NIR 3 (1:49.83)

400m Freestyle - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 400m Freestyle - Men - Final 1 - 09/09/2015 - Start time: 5:48 PM
Gold WELSON WEE SHENG SIM MAS 1 (4:01.08)
Silver Clyde LEWIS AUS 2 (4:01.42)
Bronze Tom DERBYSHIRE ENG 3 (4:03.36)
Phase: 400m Freestyle - Men - Heat 2 - 09/09/2015 - Start time: 10:36 AM
Gold WELSON WEE SHENG SIM MAS 1 (4:01.08)
Silver Clyde LEWIS AUS 2 (4:01.42)
Bronze Tom DERBYSHIRE ENG 3 (4:03.36)

400m Freestyle - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Ariarne TITMUS AUS 1 (4:14.56)
Silver Georgina BOYLE ENG 2 (4:14.90)
Bronze Georgia DARWENT ENG 3 (4:15.04)

400m Individual Medley - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Clyde LEWIS AUS 1 (4:20.87)
Silver Joe LITCHFILED ENG 2 (4:27.49)
Bronze Neil FAIR RSA 3 (4:28.54)

400m Individual Medley - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Calypso SHERIDAN AUS 1 (4:49.38)
Silver Rebecca SUTTON WAL 2 (4:51.52)
Bronze Tazmin PUGH ENG 3 (4:53.65)

50m Backstroke - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Backstroke - Men - Final 1 - 08/09/2015 - Start time: 5:59 PM
Gold Zane WADDELL RSA 1 (25.94)
Silver Conor FERGUSON NIR 2 (26.19)
Bronze Bayley MAIN NZL 3 (26.42)

50m Backstroke - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Backstroke - Women - Final 1 - 08/09/2015 - Start time: 5:51 PM
Gold Gabrielle FA'AMAUSILI NZL 1 (28.74)
Silver Bobbi GICHARD NZL 2 (29.15)
Bronze Gemma COONEY AUS 3 (29.72)

50m Breaststroke - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Breaststroke - Men - Final 1 - 09/09/2015 - Start time: 5:32 PM
Gold FU KANG WONG MAS  
Silver James Greig ISEMONGER RSA  
Bronze Kieran PRESTON SCO  
Phase: 50m Breaststroke - Men - Heat 4 - 09/09/2015 - Start time: 10:10 AM
  MOHAMED MUTHASIM ADNAN MDV - (DQ)
Silver James Greig ISEMONGER RSA 1 (28.99)
Gold FU KANG WONG MAS 2 (29.15)
Bronze Kieran PRESTON SCO 3 (29.83)

50m Breaststroke - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Erin ROBERTSON SCO 1 (32.55)
Silver Kaylene CORBETT RSA 2 (32.95)
Bronze Layla BLACK ENG 3 (33.17)

50m Butterfly - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Zane WADDELL RSA 1 (24.52)
Silver Brayden MCCARTHY AUS 2 (24.9)
Bronze Lewis CLOUGH ENG 3 (24.94)

50m Butterfly - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Butterfly - Women - Final A - 07/09/2015 - Start time: 5:39 PM
Gold Erin Paige GALLAGHER RSA 1 (27.20)
Silver Lucia LASSMAN AUS 2 (27.50)
Bronze Gemma COONEY AUS 3 (27.32)

50m Freestyle - Men

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Freestyle - Men - Final A - 10/09/2015 - Start time: 6:07 PM
Gold Zane WADDELL RSA 1 (22.85)
Silver Jack CARTWRIGHT AUS 2 (22.93)
Bronze Vincent DAI AUS 3 (22.93)

50m Freestyle - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 50m Freestyle - Women - Final A - 10/09/2015 - Start time: 6:17 PM
Gold Shayna JACK AUS 1 (25.71)
Silver Erin Paige GALLAGHER RSA 2 (25.82)
Silver Gabrielle FA'AMAUSILI NZL 2 (25.82)

800m Freestyle - Women

Rank Competitor Country Result
Phase: 800m Freestyle - Women - Final A - 10/09/2015 - Start time: 5:30 PM
Gold Georgia DARWENT ENG 1 (8:45.85)
Silver Meg FINNON SCO 2 (8:47.78)
Bronze Ariarne TITMUS AUS 3 (8:45.85)

Commonwealth Youth Games Swimming 2011

  • Max Athletes per CGA: 2 per event & 1 relay team. 
  • Backstroke: 50m, 100m, 200m 
  • Breaststroke: 50m, 100m, 200m 
  • Butterfly: 50m, 100m, 200m 
  • Freestyle: 50m, 100m, 200m, 400m, 800m (women only), 1500m (men only) 
  • Individual Medley: 200m, 400m 
  • Freestyle Relay: 4 x 50m 
  • Freestyle Relay: 4 x 100m 
  • Medley Relay: 4 x 100m
  • FINAs Age Limit For Their World Junior Competitions: 
  • Men: 15 – 18 years of age (athletes born in 1993, 1994, 1995 & 1996) 
  • Women: 14 – 17 years of age (athletes born in 1994, 1995, 1996 & 1997) 

2011 Medals

2011 Commonwealth Youth Games Swimming Mens Events
Event Gold   Sliver   Bronze  
50 m freestyle Te Haumi Maxwell Australia 22.00 Chris Raven
Australia
22.41 Luke Pendock
South Africa
22.61
100 m freestyle Te Haumi Maxwell
Australia (AUS)
48.48 Ieuan Lloyd
Wales (WAL)
49.59 Alisdair Stirling
Scotland (SCO)
49.94
200 m freestyle Ieuan Lloyd
Wales (WAL)
1:47.28 Matthew Hutchins
New Zealand (NZL)
1:48.53 Jarrod Poort
Australia (AUS)
1:49.32
400 m freestyle Matthew Johnson England 4:15.41 Eugene Tee Australia 4:15.84

Martin Vogel

South Africa

4:20.55
1500 m freestyle Jarrod Poort
Australia (AUS)
15:09.19 Matthew Hutchins
New Zealand (NZL)
15:17.91 v Eugene Tee
Australia (AUS)
15:21.90
50 m backstroke Corey Main
New Zealand (NZL)
25.24 Grant Halsall
Isle of Man (IOM)
25.32 Robert Gerlach
Australia (AUS)
25.38
100 m backstroke Craig Benson Scotland 59.63 Tommy Sucipto Australia 1:01.15 Kurt Benjamin South Africa 1:06.37
200 m backstroke Corey Main
New Zealand (NZL)
1:55.44 Grant Halsall
Isle of Man (IOM)
1:57.29 Christopher Van de Sande
South Africa (RSA)
1:59.21
100 m breaststroke Craig Benson
 Scotland (SCO)
59.63 Tommy Sucipto
 Australia (AUS)
1:01.15 Kurt Benjamin
South Africa (RSA)
1:06.37
200 m breaststroke Craig Benson
 Scotland (SCO)
2:11.15 Tommy Sucipto
 Australia (AUS)
2:14.27 Kurt Benjamin
South Africa (RSA)
2:20.88
50 m butterfly Chris Raven
 Australia (AUS)
23.80 Hendrick Alberts
South Africa (RSA)
24.46 Alexander Hancock
New Zealand (NZL)
24.47
100 m butterfly[10] Chris Raven
 Australia (AUS)
53.09 Hendrick Alberts
South Africa (RSA)
53.32 Alexander Hancock
New Zealand (NZL)
53.54
400 m individual medley Matthew Johnson
England (ENG)
4:15.41 Eugene Tee
Australia (AUS)
4:15.84 Martin Vogel
South Africa (RSA)
4:20.55
 
4×100 m freestyle relay Te Haumi Maxwell
Tommy Sucipto
Chris Raven
Robert Gerlach
Australia (AUS)
3:20.01 Melako Coker
David Goodride
Aaron Rickhuss
Adam Rowe
England (ENG)
3:20.71 Hendrick Alberts
Zahir Ganmiet
Luke Pendock
Christopher Van de Sande
South Africa (RSA)
3:21.96
4×200 m freestyle relay Ieuan Lloyd
Lewis Smith
Oliver Tennant
Daniel Woods
7:22.16 Melako Coker
David Godridge
Matthew Johnson
Adam Rowe
7:23.99 Alexander Hancock
Matthew Hutchins
Corey Main
Michael Mincham
7:25.75
4×100 m medley relay Te Haumi Maxwell
Tommy Sucipto
Chris Raven
Robert Gerlach
Australia (AUS)
3:20.01 Craig Benson
Joshua Booth
Alisdair Stirling
Mark Szaranek
Scotland (SCO)
3:41.50 Hendrick Alberts
Kurt Benjamin
Luke Pendock
Christopher Van de Sande
South Africa (RSA)
3:46.13
2011 Commonwealth Youth Games Swimming Womens Events
50 m freestyle Ami Matsuo
Australia  (AUS)
25.19 Adelaide Hart
Australia (AUS)
25.22 Marne Erasmus
South Africa (RSA)
25.86
100 m freestyle Ami Matsuo
Australia (AUS)
54.35 Kotuku Ngawati
Australia (AUS)
54.79 Sophie Smith
England (ENG)
55.78
400 m freestyle Remy Fairweather
Australia (AUS)
4:06.82 Leah Neale
Australia (AUS)
4:08.00 Sian Morgan
Wales (WAL)
4:09.71
800 m freestyle Remy Fairweather
Australia (AUS)
8:26.63 Leah Neale
Australia (AUS)
8:36.02 Michelle Weber
South Africa (RSA)
8:38.26
100 m backstroke Sophie Papps England 11.53 Caroline Morin-Houde Canada 11.81 Shaina Harrison Canada 11.81
200 m backstroke Georgia Hohmann
England (ENG)
2:07.73 Phoebe Lenderyou
England (ENG)
2:08.05 Sophia Batchelor
New Zealand (NZL)
2:09.14
50 m breaststroke Sycerika McMahon
Northern Ireland (NIR)
31.47 Sara Lougher
Wales (WAL)
32.12 Kelly Gunnell
South Africa (RSA)
32.20
100 m breaststroke Sycerika McMahon
Northern Ireland (NIR)
1:07.93 Kelly Gunnell
South Africa (RSA)
1:08.26 Emily Jones
Scotland (SCO)
1:09.04
50 m butterfly Marne Erasmus
South Africa (RSA)
26.56 Sophia Batchelor
New Zealand (NZL)
26.82 Vanessa Puhlmann
Australia (AUS)
27.38
200 m butterfly Elena Sheridan
England (ENG)
2:09.85 Vanessa Puhlmann
Australia (AUS)
2:11.88 Rachael Kelly
England (ENG)
2:14.12
200 m individual medley Sophie Smith
England (ENG)
2:12.49 Sycerika McMahon
Northern Ireland (NIR)
2:13.97 Kotuku Ngawati
Australia (AUS)
2:15.12
4×100 m freestyle relay Kotuku Ngawati
Adelaide Hart
Ami Matsuo
Leah Neale
Australia (AUS)
3:41.57 Shauna Lee
Phoebe Lenderyou
Sophie Smith
Laura Vertigans
England (ENG)
3:45.05 Ellena Jones
Sian Morgan
Siwan Thomas-Howelles
Chloe Tutton
Wales (WAL)
3:46.99
4×200 m freestyle relay Remy Fairweather
Adelaide Hart
Ami Matsuo
Leah Neale
Australia (AUS)
8:00.11 Ellena Jones
Sian Morgan
Siwan Thomas-Howelles
Chloe Tutton
Wales (WAL)
8:07.35 Fiona Donnelly
Emily Jones
Kirstin McKinley
Rachel Sharples
Scotland (SCO)
8:10.67
4×100 m medley relay England
Rachael Kelly
Phoebe Lenderyou
Molly Renshaw
Sophie Smith
4:04.03 Australia
Adelaide Hart
Ami Matsuo
Karlene Pircher
Vanessa Puhlmann
4:04.94 New Zealand
Sophia Batchelor
Kate Godfrey
Natasha Lloyd
Emma Robinson
4:08.01