Commonwealth Youth Games Athletics 2015

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Nigeria 6 1 3 10
1 South Africa 6 1 3 10
3 Australia 4 6 5 15
4 Kenya 4 3 0 7
5 Jamaica 4 1 1 6
6 England 2 5 3 10
7 India 2 1 3 6
8 Botswana 2 0 0 2
9 Ghana 1 0 0 1
10 Scotland 0 3 4 7
11 Samoa 0 3 1 4
12 Uganda 0 2 2 4
13 Sri Lanka 0 2 0 2
14 Cayman Islands 0 1 0 1
14 New Zealand 0 1 0 1
14 Dominica 0 1 0 1
17 Northern Ireland 0 0 1 1
18 Saint Lucia 0 0 1 1
Total 32 31 27 90

Commonwealth Youth Games Athletics 2015

100m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Tlotliso Gift LEOTLELA RSA 1 (10.20 Wind 1.5)
Silver Rechmial MILLER ENG 2 (10.39 Wind 1.5)
Bronze Cameron TINDLE SCO 3 (10.42 Wind 1.5)

100m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Abolaji OMOTAYO OLUWASEUN NGR 1 (11.59 Wind 1.5)
Silver Etim ANIEKEME ALPHONSUS NGR 2 (11.64 Wind 1.5)
Bronze Alisha REES SCO 3 (11.72 Wind 1.5)

100m Hurdles - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Taylon BIELDT RSA 1 (13.18)
Silver Kirra WOMERSLEY AUS 2 (13.39)
Bronze Rachel PACE AUS 3 (13.46)

110m Hurdles - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Mpho Katlego TLADI RSA 1 (13.50)
Silver Benjamin COLLERTON NZL 2 (14.22)
Bronze Benjamin FISHER NIR 3 (14.32)

1500m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Kumari TAKI KEN 1 (3:39.80)
Silver Lawi KOSGEI KEN 2 (3:40.77)
Bronze Brodie MODINI AUS 3 (3:55.38)

1500m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Amy HARDING-DELOOZE AUS 1 (4:18.02)
Silver Peruth CHEMUTAI UGA 2 (4:18.22)
Bronze Janat CHEMUSTO UGA 3 (4:19.48)

200m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Tlotliso Gift LEOTLELA RSA 1 (20.56)
Gold Toby HARRIES ENG 1 (20.56)
Bronze Kyle Bradley APPEL RSA 3 (21.11)

200m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Idamadudu PRAISE OGHENEFEJIRO NGR 1 (23.30)
Silver Alisha REES SCO 2 (23.61)
Bronze Etim ANIEKEME ALPHONSUS NGR 3 (23.63)

3000m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Davis KIPLANGAT KEN 1 (7:59.56)
Silver Richard KIMUNYAN KEN 2 (7:59.78)
Bronze Alex YEE ENG 3 (8:18.12)

3000m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Sheila CHELANGAT KEN 1 (9:10.12)
Silver Peruth CHEMUTAI UGA 2 (9:20.20)
Bronze Janat CHEMUSTO UGA 3 (9:56.62)

4 x 100m Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4 x 100m Relay - Boys* BOT 1 (41.94)
Silver AT 4x100m Relay - Boys* AUS 2 (42.67)
Bronze AT 4 x 100m Relay - Boys* NGR 3 (42.68)

4 x 100m Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4 x 100m Relay - Girls* NGR 1 (45.86)
Silver AT 4x100m Relay - Girls* AUS 2 (47.36)
Bronze AT 4x100m Relay - Girls* SAM 3 (53.97)

4 x 200m Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4 x 200m Relay - Boys* NGR 1 (1:28.35)
Silver AT 4x100m Relay - Boys* SAM 2 (1:35.76)

4 x 200m Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4x200m Relay - Girls* NGR 1 (1:41.60)
Silver AT 4x200m Relay - Girls* SAM 2 (1:57.57)

4 x 400m Relay - Men

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4x400m Relay - Boys* JAM 1 (3:13.45)
Silver AT 4x400m Relay - Boys* SAM 2 (3 :43.15)

4 x 400m Relay - Women

Rank Competitor Country Result
Gold AT 4x400m Relay - Girls* NGR 1 (4:02.75)

400m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Karabo SIBANDA BOT 1 (45.83)
Silver Jamal WALTON CAY 2 (46.46)
Bronze Chandan BAURI IND 3 (46.99)

400m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Junelle BROMFIELD JAM 1 (53.09)
Silver Jisna MATHEW IND 2 (53.14)
Bronze Idamadudu PRAISE OGHENEFEJIRO NGR 3 (53.20)

400m Hurdles - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Rivaldo LEACOCK BAR 1 (51.12)
Silver Jauavney JAMES JAM 2 (51.54)
Bronze Harrison KIMPTON-MOSS AUS 3 (52.33)

400m Hurdles - Women

800m - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Willy TARBEI KEN 1 (1:46.05)
Silver Bett KIPYEGON KEN 2 (1:46.15)
Bronze Ben GREENWOOD SCO 3 (1:50.42)

800m - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Amy HARDING-DELOOZE AUS 1 (2:06.84)
Silver Carys MCAULAY SCO 2 (2:07.05)
Bronze Abitha Mary MANUEL IND 3 (2:07.33)

Discus Throw - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Werner Jakobus VISSER RSA 1 (60.94m)
Silver George EVANS SCO 2 (58.19m)
Bronze Burger LAMBRECHTS RSA 3 (58.02m)

Discus Throw - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Kristina MOORE AUS 1 (46.95m)
Silver Bianca HANSEN AUS 2 (46.20m)
Bronze Sophie MERRITT ENG 3 (44.83m)

High Jump - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Tejaswin SHANKAR IND 1 (2.14m)
Silver Roshan Dammika Ranatunga RANATUNGAGE SRI 2 (2.11m)
Bronze Lashane WILSON JAM 3 (J2.11m)

High Jump - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Niamh EMERSON ENG 1 (1.80m)
Silver Adaora CHIGBO ENG 2 (1.77m)
Bronze Paige WILSON AUS 3 (1.74m)

Javelin Throw - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Mohd Hadeesh MOHD HADEESH IND 1 (79.29m)
Silver George DAVIES ENG 2 (68.23m)
Bronze Luke GIACCA AUS 3 (67.91m)

Javelin Throw - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Emma HAMPLETT ENG 1 (49.57m)
Silver Shanee ANGOL DMA 2 (45.45m)
Bronze Rochelle ETIENNE LCA 3 (40.88m)

Long Jump - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Richard SEKLORWU GHA 1 (7.67m)
Silver Thomas WILSON AUS 2 (7.48m)
Bronze Benjamin FISHER NIR 3 (7.38m)

Long Jump - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Renate Monika VAN TONDER RSA 1 (6.26m)
Silver Billie ARCH AUS 2 (6.04m)
Bronze Rachel ALEXANDER SCO 3 (5.90m)

Shot Put - Men

Rank Competitor Country Result
Gold Kevin NEDRICK JAM 1 (20.12m)
Silver Werner Jakobus VISSER RSA 2 (19.78m)
Bronze Burger LAMBRECHTS RSA 3 (19.31m)

Shot Put - Women

Rank Competitor Country Result
Gold Grace ROBINSON AUS 1 (16.39m)
Silver Sophie MERRITT ENG 2 (15.78m)
Bronze Anamika DAS IND 3 (15.03m)

Commonwealth Youth Games Athletics 2011

  • Maximum Athletes Per CGA: 2 per event & 1 relay team. 
    100m, 200m, 400m, 800m, 1500m, 3000m, 110m Hurdles (men), 100m Hurdles (women), 400m Hurdles, 2000m Steeplechase, 10Km Race Walk (men-track), 5 Km Race Walk (women-track), 4 x 100m Relay, Long Jump, High Jump, Triple Jump, Pole Vault, Discus Throw, Javelin Throw, Hammer Throw & Shot Put. 
  • IAAFs Youth age category: 
    Boys and Girls: 16 – 17 years of age (athletes born in 1994 & 1995

Commonwealth Youth Games Athletics 2011 Schedule

Commonwealth Youth Games Athletics 2011 Boys Events

Event Gold Silver Bronze
100 meters Tahir Walsh
 Antigua and Barbuda(ATG)
10.50 Chijindu Ujah
 England (ENG)
10.52 Josh Clarke
 Australia (AUS)
10.53
200 meters Tom Holligan
 Scotland (SCO)
21.52 Tahir Walsh
 Antigua and Barbuda(ATG)
21.66 Dalton Coppins
New Zealand (NZL)
21.75
400 meters Clovis Asong
 England (ENG)
47.76 Alphas Kishoyian
 Kenya (KEN)
48.28 George Caddick
 England (ENG)
48.99
800 meters Timothy Kitum
 Kenya (KEN)
1:49.32 Leonard Kosencha
 Kenya (KEN)
1:50.62 Nigel Amos
Botswana (BOT)
1:51.07
1500 meters Jonathan Sawe
 Kenya (KEN)
3:48.38 Vincent Mutai
 Kenya (KEN)
3:50.32 Robbie Farnham-Rose
 England (ENG)
3:51.89
3000 meters Wiliam Sitonik
 Kenya (KEN)
7:57.03 Patrick Mwikya
 Kenya (KEN)
8:00.81 Phillip Kipyeko
 Uganda (UGA)
8:02.33
110 meters hurdles Andries Merwe
 South Africa (RSA)
13.32 Anthony Collins
 Australia (AUS)
13.59 Jack Edwards
 Australia (AUS)
13.85
400 meters hurdles Durgesh Kumar
 India (IND)
51.76 Johannes Pretorius
 South Africa (RSA)
53.05 Kion Joseph
 Barbados (BAR)
53.52
2000 meters steeplechase Zak Seddon
 England (ENG)
5:41.81 Zakaria Kiprotich
 Uganda (UGA)
5:43.93 Katleho Dyoyi
 South Africa (RSA)
5:56.91
4×100 meters relay Bradley Britz
Pieter Conradie
Johannes Pretorius
Andries Merwe
 South Africa (RSA)
41.00 Leon Reid
Elliot Safo
Joshua Street
Chijindu Ujah
 England (ENG)
41.06 Steven Ajayi
Drelan Bramwell
Denray Jean-Jacques
Keefer Joyce
 Canada (CAN)
41.06
High jump Willem Van Schalkwyk
 South Africa (RSA)
2.03 Not awarded - Not awarded -
Long jump Angus Gould
 Australia (AUS)
7.52 Elliot Safo
 England (ENG)
7.41 Ifeanyichukwu Otuonye
Turks and Caicos Islands(TCA)
7.15
Triple jump

Sithembiso Albert Janki

South Africa

14m85

Jimi Tele

England

14m60 Tsoaoule mpazambe Gervais armand Cameroon 13m88
Shot put Navjetdeep Singh
 India (IND)
18.81 m Ruan Combrinck
 South Africa (RSA)
18.57 m Hezekiel Romeo
Trinidad and Tobago(TRI)
17.97m
Discus throw Gerhard De Beer
 South Africa (RSA)
67.44 Nicholas Percy
 Scotland (SCO)
62.96 Jan-Louw Kotze
 South Africa (RSA)
62.90
Hammer throw Callum Brown England 72.19m Michael Painter England 68.64m Nicholas Percy Scotland 64.96m
Javelin throw Morne Moolman South Africa 81.53m

Luke Cann

Australia

75.21m Adrian Williams St Kitts & Nevis 63.02m

Commonwealth Youth Games Athletics 2011 Girls Events

Event Gold Silver Bronze
100 meters[16] Sophie Papps
 England (ENG)
11.53 Caroline Morin-Houde
 Canada (CAN)
11.81 Shaina Harrison
 Canada (CAN)
11.81
200 meters

Dina Asher-Smith

England

24.30

Caroline Morin-Houde

Canada

24.44 Chloe Lambert Scotland 24.49
400 meters[17] Halima Nakaayi
 Uganda (UGA)
57.16 Siwanthi Rathnayaka
 Sri Lanka (SRI)
58.95 Alcindor Carinne
Mauritius (MRI)
59.71
800 meters Katie Snowden England 2:11.20 Rochelle Kennedy Australia 2:12.06 Vanessa McLeod Canada 2:13.08
1500 meters[18] Ffion Price
 Wales (WAL)
4:44.14 Sophie Linn
 Australia (AUS)
4:45.33 Meropi Panagiotou
 Cyprus (CYP)
4:47.47
3000 meters Emelia Gorecka England 9:14.08 Nancy Cheptegei Uganda 9:22.70 Norah Jeruto Tanui Kenya 9:24.02
100 meters hurdles[19] Yasmin Miller
 England (ENG)
13.30 Abbie Taddeo
 Australia (AUS)
13.70 Deshaunda Morrison
 Canada (CAN)
13.77
400 meters hurdles Halima Nakaayi Uganda 56.13

Siwanthi Kumari Rathnayaka

Sri Lanka

57.15

Asaine Hall

Jamaica

57.40
2000 meters steeplechase Norah Tanui
 Kenya (KEN)
6:28.10 Nancy Cheptegei
 Uganda (UGA)
6:36.41 Lilian Chemweno
 Kenya (KEN)
6:41.80
4×100 meters relay Dina Asher-Smith
Yasmin Miller
Sophie Papps
Jazmin Sawyers England
46.19

Shaina Harrison
Alexa Hrycun
Caroline Morin-Houde
Marie-Colombe St-Pierre Canada

46.58 Margaret Gayen
Tatum Shaw
Abbie Taddeo
Sophie Taylor Australia
48.10
High jump Leontia Kallenou
 Cyprus (CYP)
1.79 Jeanelle Scheper
 Saint Lucia (LCA)
1.76 Not awarded -
Long jump Taylah Sengul
 England (ENG)
6.27 Shadine Duquemin
 Australia (AUS)
5.94 Navjeet Kaur Dhillon
Australia (AUS)
5.87
Triple jump Nat Apikotoa Australia 12m55 Greer Alsop
New Zealand
12m39 Sabrina Allen Jamaica 11m42
Shot put[23] Sophie McKinna
 England (ENG)
14.75 Taylah Sengul
 Australia (AUS)
14.10 Chei Kenneally
New Zealand (NZL)
12.96
Discus throw[24] Taylah Sengul
 Australia (AUS)
50.71 Shadine Duquemin
 Jersey (JEY)
49.25 Navjeet Kaur Dhillon
India (IND)
45.27
Hammer throw Louisa James England 58.10m Kimberley Reed Scotland 54.22m Mikki Genge Australia 51.49m
Javelin throw[25] Sune Wittmann
 Namibia (NAM)
43.25 Carys Mansfield
Wales (WAL)
39.18 Shanica Yankey
Dominica (DMA)
37.39