2014 Commonwealth Games Cycling

Glasgow 2014 Commonwealth Games Medals by Daywise

24th July 25th July 26th July 27th July 28th July 29th July
30th July 31st July 1st August 2nd August 3rd August  

Dates: 24 July - 3 August 2014

Venue: Glasgow, UK

Participating Countries:

Medal Events :23

  • Mountain Biking (2)
  • Road Cycling (4)
  • Track Cycling (17)

Commonwealth Games Cycling Schedule 2014

Date Time Event
Thursday 24 July 11:00–13:45 Men's Sprint: Preliminary
Men's 4000m Team Pursuit: Preliminary
Para-Sport Event: Women's Sprint B (Tandem): Preliminary & Semi-Finals
16:00–18:45 Men's Team Sprint: Preliminary & Final
Men's 4000m Team Pursuit
Para-Sport Event: Women's Sprint B (Tandem)
Friday 25 July 11:00–13:30 Men's 4000m Individual Pursuit: Preliminary & Final
Men's Sprint: Quarter-Finals
Women's 3000m Individual Pursuit: Preliminary
16:00–18:30 Men's Sprint: Semi-Finals & Final
Para-Sport Event: Men's 1000m Time Trial B (Tandem)
Men's 4000m Individual Pursuit
Women's 3000m Individual Pursuit
Saturday 26 July 11:00–13:30 Para-Sport Event: Men's Sprint B (Tandem): Preliminary & Semi-Fianls
Men's 40km Points Race: Preliminary
Women's Sprint: Preliminary & Quarter-Finals
16:00–19:30 Para-Sport Event: Men's Sprint B (Tandem)
Men's 1000m Time Trial
Men's 40km Points Race
Women's Sprint: Semi-Finals & Classification Races (7th & 5th Place)
Women's 10km Scratch Race
Sunday 27 July 15:00–19:30 Men's Keirin: Preliminary, Semi-Finals, Final
Men's 20km Scratch Race: Preliminary & Final
Para-Sport Event: Women's 1000m Time Trial B (Tandem)
Women's Sprint: Bronze and Gold Medal Races
Women's 25km Points Race
Tuesday 29 July 11:30–16:00 Men's Cross-Country Mountain Bike
Women's Cross-Country Mountain Bike
Thursday 31 July 10:00–15:30 Men's Individual Time Trial
Women's Individual Time Trial
Sunday 03 August 08:30–17:00 Men's Road Race
Women's Road Race

Road Cycling Medal Winners

Event Gold Medal Silver Bronze
Men's road race Geraint Thomas
Wales
Jack Bauer
New Zealand
Scott Thwaites
England
Men's time trial Alex Dowsett
England
Rohan Dennis
Australia
Geraint Thomas
Wales
Women's road race Lizzie Armitstead
England
Emma Pooley
England
Ashleigh Moolman Pasio
South Africa
Women's time trial Linda Villumsen
New Zealand
Emma Pooley
England
Katrin Garfoot
Australia

Mountain Bike Medal Winners

Event Gold Medal Silver Bronze
Men's cross country Anton Cooper
New Zealand
Samuel Gaze
New Zealand
Daniel Mcconnell
Australia
Women's cross country Catharine Pendrel
Canada
Emily Batty
Canada
Rebecca Henderson
Australia

Track Cycling Medal Winners

Event Gold Medal Silver Bronze
Men's sprint Sam Webster
New Zealand
Jason Kenny
England 
Edward Dawkins
New Zealand
Men's keirin Matthew Glaetzer
Australia
Sam Webster
New Zealand
Mohd Azizulhasni Awang
Malaysia
Men's 1km time trial Scott Sunderland
Australia
Simon van Velthooven
New Zealand
Matthew Archibald
New Zealand
Men's team sprint Edward Dawkins,
Ethan Mitchell,
Sam Webster,
New Zealand
Philip Hindes,
Jason Kenny,
Kian Emadi,
England 
Matthew Glaetzer,
Nathan Hart,
Shane Perkins
Australia 
Men's 4000m Team Pursuit Finals   Australia England  New Zealand
Men's individual pursuit Jack Bobridge
Australia
Alex Edmondson
Australia
Marc Ryan
New Zealand
Men's points race Thomas Scully
New Zealand
Peter Kennaugh
Isle of Man
Aaron Gate
New Zealand
Men's scratch race Shane Archbold
New Zealand
Glenn P O'Shea
Australia
Remi Pelletier
Canada
Men's team pursuit Australia England New Zealand
Women's sprint Stephanie Morton
Australia
Anna Meares
Australia
Jess Varnish
England
Women's 500m time trial Anna Meares
Australia
Stephanie Morton
Australia
Jessica Varnish
England
Women's individual pursuit Joanna Rowsell
England 
Annette Edmondson
Australia
Amy Cure
Australia
Women's points race Laura Trott
England
Elinor Barker
Wales
Katie Archibald
Scotland
Women's scratch race Annette Edmondson
Australia
Amy Cure
Australia
Elinor Barker
Wales

Para-track Cycling Medal Winners

Event Gold Medal Silver Bronze
Men's tandem sprint B Neil Fachie
Scotland
Kieran Modra
Australia
Paul Kennedy
Australia
Men's tandem 1km time trial B Neil Fachie
Scotland
Kieran Modra
Australia
Matthew Ellis
Wales
Women's tandem sprint B Sophie Thornhill
England
Aileen McGlynn
Scotland
Brandie O'Connor
Australia
Women's tandem 1km time trial B Sophie Thornhill
England
Aileen Mcglynn
Scotland
Brandie O'Connor
Australia

2010

Venue: I.G. Sports Complex

Cycling Events

Cycling Events Men 

   • 4000 m Individual Pursuit
   • 1 km Time Trial
   • 40 km Point Race
   • Keirin
   • Sprint
   • 4000 m Team Pursuit
   • 20 km Scratch Race
   • Team Sprint

Cycling Events Women 

   • 500 m Time Trial
   • 25 km Women’s Point Race
   • Sprint
   • Individual Pursuit

Cycling Road Events 

   • Mass Start event at Vijay Chowk on 10 October
   • Time Trial event at Noida Express Highway on 13 October 2010.

Men

   • 40 km Individual Time Trial
   • 167 km Road Race

Women

   • 29 km Individual Time Trial
   • 100 km Road Race

2010 Cycling Medal Table

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 Australia (AUS) 14 3 4 21
2 New Zealand (NZL) 1 7 3 11
3 Malaysia (MAS) 1 1 1 3
3 Scotland (SCO) 1 1 1 3
5 Canada (CAN) 1 0 4 5
6 England (ENG) 0 4 2 6
7 Wales (WAL) 0 1 1 2
7 Northern Ireland (NIR) 0 1 1 2
9 Isle of Man (IOM) 0 0 1 1
Total 18 18 18 54

Road Cycling Medalist

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Men's road race Allan Davis
Australia (AUS)
Hayden Roulston
New Zealand (NZL)
David Millar
Scotland (SCO)
Women's road race Rochelle Gilmore
Australia (AUS)
Lizzie Armitstead
England (ENG)
Chloe Hosking
Australia (AUS)
Men's time trial David Millar
Scotland (SCO)
Alex Dowsett
England (ENG)
Luke Durbridge
Australia (AUS)
Women's time trial Tara Whitten
Canada (CAN)
Linda Villumsen
New Zealand (NZL)
Julia Shaw
England (ENG)

Track Cycling Medalist

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Men's individual pursuit  Jack Bobridge
Australia (AUS)
 Jesse Sergent
New Zealand (NZL)
 Michael Hepburn
Australia (AUS)
Women's individual pursuit  Alison Shanks
New Zealand (NZL)
 Wendy Houvenaghel
Northern Ireland (NIR)
 Tara Whitten
Canada (CAN)
Men's team pursuit  Australia (AUS)
Jack Bobridge
Michael Freiberg
Michael Hepburn
Dale Parker
 New Zealand (NZL)
Sam Bewley
Westley Gough
Marc Ryan
Jesse Sergent
 Northern Ireland (NIR)
Sean Downey
Martyn Irvine
Philip Lavery
David McCann
Men's individual sprint  Shane Perkins
Australia (AUS)
 Scott Sunderland
Australia (AUS)
 Sam Webster
New Zealand (NZL)
Women's individual sprint  Anna Meares
Australia (AUS)
 Becky James
Wales (WAL)
 Emily Rosemond
Australia (AUS)
Men's team sprint  Australia (AUS)
Daniel Ellis
Jason Niblett
Scott Sunderland
 New Zealand (NZL)
Edward Dawkins
Ethan Mitchell
Sam Webster
 Malaysia (MAS)
Azizulhasni Awang
Josiah Ng
Mohd Rizal Tisin
Women's team sprint  Australia (AUS)
Anna Meares
Kaarle McCulloch
 Scotland (SCO)
Jenny Davis
Charline Joiner
 Canada (CAN)
Monique Sullivan
Tara Whitten
Men's points race  Cameron Meyer
Australia (AUS)
 George Atkins
England (ENG)
 Mark Christian
Isle of Man (IOM)
Women's points race  Megan Dunn
Australia (AUS)
 Lauren Ellis
New Zealand (NZL)
 Tara Whitten
Canada (CAN)
Men's Scratch  Cameron Meyer
Australia (AUS)
 Michael Freiberg
Australia (AUS)
 Zachary Bell
Canada (CAN)
Women's Scratch  Megan Dunn
Australia (AUS)
 Joanne Kiesanowski
New Zealand (NZL)
 Anna Blyth
England (ENG)
Men's Keirin  Josiah Ng
Malaysia (MAS)
 David Daniell
England (ENG)
 Simon Van Velthooven
New Zealand (NZL)
Men's 1 km time trial  Scott Sunderland
Australia (AUS)
 Mohd Rizal Tisin
Malaysia (MAS)
 Edward Dawkins
New Zealand (NZL)
Women's 500 m time trial  Anna Meares
Australia (AUS)
 Kaarle McCulloch
Australia (AUS)
 Becky James
Wales (WAL)

All Time Cycling Medal Tally

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 Australia 89 58 39 186
2 England 26 35 33 91
3 New Zealand 16 34 32 82
4 Canada 14 15 20 49
5 Scotland 3 3 7 13
6 South Africa 2 2 7 11
6 Wales 2 2 7 11
8 Trinidad and Tobago 2 1 3 6
9 Isle of Man 2 0 2 4
10 Malaysia 1 2 1 4
11 Northern Ireland 0 1 3 4
12 Jamaica 0 1 1 2
13 Barbados 0 0 1 1