Home

2014 Commonwealth Games Athletics

Glasgow 2014 Commonwealth Games Medals by Daywise

24th July 25th July 26th July 27th July 28th July 29th July
30th July 31st July 1st August 2nd August 3rd August  

Dates : 27 July - 2 August 2014

Venue : Hampden Park, Glasgow

Participating Countries:

Medal Events :50

Commonwealth Games Athletics Schedule 2014

Date Time Stage Gender Event
Sunday 27 July 2014 09:00–13:00 Classification Both Men's Marathon (09:00)
Women's Marathon (09:30)
14:30–18:00 Preliminary Men 100m (Round 1 and 2)
Shot Put
Women 100m (Round 1)
400m (Round 1)
Hammer Throw
Classification Men 5,000m
Women Para-Sport Long Jump (F37/38)
Monday 28 July 2014 10:00–13:00 Preliminary Men Para-Sport 100m (T37) (Round 1)
400m (Round 1)
High Jump
Hammer Throw
Women Para-Sport 100m (T12) (Round 1)
1500m (Round 1)
Classification Men Para-Sport Discus Throw (F42/44)
Decathlon: 100m, Long Jump & Shot Put
19:00–22:00 Preliminary Women Triple Jump
Classification Men 100m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 100m (T37)
Shot Put
Decathlon: 400m & High Jump
Women 100m (Semi-Final & Final)
400m (Semi-Final)
Para-Sport 100m (T12)
Hammer Throw
Tuesday 29 July 2014 10:00–13:15 Preliminary Men Para-Sport 1500m (T54) (Round 1)
800m (Round 1)
110m Hurdles (Round 1)
400m Hurdles (Round 1)
Long Jump
Women Para-Sport 1500m (T54) (Round 1)
Shot Put
Javelin Throw
Classification Men Decathlon: 110m Hurdles, Pole Vault & Discus Throw
Women Heptathlon: 100m Hurdles & High Jump
19:00–22:30 Classification Men 400m (Semi-Final)
110m Hurdles
Hammer Throw
Decathlon: 1500m & Javelin Throw
Women 400m
1500m
10,000m
Triple Jump
Heptathlon: 200m & Shot Put
Wednesday 30 July 2014 10:00–13:00 Preliminary Men 200m (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Women 400m Hurdles (Round 1)
High Jump
Long Jump
Classification Men 400m Hurdles (Semi-Final)
Women Heptathlon: Long Jump
19:00–22:15 Preliminary Men 200m (Round 2)
Women 200m (Round 1)
Classification Men 800m (Semi-Final)
400m
High Jump
Long Jump
Women 3,000m Steeplechase
Shot Put
Javelin Throw
Heptathlon: 800m & Javelin Throw
Thursday 31 July 2014 19:00–22:30 Preliminary Women 800m (Round 1)
100m Hurdles (Round 1)
Pole Vault
Discus Throw
Classification Men 200m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500m (T54)
800m
400m Hurdles
Discus Throw
Women 200m (Semi-Final & Final)
Para-Sport 1500m (T54)
400m Hurdles
Long Jump
Friday 1 August 2014 19:00–22:30 Preliminary Men 1500m (Round 1)
4 x 100m Relay (Round 1)
4 x 400m Relay (Round 1)
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 x 100m Relay (Round 1)
4 x 400m Relay (Round 1)
Classification Men 3,000m Steeplechase
10,000m
Pole Vault
Women 100m Hurdles
800m
High Jump
Discus Throw
Saturday 2 August 2014 19:00–22:30 Classification Men 4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
1500m
Triple Jump
Javelin Throw
Women 4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
5,000m
Pole Vault

2014 Commonwealth Games Athletics Medal Tally

Rank Country Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 Kenya 10 10 3 23
2 Jamaica 10 3 6 19
3 Australia 8 1 3 12
4 England 5 13 9 27
5 Canada 5 2 10 17
6 South Africa 3 4 2 9
7 Nigeria 3 3 1 7
8 New Zealand 1 2 2 5
9 Scotland 1 2 1 4
10 India 1 1 1 3
11 Uganda 1 0 2 3
12 Grenada 1 0 1 2
13 Botswana 1 0 0 1
14 Trinidad and Tobago 0 3 4 7
15 Wales 0 2 1 3
16 Cyprus 0 2 0 2
17 Bahamas 0 1 1 2
18 Mozambique 0 1 0 1
19 Namibia 0 0 2 2
20 Saint Lucia 0 0 1 1
20 Barbados 0 0 1 1
Total 50 50 51 151

Men :

Event Gold Silver Bronze
100 metres Kemar Bailey-Cole
Jamaica
Adam Gemili
England
Nickel Ashmeade
Jamaica
200 metres Rasheed Dwyer
Jamaica
Warren Weir
Jamaica
 Jason Livermore
Jamaica
400 metres  Kirani James
Grenada
Wayde van Niekerk
South Africa
Lalonde Gordon
Trinidad and Tobago
800 metres Nijel Amos
Botswana
David Rudisha
Kenya
Andre Olivier
South Africa
1500 metres James Kiplagat Magut
Kenya
Ronald Kwemoi
Kenya
Nick Willis
New Zealand
5,000 metres Caleb mwangangi Ndiku
Kenya
Isiah kiplangat Koech
Kenya
Zane Robertson
New Zealand
10,000 metres Moses Kipsiro
Uganda
Emmanuel Kipkemei Bett
Kenya
Cameron Levins
Canada
110 metres hurdles Andrew Riley
Jamaica
William Sharman
England
Shane Brathwaite
Barbados
400 metres hurdles Cornel Fredericks
South Africa
Jehue Gordon
Trinidad and Tobago
Jeffery Gibson
Bahamas
3,000 metres steeplechase Jonathan Ndiku
Kenya
Jairus Birech
Kenya
Ezekiel Kemboi Cheboi
Kenya
4×100 metres relay Jason Livermore
Kemar Bailey-Cole
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Kimmari Roach
Julian Forte
Jamaica
Adam Gemili
Harry Aikines-Aryeetey
Richard Kilty
Danny Talbot
James Ellington
Andrew Robertson
England
Keston Bledman
Marc Burns
Rondel Sorrillo
Richard Thompson
Trinidad and Tobago
4×400 metres relay Conrad Williams
Michael Bingham
Daniel Awde
Matthew Hudson-Smith
Nigel Levine
England
Latoy Williams
Michael Mathieu
Alonzo Russell
Chris Brown
Andretti Bain
Bahamas
Lalonde Gordon
Jarrin Solomon
Renny Quow
Zwede Hewitt
Jehue Gordon
Trinidad and Tobago
Marathon Michael Shelley
Australia
Stephen Chemlany
Kenya
Abraham Kiplimo
Uganda
High jump Derek Drouin
Canada
Kyriakos Ioannou
Cyprus
Michael Mason
Canada
Pole vault Steven Lewis
England
Luke Cutts
England
Shawnacy Barber
Canada
Long jump Greg Rutherford
England
Zarck Visser
South Africa
Rushwahl Samaai
South Africa
Triple jump Khotso Mokoena
South Africa
Tosin Oke
Nigeria
Arpinder Singh
India 
Shot put O'dayne Richards
Jamaica
Tom Walsh
New Zealand
Tim Nedow
Canada
Discus throw Vikas Gowda
India
Apostolos Parellis
Cyprus
Jason Morgan
Jamaica
Hammer throw Jim Steacy
Canada
Nicholas Miller
England
Mark Dry
Scotland
Javelin throw Julius Yego
Kenya
Keshorn Walcott
Trinidad and Tobago
Hamish Peacock
Australia
Decathlon Damian Warner
Canada
Ashley Bryant
England
Kurt Felix
Grenada

Men's para-sport

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T37) Fanie van der Merwe
South Africa
Charl du Toit
South Africa
Rhys Jones
Wales
1500 metres (T54) David Weir
England
Kurt Fearnley
Australia
Alex Dupont
Canada
Discus Throw (F42/44) Dan Greaves
England
Aled Davies
Wales
Richard Okigbazi
Nigeria

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres Blessing Okagbare
Nigeria
Veronica Campbell-Brown
Jamaica
Kerron Stewart
Jamaica
200 metres Blessing Okagbare
Nigeria
Jodie Williams
England
Bianca Williams
England
400 metres Stephanie McPherson
Jamaica
Novlene Williams-Mills
Jamaica
Christine Day
Jamaica
800 metres Eunice Sum
Kenya
Lynsey Sharp
Scotland
Winnie Nanyondo
Uganda
1500 metres Faith chepngetich
KenyaKibiegon
Laura Weightman
England
Kate van Buskirk
Canada
5,000 metres Mercy Cherono
Kenya
Janet Kisa
Kenya
Jo Pavey
England
10,000 metres Joyce Chepkirui
Kenya
Florence Kiplagat
Kenya
Emily Chebet
Kenya
100 metres hurdles Sally Pearson
Australia
Tiffany Porter
England
Angela White
Canada
400 metres hurdles Kaliese Spencer
Jamaica
Eilidh Child
Scotland
Janieve Russell
Jamaica
3,000 metres steeplechase Purity Kirui
Kenya
Milcah Cheywa
Kenya
Joan Kipkemoi
Kenya
4×100 metres relay Kerron Stewart
Veronica Campbell-Brown
Schillonie Calvert
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Elaine Thompson
Jamaica
Gloria Asumnu
Blessing Okagbare
Dominique Duncan
Lawreta Ozoh
Patience George
Nigeria
Asha Philip
Bianca Williams
Jodie Williams
Ashleigh Nelson
Anyika Onuora
Louise Bloor
England
4×400 metres relay Christine Day
Novlene Williams-Mills
Anastasia le-Roy
Stephanie McPherson
Janieve Russel
Shericka Williams
Jamaica
Patience George
Regina George
Ada Benjamin
Folashade Abugan
Funke Oladoye
Omolara Omotoso
Nigeria
Christine Ohuruogu
Shana Cox
Kelly Massey
Anyika Onuora
Emily Diamond
Margaret Adeoye
England
Marathon Flomena cheyech Daniel
Kenya
Caroline Kilel
Kenya
Jess Trengove
Australia
High jump Eleanor Patterson
Australia
Isobel Pooley

England
Levern SpencerSaint Lucia
Pole vault Alana Boyd
Australia
Sally Peake
Wales 
Alysha Newman
Canada
Sally Scott
England
Long jump Ese Brume
Nigeria
Jazmin Sawyers
England
Christabel Nettey
Canada
Triple jump Kimberly Williams
Jamaica
Laura Samuel
England
Ayanna Alexander
Trinidad and Tobago
Shot put Valerie Adams
New Zealand
Cleopatra Borel
Trinidad and Tobago
Julie Labonte
Canada
Discus throw Dani Samuels
Australia)
Seema Punia
India
Jade Lally
England
Hammer throw Sultana Frizell
Canada
Julia Ratcliffe
New Zealand
Sophie Hitchon
England
Javelin throw Kim Mickle
Australia
Sunette Viljoen
South Africa
Kelsey-Lee Roberts
Australia
Heptathlon Brianne Theisen-Eaton
Canada
Jessica Zelinka
Canada
Jessica Taylor
England

Women's para-sport

Event Gold Silver Bronze
100 metres (T12) Libby Clegg
Canada
Maria elisa Muchavo
Mozambique
Lahja Ishitile
Namibia
1500 metres (T54) Angela Ballard
Australia
Diane Roy
Canada
Jade Jones
England
Long Jump (F37/38) Jodi Elkington
Australia
Bethy Woodward
England
Johanna Benson
Namibia

2010 Commonwealth Games Athletics

Venue: Jawaharlal Nehru Stadium (JNS)

Training Venues:  

   • Games Village   : Track events – Jumps – Long Throws
   • Delhi University  : Track & Jumps
   • Chhatrasal Stadium   : Track events & Jumps
   • Thyagaraj Sports Complex : Track events & Jumps

Athletics Men

 Event  No.  of Categories  Categories
 Track  12  100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m,  3000 m Steeplechase, 5000 m, 10000 m, 110 m H, 400 m H, 4x100 m Relay,  4x400 m Relay
 Throws  4  Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw
 Jumps  4  Long Jump, High Jump, Triple Jump,  Pole Vault
 Combined  1  Decathlon
 Road  2  Marathon, 20 km Walk

Athletics Women

 Event  No. of Categories  Categories
 Track  12  100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 3000 m Steeplechase, 5000 m, 10000 m, 100 m H, 400 m H, 4x100 m Relay, 4x400 m Relay
 Throws  4  Shot Put, Discus Throw, Hammer  Throw, Javelin Throw
 Jumps  4  Long Jump, High Jump, Triple Jump,  Pole Vault
 Combined  1  Heptathlon
 Road  2  Marathon, 20 km Walk

Athletics Entry

   • Individual events – 3 athletes per event
   • Relay events – One team of 6 athletes per CGA

Entry to be received by OC CWG Delhi 2010
   • By NUMBER – 3 April 2010
   • By NAME – 3 September 2010

Commonwealth Games Athletics All Time Medal Tally

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 England 184 182 167 533
2 Australia 175 148 124 447
3 Canada 75 90 121 286
4 Kenya 58 45 41 144
5 Jamaica 40 29 28 97
6 South Africa 36 31 27 94
7 New Zealand 32 42 49 125
8 Scotland 17 19 30 66
9 Nigeria 16 23 19 58
10 Wales 14 16 17 47
11 Bahamas 9 10 9 28
12 Northern Ireland 7 10 1 18
13 Ghana 5 8 10 23
14 Tanzania 5 4 6 15
15 Trinidad and Tobago 4 10 8 22
16 Uganda 4 5 4 13
17 India 3 8 11 22
18 Pakistan 2 3 6 11
19 Guyana 2 3 1 6
20 Namibia 2 1 4 7
21 Zimbabwe 1 4 8 13
22 Mozambique 2 2 1 4
23 Botswana 1 2 1 4
Cyprus 1 2 1 4
Fiji 1 2 1 4
26 Bermuda 1 1 2 4
27 Malaysia 1 1 1 3
Sri Lanka 1 1 1 3
29 Barbados 1 0 3 4
30 Cayman Islands 1 0 1 2
Zambia 1 0 1 2
32 Lesotho 1 0 0 1
Saint Kitts and Nevis 1 0 0 1
Saint Vincent and the Grenadines 1 0 0 1
35 Cameroon 0 3 2 5
36 Mauritius 0 1 1 2
37 Grenada 0 1 0 1
38 Saint Lucia 0 0 2 2
39 Samoa 0 0 1 1
Seychelles 0 0 1 1
Swaziland 0 0 1 1
Gambia 0 0 1 1
Total 707 706 713 2126

CWG 2014 Medal Winners by Sports

Free Email Newsletter

Enter Email Address

Sign up
You can opt-out at any time.
Please refer to our privacy policy for contact information.
   More in Sports