Commonmwealth Games 31st July 2014

Sports

Commonwealth Games 31st July 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:00 Men's Discus Throw  Vikas Gowda
India
Apostolos Parellis
Cyprus
Jason Morgan
Jamaica
19:15 Women's Long Jump  Ese Brume
Nigeria
Jazmin Sawyers
England
Christabel Nettey
Canada
19:20 Women's 1500m T54  Angela Ballard
Australia
Diane Roy
Canada
Jade Jones
England
19:35 Men's 1500m T54  David Weir
England
Kurt Fearnley
Australia
Alex Dupont
Canada
19:50 Men's 800m  Nijel Amos
Botswana
David Rudisha
Kenya
Andre Olivier
South Africa
20:15 Men's 400m Hurdles  Cornel Fredericks
South Africa
Jehue Gordon
Trinidad and Tobago
Jeffery Gibson
Bahamas
20:25 Women's 400m Hurdles  Kaliese Spencer
Jamaica
Eilidh Child
Scotland
Janieve Russell
Jamaica
20:45 Women's 200m  Blessing Okagbare
Nigeria
Jodie Williams
England
Bianca Williams
England
21:10 Men's 200m  Rasheed Dwyer
Jamaica
Warren Weir
Jamaica
 Jason Livermore
Jamaica

Cycling Road

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
10:01 Women's Individual Time Trial   Linda Villumsen
New Zealand
Emma Pooley
England
Katrin Garfoot
Australia
12:31 Men's Individual Time Trial   Alex Dowsett
England
Rohan Dennis
Australia
Geraint Thomas
Wales

Diving

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:05 Men's 3m Springboard  Ooi Tze Liang
Malaysia
Jack Laugher
England
Oliver Dingley
England
19:46 Women's 10m Platform  Meaghan Benfeito
Canada
Pandelela Rinong
Malaysia
Roseline Filion
Canada

Gymnastics Artistic

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:00 Men's Floor  Max Whitlock
England
Scott Morgan
Canada
David Bishop
New Zealand
15:48 Women's Vault  Claudia Fragapane
England
Elsabeth Black
Canada
Dipa Karmakar
India
16:36 Men's Pommel Horse  Daniel Keatings
Scotland
Max Whitlock
England
Louis Smith
England
17:24 Women's Uneven Bars  Rebecca Downie
England
Larrissa Miller
Australia
Ruby Harrold
England
18:12 Men's Rings  Scott Morgan
Canada
Kevin Lytwyn
Canada
Daniel Purvis
Scotland

Lawn Bowls

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
08:45 Open Triples B6/B7/B8 South Africa New Zealand England
17:30 Women's Triples England Australia South Africa

Weightlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:30 Men's +105kg Group A   George Kobaladze
Canada
Itte Detenamo
Nauru
Damon Kelly
Australia

Wrestling

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
16:32 Women's FS 55 kg Babita Kumari
India
Brittanee Laverdure
Canada
Ifeoma Nwoye
Nigeria
Louisa Porogovska
England
16:35 Men's FS 65 kg Yogeshwar Dutt
India
Jevon Balfour
Canada
Sampson Clarkson
Nigeria
Alex Gladkov
Scotland
16:39 Women's FS 63 kg Danielle Lappage
Canada
Geetika Jakhar
India
Blessing Oborududu
Nigeria
Blandine Metala Epanga
Cameroon
16:43 Men's FS 86 kg Tamerlan Tagziev
Canada
Andrew Dick
Nigeria
Armando Hietbrink
South Africa
Pawan Kumar
India