Commonmwealth Games 30th July 2014

Sports

Commonwealth Games 30th July 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:40 Men's High Jump   Derek Drouin
Canada
Kyriakos Ioannou
Cyprus
Michael Mason
Canada
18:45 Men's Long Jump   Greg Rutherford
England
Zarck Visser
South Africa
Rushwahl Samaai
South Africa
19:45 Women's 3000m Steeplechase   Purity Kirui
Kenya
Milcah Cheywa
Kenya
Joan Kipkemoi
Kenya
20:11 Women's Heptathlon 800m - Heat 2   Brianne Theisen-Eaton
Canada
Jessica Zelinka
Canada
Jessica Taylor
England
20:15 Women's Javelin Throw   Kim Mickle
Australia
Sunette Viljoen
South Africa
Kelsey-Lee Roberts
Australia
20:30 Men's 400m    Kirani James
Grenada
Wayde van Niekerk
South Africa
Lalonde Gordon
Trinidad and Tobago
20:40 Women's Shot Put   Valerie Adams
New Zealand
Cleopatra Borel
Trinidad and Tobago
Julie Labonte
Canada

Diving

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
11:50 Women's Synchronised 10m Platform   Meaghan Benfeito
Roseline Filion
Canada
Sarah Barrow
Tonia Couch
England
Pandelela Rinong
Nur Sabri
Malaysia
18:05 Men's 1m Springboard   Jack Laugher
England
Matthew Mitcham
Australia
Grant Nel
Australia
19:36 Women's Sync 3m Springboard   Alicia Blagg
Rebecca Gallantree
England
Jennifer Abel
Pamela Ware
Canada
Maddison Keeney
Anabelle Smith
Australia

Gymnastics Artistic

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
13:00 Men's All-Around   Sam Oldham
Louis Smith
Kristian Thomas
Max Whitlock
Nile Wilson
England
Frank Baines
Adam Cox
Liam Davie
Daniel Keatings
Daniel Purvis
Scotland
Zachary Clay
Nathan Gafuik
Anderson Loran
Kevin Lytwyn
Scott Morgan
Canada
20:15 Women's AA - Subdivision 2   Claudia Fragapane
England
Ruby Harrold
England
Hannah Whelan
England

Weightlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:30 Women's +75kg Group A   Maryam Usman
Nigeria
Ele Opeloge
Samoa
Tracey Lambrechs
New Zealand
19:30 Men's 105kg Group A   David Katoatau
Kiribati
Stanislav Chalaev
New Zealand
Benjamin Watson
England

Wrestling

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
16:32 Women's FS 53 kg Odunayo Adekuoroye
Nigeria
Lalita Lalita
India
Jill Gallays
Canada
Mpho Madi
South Africa
16:35 Men's FS 61 kg David Tremblay
Canada
Bajrang Kumar
India
Viorel Etko
Scotland
Amas Daniel
Nigeria
16:39 Women's FS 58 kg Aminat Adeniyi
Nigeria
Sakshi Malik
India
Braxton Stone-Papadopoulos
Canada
Tayla Ford
New Zealand
16:43 Men's FS 97 kg Arjun Gill
Canada
Satywart Kadian
India
Sam Belkin
New Zealand
Leon Rattigan
England
16:47 Women's FS 69 kg Dorothy Yeats
Canada
Angele Tomo
Cameroon
Navjot Kaur
India
Hannah Rueben
Nigeria