Commonmwealth Games 2nd August 2014

Sports

Commonwealth Games 2 August 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
19:00 Women's Pole Vault Alana Boyd
Australia
Sally Peake
Wales 
Alysha Newman
Canada
Sally Scott
England
19:07 Women's 5000m Mercy Cherono
Kenya
Janet Kisa
Kenya
Jo Pavey
England
19:10 Men's Triple Jump Khotso Mokoena
South Africa
Tosin Oke
Nigeria
Arpinder Singh
India 
19:20 Men's Javelin Throw Julius Yego
Kenya
Keshorn Walcott
Trinidad and Tobago
Hamish Peacock
Australia
19:35 Men's 1500m James Kiplagat Magut
Kenya
Ronald Kwemoi
Kenya
Nick Willis
New Zealand
19:50 Women's 4 x 400m Relay Christine Day
Novlene Williams-Mills
Anastasia le-Roy
Stephanie McPherson
Janieve Russel
Shericka Williams
Jamaica
Patience George
Regina George
Ada Benjamin
Folashade Abugan
Funke Oladoye
Omolara Omotoso
Nigeria
Christine Ohuruogu
Shana Cox
Kelly Massey
Anyika Onuora
Emily Diamond
Margaret Adeoye
England
20:10 Men's 4 x 400m Relay Conrad Williams
Michael Bingham
Daniel Awde
Matthew Hudson-Smith
Nigel Levine
England
Latoy Williams
Michael Mathieu
Alonzo Russell
Chris Brown
Andretti Bain
Bahamas
Lalonde Gordon
Jarrin Solomon
Renny Quow
Zwede Hewitt
Jehue Gordon
Trinidad and Tobago
20:50 Women's 4 x 100m Relay Kerron Stewart
Veronica Campbell-Brown
Schillonie Calvert
Shelly-Ann Fraser-Pryce
Elaine Thompson
Jamaica
Gloria Asumnu
Blessing Okagbare
Dominique Duncan
Lawreta Ozoh
Patience George
Nigeria
Asha Philip
Bianca Williams
Jodie Williams
Ashleigh Nelson
Anyika Onuora
Louise Bloor
England
21:15 Men's 4 x 100m Relay Jason Livermore
Kemar Bailey-Cole
Nickel Ashmeade
Usain Bolt
Kimmari Roach
Julian Forte
Jamaica
Adam Gemili
Harry Aikines-Aryeetey
Richard Kilty
Danny Talbot
James Ellington
Andrew Robertson
England
Keston Bledman
Marc Burns
Rondel Sorrillo
Richard Thompson
Trinidad and Tobago

Boxing

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
14:00 Women's Fly (48 - 51kg)   Nicola Adams
England
Michaela Walsh
Northern Ireland
 
14:15 Women's Light (57 - 60kg)   Shelley Watts
Australia
Laishram Devi
India
 
14:45 Men's Light Fly (49kg)   Paddy Barnes
Northern Ireland
Devendro Laishram
India
 
15:15 Men's Fly (52kg)   Andrew Moloney
Australia (AUS)
Muhammad Waseem
Pakistan
 
15:45 Men's Bantam (56kg)   Michael Conlan
Northern Ireland
Qais Ashfaq
England
 
16:15 Men's Light (60kg)   Charlie Flynn
Scotland
Joe Fitzpatrick
Northern Ireland
 
16:45 Men's Light Welter (64kg)   Josh Taylor
Scotland
Junias Jonas
Namibia
 
19:00 Women's Middle (69 - 75kg)   Savannah Marshall
England 
Ariane Fortin
Canada
 
19:15 Men's Welter (69kg)   Scott Fitzgerald
England
Mandeep Jangra
India
 
19:45 Men's Middle (75kg)   Antony Fowler
England
Vijender Singh
India
 
20:15 Men's Light Heavy (81kg)   David Nyika
New Zealand
Kennedy St Pierre
Mauritius
 
20:45 Men's Heavy (91kg)   Samir El Mais
Canada
David Light
New Zealand
 
21:15 Men's Super Heavy (+91kg)   Joseph Joyce
England
Joseph Goodall
Australia
 

Diving

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:05 Women's 3m Springboard Esther Qin
Australia
Jennifer Abel
Canada
Hannah Starling
England
19:35 Men's 10m Platform Tom Daley
England
Ooi Tze Liang
Malaysia
Vincent Riendeau
Canada

Hockeyv

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
20:15 Women's Australia England New Zealand

Powerlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
10:00 Women's Lightweight Group A   Esther Oyema
Nigeria
Natalie Blake
England
Sakina Khatun
India
10:00 Women's Heavyweight Group A   Loveline Obiji
Nigeria
Bose Omolayo
Nigeria
Joyce Wambui Njuguna
Kenya
14:00 Men's Lightweight Group A   Paul Kehinde
Nigeria
Rolland Ezuruike
Nigeria
Ali Jawad
England
18:00 Men's Heavyweight Group A   Abdulazeez Ibrahim
Nigeria
Rajinder Rahelu
India
Jong Yee Khie
Malaysia

Squash

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:45 Women's Doubles Dipika Pallikal
Joshna Chinappa
India
Laura Massaro
Jenny Duncalf
England
Alison Waters
Emma Beddoes
England

Table Tennis

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
13:15 Mixed Doubles Paul Drinkhall
and Joanna Drinkhall
England
Liam Pitchford
and Tin-Tin Ho
England
Danny Reed
and Kelly Sibley
England
16:50 Women's Doubles Tianwei Feng and Mengyu Yu
Singapore
Jian Fang Lay and Miao Miao
Australia
Anqi Luo and Mo Zhang
Canada
19:10 Men's Singles Gao Ning
Singapore
Zhan Jian
Singapore
Liam Pitchford
England