Commonmwealth Games 29th July 2014

Sports

Commonwealth Games 29th July 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:40 Women's Triple Jump Kimberly Williams
Jamaica
Laura Samuel
England
Ayanna Alexander
Trinidad and Tobago
19:07 Women's 10,000m Joyce Chepkirui
Kenya
Florence Kiplagat
Kenya
Emily Chebet
Kenya
20:30 Women's 400m Stephanie McPherson
Jamaica
Novlene Williams-Mills
Jamaica
Christine Day
Jamaica
20:45 Men's 110m Hurdles Andrew Riley
Jamaica
William Sharman
England
Shane Brathwaite
Barbados
20:50 Men's Hammer Throw Jim Steacy
Canada
Nicholas Miller
England
Mark Dry
Scotland
21:00 Men's Decathlon 1500m - Heat 1   Damian Warner
Canada
Ashley Bryant
England
Kurt Felix
Grenada
21:50 Women's 1500m Faith chepngetich Kibiegon
Kenya
Laura Weightman
England
Kate van Buskirk
Canada

Cycling Mountain Bike

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
11:31 Women's Cross-country   Catharine Pendrel
Canada
Emily Batty
Canada
Rebecca Henderson
Australia
14:01 Men's Cross-country   Anton Cooper
New Zealand
Samuel Gaze
New Zealand
Daniel Mcconnell
Australia

Gymnastics Artistic

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
17:30 Men's Team Final & Ind. QF-Sub 5 Day 2   Sam Oldham
Louis Smith
Kristian Thomas
Max Whitlock
Nile Wilson
England
Frank Baines
Adam Cox
Liam Davie
Daniel Keatings
Daniel Purvis
Scotland
Zachary Clay
Nathan Gafuik
Anderson Loran
Kevin Lytwyn
Scott Morgan
Canada
17:50 Women's Team Final & Ind. QF-Sub 8 Day 2   Ruby Harrold
Kelly Simm
Hannah Whelan
Claudia Fragapane
Becky Downie
England
Georgia Rose Brown
Larrissa Miller
Lauren Mitchell
Mary Anne Monckton
Olivia Vivian
Australia
Elizabeth Bedoe
Georgina Hockenhull
Jessica Hogg
Angel Romaeo
Raer Theaker
Wales

Shooting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
11:00 Queen's Prize Individual David Luckman
England
Jim Paton
Canada
Parag Patel
England
12:45 25m Rapid Fire Pistol Men's  David J Chapman
Australia
Harpreet Singh
India
Kristian Callaghan
England
14:40 Trap Men's Adam Vella
Australia
Aaron Heading
England
Manavjit Singh Sandhu
India
15:30 50m Rifle 3 Positions Men's  Dan Rivers
England
Sanjeev Rajput
India
Gagan Narang
India
17:15 50m Rifle 3 Positions Women's  Jasmine Ser
Singapore
Jen McIntosh
Scotland
Lajja Gauswami
India

Swimming

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
19:07 Women's 400m Freestyle Lauren Boyle
New Zealand
Jazz Carlin
Wales
Bronte Barratt
Australia
19:16 Men's 50m Freestyle Ben Proud
England
Cameron McEvoy
Australia
James Magnussen
Australia
19:31 Women's 50m Backstroke Georgia Davies
Wales
Lauren Quigley
England
Brooklyn Snodgrass
Canada
19:47 Men's 200m Individual Medley Daniel Tranter
Australia
Daniel Wallace
Scotland
Chad le Clos
South Africa
20:03 Women's 200m Ind. Medley SM10 Sophie Pascoe
New Zealand
Katherine Downie
Australia
Aurelie Rivard
Canada
20:23 Men's 1500m Freestyle Ryan Cochrane
Canada
Mack Horton
Australia
Daniel Jervis
Wales
21:02 Women's 4 x 100m Medley Relay Emily
Lorna Tonks
Emma
Cate Campbell
Australia
Lauren Quigley
Sophie Taylor
Siobhan-Marie O'Connor
Francesca Halsall
England
Sinead Russell
Tera van Beilen
Katherine Savard
Sandrine Mainville
Canada
21:12 Men's 4 x 100m Medley Relay Chris Walker-Hebborn
Adam Peaty
Adam Barrett
Adam Brown
England
Mitch Larkin
Christian Sprenger
Jayden Hadler
James Magnussen
Australia
Sebastian Rosseau
Cameron van der Burgh
Chad Le Clos
Leith Shankland
South Africa

Weightlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:30 Women's 75kg Group A   Marie-Ève Beauchemin-Nadeau
Canada
Mary Opeloge
Samoa
Apolonia Vaivai
Fiji
19:30 Men's 94kg Group A   Steven Kari
Papua New Guinea
Simplice Ribouem
Australia
Chandrakant Mali
India

Wrestling

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
16:32 Men's FS 57 kg Amit Kumar
India
Ebikweminmo Welson
Nigeria
Azhar Hussain
Pakistan
Craig Pilling
Wales
16:35 Women's FS 48 kg Vinesh Phogat
India
Yana Rattigan
England
Jasmine Mian
Canada
Rebecca Muambo
Cameroon
16:39 Men's FS 74 kg Sushil Kumar
India
Qamar Abbas
Pakistan
Mike Grundy
England
Melvin Bibo
Nigeria
16:44 Men's FS 125 kg Korey Jarvis
Canada
Rajeev Tomar
India
Chinu XXX
England
Sinivie Boltic
Nigeria