Commonmwealth Games 28th July 2014

Sports

Commonwealth Games 28th July 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
10:00 Men's Discus Throw F42/44  Dan Greaves
England
Aled Davies
Wales
Richard Okigbazi
Nigeria
19:05 Women's Hammer Throw  Sultana Frizell
Canada
Julia Ratcliffe
New Zealand
Sophie Hitchon
England
19:20 Men's Shot Put  O'dayne Richards
Jamaica
Tom Walsh
New Zealand
Tim Nedow
Canada
20:00 Women's 100m T12  Libby Clegg
Canada
Maria elisa Muchavo
Mozambique
Lahja Ishitile
Namibia
20:40 Men's 100m T37  Fanie van der Merwe
South Africa
Charl du Toit
South Africa
Rhys Jones
Wales
21:35 Women's 100m  Blessing Okagbare
Nigeria
Veronica Campbell-Brown
Jamaica
Kerron Stewart
Jamaica
21:50 Men's 100m  Kemar Bailey-Cole
Jamaica
Adam Gemili
England
Nickel Ashmeade
Jamaica

Badminton

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
16:00 Mixed Teams Malaysia England Singapore

Lawn Bowls

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
08:45 Men's Triples South Africa Northern Ireland Wales
12:45 Men's Pairs Scotland Malaysia England

Shooting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
12:15 50m Pistol Men's Jitu Rai
India
Gurpal Singh
India
Daniel Repacholi
Australia
13:45 50m Rifle Prone Men's Warren Potent
Australia
Gagan Narang
India
Kenneth Parr
England
15:40 Trap Women's Laetisha Scanlan
Australia
Georgia Konstantinidou
Cyprus
Caroline Povey
England
15:45 50m Rifle Prone Women's Sally Johnston
New Zealand
Esmari van Reenen
South Africa
Jen Mcintosh
Scotland

Squash

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
14:50 Women's Singles Nicol David
Malaysia
Laura Massaro
England
Joelle King
New Zealand
16:00 Men's Singles Nick Matthew
England
James Willstrop
England
Peter Barker
England

Swimming

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
19:07 Men's 200m Backstroke  Mitch Larkin
Australia
Josh Beaver
Australia
Matson Lawson
Australia
19:14 Women's 800m Freestyle  Jazz Carlin
Wales
Lauren Boyle
New Zealand
Brittany Maclean
Canada
19:37 Men's 200m Individual Medley SM8  Oliver Hynd
England
Jesse Aungles
Australia
Blake Cochrane
Australia
20:26 Women's 100m Breaststroke  Sophie Taylor
England
Lorna Tonks
Australia
Alia Atkinson
Jamaica
20:32 Women's 200m Butterfly  Audrey Lacroix
Canada
Aimee Willmott
England
Maddie Groves
Australia
20:49 Men's 50m Breaststroke  Cameron van der Burgh
South Africa
Adam Peaty
England
Christian Sprenger
Australia
21:14 Women's 100m Freestyle  Cate Campbell
Australia
Bronte Campbell
Australia
Emma Mckeon
Australia
21:20 Men's 100m Butterfly  Chad le Clos
South Africa
Joseph Schooling
Singapore
Adam Barrett
England

Table Tennis

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
13:30 Men's Team Singapore England Nigeria

Weightlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:30 Women's 69kg Group A   Marie Fegue
Cameroon
Itohan Ebireguesele
Nigeria
Marie-Josee Ares-Pilon
Canada
19:30 Men's 85kg Group A   Richard Patterson
New Zealand
Vikas Thakur
India
Pascal Plamondon
Canada