Commonmwealth Games 25th July 2014

Sports

Commonwealth Games 25th July 2014 Schedule

Cycling Track

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
16:11 Men's 1000m Time Trial B2 Tandem   Neil Fachie
Scotland
Kieran Modra
Australia
Matthew Ellis
Wales
16:55 Women's 3000m Individual Pursuit   Joanna Rowsell
England 
Annette Edmondson
Australia
Amy Cure
Australia
17:38 Men's 4000m Ind. Pursuit   Jack Bobridge
Australia
Alex Edmondson
Australia
Marc Ryan
New Zealand
17:53 Men's Sprint Sam Webster
New Zealand
Jason Kenny
England 
Edward Dawkins
New Zealand

Gymnastics Rhythmic

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
13:30 Individual All-Around Final   Patricia BEZZOUBENKO
Canada
Francesca JONES
Wales
Laura HALFORD
Wales

Judo

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:14 Women's -63kg Sarah Clark
Scotland
Helene Wezeu Dombeu
Cameroon 
Faith Pitman
England 
Katie Jemima YEATS-BROWN
England 
18:35 Men's -73kg Danny Williams
England 
Adrian Leat
New Zealand
Jake Bensted
Australia
Jacques van Zyl
South Africa
18:56 Women's -70kg   Megan Fletcher
England 
Moira de Villiers
New Zealand
Alix Renaud-Roy
Canada
Sally Conway
Scotland
19:17 Men's -81kg Owen Livesey
England 
Tom Reed
England 
Jonah Burt
Canada
Boas Munyonga
Zambia

Shooting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
12:30 10m Air Pistol Women's Finals   Shun Xie Teo
Singapore
Malaika Goel
India
Dorothy Ludwig
Canada
14:30 10m Air Rifle Men's Finals   Abhinav Bindra
India
Abdullah Baki
Bangladesh 
Dan Rivers
England 
16:40 Skeet Women's  Laura Coles
Australia
Elena Allen
Wales
Andri Eleftheriou
Cyprus

Swimming

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
19:07 Men's 50m Butterfly   Benjamin Proud
England 
Roland Schoeman
South Africa
Chad le Clos
South Africa
19:12 Women's 50m Breaststroke   Leiston Pickett
Australia
Alia Atkinson
Jamaica
Corrie Scott
Scotland
19:27 Men's 200m Freestyle   Thomas Fraser-Holmes
Australia
Cameron Mcevoy
Australia
Calum Jarvis
Wales
20:29 Men's 400m Individual Medley   Daniel Wallace
Scotland
Thomas Fraser-Holmes
Australia
Sebastien Rousseau
South Africa
20:36 Women's 100m Freestyle S8   Maddison Elliott
Australia
Stephanie Slater
England 
Lakeisha Patterson
Australia
21:03 Men's 100m Backstroke   Chris Walker-Hebborn
England 
Mitch Larkin
Australia
Liam Tancock
England 
Josh Beaver
Australia
21:09 Women's 100m Butterfly   Katerine Savard
Canada
Siobhan O'Connor
England 
Emma Mckeon
Australia
21:25 Men's 4 x 100m Freestyle Relay   Australia South Africa England

Weightlifting

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
15:30 Women's 53kg Group A   Chika Amalaha
Nigeria
Dika Toua
Papua New Guinea
Santoshi Matsa
India
19:30 Men's 62kg Group A   Dimitris Minasidis
Cyprus
Sudesh Peiris
Sri Lanka
Vaipava Ioane
Samoa