Commonmwealth Games 1st August 2014

Sports

Commonwealth Games 1 August 2014 Schedule

Athletics

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:05 Women's High Jump  Eleanor Patterson
Australia
Isobel Pooley

England
Levern SpencerSaint Lucia
18:10 Men's Pole Vault  Steven Lewis
England
Luke Cutts
England
Shawnacy Barber
Canada
18:15 Women's Discus Throw  Dani Samuels
Australia)
Seema Punia
India
Jade Lally
England
19:45 Men's 3000m Steeplechase  Jonathan Ndiku
Kenya
Jairus Birech
Kenya
Ezekiel Kemboi Cheboi
Kenya
20:05 Men's 10,000m  Moses Kipsiro
Uganda
Emmanuel Kipkemei Bett
Kenya
Cameron Levins
Canada
20:45 Women's 800m  Eunice Sum
Kenya
Lynsey Sharp
Scotland
Winnie Nanyondo
Uganda
22:10 Women's 100m Hurdles  Sally Pearson
Australia
Tiffany Porter
England
Angela White
Canada

Boxing

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
13:19 Women's Fly (48 - 51kg)     Pinki Rani
India
Mandy Bujold
Canada
13:57 Men's Bantam (56kg)     Sean McGoldrick
Wales
Benson Gicharu Njangiru
Kenya
14:35 Men's Light Welter (64kg)     Samuel Maxwell
England
Sean Duffy
Northern Ireland
15:13 Men's Light Heavy (81kg)     Nathan Thorley
Wales
Sean Mcglinchy
Northern Ireland
15:51 Men's Super Heavy (+91kg)     Mike Sekabembe
Uganda
Efe Ajagba
Nigeria 
16:29 Men's Fly (52kg)     Abdul Omar
Ghana
Reece McFadden
Scotland
18:47 Women's Light (57 - 60kg)     Alanna Audley-Murphy
Northern Ireland
Maria Machongua
Mozambique
19:21 Women's Middle (69 - 75kg)     Lauren Price
Wales
Edith Ogoke
Nigeria
19:55 Men's Light Fly (49kg)     Ashley Williams
Wales
Fazil Kaggwa
Uganda
20:29 Men's Light (60kg)     Joseph Cordina
Wales
Michael Alexander
Trinidad and Tobago
21:03 Men's Welter (69kg)     Tulani Mbenge
South Africa
Steven Donnelly
Northern Ireland
21:37 Men's Middle (75kg)     Connor Coyle
Northern Ireland
Benny Muziyo
Zambia
22:11 Men's Heavy (91kg)     Efetobor Apochi
Nigeria
Stephen Lavelle
Scotland

Diving

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
11:33 Men's Synchronised 3m Springboard  England Australia England
18:05 Women's 1m Springboard  Jennifer Abel
Canada
Maddison Keeney
Australia
Esther Qin
Australia
19:24 Men's Synchronised 10m Platform  Matthew Mitcham
Domonic Bedggood
Australia
Tom Daley
James Denny
England
Not awarded

Gymnastics Artistic

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
14:00 Men's Vault  Scott Morgan
Canada
Kristian Thomas
England
Wah Toon Hoe
Singapore
14:48 Women's Beam  Elsabeth Black
Canada
Mary Anne Monckton
Australia
Georgina Hockenhull
Wales
15:36 Men's Parallel Bars  Daniel Purvis
Scotland
Nile Wilson
England
Max Whitlock
England
16:24 Women's Floor  Claudia Fragapane
England
Lauren Mitchell
Australia
Elsabeth Black
Canada
17:12 Men's Horizontal Bar  Nile Wilson
England
Kristian Thomas
England
Kevin Lytwyn
Canada

Lawn Bowls

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
08:45 Women's Pairs South Africa England Northern Ireland
12:45 Men's Fours David Peacock
Neil Speirs
Paul Foster
Alex Marshall
Scotland
John McGuinness
Andrew Knapper
Stuart Airey
Jamie Chestney
England
Wayne Ruediger
Brett Wilkie
Nathan Rice
Matt Flapper
Australia
17:45 Men's Singles Darren Burnett
Scotland
Ryan Bester
Canada
Aron Sherriff
Scotland

Table Tennis

Start Time Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
18:45 Women's Singles Feng Tianwei
Singapore
Yu Mengyu
Singapore
Lin Ye
Singapore
20:30 Men's Doubles Gao Ning
and Li Hu
Singapore
Achanta Sharath Kamal
and Amalraj Anthony Arputharaj
India
Yang Zi
and Zhan Jian
Singapore