2014 Asian Games China

Dates: 19th September 2014 to 4th October 2014 at Incheon , South Korea

Venue Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
Incheon 151 108 83 342

2014 Medal Winners

Event Sport Name Medal Date
Men    200m Freestyle Swimming Sun Yang
Silver 21st September
Men    100m Backstroke Swimming Xu Jiayu
Silver 21st September
Men    200m Individual Medley Swimming Wang Shun
Bronze 22nd September
Men    4x200m Freestyle Relay Swimming Li Yunqi
Lin Yongqing
Mao Feilian
Xu Qiheng
Silver 22nd September
Men    50m Freestyle Swimming Ning Zetao
Gold 23rd September
Men    400m Freestyle Swimming Sun Yang
Gold 23rd September
Men    100m Butterfly Swimming Li Zhuhao
Silver 24th September
Men    100m Breaststroke Swimming Li Xiang
Bronze 24th September
Men    400m Individual Medley Swimming Yang Zhixian
Silver 24th September
Men    4x100m Freestyle Relay Swimming
Gold 24th September
Men    50m Butterfly Swimming Shi Yang
Gold 25th September
Men    100m Freestyle Swimming Ning Zetao
Gold 25th September
Men    200m Backstroke Swimming Xu Jiayu
Silver 25th September
Men    4x100m Medley Relay Swimming Xu Jiayu
Li Xiang
Li Zhuhao
Ning Zetao
Jin Yan
Mao Feilian
Wang Yuxin
Yu Hexin
Gold 26th September
Men    Synchronised 10m Platform Diving Chen Aisen
Zhang Yanquan
Gold 29th September
Men    Synchronised 3m Springboard Diving Cao Yuan
Lin Yue
Gold 30th September
Men    1m Springboard Diving He Chao
Gold 1st October
Men    1m Springboard Diving He Chong
Silver 1st October
Men    3m Springboard Diving Cao Yuan
Gold 2nd October
Men    3m Springboard Diving He Chao
Silver 2nd October
Men    10m Platform Diving Qiu Bo
Gold 2nd October
Men    10m Platform Diving Yang Jian
Silver 2nd October
Men    Water Polo Water polo Wu Honghui
Tan Feihu
Liang Zhongxing
Yu Lijun
Guo Junliang
Pan Ning
Li Bin
Wang Yang
Dong Tao
Chen Jinghao
Zhang Chufeng
Liang Nianxiang
Liang Zhiwei
Bronze 1st October
Men    Recurve Team Archery Yong Zhiwei
Qi Kaiyao
Gu Xuesong
Gold 28th September
Men    Recurve Individual Archery Yong Zhiwei
Silver 28th September
Men    Hammer Throw Athletics Wang Shizhu
Silver 27th September
Men    Hammer Throw Athletics Wan Yong
Bronze 27th September
Men    20km Race Walk Athletics Wang Zhen
Gold 28th September
Men    Pole Vault Athletics Xue Changrui
Gold 28th September
Men    100m Athletics Su Bingtian
Silver 28th September
Men    High Jump Athletics Zhang Guowei
Silver 29th September
Men    Long Jump Athletics Li Jinzhe
Gold 30th September
Men    Long Jump Athletics Gao Xinglong
Bronze 30th September
Men    110m Hurdles Athletics Xie Wenjun
Gold 30th September
Men    50km Race Walk Athletics Wang Zhendong
Bronze 1st October
Men    800m Athletics Teng Haining
Silver 1st October
Men    400m Hurdles Athletics Cheng Wen
Bronze 1st October
Men    Javelin Throw Athletics Zhao Qinggang
Gold 2nd October
Men    Triple Jump Athletics Cao Shuo
Gold 2nd October
Men    Triple Jump Athletics Dong Bin
Silver 2nd October
Men    4x100m Relay Athletics Chen Shiwei
Xie Zhenye
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Mo Youxue
Yang Yang
Gold 2nd October
Men    Singles Bowling Du Jianchao
Silver 23rd September
Men    -56kg Boxing Zhang Jiawei
Silver 3rd October
Men    C1 1000m Canoeing Wang Longkui
Bronze 29th September
Men    K2 1000m Canoeing Li Zhenyu
Sun Xinchang
Bronze 29th September
Men    C2 1000m Canoeing Zheng Pengfei
Wang Riwei
Silver 29th September
Men    K4 1000m Canoeing Zhuang Shuibin
Li Guiqiang
Wu Xiaojun
Zhao Rong
Silver 29th September
Men    C1 200m Canoeing Li Qiang
Gold 29th September
Men    K2 200m Canoeing Zong Meng
Chu Youyong
Bronze 29th September
Men    C1 Canoeing Wang Xiaodong
Bronze 2nd October
Men    K1 Canoeing Yuan Tao
Bronze 2nd October
Men    Team Sprint Cycling Bao Saifei
Hu Ke
Xu Chao
Silver 20th September
Men    Team Pursuit Cycling
Gold 21st September
Men    Sprint Cycling Bao Saifei
Bronze 24th September
Men    Cross Country Cycling Wang Zhen
Gold 30th September
Men    Individual Sabre Fencing Sun Wei
Bronze 21st September
Men    Individual Foil Fencing Ma Jianfei
Gold 22nd September
Men    Individual Foil Fencing Chen Haiwei
Bronze 22nd September
Men    Team Sabre Fencing Sun Wei
Xu Yingming
Fang Xin
Tan Sheng
Bronze 24th September
Men    Team Foil Fencing Lei Sheng
Ma Jianfei
Li Chen
Chen Haiwei
Silver 25th September
Men    Team Gymnastics
Bronze 21st September
Men    Floor Exercise Gymnastics Zou Kai
Gold 24th September
Men    Floor Exercise Gymnastics Huang Yuguo
Silver 24th September
Men    Still Rings Gymnastics Liao Junlin
Gold 24th September
Men    Vault Gymnastics Huang Xi
Bronze 25th September
Men    Horizontal Bar Gymnastics Zou Kai
Gold 30th November
Men    Individual Competition Gymnastics Dong Dong
Gold 26th September
Men    Individual Competition Gymnastics Tu Xiao
Silver 26th September
Men    Kumite -55kg Karate Sun Jingchao
Bronze 3rd October
Men    Individual Modern Pentathlon Guo Jianli
Gold 3rd October
Men    Team Modern Pentathlon Guo Jianli
Han Jiahao
Su Haihang
Zhang Linbin
Gold 3rd October
Men    Lightweight Double Sculls Rowing Dong Tianfeng
Kong Deming
Bronze 24th September
Men    Quadruple Sculls Rowing Ma Jian
Liu Zhiyu
Liu Dang
Zhang Quan
Gold 24th September
Men    Double Sculls Rowing Zhang Liang
Dai Jun
Gold 25th September
Men    Lightweight Quadruple Sculls Rowing Yu Chenggang
Li Hui
Fan Junjie
Wang Tiexin
Gold 25th September
Men    Eight Rowing Cheng Xunman
Yang Dongdong
Zhao Longjie
Feng Jiahui
Ni Xulin
Liu Hang
Yang Zengxin
Li Dongjian
Zhang Shetian
Gold 25th September
Men    Mistral Sailing Shi Chuankun
Bronze 30th September
Men    RS:X Sailing Wang Aichen
Gold 30th September
Men    470 Sailing Lan Hao
Wang Chao
Bronze 30th September
Men    50m Pistol(Team) Shooting
Gold 20th September
Men    50m Pistol(Individual) Shooting Wang Zhiwei
Bronze 20th September
Men    10m Air Pistol(Team) Shooting Pang Wei
Pu Qifeng
Wang Zhiwei
Silver 21st September
Men    10m Air Pistol(Individual) Shooting Pang Wei
Silver 21st September
Men    Trap(Team) Shooting Du Yu
Gao Bo
Zhang Yiyao
Gold 21st September
Men    Trap(Individual) Shooting Gao Bo
Gold 21st September
Men    10m Air Rifle(Team) Shooting Cao Yifei
Yang Haoran
Liu Tianyou
Gold 23rd September
Men    10m Air Rifle(Individual) Shooting Yang Haoran
Gold 23rd September
Men    10m Air Rifle(Individual) Shooting Cao Yifei
Silver 23rd September
Men    25m Rapid Fire Pistol(Team) Shooting Li Yuehong
Zhang Jian
Hu Haozhe
Silver 24th September
Men    25m Rapid Fire Pistol(Individual) Shooting Zhang Jian
Silver 24th September
Men    25m Rapid Fire Pistol(Individual) Shooting Hu Haozhe
Bronze 24th September
Men    25m Standard Pistol(Team) Shooting Ding Feng
Jin Yongde
Li Chuanlin
Gold 25th September
Men    25m Standard Pistol(Individual) Shooting Ding Feng
Gold 25th September
Men    50m Rifle Prone(Team) Shooting Zhao Shengbo
Lan Xing
Liu Gang
Gold 25th September
Men    50m Rifle Prone(Individual) Shooting Zhao Shengbo
Gold 25th September
Men    10m Running Target(Team) Shooting Zhai Yujia
Zhang Jie
Gan Yu
Gold 25th September
Men    10m Running Target(Individual) Shooting Zhai Yujia
Gold 25th September
Men    Double Trap(Team) Shooting Hu Binyuan
Mo Junjie
Li Jun
Silver 25th September
Men    Double Trap(Individual) Shooting Hu Binyuan
Gold 25th September
Men    25m Center Fire Pistol(Team) Shooting Jin Yongde
Li Chuanlin
Ding Feng
Gold 26th September
Men    25m Center Fire Pistol(Individual) Shooting Jin Yongde
Silver 26th September
Men    50m Rifle 3 Positions(Team) Shooting Zhu Qinan
Cao Yifei
Kang Hongwei
Gold 27th September
Men    50m Rifle 3 Positions(Individual) Shooting Cao Yifei
Gold 27th September
Men    50m Rifle 3 Positions(Individual) Shooting Zhu Qinan
Silver 27th September
Men    10m Running Target Mixed(Team) Shooting Zhai Yujia
Zhang Jie
Xie Durun
Gold 27th September
Men    10m Running Target Mixed(Individual) Shooting Zhai Yujia
Silver 27th September
Men    Skeet(Team) Shooting Zhang Fan
Jin Di
Xu Ying
Gold 30th September
Men    Skeet(Individual) Shooting Xu Ying
Silver 30th September
Men    Skeet(Individual) Shooting Jin Di
Bronze 30th September
Men    -87kg Taekwondo Chen Linglong
Silver 30th September
Men    -68kg Taekwondo Huang Jiannan
Silver 2nd October
Men    Individual Triathlon Bai Faquan
Bronze 25th September
Men    56kg Weightlifting Wu Jingbiao
Bronze 20th September
Men    62kg Weightlifting Chen Lijun
Silver 21st September
Men    69kg Weightlifting Lin Qingfeng
Gold 22nd September
Men    77kg Weightlifting Lyu Xiaojun
Gold 23rd September
Men    85kg Weightlifting Tian Tao
Gold 24th September
Men    94kg Weightlifting Liu Hao
Gold 25th September
Men    105kg Weightlifting Yang Zhe
Gold 26th September
Men    +105kg Weightlifting Ai Yunan
Silver 26th September
Men    Freestyle 65kg Wrestling Yeerlanbieke Katai
Bronze 28th September
Men    Greco-Roman 59kg Wrestling Tian Qiye
Bronze 30th September
Men    Greco-Roman 98kg Wrestling Xiao Di
Silver 30th September
Men    Greco-Roman 85kg Wrestling Peng Fei
Bronze 1st October
Men    Greco-Roman 130kg Wrestling Meng Qiang
Bronze 1st October
Men    65kg Wushu Chen Hongxing
Bronze 23rd September
Men    Daoshu/Gunshu all-round(Gunshu) Wushu Sun Peiyuan
Gold 21st September
Men    Nanquan/Nangun all-round(Nangun) Wushu Wang Di
Gold 22nd September
Men    Taijiquan/Taijijian all-round(Taijiquan) Wushu Chen Zhouli
Gold 23rd September
Men    Team Table Tennis Fan Zhendong
Ma Long
Xu Xin
Zhang Jike
Zhou Yu
Gold 30th September
Men    Doubles Table Tennis Ma Long
Zhang Jike
Gold 3rd October
Men    Doubles Table Tennis Fan Zhendong
Xu Xin
Silver 3rd October
Men    Singles Table Tennis Xu Xin
Gold 4th October
Men    Singles Table Tennis Fan Zhendong
Silver 4th October
Men    Singles Soft Tennis Zhou Mo
Bronze 30th September
Men    Team Soft Tennis Lai Li Huang
Ho Meng Hsun
Lin Ting Chun
Li Chia Hung
Lin Yu Tse
Bronze 4th October
Mixed    Relay Triathlon Xin Lingxi
Duan Zhengyu
Huang Yuting
Bai Faquan
Bronze 26th September
Mixed    Doubles Tennis Zhang Ze
Zheng Jie
Bronze 28th September
Open    Eventing Individual Equestrian Hua Tian
Silver 26th September
Women    400m Freestyle Swimming Zhang Yuhan
Gold 21st September
Women    400m Freestyle Swimming Bi Yirong
Silver 21st September
Women    100m Breaststroke Swimming Shi Jinglin
Gold 21st September
Women    100m Breaststroke Swimming He Yun
Bronze 21st September
Women    4x100m Freestyle Relay Swimming
Gold 21st September
Women    50m Butterfly Swimming Lu Ying
Gold 22nd September
Women    50m Butterfly Swimming Liu Lan
Bronze 22nd September
Women    100m Freestyle Swimming Shen Duo
Gold 22nd September
Women    100m Freestyle Swimming Tang Yi
Silver 22nd September
Women    200m Breaststroke Swimming Shi Jinglin
Bronze 22nd September
Women    50m Backstroke Swimming Fu Yuanhui
Gold 23rd September
Women    400m Individual Medley Swimming Ye Shiwen
Gold 23rd September
Women    100m Butterfly Swimming Chen Xinyi
Gold 23rd September
Women    100m Butterfly Swimming Lu Ying
Silver 23rd September
Women    4x200m Freestyle Relay Swimming Guo Junjun
Tang Yi
Cao Yue
Shen Duo
Gold 23rd September
Women    200m Freestyle Swimming Shen Duo
Gold 24th September
Women    200m Freestyle Swimming Tang Yi
Bronze 24th September
Women    200m Butterfly Swimming
Gold 24th September
Women    100m Backstroke Swimming Fu Yuanhui
Gold 24th September
Women    100m Backstroke Swimming Wang Xueer
Bronze 24th September
Women    50m Breaststroke Swimming Suo Ran
Silver 25th September
Women    50m Breaststroke Swimming He Yuzhe
Bronze 25th September
Women    50m Freestyle Swimming Chen Xinyi
Gold 26th September
Women    50m Freestyle Swimming Tang Yi
Bronze 26th September
Women    200m Backstroke Swimming Chen Jie
Silver 26th September
Women    200m Individual Medley Swimming Ye Shiwen
Gold 26th September
Women    Synchronised 3m Springboard Diving Shi Tingmao
Wang Han
Gold 29th September
Women    Synchronised 10m Platform Diving Chen Ruolin
Liu Huixia
Gold 30th September
Women    1m Springboard Diving Shi Tingmao
Gold 1st October
Women    1m Springboard Diving Wang Han
Silver 1st October
Women    10m Platform Diving Si Yajie
Gold 2nd October
Women    10m Platform Diving Huang Xiaohui
Silver 2nd October
Women    3m Springboard Diving He Zi
Gold 3rd October
Women    3m Springboard Diving Wang Han
Silver 3rd October
Women    Duet Synchronized swimming Huang Xuechen
Sun Wenyan
Gold 20th September
Women    Team Synchronized swimming Yu Lele
Tang Mengni
Sun Yijing
Guo Li
Gu Xiao
Liang Xinping
Sun Wenyan
Li Xiaolu
Zeng Zhen
Chen Xiaojun
Gold 22nd September
Women    Free Combination Synchronized swimming Yu Lele
Tang Mengni
Sun Yijing
Huang Xuechen
Guo Li
Gu Xiao
Liang Xinping
Sun Wenyan
Yin Chengxin
Zeng Zhen
Gold 23rd September
Women    Water Polo Water polo Yang Jun
Li Shujin
Liu Ping
Sun Yujun
Chen Huili
Sun Yating
Song Donglun
Zhang Cong
Zhao Zihan
Tian Jianing
Wang Xinyan
Lu Yiwen
Peng Lin
Gold 30th November
Women    Recurve Team Archery Xu Jing
Cheng Ming
Zhu Jueman
Silver 28th September
Women    Recurve Individual Archery Xu Jing
Bronze 28th September
Women    Shot Put Athletics Gong Lijiao
Gold 27th September
Women    Shot Put Athletics Guo Tianqian
Bronze 27th September
Women    10000m Athletics Ding Changqin
Silver 27th September
Women    3000m Steeplechase Athletics Li Zhenzhu
Silver 27th September
Women    20km Race Walk Athletics Lu Xiuzhi
Gold 28th September
Women    Hammer Throw Athletics Zhang Wenxiu
Gold 28th September
Women    100m Athletics Wei Yongli
Gold 28th September
Women    Long Jump Athletics Jiang Yanfei
Bronze 29th September
Women    Discus Throw Athletics Lu Xiaoxin
Silver 29th September
Women    Discus Throw Athletics Tan Jian
Bronze 29th September
Women    Pole Vault Athletics Li Ling
Gold 30th September
Women    100m Hurdles Athletics Wu Shuijiao
Gold 1st October
Women    100m Hurdles Athletics Sun Yawei
Silver 1st October
Women    800m Athletics Zhao Jing
Bronze 1st October
Women    200m Athletics Wei Yongli
Silver 1st October
Women    Javelin Throw Athletics Zhang Li
Gold 1st October
Women    Javelin Throw Athletics Li Lingwei
Silver 1st October
Women    400m Hurdles Athletics Xiao Xia
Bronze 1st October
Women    High Jump Athletics Zheng Xingjuan
Silver 2nd October
Women    5000m Athletics Ding Changqin
Bronze 2nd October
Women    4x100m Relay Athletics Tao Yujia
Kong Lingwei
Lin Huijun
Wei Yongli
Gold 2nd October
Women    4x400m Relay Athletics Li Manyuan
Wang Huan
Chen Jingwen
Cheng Chong
Bronze 2nd October
Women    Team Badminton Wang Yihan
Li Xuerui
Wang Shixian
Liu Xin
Yu Yang
Wang Xiaoli
Zhao Yunlei
Tian Qing
Bao Yixin
Ma Jin
Gold 22nd September
Women    K1 500m Canoeing Zhou Yu
Gold 29th September
Women    K4 500m Canoeing Ren Wenjun
Huang Jieyi
Ma Qing
Liu Haiping
Gold 29th September
Women    K1 200m Canoeing Zhou Yu
Silver 29th September
Women    K2 500m Canoeing Ren Wenjun
Ma Qing
Silver 29th September
Women    C1 Canoeing Cen Nanqin
Gold 2nd October
Women    K1 Canoeing Li Tong
Gold 2nd October
Women    Team Sprint Cycling Gong Jinjie
Zhong Tianshi
Gold 20th September
Women    Keirin Cycling Zhong Tianshi
Bronze 21st September
Women    Team Pursuit Cycling Huang Dongyan
Jiang Wenwen
Jing Yali
Zhao Baofang
Gold 22nd September
Women    Sprint Cycling Zhong Tianshi
Silver 24th September
Women    Sprint Cycling Lin Junhong
Bronze 24th September
Women    Omnium (Point race) Cycling Luo Xiaoling
Silver 25th September
Women    Individual Time Trial Cycling Li Wenjuan
Silver 27th September
Women    Cross Country Cycling Shi Qinglan
Gold 30th September
Women    Cross Country Cycling Yang Ling
Silver 30th September
Women    Individual Sabre Fencing Li Fei
Bronze 20th September
Women    Individual Foil Fencing Le Huilin
Silver 21st September
Women    Individual Epee Fencing Sun Yujie
Gold 22nd September
Women    Team Sabre Fencing Shen Chen
Qian Jiarui
Li Fei
Yu Xinting
Silver 23rd September
Women    Team Foil Fencing Chen Bingbing
Wang Chen
Le Huilin
Liu Yongshi
Silver 24th September
Women    Team Epee Fencing Sun Yiwen
Sun Yujie
Xu Anqi
Hao Jialu
Gold 25th September
Women    Team Golf
Bronze 28th September
Women    Team Gymnastics Bai Yawen
Chen Siyi
Huang Huidan
Shang Chunsong
Tan Jiaxin
Yao Jinnan
Gold 22nd September
Women    Individual All-around Gymnastics Yao Jinnan
Gold 23rd September
Women    Individual All-around Gymnastics Shang Chunsong
Silver 23rd September
Women    Uneven Bars Gymnastics Yao Jinnan
Gold 24th September
Women    Uneven Bars Gymnastics Huang Huidan
Silver 24th September
Women    Balance Beam Gymnastics Shang Chunsong
Bronze 25th September
Women    Floor Exercise Gymnastics Yao Jinnan
Gold 25th September
Women    Floor Exercise Gymnastics Shang Chunsong
Silver 25th September
Women    Individual All around Gymnastics Deng Senyue
Silver 2nd October
Women    Individual Competition Gymnastics Li Dan
Gold 26th September
Women    Individual Competition Gymnastics Zhong Xingping
Silver 26th September
Women    -63kg Judo Yang Junxia
Silver 21st September
Women    -70kg Judo Chen Fei
Bronze 21st September
Women    -78kg Judo Zhang Zhehui
Bronze 22nd September
Women    +78kg Judo Ma Sisi
Gold 22nd September
Women    Team Judo Yang Junxia
Ma Sisi
Ma Yingnan
Zhou Ying
Chen Fei
Wu Shugen
Zhang Zhehui
Bronze 23rd September
Women    Kumite +68kg Karate Zeng Cuilan
Silver 2nd October
Women    Kumite -61kg Karate Yin Xiaoyan
Bronze 3rd October
Women    Kumite -68kg Karate Tang Lingling
Silver 3rd October
Women    Individual Modern Pentathlon Chen Qian
Gold 2nd October
Women    Team Modern Pentathlon Chen Qian
Bian Yufei
Liang Wanxia
Wang Wei
Bronze 2nd October
Women    Pair Rowing Zhang Min
Miao Tian
Gold 24th September
Women    Double Sculls Rowing Duan Jingli
Lyu Yang
Gold 24th September
Women    Lightweight Quadruple Sculls Rowing Guo Shuai
Pan Dandan
Chen Cuiming
Huang Wenyi
Gold 24th September
Women    Lightweight Double Sculls Rowing Zhang Huan
Chen Le
Gold 25th September
Women    Quadruple Sculls Rowing Wang Min
Shen Xiaoxing
Wang Yuwei
Zhang Xinyue
Gold 25th September
Women    RS:X Sailing Sun Jiali
Silver 30th September
Women    Optimist Sailing Yu Huijia
Silver 30th September
Women    Regu Sepaktakraw Cui Yonghui Lao Tianxue Liu Xiaofang Song Cheng Zhang Yanan
Bronze 2nd October
Women    10m Air Pistol(Team) Shooting
Gold 20th September
Women    10m Air Pistol(Individual) Shooting Zhang Mengyuan
Gold 20th September
Women    10m Air Rifle(Team) Shooting Yi Siling
Zhang Binbin
Wu Liuxi
Gold 22nd September
Women    10m Air Rifle(Individual) Shooting Zhang Binbin
Bronze 22nd September
Women    25m Pistol(Team) Shooting Zhang Jingjing
Chen Ying
Zhou Qingyuan
Silver 22nd September
Women    25m Pistol(Individual) Shooting Zhang Jingjing
Gold 22nd September
Women    25m Pistol(Individual) Shooting Chen Ying
Silver 22nd September
Women    Trap(Team) Shooting Zhu Jingyu
Chen Fang
Zhu Mei
Silver 23rd September
Women    Trap(Individual) Shooting Zhu Jingyu
Gold 23rd September
Women    50m Rifle Prone(Team) Shooting Chen Dongqi
Chang Jing
Yi Siling
Silver 24th September
Women    Double Trap(Individual) Shooting Zhang Yafei
Silver 25th September
Women    Double Trap(Individual) Shooting Bai Yiting
Bronze 25th September
Women    50m Rifle 3 Positions(Team) Shooting Chang Jing
Zhao Huixin
Chen Dongqi
Gold 26th September
Women    50m Rifle 3 Positions(Individual) Shooting Chang Jing
Bronze 26th September
Women    10m Running Target(Team) Shooting Li Xue Yan
Yang Zeng
Su Li
Gold 26th September
Women    10m Running Target(Individual) Shooting Li Xue Yan
Gold 26th September
Women    10m Running Target(Individual) Shooting Su Li
Silver 26th September
Women    Skeet(Team) Shooting Zhang Heng
Li Bowen
Lin Piao Piao
Gold 27th September
Women    Skeet(Individual) Shooting Zhang Heng
Silver 27th September
Women    -49kg Taekwondo Li Zhaoyi
Silver 30th September
Women    -62kg Taekwondo Zhang Hua
Silver 2nd October
Women    -67kg Taekwondo Guo Yunfei
Gold 2nd October
Women    +73kg Taekwondo Li Donghua
Gold 3rd October
Women    Individual Triathlon Wang Lianyuan
Bronze 25th September
Women    53kg Weightlifting Zhang Wanqiong
Bronze 21st September
Women    58kg Weightlifting Wang Shuai
Silver 22nd September
Women    63kg Weightlifting Deng Wei
Silver 23rd September
Women    69kg Weightlifting Xiang Yanmei
Gold 24th September
Women    75kg Weightlifting Kang Yue
Silver 25th September
Women    +75kg Weightlifting Zhou Lulu
Gold 26th September
Women    Freestyle 48kg Wrestling Sun Yanan
Silver 27th September
Women    Freestyle 63kg Wrestling Xiluo Zhuoma
Silver 27th September
Women    Freestyle 75kg Wrestling Zhou Feng
Gold 28th September
Women    Changquan Wushu Kan Wencong
Gold 23rd September
Women    Nanquan/Nandao all-round(Nanquan) Wushu Wei Hong
Silver 20th September
Women    Taijiquan/Taijijian all-round(Taijijian) Wushu Yu Mengmeng
Gold 22nd September
Women    Team Table Tennis Chen Meng
Ding Ning
Liu Shiwen
Wu Yang
Zhu Yuling
Gold 30th September
Women    Doubles Table Tennis Chen Meng
Zhu Yuling
Gold 3rd October
Women    Doubles Table Tennis Liu Shiwen
Wu Yang
Silver 3rd October
Women    Singles Table Tennis Liu Shiwen
Gold 4th October
Women    Singles Table Tennis Zhu Yuling
Silver 4th October
Women    Singles Soft Tennis Chen Hui
Silver 30th September
Women    Singles Soft Tennis Zhong Yi
Bronze 30th September
Women    Team Soft Tennis Feng Zixuan
Liu Ge
Zhong Yi
Chen Hui
Xin Yani
Bronze 4th October
Women    Team Basketball Liu Dan
Jin Weina
Yu Dong
Shi Xiufeng
Sun Xiaoyu
Shen Binbin
Ma Xueya
Ding Yuan
Zhang Fan
Yang Banban
Yang Hengyu
Jin Jiabao
Silver 2nd October
Women    Team Softball Li Na
Li Qi
Sun Xue
Lu Ying
Feng Qianwen
Wei Dongmei
Jin Lingling
Chen Jia
Liu Yining
Guo Ruomeng
Yuan Jingjing
Zha Dan
Guo Jia
Wang Lan
Li Huan
Bronze 2nd October
Women    Team Field hockey Li Dongxiao Wang Mengyu Huang Ting Xu Xiaoxu De Jiaojiao Cui Qiuxia Wu Mengrong Xi Xiayun Peng Yang Liang Meiyu Wang Na Li Hongxia Zhang Xiaoxue Sun Xiao Zhao Yudiao Song Qingling
Silver 1st October
Women    Team Rugby sevens Guan Qishi
Yang Hong
Liu Yang
Yang Min
Yu Xiaoming
Sun Tingting
Lu Yuanyuan
Chen Keyi
Jiang Qianqian
Sun Shichao
Zhou Lilian
Yu Liping
Gold 2nd October
Men    Team Beach Volleyball
Silver 29th September
Men    Team Beach Volleyball
Bronze 29th September
Women    Team Beach Volleyball Ma Yuanyuan
Xia Xinyi
Gold 28th September
Women    Team Beach Volleyball Wang Fan
Yue Yuan
Bronze 28th September
Women    Team Indoor Volleyball Qiao Ting
Yao Di
Yin Na
Wang Qian
Ding Xia
Yan Ni
Zhang Changning
Li Jing
Zhang Xiaoya
Liu Yanhan
Huang Liuyan
Wang Qi
Silver 2nd October
Men    BMX Racing Cycling Zhu Yan
Bronze 1st October
Women    BMX Racing Cycling Lu Yan
Silver 1st October
Women    BMX Racing Cycling Peng Na
Bronze 1st October
Women    Individual Sabre Fencing Shen Chen
Bronze 20th September
Men    50m Backstroke Swimming Xu Jiayu
Bronze 22nd September
Men    Team Badminton Chen Long
Lin Dan
Gao Huan
Tian Houwei
Cai Yun
Fu Haifeng
Liu Xiaolong
Qiu Zihan
Xu Chen
Zhang Nan
Silver 23rd September
Men    56kg Wushu Zhao Fuxiang
Gold 24th September
Women    52kg Wushu Zhang Luan
Gold 24th September
Women    60kg Wushu Wang Cong
Gold 24th September
Men    70kg Wushu Zhang Kun
Gold 24th September
Men    60kg Wushu Kong Hongxing
Gold 24th September
Women    Team Tennis Duan Yingying
Zhang Shuai
Zheng Jie
Zheng Saisai
Silver 24th September
Men    Team Tennis Gong Maoxin
Li Zhe
Wu Di
Zhang Ze
Silver 24th September
Women    Double Trap(Team) Shooting Zhang Yafei
Bai Yiting
Zhu Mei
Gold 25th September
Women    800m Freestyle Swimming Bi Yirong
Gold 25th September
Women    800m Freestyle Swimming Xu Danlu
Silver 25th September
Women    Doubles Badminton Zhao Yunlei
Tian Qing
Bronze 26th September
Men    1500m Freestyle Swimming Sun Yang
Gold 26th September
Men    1500m Freestyle Swimming Wang Kecheng
Bronze 26th September
Mixed    Doubles Badminton Xu Chen
Ma Jin
Bronze 28th September
Women    Singles Badminton Wang Yihan
Gold 28th September
Women    Singles Badminton Li Xuerui
Silver 28th September
Women    Freestyle 55kg Wrestling Zhong Xuechun
Bronze 28th September
Women    Heptathlon Athletics Wang Qingling
Silver 29th September
Men    Singles Badminton Lin Dan
Gold 29th September
Men    Singles Badminton Chen Long
Silver 29th September
Mixed    Doubles Badminton Zhang Nan
Zhao Yunlei
Gold 29th September
Women    Singles Tennis Wang Qiang
Gold 30th September
Women    -53kg Taekwondo Wu Jingyu
Bronze 30th September
Women    RS:One Sailing Weng Qiaoshan
Gold 30th September
Women    Laser Radial Sailing Zhang Dongshuang
Gold 30th September
Women    -60kg Boxing Yin Junhua
Gold 1st October
Women    -75kg Boxing Li Qian
Silver 1st October
Mixed    Doubles Soft Tennis Chen Hui
Zhou Mo
Silver 1st October
Women    -57kg Taekwondo Wang Yun
Bronze 1st October
Men    -80kg Taekwondo Qiao Sen
Bronze 1st October

China All Time Medal Table at Asian Games

Year Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
2014 Incheon 151 108 83 342
2010 Guangzhou Not Participated
2006 Doha Not Participated
2002 Busan Not Participated
1998 Bangkok Not Participated
1994 Hiroshima Not Participated
1990 Beijing Not Participated
1986 Seoul Not Participated
1982 New Delhi Not Participated
1978 Bangkok Not Participated
1974 Tehran Not Participated
1970 Bangkok Not Participated
1966 Bangkok Not Participated
1962 Jakarta Not Participated
1958 Tokyo Not Participated
1954 Manila Not Participated
1950 New Delhi Not Participated
Total 151 108 83 342