Chess World Cup 2015

FIDE World Cup 2015

When is it? September 10 – October 5

Where is it? Baku, Azerbaijan

What is it? A 128-player knockout tournament

Baku Chess World Cup 2015 Schedule

Date Day Time Event Venue
10september Thursday 18:00
19:30
Technical meeting
Opening ceremony
Fairmont Hotel
Mugham center
11september Friday 15:00 Round 1/64 - Game1 Fairmont Hotel
12september Saturday 15:00 Round 1/64 - Game2 Fairmont Hotel
13september Sunday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
14september Monday 15:00 Round 1/32 - Game1 Fairmont Hotel
15september Tuesday 15:00 Round 1/32 - Game2 Fairmont Hotel
16september Wednesday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
17september Thursday 15:00 Round 1/16 -Game1 Fairmont Hotel
18september Friday 15:00 Round 1/16 -Game2 Fairmont Hotel
19september Saturday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
20september Sunday 15:00 Round 1/8 -Game1 Fairmont Hotel
21september Monday 15:00 Round 1/8 - Game2 Fairmont Hotel
22september Tuesday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
23september Wednesday 15:00 Round 1/4 - Game1 Fairmont Hotel
24september Thursday 15:00 Round 1/4 - Game2 Fairmont Hotel
25september Friday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
26september Saturday 15:00 Free day Fairmont Hotel
27september Sunday 15:00 Semifinal - Game1 Fairmont Hotel
28september Monday 15:00 Semifinal - Game2 Fairmont Hotel
29september Tuesday 15:00 Tiebreaks Fairmont Hotel
30september Wednesday 15:00 Free day Fairmont Hotel
1october Thursday 15:00 Final - Game1 Fairmont Hotel
2october Friday 15:00 Final - Game2 Fairmont Hotel
3october Saturday 15:00 Final - Game3 Fairmont Hotel
4october Sunday 15:00 Final - Game4 Fairmont Hotel
5october Monday 15:00 Tiebreaks
Closing ceremony
Fairmont Hotel

 

Opening Ceremony / Players meeting 1 day
Round 1: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Round 2: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Round 3: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Round 4: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Round 5: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Free Day 1 day
Round 6: 2 days play 2 days
Tiebreaks 1day
Free Day 1 day
Round 7: 4 days play 4 days
Tiebreaks 1day
Closing ceremony / Tiebreaks 1 day

Prize Money

Round Prize Fund (Looser) Total
Round 1 64 × US $6,000 US $384,000
Round 2 32 × US $10,000 US $320,000
Round 3 16 × US $16,000 US $256,000
Round 4 8 × US $25,000 US $200,000
Round 5 4 × US $35,000 US $140,000
Round 6 2 × US $50,000 US $100,000
Runner-up US $80,000 US $80,000
Winner US $120,000 US $120,000
Total   US $1,600,000

Qualified Players

  • Veselin Topalov (BUL), 2816 (R)
  • Hikaru Nakamura (USA), 2814 (R)
  • Fabiano Caruana (USA), 2808 (R)
  • Anish Giri (NED), 2793 (R)
  • Wesley So (USA), 2779 (R)
  • Vladimir Kramnik (RUS), 2777 (WC)
  • Alexander Grischuk (RUS), 2771 (R)
  • Ding Liren (CHN), 2770 (R)
  • Levon Aronian (ARM), 2765 (R)
  • Dmitry Jakovenko (RUS), 2759 (E14)
  • Sergey Karjakin (RUS), 2753 (R)
  • Evgeny Tomashevsky (RUS), 2747 (WC)
  • Boris Gelfand (ISR), 2741 (R)
  • Pendyala Harikrishna (IND), 2740 (R)
  • Michael Adams (ENG), 2740 (R)
  • Peter Svidler (RUS), 2739 (R)
  • Teimour Radjabov (AZE), 2738 (ON)
  • Leinier Domínguez (CUB), 2736 (R)
  • Shakhriyar Mamedyarov (AZE), 2735 (R)
  • Radosław Wojtaszek (POL), 2733 (E14)
  • Maxime Vachier-Lagrave (FRA), 2731 (WC)
  • Yu Yangyi (CHN), 2726 (J13)
  • Vassily Ivanchuk (UKR), 2726 (R)
  • Wei Yi (CHN), 2725 (Z3.5)
  • David Navara (CZE), 2724 (E14)
  • Pavel Eljanov (UKR), 2723 (E14)
  • Dmitry Andreikin (RUS), 2720 (WC)
  • Nikita Vitiugov (RUS), 2719 (R)
  • Peter Leko (HUN), 2714 (R)
  • Ni Hua (CHN), 2713 (AS14)
  • Laurent Fressinet (FRA), 2710 (E14)
  • Alexander Moiseenko (UKR), 2710 (E15)
  • Wang Hao (CHN), 2705 (R)
  • Ian Nepomniachtchi (RUS), 2705 (E15)
  • Rustam Kasimdzhanov (UZB), 2704 (AS14)
  • Igor Kovalenko (LAT), 2702 (PN)
  • Le Quang Liem (VIE), 2699 (Z3.3)
  • Anton Korobov (UKR), 2699 (E15)
  • Ivan Cheparinov (BUL), 2690 (E14)
  • Maxim Matlakov (RUS), 2689 (E15)
  • Ray Robson (USA), 2680 (Z2.1)
  • Maxim Rodshtein (ISR), 2678 (E15)
  • Igor Lysyj (RUS), 2673 (E14)
  • Gabriel Sargissian (ARM), 2673 (E14)
  • Vladislav Artemiev (RUS), 2671 (E14)
  • Hou Yifan (CHN), 2671 (PN)
  • Gata Kamsky (USA), 2670 (Z2.1)
  • Ilia Smirin (ISR), 2669 (E14)
  • Liviu-Dieter Nisipeanu (GER), 2667 (E15)
  • Viktor Laznicka (CZE), 2665 (E15)
  • Sanan Sjugirov (RUS), 2664 (E15)
  • Julio Granda (PER), 2663 (AM14)
  • Nguyen Ngoc Truong Son (VIE), 2662 (Z3.3)
  • Alexander Onischuk (USA), 2662 (Z2.1)
  • Ivan Šarić (CRO), 2661 (E14)
  • Alexander Areshchenko (UKR), 2661 (E14)
  • Ernesto Inarkiev (RUS), 2660 (PN)
  • Vladimir Fedoseev (RUS), 2659 (E14)
  • Lázaro Bruzón (CUB), 2659 (Z2.3)
  • Csaba Balogh (HUN), 2659 (E14)
  • Alexander Motylev (RUS), 2658 (E14)
  • Evgeniy Najer (RUS), 2658 (E15)
  • Sam Shankland (USA), 2655 (AM14)
  • Ivan Bukavshin (RUS), 2655 (E15)
  • Sergei Zhigalko (BLR), 2654 (E14)
  • Ivan Popov (RUS), 2653 (E15)
  • Rauf Mamedov (AZE), 2651 (ON)
  • Boris Grachev (RUS), 2649 (E15)
  • Eltaj Safarli (AZE), 2644 (ON)
  • Vidit Santosh Gujrathi (IND), 2644 (AS15)
  • Baskaran Adhiban (IND), 2643 (AS14)
  • Yuniesky Quezada (CUB), 2643 (AM15)
  • Denis Khismatullin (RUS), 2642 (E15)
  • Bassem Amin (EGY), 2640 (AF)
  • Andrei Volokitin (UKR), 2639 (E15)
  • Robert Kempinski (POL), 2637 (E15)
  • Alexandr Fier (BRA), 2636 (Z2.4)
  • S. P. Sethuraman (IND), 2635 (Z3.7)
  • Varuzhan Akobian (USA), 2635 (Z2.1)
  • David Anton Guijarro (ESP), 2635 (E14)
  • Romain Édouard (FRA), 2634 (ACP)
  • Hrant Melkumyan (ARM), 2633 (E14)
  • Rafael Leitao (BRA), 2632 (AM14)
  • Surya Shekhar Ganguly (IND), 2631 (AS15)
  • Mateusz Bartel (POL), 2631 (E15)
  • Constantin Lupulescu (ROU), 2626 (E14)
  • Eduardo Iturrizaga (VEN), 2625 (AM15)
  • Gadir Guseinov (AZE), 2624 (PN)
  • Yuri Vovk (UKR), 2624 (E15)
  • Alexander Ipatov (TUR), 2622 (E15)
  • Dragan Solak (TUR), 2622 (E14)
  • Vasif Durarbayli (AZE), 2621 (ON)
  • Wen Yang (CHN), 2618 (AS14)
  • Zhao Jun (CHN), 2616 (Z3.5)
  • Anton Kovalyov (CAN), 2616 (AM15)
  • Milos Perunovic (SRB), 2614 (E14)
  • Ante Brkic (CRO), 2607 (E15)
  • Lu Shanglei (CHN), 2607 (J14)
  • Sandro Mareco (ARG), 2605 (Z2.5)
  • Aleksey Goganov (RUS), 2603 (E15)
  • Samvel Ter-Sahakyan (ARM), 2601 (E14)
  • Zhou Jianchao (CHN), 2600 (AS15)
  • Rinat Jumabayev (KAZ), 2600 (Z3.4)
  • Tamir Nabaty (ISR), 2595 (E15)
  • Salem Saleh (UAE), 2595 (AS14)
  • Ahmed Adly (EGY), 2591 (AF)
  • Viorel Iordachescu (MDA), 2589 (E14)
  • Isan Reynaldo Ortiz Suárez (CUB), 2577 (AM14)
  • M.R. Lalith Babu (IND), 2570 (AS15)
  • Pouya Idani (IRI), 2568 (Z3.1)
  • Federico Perez Ponsa (ARG), 2563 (AM15)
  • Samuel Sevian (USA), 2553 (Z2.1)
  • Emre Can (TUR), 2547 (E15)
  • Mariya Muzychuk (UKR), 2528 (WWC)
  • Max Illingworth, IM (AUS), 2514 (Z3.6)
  • Cristobal Henriquez Villagra, IM (CHI), 2511 (Z2.5)
  • Ziaur Rahman (BAN), 2509 (Z3.2)
  • Ermes Espinoza Veloz, FM (CUB), 2495 (Z2.3)
  • Ilia Iljiushenok, IM (RUS), 2491 (E15)
  • Michael Wiedenkeller, IM (LUX), 2453 (PN)
  • Tomas Krnan, IM (CAN), 2436 (Z2.2)
  • Yusup Atabayev, IM (TKM), 2428 (Z3.4)
  • Deysi Cori, WGM (PER), 2421 (Z2.4)
  • Parham Maghsoodloo, untitled (IRI), 2416 (AS15)
  • Arthur Ssegwanyi, IM (UGA), 2357 (Z4.2)
  • Amir Zaibi, FM (TUN), 2330 (Z4.1)
  • Richmond Phiri, IM (ZAM), 2291 (Z4.3)
  • Oladapo Adu, IM (NGR), 2241 (Z4.4)

Selecting the Players

  • 22 players with the highest Elo rating (from July 2004 & January 2005)
  • 90 players qualified from the continental and zonal championships:
    • 46 players from Europe,
    • 19 players from the Americas,
    • 19 players from Asia and Oceania,
    • 6 players from Africa.
  • 8 nominees of the FIDE President.
  • 3 nominees of the local Organizing Committee.

Pairings and Results

Section 1

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Veselin Topalov 2  
  Oladapo Adu 0     Veselin Topalov  
  Sergei Zhigalko 3     Sergei Zhigalko ½  
  Ivan Bukavshin 1       Veselin Topalov  
  Wang Hao 21/2       Lu Shanglei  
  Milos Perunovic 11/2     Wang Hao ½  
  Lu Shanglei 21/2     Lu Shanglei  
  Alexander Moiseenko 11/2       Veselin Topalov ½
  Teimour Radjabov 3       Peter Svidler
  Samuel Sevian 1     Teimour Radjabov 3  
  Romain Edouard 1/2     Ilia Smirin 1  
  Ilia Smirin 11/2       Teimour Radjabov    
  Liviu-Dieter Nisipeanu 11/2       Peter Svidler  
  David Anton Guijarro 1/2     Liviu-Dieter Nisipeanu       
  Emre Can 1/2      Peter Svidler       
  Peter Svidler 11/2  

Section 2

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Levon Aronian 2  
  Michael Wiedenkeller 0     Levon Aronian 1  
  Denis Khismatullin 1/2     Alexander Areshchenko 3  
  Alexander Areshchenko 11/2       Alexander Areshchenko ½  
  Ray Robson 1/2       Wei Yi  
  Yuri Vovk 11/2     Yuri Vovk  
  Salem Saleh 1/2     Wei Yi  
  Wei Yi 11/2       Wei Yi
  David Navara 3       Ding Liren
  Tamir Nabaty 1     David Navara ½  
  Gadir Guseinov 3     Gadir Guseinov  
  Maxim Matlakov 1       Gadir Guseinov ½    
  Ernesto Inarkiev 3       Ding Liren  
  Yuniesky Quezada 1     Ernesto Inarkiev ½       
  Tomas Krnan 1/2     Ding Liren       
  Ding Liren 11/2  

Section 3

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Wesley So 2  
  Parham Maghsoodloo 0     Wesley So 2  
  Eltaj Safarli 21/2     Csaba Balogh 0  
  Csaba Balogh 31/2       Wesley So  
  Le Quang Liem 11/2       Le Quang Liem  
  Vasif Durarbayli 1/2     Le Quang Liem  
  Samvel Ter-Sahakyan 1     Nikita Vitiugov  
  Nikita Vitiugov 3       Wesley So ½
  Maxime Vachier-Lagrave 11/2       Maxime Vachier-Lagrave
  Reynaldo Ortiz Suárez 1/2     Maxime Vachier-Lagrave  
  Mateusz Bartel 41/2     Gabriel Sargissian ½  
  Gabriel Sargissian 41/2       Maxime Vachier-Lagrave 4    
  Nguyen Truong Son 11/2       Evgeny Tomashevsky 2  
  Robert Kempinski 1/2     Nguyen Truong Son       
  Ziaur Rahman 1     Evgeny Tomashevsky       
  Evgeny Tomashevsky 3  

Section 4

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Boris Gelfand 11/2  
  Cristobal H Vilagra 21/2     Cristobal Henriquez Vilagra 0  
  Alexandr Fier 1/2     Julio Granda 2  
  Julio Granda 11/2       Julio Granda ½  
  Vladislav Artemiev 11/2       Radosław Wojtaszek  
  Surya Shekhar Ganguly 1/2     Vladislav Artemiev ½  
  Lalith Babu 1/2     Radosław Wojtaszek  
  Radosław Wojtaszek 11/2       Radosław Wojtaszek 1
  Peter Leko 11/2       Anish Giri 3
  Aleksey Goganov 1/2     Peter Leko  
  Wen Yang 11/2     Wen Yang ½  
  Igor Kovalenko 1/2       Peter Leko ½    
  Alexander Motylev 41/2       Anish Giri  
  Boris Grachev 31/2     Alexander Motylev 1       
  Arthur Ssegwanyi 1/2     Anish Giri 3       
  Anish Giri 11/2  

Section 5

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Fabiano Caruana 2  
  Amir Zaibi 0     Fabiano Caruana  
  Rauf Mamedov 11/2     Rauf Mamedov ½  
  Evgeniy Najer 1/2       Fabiano Caruana  
  Rustam Kasimdzhanov 31/2       Anton Kovalyov 0  
  Anton Kovalyov 41/2     Anton Kovalyov  
  Sandro Mareco 11/2     Sandro Mareco ½  
  Ni Hua 1/2       Fabiano Caruana ½
  Shakhriyar Mamedyarov 11/2       Shakhriyar Mamedyarov
  Pouya Idani 1/2     Shakhriyar Mamedyarov  
  Rafael Leitao 11/2     Hou Yifan  
  Hou Yifan 21/2       Shakhriyar Mamedyarov    
  Sanan Sjugirov 0       S. P. Sethuraman ½  
  S. P. Sethuraman 2     S. P. Sethuraman       
  Max Illingworth 0     Pentala Harikrishna ½       
  Pentala Harikrishna 2  

Section 6

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Sergey Karjakin 2  
  Ernes Espinoza Veloz 0     Sergey Karjakin 4  
  Andrei Volokitin 11/2     Alexander Onischuk 2  
  Alexander Onischuk 21/2       Sergey Karjakin  
  Igor Lysyj 4       Yu Yangyi ½  
  Constantin Lupulescu 2     Igor Lysyj  
  Viorel Iordachescu 0     Yu Yangyi  
  Yu Yangyi 2       Sergey Karjakin
  Dmitry Andreikin 11/2       Dmitry Andreikin
  Zhou Jianchao 1/2     Dmitry Andreikin  
  Dragan Solak 1/2     Anton Korobov ½  
  Anton Korobov 11/2       Dmitry Andreikin    
  Lazaro Bruzon 3       Vladimir Kramnik  
  Santosh Gujrathi Vidit 1     Lazaro Bruzon ½       
  Deysi Cori 0     Vladimir Kramnik       
  Vladimir Kramnik 2  

Section 7

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Alexander Grischuk 5  
  Yusup Atabayev 3     Alexander Grischuk  
  Baskaran Adhiban 11/2     Vladimir Fedoseev  
  Vladimir Fedoseev 21/2       Alexander Grischuk 0  
  Ivan Cheparinov 1/2       Pavel Eljanov 2  
  Alexander Ipatov 11/2     Alexander Ipatov 0  
  Rinat Jumabayev 0     Pavel Eljanov 2  
  Pavel Eljanov 2       Pavel Eljanov
  Vassily Ivanchuk 11/2       Dmitry Jakovenko
  Ahmed Adly 1/2     Vassily Ivanchuk  
  Eduardo Iturrizaga 1/2     Maxim Rodshtein ½  
  Maxim Rodshtein 11/2       Vassily Ivanchuk ½    
  Ivan Šarić 0       Dmitry Jakovenko  
  Bassem Amin 2     Bassem Amin       
  Ilia Iljiushenok 3     Dmitry Jakovenko       
  Dmitry Jakovenko 5  

Section 8

  First Round   Second Round   Third Round   Fourth Round
                                     
  Michael Adams 11/2  
  Mariya Muzychuk 1/2     Michael Adams 5  
  Varuzhan Akobian 1/2     Viktor Laznicka 4  
  Viktor Laznicka 11/2       Michael Adams 5  
  Gata Kamsky 1/2       Leinier Dominguez 3  
  Hrant Melkumyan 11/2     Hrant Melkumyan ½  
  Federico Perez Ponsa 11/2     Leinier Dominguez  
  Leinier Dominguez 21/2       Michael Adams ½
  Laurent Fressinet 3       Hikaru Nakamura
  Ante Brkic 1     Laurent Fressinet  
  Zhao Jun 1     Ian Nepomniachtchi  
  Ian Nepomniachtchi 3       Ian Nepomniachtchi 4    
  Sam Shankland 11/2       Hikaru Nakamura 5  
  Ivan Popov 1/2     Sam Shankland       
  Richmond Phiri 0     Hikaru Nakamura       
  Hikaru Nakamura 2  

2015 Finals

  Quarter-finals   Semi-finals   Final (Best of 4)
                           
  Peter Svidler  31/2  
  Wei Yi 21/2      Peter Svidler 11/2  
  Maxime Vachier-Lagrave 1/2     Anish Giri 1/2  
  Anish Giri  11/2        Peter Svidler 4
  Shakhriyar Mamedyarov 2        Sergey Karjakin 6
  Sergey Karjakin 4     Sergey Karjakin 31/2
  Pavel Eljanov  11/2     Pavel Eljanov 21/2      
  Hikaru Nakamura 1/2  
   
   

Chess World Cup Past Champions

Year Dates Host Players Qual. Winner Runner-up Third place Fourth place
2000 1–13 Sep Shenyang, China 24 Viswanathan Anand Evgeny Bareev Boris Gelfand and Gilberto Milos
2002 9–22 Sep Hyderabad, India 24 Viswanathan Anand Rustam Kasimdzhanov Alexander Beliavsky and Alexey Dreev
2005 27 Nov – 17 Dec Khanty-Mansiysk, Russia 128 10 Levon Aronian Ruslan Ponomariov Étienne Bacrot Alexander Grischuk
2007 24 Nov – 16 Dec Khanty-Mansiysk, Russia 128 1 Gata Kamsky Alexei Shirov Magnus Carlsen and Sergey Karjakin
2009 20 Nov – 14 Dec Khanty-Mansiysk, Russia 128 1 Boris Gelfand Ruslan Ponomariov Sergey Karjakin and Vladimir Malakhov
2011 26 Aug – 21 Sep Khanty-Mansiysk, Russia 128 3 Peter Svidler Alexander Grischuk Vassily Ivanchuk Ruslan Ponomariov
2013 10 Aug – 4 Sep Tromsø, Norway 128 2 Vladimir Kramnik Dmitry Andreikin Evgeny Tomashevsky and Maxime Vachier-Lagrave
2015 10 Sep – 5 Oct Baku, Azerbaijan 128 2  Sergey Karjakin  Peter Svidler  Pavel Eljanov  Anish Giri