Canada Games Figure Skating 2015

Figure Skating 2015 Schedule / Events

Date Event Time Location
Monday, February 23, 2015 Figure Skating - Day 11 09:30 to 22:00 Lakewood Dental Arena at CN Centre - Prince George
Tuesday, February 24, 2015 Figure Skating - Day 12 10:30 to 21:00 Lakewood Dental Arena at CN Centre - Prince George
Wednesday, February 25, 2015 Figure Skating - Day 13 - Medal events 10:00 to 20:30 Lakewood Dental Arena at CN Centre - Prince George
Thursday, February 26, 2015 Figure Skating - Day 14 - Medal events 12:00 to 22:00 Lakewood Dental Arena at CN Centre - Prince George

Event wise Medal Winners

Event Gold Silver Bronze
Dance Novice Mixed Lagha / Lajoie
Quebec
Fisher / Brown
Ontario
Stairs / Royer
British Columbia
Dance Pre-Novice Mixed Bonneau / Zhang
Quebec
Kim / Circelli
Ontario
Shmon / Hopkins
Saskatchewan
Pairs Novice Mixed Olivia Boys- Eddy / Machenzie Boys-Eddy
Ontario
Lori-Ann Matte / Thierry Ferland
Quebec
Katrina Lopez / Kurtis Schreiber
Alberta
Pairs Pre-Novice Mixed Dawson / Villeneuve
Ontario
   
SIngles Novice Female Natalie Walker
Ontario
Sarah-Maude Blanchard
Quebec
Jolie Chiem
Alberta
SIngles Novice Male Stephen Gogolev
Ontario
Samuel Turcotte
Quebec
Justin Hampole
British Columbia
SIngles Pre-Novice Female Sarah-Maude Blanchard
Quebec
Olivia Gran
British Columbia
Natalie Walker
Ontario
SIngles Pre-Novice Male Stephen Gogolev
Ontario
Samuel Turcotte
Quebec
Justin Hampole
British Columbia
Special Olympics Dance (Solo) Level II Female Nadia Bouillon
Ontario
   
Special Olympics Singles Level II Female JorDen Tyson
Alberta
Julia Lyn Romualdi
Ontario
Stephanie Divin
British Columbia
Special Olympics Singles Level II Male Matthew Lai
British Columbia
   
Eric Pahima
British Columbia
Special Olympics Singles Level III Female Meg Ohsada
Alberta
Miranda Tracy DedamNew Brunswick  
Special Olympics Singles Level III Male Jack Fan
Ontario
Thomas Babcock
Ontario
 

Canada Games Figure Skating 2011

Sunday February 20, 2011
Time Event Time Event
15:15 - 14:45      Pre-Novice Male Grp. A - Short 14:30 - 15:00     Novice Female Grp. C - Free
14:45 - 15:15      Pre-Novice Male Grp. B - Short 15:00 - 15:30     Novice Female Grp. D - Free
15:30 - 16:00      Pre-Novice Male Grp. C - Short 15:45 - 16:15     Special Olympics Female Level 2 - Free
16:00 - 16:30 Special Olympics Male  Level 2- Free 16:15 - 16:45     Special Olympics Female Level 3 - Free
16:45 - 17:15 Special Olympics Male  Level 3 - Free 17:00 - 17:30 Novice Pair  - Free
17:15 - 17:45      Pre-Novice Female Grp. A - Short 17:30 - 18:00 Novice Dance  - Free
18:00 - 18:30      Pre-Novice Female Grp. B - Short 18:15 - 18:45     Novice Male Grp. A - Free
18:30 - 19:00      Pre-Novice Female Grp. C - Short 18:45 - 19:15 Novice Male Grp. B - Free
19:15 - 19:45      Pre-Novice Female Grp. D - Short 19:45 - 20:15      Pre-Novice Pair Grp. A - Short
20:30 - 21:00      Pre-Novice Pair Grp. B - Short    
Monday February 21, 2011
Time Event Time Event
09:30 - 11:15 Pre-Novice Dance Compulsories    
11:30 - 13:35 imposée Pre-Novice Male - Short    
17:05 - 19:35 court Pre-Novice Female - Short    
19:50 - 20:35 court Pre-Novice Pair - Short    
Tuesday February 22, 2011
Time Event Time Event
10:45 - 11:30 Novice Dance Compulsories    
11:45 - 14:00 Female - Short    
14:15 - 15:30 Special Olympics Female - Elements    
19:00 - 19:15 Special Olympics Male - Elements    
20:30 - 21:30 Novice Male - Short    
21:45 - 22:15 Novice Pair - Short    
Wednesday February 23, 2011
Time Event Time Event
11:55 - 12:45 Pre-Novice Dance - Free    
12:55 - 14:50 Pre-Novice Male - Free    
15:00 - 16:05      Special Olympics Male - Free    
18:30 - 19:30 Pre-Novice Pair - Free    
19:45 - 21:15 Pre-Novice Female - Free    
21:15 - 21:45      Medal Ceremonies    
Thursday February 24, 2011
Time Event Time Event
12:00 - 12:35 Novice Dance - Free    
12:45 - 15:00 Novice Female - Free    
15:10 - 16:35      Special Olympics Female - Free    
18:00 - 18:30 Novice Pair - Free    
18:45 - 19:45 Novice Male - Free    
19:45 - 20:15 Medal Ceremonies