Beijing Olympics 2008 Triathlon Scoreboard

 Medalists

Event Gold Silver Bronze
Women's individual Australia Emma Snowsill
Australia (AUS)
Portugal Vanessa Fernandes
Portugal (POR)
Australia Emma Moffatt
Australia (AUS)
Men's individual Germany Jan Frodeno
Germany (GER)
Canada Simon Whitfield
Canada (CAN)
New Zealand Bevan Docherty
New Zealand (NZL)

   Qualifications

Event Date Location Men Women
Pan American Continental Olympic Qualifier July 14, 2007 Rio de Janeiro Andy Potts Julie Ertel
African Continental Olympic Qualifier March 8, 2008 Hammamet Hendrik De Villiers Mari Rabie
Oceania Continental Olympic Qualifier March 9, 2008 Wellington Shane Reed Emma Moffatt
Asian Continental Olympic Qualifier May 3, 2008 Guanzhou Ryosuke Yamamoto Ai Ueda
European Continental Olympic Qualifier May 10, 2008 Lisbon Frédéric Belaubre Vanessa Fernandes
2008 Triathlon World Championships June 8, 2008 Vancouver Javier Gómez Noya
Bevan Docherty
Reto Hug
Helen Tucker
Sarah Haskins
Samantha Warriner
ITU Olympic Qualification Rankings June 15, 2008 N/A Brad Kahlefeldt
Simon Whitfield
Kris Gemmell
Tim Don
Volodymyr Polikarpenko
Maik Petzold
Jan Frodeno
Sven Riederer
William Clarke
Daniel Unger
Alistair Brownlee
Tony Moulai
Paul Tichelaar
Iván Raña
Igor Sysoev
Alexander Brukhankov
Cedric Fleureton
Filip Ospaly
Jarrod Shoemaker
Bruno Pais
Matthew Reed
Hirokatsu Tayama
Olivier Marceu
Dmitri Polyansky
Courtney Atkinson
Brent McMahon
Dmitriy Gaag
Marek Jaskolka
Rasmus Henning
Daniel Fontana
Reinaldo Colucci
Danyl Sapunov
Peter Croes
Duarte Marques
Axel Zeebroek
Sander Berk
Simon Agoston
Marko Albert
Dirk Bockel
Emilio D'Aquino
Juraci Moreira
Emma Snowsill
Debbie Tanner
Laura Bennett
Anja Dittmer
Joelle Franzman
Hollie Avil
Andrea Hewitt
Nicola Spirig
Lauren Groves
Elizabeth May
Jessica Harrison
Magali Di Marco Messmer
Ricarda Lisk
Erin Densham
Carole Peon
Eva Dollinger
Kiyomi Niwata
Juri Ide
Nadia Cortassa
Lisa Norden
Daniela Ryf
Kathy Tremblay
Kirsten Sweetland
Vendula Frintova
Ainhoa Murua
Irina Abyssova
Kate Roberts
Mariana Ohata
Tania Haiboeck
Lenka Zemanova
Ana Burgos
Kate Allen
Ewa Dederko
Emma Davis
Xing Lin
Lisa Mensik
Wang Hongni
Maria Czesnik
Yuliya Spunova
Olga Zaousailova
Charlotte Bonin
Zita Szabo
Birgitta Berk
ITU Continental Rankings July 15, 2008 N/A Christopher Felgate
Eligio Cervantes
Daniel Lee Chi Wo
Pavel Simko
Barbara Rivero Diaz
Tania Mak So Ning
Deniz Dimaki
Host nation N/A N/A Zhang Yiming  
Tripartite Commission Jan 31, 2008 N/A Omar Tayara Flora Duffy
Total - - 55 55

   Results

   Womens

Rank     Triathlete   Swimming   Cycling   Running   Total time  Difference  
1 34 Emma Snowsill (AUS) 19:51 1:04:20 33:17 1:58:27.66 n/a
2 54 Vanessa Fernandes (POR) 19:53 1:04:18 34:21 1:59:34.63 +1:06.97
3 33 Emma Moffatt (AUS) 19:55 1:04:12 34:46 1:59:55.84 +1:28.18
4 40 Laura Bennett (USA) 19:49 1:04:23 35:10 2:00:21.54 +1:53.88
5 15 Juri Ide (JPN) 19:50 1:04:24 35:05 2:00:23.77 +1:56.11
6 8 Nicola Spirig (SUI) 20:17 1:03:54 35:20 2:00:30.48 +2:02.82
7 7 Daniela Ryf (SUI) 19:56 1:04:17 35:31 2:00:40.20 +2:12.54
8 25 Andrea Hewitt (NZL) 19:54 1:04:15 35:38 2:00:45.99 +2:18.33
9 16 Kiyomi Niwata (JPN) 19:56 1:04:14 35:36 2:00:51.85 +2:24.19
10 26 Debbie Tanner (NZL) 19:57 1:04:17 35:54 2:01:06.92 +2:39.26
11 42 Sarah Haskins (USA) 19:50 1:04:18 36:10 2:01:22.57 +2:54.91
12 9 Jessica Harrison (FRA) 19:56 1:04:14 36:19 2:01:31.74 +3:04.08
13 6 Magali Di marco Messmer (SUI) 19:50 1:04:22 36:39 2:01:50.74 +3:23.08
14 11 Kate Allen (AUT) 20:57 1:05:24 34:32 2:02:00.69 +3:33.03
15 4 Ricarda Lisk (GER) 20:00 1:04:12 36:46 2:02:07.75 +3:40.09
16 27 Samantha Warriner (NZL) 19:58 1:04:15 36:55 2:02:13.60 +3:45.94
17 17 Ai Ueda (JPN) 20:17 1:03:56 37:09 2:02:19.09 +3:51.43
18 50 Lisa Norden (SWE) 20:56 1:05:26 35:05 2:02:27.47 +3:59.81
19 41 Julie Ertel (USA) 19:51 1:04:24 37:22 2:02:39.22 +4:11.56
20 37 Ana Burgos (ESP) 20:57 1:05:28 35:11 2:02:43.85 +4:16.19
21 31 Helen Tucker (GBR) 19:52 1:04:17 37:39 2:02:55.74 +4:28.08
22 32 Erin Densham (AUS) 20:54 1:05:27 35:46 2:03:08.76 +4:41.10
23 23 Vendula Frintova (CZE) 20:53 1:05:29 36:06 2:03:27.49 +4:59.83
24 43 Yuliya Sapunova (UKR) 21:02 1:05:18 36:09 2:03:34.39 +5:06.73
25 35 Barbara Riveros Diaz (CHI) 20:21 1:06:03 36:16 2:03:42.56 +5:14.90
26 5 Christiane Pilz (GER) 20:00 1:04:09 38:29 2:03:46.82 +5:19.16
27 14 Tania Haiboeck (AUT) 21:03 1:05:22 36:37 2:04:03.16 +5:35.50
28 38 Ainhoa Murua (ESP) 19:59 1:07:06 36:38 2:04:48.07 +6:20.41
29 21 Carolyn Murray (CAN) 20:55 1:05:28 37:31 2:04:56.32 +6:28.66
30 19 Ewa Dederko (POL) 21:02 1:05:24 37:42 2:05:09.85 +6:42.19
31 22 Kathy Tremblay (CAN) 19:52 1:04:24 40:04 2:05:23.49 +6:55.83
32 47 Kate Roberts (RSA) 19:58 1:06:26 38:02 2:05:33.24 +7:05.58
33 3 Anja Dittmer (GER) 20:16 1:06:08 38:18 2:05:45.86 +7:18.20
34 10 Carole Peon (FRA) 20:22 1:06:41 37:55 2:06:04.28 +7:36.62
35 18 Maria Czesnik (POL) 20:02 1:06:58 38:05 2:06:12.02 +7:44.36
36 52 Olga Zausaylova (RUS) 20:58 1:05:24 39:01 2:06:24.26 +7:56.60
37 53 Emma Davis (IRL) 20:17 1:06:03 39:09 2:06:29.36 +8:01.70
38 36 Zita Szabó (HUN) 20:28 1:05:58 39:17 2:06:46.70 +8:19.04
39 48 Mariana Ohata (BRA) 20:02 1:06:24 39:43 2:07:11.92 +8:44.26
40 44 Xing Lin (CHN) 20:03 1:06:22 40:05 2:07:34.99 +9:07.33
41 56 Elizabeth May (LUX) 20:26 1:05:56 40:30 2:07:55.58 +9:27.92
42 45 Zhang Yi (CHN) 19:58 1:07:10 40:21 2:08:37.56 +10:09.90
43 46 Mari Rabie (RSA) 19:54 1:06:30 42:01 2:09:28.02 +11:00.36
44 1 Charlotte Bonin (ITA) 20:07 1:06:58 41:30 2:09:42.09 +11:14.43
45 39 Lisa Mensink (NED) 20:03 1:07:44 41:30 2:10:18.98 +11:51.32
n/a 2 Daniela Chmet (ITA) 20:31     LAP  
n/a 55 Deniz Dimaki (GRE) 21:36     LAP  
n/a 49 Tania Mak So Ning (HKG) 21:18     LAP  
n/a 28 Flora Duffy (BER) 20:26     LAP  
n/a 29 Adriana Fabiola Corona (MEX) 21:16     LAP  
n/a 20 Lauren Groves (CAN) 20:05     DNF  
n/a 24 Lenka Zemanova (CZE) 20:00     DNF  
n/a 51 Irina Abyssova (RUS) 19:56     DNF  
n/a 30 Hollie Avil (GBR) 20:09     DNF  
n/a 12 Eva Dollinger (AUT) 20:04     DNF  

   Men

Rank      Triathlete   Swimming   Cycling   Running   Total time Difference  
1 32 Jan Frodeno (GER) 18:14 59:01 30:46 1:48:53.28 n/a
2 16 Simon Whitfield (CAN) 18:18 58:56 30:48 1:48:58.47 +5.19
3 27 Bevan Docherty (NZL) 18:23 58:51 30:57 1:49:05.59 +12.31
4 30 Javier Gómez Noya (ESP) 18:08 59:06 31:03 1:49:13.92 +20.64
5 31 Iván Raña (ESP) 18:22 58:52 31:14 1:49:22.03 +28.75
6 34 Daniel Unger (GER) 18:25 58:49 31:35 1:49:43.78 +50.50
7 21 Hunter Kemper (USA) 18:04 59:06 31:40 1:49:48.75 +55.47
8 41 Rasmus Henning (DEN) 18:18 58:57 31:48 1:49:57.47 +1:04.19
9 26 Igor Sysoev (RUS) 18:02 59:15 31:41 1:49:59.38 +1:06.10
10 38 Frederic Belaubre (FRA) 18:03 59:11 31:48 1:50:00.30 +1:07.02
11 11 Courtney Atkinson (AUS) 18:06 59:08 32:00 1:50:10.02 +1:16.74
12 35 Alistair Brownlee (GBR) 18:11 59:05 32:07 1:50:19.62 +1:26.34
13 18 Axel Zeebroek (BEL) 18:30 57:48 33:15 1:50:30.90 +1:37.62
14 36 William Clarke (GBR) 18:53 58:23 32:18 1:50:32.07 +1:38.79
15 33 Christian Prochnow (GER) 18:23 58:56 58:56 1:50:33.90 +1:40.62
16 12 Brad Kahlefeldt (AUS) 18:17 58:56 32:26 1:50:36.00 +1:42.72
17 54 Bruno Pais (POR) 18:28 58:47 32:32 1:50:40.22 +1:46.94
18 23 Jarrod Shoemaker (USA) 18:19 59:03 32:27 1:50:46.39 +1:53.11
19 44 Olivier Marceau (SUI) 18:55 58:18 32:37 1:50:50.07 +1:56.79
20 42 Filip Ospaly (CZE) 18:17 58:56 32:41 1:50:53.69 +2:00.41
21 52 Daniil Sapunov (KAZ) 18:11 59:05 32:42 1:50:58.98 +2:05.70
22 25 Dmitry Polyansky (RUS) 18:15 59:07 32:53 1:51:11.61 +2:18.33
23 45 Sven Riederer (SUI) 18:14 58:52 33:11 1:51:19.45 +2:26.17
24 24 Alexander Brukhankov (RUS) 18:10 59:08 33:01 1:51:22.59 +2:29.31
25 55 Dirk Bockel (LUX) 18:26 57:52 34:19 1:51:31.01 +2:37.73
26 8 Juraci Moreira (BRA) 18:24 58:50 33:22 1:51:35.57 +2:42.29
27 17 Peter Croes (BEL) 18:26 58:51 33:25 1:51:40.94 +2:47.66
28 15 Paul Tichelaar (CAN) 18:24 58:51 33:34 1:51:46.81 +2:53.53
29 43 Reto Hug (SUI) 18:55 58:20 33:53 1:52:04.93 +3:11.65
30 6 Ryosuke Yamamoto (JPN) 18:27 58:53 33:56 1:52:11.98 +3:18.70
31 2 Sander Berk (NED) 18:13 59:06 33:57 1:52:18.09 +3:24.81
32 22 Matthew Reed (USA) 18:25 58:48 34:19 1:52:30.44 +3:37.16
33 10 Daniel Fontana (ITA) 18:22 58:55 34:26 1:52:39.21 +3:45.93
34 29 Shane Reed (NZL) 18:00 59:19 34:34 1:52:48.16 +3:54.88
35 19 Volodymyr Polikarpenko (UKR) 18:23 58:58 34:32 1:52:51.74 +3:58.46
36 40 Laurent Vidal (FRA) 18:49 58:24 34:51 1:53:02.79 +4:09.51
37 7 Reinaldo Colucci (BRA) 18:52 58:28 34:56 1:53:13.94 +4:20.66
38 47 Simon Agoston (AUT) 18:20 59:00 35:02 1:53:23.98 +4:30.70
39 28 Kris Gemmell (NZL) 18:41 58:34 35:42 1:53:49.47 +4:56.19
40 9 Emilio D'Aquino (ITA) 18:22 58:56 35:43 1:53:58.22 +5:04.94
41 4 Marko Albert (EST) 18:09 59:12 35:54 1:54:13.58 +5:20.30
42 20 Christopher Felgate (ZIM) 18:21 59:00 36:09 1:54:31.61 +5:38.33
43 50 Daniel Lee Chi Wo (HKG) 18:54 58:24 36:22 1:54:40.78 +5:47.50
44 3 Francisco Serrano (MEX) 18:56 58:08 36:42 1:54:46.09 +5:52.81
45 53 Duarte Silva Marques (POR) 18:20 59:06 36:47 1:55:06.57 +6:13.29
46 56 Wang Daqing (CHN) 18:06 59:15 37:17 1:55:41.87 +6:48.59
47 51 Dmitriy Gaag (KAZ) 18:09 59:13 37:27 1:55:53.38 +7:00.10
48 5 Hirokatsu Tayama (JPN) 18:04 59:12 37:58 1:56:13.68 +7:20.40
49 48 Omar Tayara (SYR) 18:23 58:56 38:19 1:56:40.54 +7:47.26
50 14 Colin Jenkins (CAN) 18:12 58:59 38:39 1:56:50.85 +7:57.57
n/a 39 Tony Moulai (FRA) 18:27 58:49   DNF  
n/a 37 Tim Don (GBR) 18:54     LAP  
n/a 49 Marek Jaskolka (POL) 18:55     LAP  
n/a 1 Andriy Gluschenko (UKR) 18:59     LAP  
n/a 46 Pavel Simko (SVK)       DNF