Beijing Olympics 2008 Rowing Women's Singles Sculls Scoreboard

Medalists
Gold  Rumyana Neykova
Bulgaria (BUL)
Silver  Michelle Guerette
United States (USA)
Bronze  Ekaterina Karsten
Belarus (BLR)

Results

Heats

Heats 1
Rank Rower Country Time Notes
1 Zhang Xiuyun China 7:38.16 Q
2 Julia Michalska Poland 7:41.16 Q
3 Sophie Balmary France 7:47.37 Q
4 Gabriela Best Argentina 7:58.60 Q
5 Soraya Jadue Chile 8:04.08 Q
Heats 2
Rank Rower Country Time Notes
1 Emma Twigg New Zealand 7:45.18 Q
2 Iva Obradovic Serbia 7:49.13 Q
3 Nuria Dominguez Spain 7:58.03 Q
4 Fabiana Beltrame Brazil 8:08.84 Q
5 Lee Ka Man Hong Kong, China 8:23.02 Q
Heats 3
Rank Rower Country Time Notes
1 Ekaterina Karsten Belarus 7:40.03 Q
2 Michelle Guerette United States 7:49.14 Q
3 Shin Yeong-Eun South Korea 8:17.40 Q
4 Inga Dudchenko Kazakhstan 8:28.24 Q
Heats 4
Rank Rower Country Time Notes
1 Rumyana Neykova Bulgaria 7:56.07 Q
2 Maira Gonzalez Cuba 8:07.22 Q
3 Rika Geyser South Africa 8:20.26 Q
Latt Shwe Zin Myanmar 8:42.23 Q
Heats 5
Rank Rower Country Time Notes
1 Gabriella Bascelli Italy 7:43.67 Q
2 Pippa Savage Australia 7:57.95 Q
3 Camila Vargas El Salvador 8:32.06 Q
4 Homa Hosseini Iran 9:02.12 FE
Heats 6
Rank Rower Country Time Notes
1 Miroslava Knapková Czech Republic 7:51.56 Q
2 Frida Svensson Sweden 7:56.39 Q
3 Elana Hill Zimbabwe 8:35.53 Q
4 Heba Ahmed Egypt 8:46.96 FE

Quarterfinals

Quarterfinal 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Michelle Guerette United States 7:28.91 SA/B
2 Julia Michalska Poland 7:31.90 SA/B
3 Gabriella Bascelli Italy 7:36.68 SA/B
4 Nuria Dominguez Spain 7:49.60 SC/D
5 Inga Dudchenko Kazakhstan 8:15.88 SC/D
6 Elana Hill Zimbabwe 8:20.84 SC/D
Quarterfinal 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Miroslava Knapková Czech Republic 7:30.33 SA/B
2 Sophie Balmary France 7:37.01 SA/B
3 Iva Obradovic Serbia 7:39.16 SA/B
4 Maira Gonzalez Cuba 7:45.75 SC/D
5 Camila Vargas El Salvador 8:11.79 SC/D
6 Latt Shwe Zin Myanmar 8:17.76 SC/D
Quarterfinal 3
Rank Athlete Country Time Notes
1 Rumyana Neykova Bulgaria 7:22.37 SA/B
2 Zhang Xiuyun China 7:23.30 SA/B
3 Pippa Savage Australia 7:34.03 SA/B
4 Soraya Jadue Chile 7:51.52 SC/D
5 Fabiana Beltrame Brazil 7:52.65 SC/D
6 Shin Yeong-Eun South Korea 7:58.71 SC/D
Quarterfinal 4
Rank Athlete Country Time Notes
1 Ekaterina Karsten Belarus 7:25.74 SA/B
2 Frida Svensson Sweden 7:29.29 SA/B
3 Emma Twigg New Zealand 7:34.24 SA/B
4 Rika Geyser South Africa 7:44.14 SC/D
5 Gabriela Best Argentina 7:46.45 SC/D
6 Lee Ka Man Hong Kong, China 8:04.68 SC/D

Semifinals C/D

Semifinals C/D 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Maira Gonzalez Cuba 8:02.10 FC
2 Nuria Dominguez Spain 8:03.61 FC
3 Gabriela Best Argentina 8:09.61 FC
4 Fabiana Beltrame Brazil 8:13.01 FD
5 Shin Yeong-Eun South Korea 8:23.62 FD
6 Elana Hill Zimbabwe 8:34.27 FE
Semifinals C/D 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Rika Geyser South Africa 7:59.67 FC
2 Soraya Jadue Chile 8:13.67 FC
3 Inga Dudchenko Kazakhstan 8:16.95 FC
4 Camila Vargas El Salvador 8:22.35 FD
5 Latt Shwe Zin Myanmar 8:24.23 FD
6 Lee Ka Man Hong Kong, China 8:30.80 FE

Semifinals A/B

Semifinals A/B 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Zhang Xiuyun China 7:31.33 FA
2 Michelle Guerette United States 7:35.69 FA
3 Miroslava Knapková Czech Republic 7:38.14 FA
4 Gabriella Bascelli Italy 7:42.10 FB
5 Pippa Savage Australia 7:43.98 FB
6 Frida Svensson Sweden 7:46.38 FB
Semifinals A/B 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Ekaterina Karsten Belarus 7:32.86 FA
2 Rumyana Neykova Bulgaria 7:33.29 FA
3 Julia Michalska Poland 7:38.04 FA
4 Emma Twigg New Zealand 7:38.09 FB
5 Iva Obradovic Serbia 7:52.39 FB
6 Sophie Balmary France 7:56.73 FB

Finals

Final E
Rank Athlete Country Time
1 Lee Ka Man Hong Kong, China 7:56.07
2 Heba Ahmed Egypt 8:07.10
3 Elana Hill Zimbabwe 8:09.94
4 Homa Hosseini Iran 8:18.20
Final D
Rank Athlete Country Time
1 Fabiana Beltrame Brazil 7:43.04
2 Shin Yeong-Eun South Korea 7:48.31
3 Latt Shwe Zin Myanmar 8:00.05
4 Camila Vargas El Salvador 8:02.91
Final C
Rank Athlete Country Time
1 Rika Geyser South Africa 7:35.06
2 Nuria Dominguez Spain 7:36.12
3 Maira Gonzalez Cuba 7:42.68
4 Gabriela Best Argentina 7:45.21
5 Soraya Jadue Chile 7:48.35
6 Inga Dudchenko Kazakhstan 8:16.09
Final B
Rank Athlete Country Time
1 Frida Svensson Sweden 7:48.19
2 Gabriella Bascelli Italy 7:48.91
3 Emma Twigg New Zealand 7:51.63
4 Pippa Savage Australia 7:53.43
5 Iva Obradovic Serbia 7:53.83
6 Sophie Balmary France 7:58.88
Final A
Rank Athlete Country Time
1 Rumyana Neykova Bulgaria 7:22.34
2 Michelle Guerette United States 7:22.78
3 Ekaterina Karsten Belarus 7:23.98
4 Zhang Xiuyun China 7:25.48
5 Miroslava Knapková Czech Republic 7:35.52
6 Julia Michalska Poland 7:43.44