Beijing Olympics 2008 Rowing Mens Singles Sculls Scoreboard

Medalists
Gold  Olaf Tufte
Norway (NOR)
Silver  Ondrej Synek
Czech Republic (CZE)
Bronze  Mahe Drysdale
New Zealand (NZL)

Results

Heats

Heats 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Tim Maeyens Belgium 7:16.60 Q
2 Andre Vonarburg Switzerland 7:26.21 Q
3 Ioannis Christou Greece 7:29.86 Q
4 Santiago Fernandez Argentina 7:38.87 Q
5 Mohsen Shadi Iran 7:48.24 SE/F
6 Matthew Lidaywa Mwange Kenya 8:16.09 SE/F
Heats 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Mahe Drysdale New Zealand 7:28.80 Q
2 Anderson Nocetti Brazil 7:35.52 Q
3 Oscar Vasquez Chile 7:39.58 Q
4 Andrei Jämsa Estonia 7:48.24 Q
5 Dhison Alexander Hernandez Venezuela 7:54.52 SE/F
- Zhang Liang China DNS
Heats 3
Rank Athlete Country Time Notes
1 Lassi Karonen Sweden 7:14.64 Q
2 Marcel Hacker Germany 7:26.71 Q
3 Law Hiu Fung Hong Kong, China 7:45.96 Q
4 Leandro Salvagno Uruguay 7:52.53 Q
5 Paul Etia Ndoumbe Cameroon 7:59.26 SE/F
6 Norberto Bernárdez Ávila Honduras 9:01.27 SE/F
Heats 4
Rank Athlete Country Time Notes
1 Ondrej Synek Czech Republic 7:23.94 Q
2 Mindaugas Griskonis Lithuania 7:28.05 Q
3 Bajrang Lal Takhar Indvia 7:39.91 Q
4 Mathias Raymond Monaco 7:51.69 Q
5 Chaouki Dries Algeria 7:57.65 SE/F
Heats 5
Rank Athlete Country Time Notes
1 Alan Campbell Great Britain 7:14.98 Q
2 Peter Hardcastle Australia 7:17.74 Q
3 Patrick Loliger Mexico 7:22.55 Q
4 Ken Jurkowski United States 7:25.13 Q
5 Ruslan Naurzaliev Uzbekistan 7:58.43 SE/F
Heats 6
Rank Athlete Country Time Notes
1 Olaf Tufte Norway 7:20.20 Q
2 Sjoerd Hamburger Netherlands 7:27.05 Q
3 Aly Ibrahim Egypt 7:43.70 Q
4 Wang Ming-Hui Chinese Taipei 7:46.83 Q
5 Rodrigo Ideus Colombia 7:56.85 SE/F

Quarterfinals

Quarterfinal 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Marcel Hacker Germany 6:48.85 SA/B
2 Alan Campbell Great Britain 6:52.74 SA/B
3 Andre Vonarburg Switzerland 7:02.29 SA/B
4 Oscar Vasquez Chile 7:06.61 SC/D
5 Mathias Raymond Monaco 7:11.66 SC/D
6 Aly Ibrahim Egypt 7:24.77 SC/D
Quarterfinal 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Olaf Tufte Norway 6:53.59 SA/B
2 Mindaugas Griskonis Lithuania 6:54.47 SA/B
3 Ioannis Christou Greece 6:58.28 SA/B
4 Patrick Loliger Mexico 7:04.30 SC/D
5 Anderson Nocetti Brazil 7:23.68 SC/D
6 Leandro Salvagno Uruguay 7:26.85 SC/D
Quarterfinal 3
Rank Athlete Country Time Notes
1 Ondrej Synek Czech Republic 6:50.23 SA/B
2 Tim Maeyens Belgium 6:52.70 SA/B
3 Peter Hardcastle Australia 7:00.09 SA/B
4 Andrei Jämsa Estonia 7:05.48 SC/D
5 Wang Ming-Hui Chinese Taipei 7:17.08 SC/D
6 Law Hiu Fung Hong Kong, China 7:29.21 SC/D
Quarterfinal 4
Rank Athlete Country Time Notes
1 Mahe Drysdale New Zealand 6:50.18 SA/B
2 Lassi Karonen Sweden 6:50.40 SA/B
3 Ken Jurkowski United States 6:53.26 SA/B
4 Sjoerd Hamburger Netherlands 6:57.24 SC/D
5 Bajrang Lal Takhar India 7:19.01 SC/D
6 Santiago Fernandez Argentina 7:27.60 SC/D

Semifinals E/F

Semifinals E/F 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Mohsen Shadi Iran 7:20.34 FE
2 Rodrigo Ideus Colombia 7:29.71 FE
3 Ruslan Naurzaliev Uzbekistan 7:35.12 FE
4 Norberto Bernárdez Ávila Honduras 8:29.65 FF
Semifinals E/F 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Dhison Alexander Hernandez Venezuela 7:18.85 FE
2 Paul Etia Ndoumbe Cameroon 7:29.68 FE
3 Chaouki Dries Algeria 7:34.84 FE
4 Matthew Lidaywa Mwange Kenya 7:49.17 FF

Semifinals C/D

Semifinals C/D 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Patrick Loliger Mexico 7:15.53 FC
2 Oscar Vasquez Chile 7:17.17 FC
3 Aly Ibrahim Egypt 7:20.73 FC
4 Bajrang Lal Takhar India 7:23.00 FD
5 Wang Ming-Hui Chinese Taipei 7:23.75 FD
6 Law Hiu Fung Hong Kong, China 7:32.61 FD
Semifinals C/D 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Sjoerd Hamburger Netherlands 7:10.06 FC
2 Andrei Jämsa Estonia 7:16.38 FC
3 Anderson Nocetti Brazil 7:18.78 FC
4 Leandro Salvagno Uruguay 7:32.83 FD
5 Mathias Raymond Monaco 7:33.06 FD
Santiago Fernandez Argentina DNS

Semifinals A/B

Semifinals A/B 1
Rank Athlete Country Time Notes
1 Lassi Karonen Sweden 6:57.28 FA
2 Olaf Tufte Norway 6:58.23 FA
3 Tim Maeyens Belgium 6:59.65 FA
4 Marcel Hacker Germany 7:03.05 FB
5 Andre Vonarburg Switzerland 7:14.64 FB
6 Peter Hardcastle Australia 7:32.79 FB
Semifinals A/B 2
Rank Athlete Country Time Notes
1 Ondrej Synek Czech Republic 7:03.57 FA
2 Alan Campbell Great Britain 7:05.24 FA
3 Mahe Drysdale New Zealand 7:05.57 FA
4 Ioannis Christou Greece 7:06.02 FB
5 Ken Jurkowski United States 7:11.52 FB
6 Mindaugas Griskonis Lithuania 7:20.32 FB

Finals

Final F
Rank Athlete Country Time
1 Matthew Lidaywa Mwange Kenya 7:52.59
2 Norberto Bernárdez Ávila Honduras 8:32.22
Final E
Rank Athlete Country Time
1 Dhison Alexander Hernandez Venezuela 7:05.12
2 Mohsen Shadi Iran 7:06.54
3 Ruslan Naurzaliyev Uzbekistan 7:09.98
4 Rodrgio Ideus Colombia 7:18.61
5 Paul Etia Ndoumbe Cameroon 7:21.34
6 Chaouki Dries Algeria 7:32.82
Final D
Rank Athlete Country Time
1 Leandro Salvagno Uruguay 7:04.13
2 Law Hiu Fung Hong Kong, China 7:06.17
3 Bajrang Lal Takhar India 7:09.73
4 Mathias Raymond Monaco 7:14.27
5 Wang Ming-Hui Chinese Taipei 7:16.28
Final C
Rank Athlete Country Time
1 Sjoerd Hamburger Netherlands 6:58.71
2 Anderson Nocetti Brazil 7:01.54
3 Patrick Loliger Mexico 7:03.97
4 Oscar Vasquez Chile 7:07.02
5 Andrei Jämsa Estonia 7:19.60
6 Aly Ibrahim Egypt 7:26.06
Final B
Rank Athlete Country Time
1 Marcel Hacker Germany 7:07.82
2 Mindaugas Griskonis Lithuania 7:09.23
3 Andre Vonarburg Switzerland 7:13.07
4 Ioannis Christou Greece 7:17.74
5 Ken Jurkowski United States 7:22.75
6 Peter Hardcastle Australia 7:27.34
Final A
Rank Athlete Country Time
1 Olaf Tufte Norway 6:59.83
2 Ondrej Synek Czech Republic 7:00.63
3 Mahe Drysdale New Zealand 7:01.56
4 Tim Maeyens Belgium 7:03.40
5 Alan Campbell Great Britain 7:04.47
6 Lassi Karonen Sweden 7:07.64