Beijing Olympics 2008 Canoeing Men & Women Slalom K-1 Scoreboard

Medalists

Gold Germany Alexander Grimm
Germany (GER)
Silver France  Fabien Lefevre
France (FRA)
Bronze Togo  Benjamin Boukpeti
Togo (TOG)

Results

Heats

Rank Name Preliminary runs
Run 1 Run 2 Total
1 Peter Kauzer (SLO) 81.79 84.70 166.49
2 Fabien Lefevre (FRA) 85.66 82.40 168.06
3 Daniele Molmenti (ITA) 85.13 83.46 168.59
4 Alexander Grimm (GER) 84.90 84.36 169.26
5 Dariusz Popiela (POL) 85.51 85.51 171.02
6 Helmut Oblinger (AUT) 86.21 85.54 171.75
7 Vavřinec Hradílek (CZE) 85.61 86.41 172.02
8 Benjamin Boukpeti (TOG) 90.17 82.09 172.26
9 Campbell Walsh (GBR) 86.72 85.72 172.44
10 Warwick Draper (AUS) 86.28 86.30 172.58
11 Peter Cibak (SVK) 86.26 86.69 172.95
12 Guillermo Díez-Canedo (ESP) 84.95 88.07 173.02
13 David Ford (CAN) 85.35 89.49 174.84
14 Robert Bouten (NED) 86.26 88.90 175.16
15 Eoin Rheinisch (IRL) 88.52 87.81 176.33
16 Pablo Mccandless (CHI) 88.24 88.40 176.64
17 Michael Kurt (SUI) 87.58 91.08 178.66
18 Kazuki Yazawa (JPN) 89.82 90.05 179.87
19 Atanas Nikolovski (MKD) 92.63 88.56 181.19
20 Scott Parsons (USA) 84.91 135.63 220.54
21 Ding Fuxue (CHN) 87.47 140.92 228.39
     Qualified for semifinals

Semifinal

Rank Name Semifinal run
Penalty seconds Time
1 Benjamin Boukpeti (TOG) 0 86.08
2 Warwick Draper (AUS) 0 86.09
3 Fabien Lefevre (FRA) 0 87.21
4 Alexander Grimm (GER) 0 87.31
5 Robert Bouten (NED) 0 88.40
6 David Ford (CAN) 0 88.46
7 Dariusz Popiela (POL) 0 88.49
8 Daniele Molmenti (ITA) 2 88.56
9 Helmut Oblinger (AUT) 0 88.69
10 Eoin Rheinisch (IRL) 0 88.85
11 Vavřinec Hradílek (CZE) 0 88.97
12 Peter Cibak (SVK) 2 89.41
13 Peter Kauzer (SLO) 4 89.42
14 Guillermo Díez-Canedo (ESP) 2 90.06
15 Campbell Walsh (GBR) 2 95.74
     Qualified for final

Final

Rank Name Semifinal run Final run Total
Penalty seconds Time Penalty seconds Time
1 Alexander Grimm (GER) 0 87.31 0 84.39 171.70
2 Fabien Lefevre (FRA) 0 87.21 0 86.09 173.30
3 Benjamin Boukpeti (TOG) 0 86.08 0 87.37 173.45
4 Eoin Rheinisch (IRL) 0 88.85 0 88.06 176.91
5 Warwick Draper (AUS) 0 86.09 0 91.76 177.85
6 David Ford (CAN) 0 88.46 2 89.89 178.35
7 Helmut Oblinger (AUT) 0 88.69 2 90.14 178.83
8 Dariusz Popiela (POL) 0 88.49 0 91.19 179.68
9 Robert Bouten (NED) 0 88.40 50 139.59 227.99
10 Daniele Molmenti (ITA) 2 88.56 52 142.37 230.93

 

Women's Medalists

Gold Slovakia Elena Kaliská
Slovakia (SVK)
Silver Australia Jacqueline Lawrence
Australia (AUS)
Bronze Austria Violetta Oblinger-Peters
Austria (AUT)

 

Results

Heats

Rank Name Preliminary runs
Run 1 Run 2 Total
1  Elena Kaliská (SVK) 94.34 91.85 186.19
2 Li Jingjing (CHN) 94.30 93.26 187.56
3 Štěpánka Hilgertová (CZE) 97.14 91.99 189.13
4 Jennifer Bongardt (GER) 92.79 94.58 189.37
5 Émilie Fer (FRA) 96.90 92.78 189.68
6 Violetta Oblinger-Peters (AUT) 97.27 99.44 196.71
7 Jacqueline Lawrence (AUS) 103.18 96.95 200.13
8 Agnieszka Stanuch (POL) 101.16 101.76 202.92
9 Cristina Giai Pron (ITA) 102.75 100.95 203.70
10 Heather Corrie (USA) 105.78 105.53 211.31
11 Yekaterina Lukicheva (KAZ) 113.26 108.03 221.29
12 Maria Ferekidi (GRE) 108.37 113.60 221.97
13 Ariane Herde (NED) 104.30 117.98 222.28
14 Poliana de Paula (BRA) 113.47 110.72 224.19
15 Yuriko Takeshita (JPN) 111.63 113.08 224.71
16 Maialen Chourraut (ESP) 147.95 105.44 253.39
17 Fiona Pennie (GBR) 160.06 99.00 259.06
18 Aleksandra Perova (RUS) 93.41 166.04 259.45
19 Sarah Boudens (CAN) 158.99 109.68 268.67
20 Montserrat Garcia Riberaygua (AND) 166.67 102.26 268.93
21 Luuka Jones (NZL) 162.35 110.01 272.36
     Qualified for semifinal

Semifinal

Rank Name Semifinal run
Penalty seconds Time
1 Elena Kaliská (SVK) 0 97.13
2 Émilie Fer (FRA) 2 98.50
3 Štěpánka Hilgertová (CZE) 4 101.78
4 Jacqueline Lawrence (AUS) 4 103.40
5 Cristina Giai Pron (ITA) 2 104.52
6 Yuriko Takeshita (JPN) 0 107.86
7 Violetta Oblinger-Peters (AUT) 2 110.65
8 Heather Corrie (USA) 2 114.51
9 Agnieszka Stanuch (POL) 2 116.46
10 Ariane Herde (NED) 4 117.60
11 Maria Ferekidi (GRE) 2 118.99
12 Yekaterina Lukicheva (KAZ) 2 128.08
13 Li Jingjing (CHN) 54 161.79
14 Poliana de Paula (BRA) 52 168.29
15 Jennifer Bongardt (GER) 102 203.29
     Qualified for final

Final

Rank Name Semifinal run Final run Total
Penalty seconds Time Penalty seconds Time
1 Elena Kaliská (SVK) 0 97.13 0 95.51 192.64
2 Jacqueline Lawrence (AUS) 4 103.40 0 103.54 206.94
3 Violetta Oblinger-Peters (AUT) 2 110.65 4 104.12 214.77
4 Yuriko Takeshita (JPN) 0 107.86 4 111.44 219.30
5 Agnieszka Stanuch (POL) 2 116.46 2 104.62 221.08
6 Ariane Herde (NED) 4 117.60 6 114.39 231.99
7 Émilie Fer (FRA) 2 98.50 54 153.46 251.96
8 Heather Corrie (USA) 2 114.51 52 156.37 270.88
9 Štěpánka Hilgertová (CZE) 4 101.78 150 242.63 344.41
10 Cristina Giai Pron (ITA) 2 104.52 154 251.26 355.78