Beijing Olympics 2008 Canoeing Men k-1 500 Scoreboard

Medalists

Gold Ken Wallace
Australia (AUS)
Silver Adam van Koeverden
Canada (CAN)
Bronze Tim Brabants
Great Britain (GBR)

Results

Heats

Heat 1

Rank Athletes Country Time Notes
1 Adam van Koeverden Canada 1:35.554 WB QS
2 Eirik Verås Larsen Norway 1:36.439 QS
3 Michele Zerial Italy 1:36.950 QS
4 Steven Ferguson New Zealand 1:37.538 QS
5 Shaun Rubenstein South Africa 1:37.687 QS
6 Dmitriy Torlopov Kazakhstan 1:39.892 QS
7 Jorge Garcia Cuba 1:42.803 QS
8 Rudolph Berking-Williams Samoa 1:47.839 QS

Heat 2

Rank Athletes Country Time Notes
1 Tim Brabants Great Britain 1:36.338 QS
2 Anton Ryakhov Russia 1:37.666 QS
3 Stjepan Janić Croatia 1:37.724 QS
4 Arnaud Hybois France 1:37.902 QS
5 Miguel Correa Argentina 1:39.781 QS
6 Emanuel Silva Portugal 1:42.513 QS
7 Tony Lespoir Seychelles 1:53.248  

Heat 3

Rank Athletes Country Time Notes
1 Ákos Vereckei Hungary 1:36.099 QS
2 Ken Wallace Australia 1:36.208 QS
3 Anders Gustafsson Sweden 1:36.633 QS
4 Marek Twardowski Poland 1:39.436 QS
5 Assane Dame Fall Senegal 1:52.215 QS
6 Alcino Silva São Tomé and Príncipe 1:58.178 QS
7 Kotoua Francis Abia Côte d'Ivoire 2:00.716  

Heat 4

Rank Athletes Country Time Notes
1 Michael Kolganov Israel 1:38.396 QS
2 Jonas Ems Germany 1:38.819 QS
3 Rami Zur United States 1:39.037 QS
4 Manuel Cortina Martínez Mexico 1:40.626 QS
5 Kasper Bleibach Denmark 1:42.529 QS
6 Pan Yao China 1:44.757 QS
7 Phone Myint Tayzar Myanmar 1:48.179 QS

Semifinals

Semifinal 1

Rank Athletes Country Time Notes
1 Adam van Koeverden Canada 1:42.438 QF
2 Anton Ryakhov Russia 1:42.968 QF
3 Ken Wallace Australia 1:43.340 QF
4 Shaun Rubenstein South Africa 1:44.154  
5 Emanuel Silva Portugal 1:45.985  
6 Rami Zur United States 1:47.163  
7 Manuel Cortina Martínez Mexico 1:48.333  
8 Jorge Garcia Cuba 1:49.077  
9 Assane Dame Fall Senegal 2:04.633  

Semifinal 2

Rank Athletes Country Time Notes
1 Steven Ferguson New Zealand 1:42.238 QF
2 Anders Gustafsson Sweden 1:42.409 QF
3 Tim Brabants Great Britain 1:42.530 QF
4 Michele Zerial Italy 1:42.931  
5 Marek Twardowski Poland 1:43.733  
6 Jonas Ems Germany 1:44.717  
7 Miguel Correa Argentina 1:46.422  
8 Pan Yao China 1:55.242  
Rudolph Berking-Williams Samoa DNS

Semifinal 3

Rank Athletes Country Time Notes
1 Stjepan Janić Croatia 1:41.689 QF
2 Eirik Verås Larsen Norway 1:41.927 QF
3 Ákos Vereckei Hungary 1:42.155 QF
4 Michael Kolganov Israel 1:43.145  
5 Arnaud Hybois France 1:43.559  
6 Kasper Bleibach Denmark 1:45.418  
7 Dmitriy Torlopov Kazakhstan 1:47.573  
8 Phone Myint Tayzar Myanmar 1:55.300  
9 Alcino Silva São Tomé and Príncipe 2:06.288  

Final

Rank Athletes Country Time Notes
1 Ken Wallace Australia 1:37.252  
2 Adam van Koeverden Canada 1:37.630  
3 Tim Brabants Great Britain 1:37.671  
4 Eirik Verås Larsen Norway 1:37.949  
5 Anton Ryakhov Russia 1:38.187  
6 Ákos Vereckei Hungary 1:38.318  
7 Anders Gustafsson Sweden 1:38.447  
8 Steven Ferguson New Zealand 1:38.512  
9 Stjepan Janić Croatia 1:38.729