Beijing Olympics 2008 Boxing Featherweight Scoreboard

Medalists

Gold  Vasyl Lomachenko
Ukraine (UKR)
Silver  Khedafi Djelkhir
France (FRA)
Bronze  Yakup Kılıç
Turkey (TUR)
 Shahin Imranov
Azerbaijan (AZE)

Schedule

Date Time Round
Monday, August 11, 2008 13:30-15:00
19:00-20:30
Round of 32
Friday, August 15, 2008 13:30-14:30
21:00-22:00
Round of 16
Monday, August 18, 2008 20:00-21:00 Quarterfinals
Friday, August 22, 2008 14:00-14:30 Semifinals
Saturday, August 23, 2008 19:35-19:55 Final Bout

Draw

Finals

  Semifinals Final
                 
  Yakup Kılıç (TUR) 1  
  Vasyl Lomachenko (UKR) 10  
      Vasyl Lomachenko (UKR) RSC
    Khedafi Djelkhir (FRA)  
  Khedafi Djelkhir (FRA)  
  Shahin Imranov (AZE) RET  

Top Half

  Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals
      
          Yakup Kılıc 12  
          Satoshi Shimizu 9  
             Yakup Kılıç 13  
           Abdelkader Chadi 6  
          Sailom Adi 6  
         Abdelkader Chadi 7  
             Yakup KılıçYakup Kılıç 1
Robson Conceiçao 4         Vasyl Lomachenko  10
Li Yang 12      Li Yang 6  
Roberto Navarro 3      Luis Enrique Porozo 5  
 Luis Enrique Porozo +3       Li Yang 3  
 Anthresh Lalit Lakra  5       Vasyl Lomachenko  12  
 Bahodirjon Sooltonov 9      Bahodirjon Sooltonov 1       
 Vasyl Lomachenko 14      Vasyl Lomachenko 3       
 Albert Selimov 7  

   Bottom Half

  Round of 32   Round of 16   Quarterfinals   Semifinals
                                     
   Raynell Williams 9  
   Alessio di Savino (ITA) 1      Raynell Williams (USA) 7  
   Paul Fleming (AUS) 9      Khedafi Djelkhir (FRA) 9  
   Khedafi Djelkhir (FRA) 13         Khedafi Djelkhir (FRA) 14  
   Nick Okoth (KEN) 2         Arturo Santos Reyes (MEX) 9  
   Arturo Santos Reyes (MEX) 6      Arturo Santos Reyes (MEX) 14  
   Alaa Shili (TUN) 14      Alaa Shili (TUN) 2  
   Wilhelm Gratschow (GER) 5         Khedafi Djelkhir (FRA)  
   Prince Dzanie (GHA) 2         Shahin Imranov (AZE) RET
   Idel Torriente (CUB) 11      Idel Torriente (CUB) 10  
   Zorigtbaatar Enkhzorig (MGL) 10      Zorigtbaatar Enkhzorig (MGL) 9  
   Mahdi Ouatine (MAR) 1         Idel Torriente (CUB) 14    
   Thato Batshegi (BOT) 4          Shahin Imranov (AZE) 16  
   Nikoloz Izoria (GEO) 14      Nikoloz Izoria (GEO) 9       
   Galib Jafarov (KAZ) 5      Shahin Imranov (AZE) 18       
   Shahin Imranov (AZE) 9