Asian Winter Games 2017 Cross Country Skiing

Asian Winter Games 2017 Cross Country Skiing

Asian Winter games 2017 Cross Country Skiing schedule details will be updated shortly.

Asian Winter Games 2011 Cross Country Skiing

Schedule
Day Time Event
Monday, January 31, 2011 10:00 Sprint Women
Sprint Men
Tuesday, February 1, 2011 10:00 Team Sprint Free Women
11:00 Team Sprint Free Men
Wednesday, February 2, 2011 13:00 10 km Free Women
14:30 15 km Free Men
Thursday, February 3, 2011 10:00 5 km Classic Women
11:00 10 km Classic Men
Friday, February 4, 2011 12:30 4x5 km Relay Women
14:00 4x10 km Relay Men
Saturday, February 5, 2011 12:30 15 km Classic Mass Start Women
14:00 30 km Classic Mass Start Men
Medal Table
Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1 Japan (JPN) 4 4 3 11
2 Kazakhstan (KAZ) 3 3 3 9
3 South Korea (KOR) 1 0 1 2
4 China (CHN) 0 1 1 2
  Total 8 8 8 24

 

Asian Winter Games Cross Country Skiing Men's Events
Event Gold Silver Bronze
10 kilometre classical Keishin Yoshida
Japan (JPN)
29:39.2 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
30:22.7 Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
30:29.0
15 kilometre freestyle Keishin Yoshida
Japan (JPN)
49:31.0 Nobu Naruse
Japan (JPN)
49:58.5 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
51:30.1
30 kilometre pursuit Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
1:24:49.0 Sergey Cherepanov
Kazakhstan (KAZ)
1:24:49.5 Keishin Yoshida
Japan (JPN)
1:25:14.0
4 x 10 kilometre relay Kazakhstan
Sergey Cherepanov
Alexey Poltoranin
Nikolay Chebotko
Yevgeniy Velichko
1:54:40.9 Japan
Kouhei Shimizu
Keishin Yoshida
Masaya Kimura
Nobu Naruse
1:57:45.6 South Korea
Im Yeui-gyu
Ha Tae-Bok
Lee Jun-gil
Park Byung-joo
2:08:07.4
Sprint Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
3:59.9 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
4:00.0 Yuichi Onda
Japan (JPN)
4:02.5
Team sprint Kazakhstan (KAZ)
Nikolay Chebotko
Alexey Poltoranin
22:46.2 Japan (JPN)
Nobu Naruse
Masaya Kimura
22:59.2 South Korea (KOR)
Jung Eui-myung
Park Byung-joo
24:34.9

 

Women's Events
Event Gold Silver Bronze
5 kilometre classical Masako Ishida
Japan (JPN)
16:10.3 Madoka Natsumi
Japan (JPN)
16:48.6 Li Hongxue
China (CHN)
17:12.1
10 kilometre freestyle Lee Chae-Won
South Korea (KOR)
36:34.6 Masako Ishida
Japan (JPN)
37:15.8 Yuki Kobayashi
Japan (JPN)
37:15.9
15 kilometre pursuit Masako Ishida
Japan (JPN)
45:45.3 Elena Kolomina
Kazakhstan (KAZ)
46:31.1 Svetlana Malahova-Shishkina
Kazakhstan (KAZ)
46:33.5
4 x 5 kilometre relay Kazakhstan
Elena Kolomina
Oxana Yatskaya
Anastasia Slonova
Svetlana Malahova-Shishkina
1:01:45.1 Japan
Madoka Natsumi
Masako Ishida
Yuki Kobayashi
Michiko Kashiwabara
1:02:38.1 China
Man Dandan
Li Hongxue
Li Xin
Liu Yuanyuan
1:05:34.8
Sprint Madoka Natsumi
Japan (JPN)
3:35.2 Elena Kolomina
Kazakhstan (KAZ)
3:39.2 Oxana Yatskaya
Kazakhstan (KAZ)
3:41.1
Team sprint Kazakhstan (KAZ)
Oxana Yatskaya
Elena Kolomina
20:39.9 China (CHN)
Man Dandan
Li Hongxue
21:16.4 Japan (JPN)
Naoko Omori
Yuki Kobayashi
21:34.4