2014 Asian Games Shooting

2014 Asian Games Shooting Medal Tally

Rank Country Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 27 17 6 50
2 South Korea 8 11 8 27
3 Kazakhstan 2 0 5 7
4 Qatar 2 0 1 3
5 Kuwait 1 4 1 6
5 North Korea 1 3 1 5
7 Iran 1 2 0 3
8 India 1 1 7 9
9 Mongolia 1 0 2 3
10 Vietnam 0 2 5 7
11 Malaysia 0 2 1 3
11 Japan 0 1 1 2
13 Chinese Taipei 0 1 0 1
14 Thailand 0 0 3 3
15 Singapore 0 0 2 2
16 UAE 0 0 1 1
Total 44 44 44 132

Men

Event Gold Silver Bronze
50m Pistol(Team)
China

South Korea

Vietnam
50m Pistol(Individual) Jitu Rai
India
Nguyen Haong Phuang
Vietnam
Wang Zhiwei
China
10m Air Pistol(Team) Kim Cheongyong
Jin Jongoh
Lee Daemyung
South Korea
Pang Wei
Pu Qifeng
Wang Zhiwei
China
Rai Jitu
Jung Samaresh
Papanna Nanjappa Prakash
India
10m Air Pistol(Individual) Kim Cheongyong
South Korea
Pang Wei
China
Jin Jongoh
South Korea
Trap(Team) Du Yu
Gao Bo
Zhang Yiyao
China
Fehaid M F F Aldeehani
Abdulrahman N A M Alfaihan
Khaled J M S M Almudhaf
Kuwait
Jung Changhee
Lee Youngsik
Shin Hyunwoo
South Korea
Trap(Individual) Gao Bo
China
Aldeehani Fehaid
Kuwait
Mogilevskiy Andrey
Kazakhstan
10m Air Rifle(Team) Cao Yifei
Yang Haoran
Liu Tianyou
China
Kim Sangdo
Kim Hyeonjun
Han Jinseop
South Korea
Bindra Abhinav
Kumar Ravi
Rajput Sanjeev
India
10m Air Rifle(Individual) Yang Haoran
China
Cao Yifei
China
Bindra Abhinav
India
25m Rapid Fire Pistol(Team) Song Jongho
Jang Daekyu
Kim Junhong
South Korea
Li Yuehong
Zhang Jian
Hu Haozhe
China
Ha Minh Thanh
Kieu Thanh Tu
Bui Quang Nam
Vietnam
25m Rapid Fire Pistol(Individual) Kim Junhong
South Korea
Zhang Jian
China
Hu Haozhe
China
25m Standard Pistol(Team) Ding Feng
Jin Yongde
Li Chuanlin
China
Kim Junhong
Kang Minsu
Jang Daekyu
South Korea
Gai Bin
Lim Swee Hon
Poh Lip Meng
Singapore
25m Standard Pistol(Individual) Ding Feng
China
Kim Junhong
South Korea
Ha Minh Thanh
Vietnam
50m Rifle Prone(Team) Zhao Shengbo
Lan Xing
Liu Gang
China
Kwon Juncheol
Park Bongduk
You Jaejin
South Korea
Mindiyarov Ratmir
Yurkov Yuriy
Pirekeyev Igor
Kazakhstan
50m Rifle Prone(Individual) Zhao Shengbo
China
Nasir Khan Muhammad Ezuan Bin
Malaysia
Park Bongduk
South Korea
10m Running Target(Team) Zhai Yujia
Zhang Jie
Gan Yu
China
Pak Myongwon
Jo Yongchol
Kim Jisong
North Korea
Ibrayev Bakhtiyar
Gurov Andrey
Mologly Rassim
Kazakhstan
10m Running Target(Individual) Zhai Yujia
China
Jo Yongchol
North Korea
Ibrayev Bakhtiyar
Kazakhstan
Double Trap(Team) Al Athba Masoud Hamad S A
Al Athba Rashid Hamad S A
Al Marri Hamad Ali H A
Qatar
Hu Binyuan
Mo Junjie
Li Jun
China
Aldeehani Fehaid
Alafasi Ahmad
Alafasi Hamad
Kuwait
Double Trap(Individual) Hu Binyuan
China
Aldeehani Fehaid
Kuwait
Almaktoum Juma
UAE
25m Center Fire Pistol(Team) Jin Yongde
Li Chuanlin
Ding Feng
China
Tamang Pemba
Singh Gurpreet
Kumar Vijay
India
Kim Youngmin
Jang Daekyu
Kim Jinil
South Korea
25m Center Fire Pistol(Individual) Engachev Oleg
Qatar
Jin Yongde
China
Gai Bin
Singapore
50m Rifle 3 Positions(Team) Zhu Qinan
Cao Yifei
Kang Hongwei
China
Kim Jonghyun
Han Jinseop
Kwon Juncheol
South Korea
Yamashita Toshikazu
Yajima Midori
Matsumoto Takayuki
Japan
50m Rifle 3 Positions(Individual) Cao Yifei
China
Zhu Qinan
China
Chain Singh
India
10m Running Target Mixed(Team) Zhai Yujia
Zhang Jie
Xie Durun
China
Kim Jisong
Pak Myongwon
Jo Yongchol
North Korea
Tran Hoang Vu
Ngo Huu Vuong
Do Duc Hung
Vietnam
10m Running Target Mixed(Individual) Kim Jisong
North Korea
Zhai Yujia
China
Jeong Youjin
South Korea
Skeet(Team) Zhang Fan
Jin Di
Xu Ying
China
Alrashidi Abdullah
Habib Saud
Almutairi Salah
Kuwait
Hwang Jungsoo
Cho Minki
Lee Jongjun
South Korea
Skeet(Individual) Alrashidi Abdullah
Kuwait
Xu Ying
China
Jin Di
China

Women

Event Gold Silver Bronze
10m Air Pistol(Team)
China

Chinese Taipei

Mongolia
10m Air Pistol(Individual) Zhang Mengyuan
China
Jung Jeehae
South Korea
Shweta Chaudhry
India
10m Air Rifle(Team) Yi Siling
Zhang Binbin
Wu Liuxi
China
Khedmati Najmeh
Emamgholinejad Andevari Narjes
Ahmadi Elaheh
Iran
Kim Seola
Kim Gaenam
Jeong Mira
South Korea
10m Air Rifle(Individual) Khedmati Najmeh
Iran
Emamgholinejad Andevari Narjes
Iran
Zhang Binbin
China
25m Pistol(Team) Kim Jangmi
Kwak Junghye
Lee Jungeun
South Korea
Zhang Jingjing
Chen Ying
Zhou Qingyuan
China
Sarnobat Rahi Jeevan
Sayyed Anisa
Sidhu Heena
India
25m Pistol(Individual) Zhang Jingjing
China
Chen Ying
China
Otryad Gundegmaa
Mongolia
Trap(Team) Davydova Anastassiya
Dmitriyenko Mariya
Sereda Oxana
Kazakhstan
Zhu Jingyu
Chen Fang
Zhu Mei
China
Chae Hyegyong
Pak Yonghui
Yang Soli
North Korea
Trap(Individual) Zhu Jingyu
China
Nakayama Yukie
Japan
Kitcharoen Chattaya
Thailand
50m Rifle Prone(Team) Eum Bitna
Jeong Mira
Na Yoonkyung
South Korea
Chen Dongqi
Chang Jing
Yi Siling
China
Mohamed Taibi Nur Suryani Binti
Zulkifli Muslifah Binti
Abdul Halim Nur Ayuni Farhana Binti
Malaysia
50m Rifle Prone(Individual) Chuluunbadrakh Narantuya
Mongolia
Mohamed Taibi Nur Suryani Binti
Malaysia
Eum Bitna
South Korea
Double Trap(Team)





Zhang Yafei
Bai Yiting
Zhu Mei
China
Kim Mijin
Son Hyekyoung
Lee Bona
South Korea
Chowdhary Shagun
Singh Shreyasi
Varman Varsha
India
Double Trap(Individual) Kim Mijin
South Korea
Zhang Yafei
China
Bai Yiting
China
50m Rifle 3 Positions(Team) Chang Jing
Zhao Huixin
Chen Dongqi
China
Jeong Mira
Yoo Seoyoung
Kim Seola
South Korea
Dovgun Olga
Malinovskaya Alexandra
Lunina Yelizaveta
Kazakhstan
50m Rifle 3 Positions(Individual) Dovgun Olga
Kazakhstan
Jeong Mira
South Korea
Chang Jing
China
10m Running Target(Team) Li Xue Yan
Yang Zeng
Su Li
China
Nguyen Thi Thu Hang
Dang Hong Ha
Nguyen Thi Le Quyen
Vietnam
Mohamed Mhamud Amal
Humaid Taaeeb Saaida
Jama Anisa Saleh
Qatar
10m Running Target(Individual) Li Xue Yan
China
Su Li
China
Nguyen Thi Thu Hang
Vietnam
Skeet(Team) Zhang Heng
Li Bowen
Lin Piao Piao
China
Kwak Yuhyun
Kim Minji
Son Hyekyoung
South Korea
Jiewchaloemmit Sutiya
Sut Arporn Nutchaya
Imprasertsuk Isarapa
Thailand
Skeet(Individual) Kim Minji
South Korea
Zhang Heng
China
Jiewchaloemmit Sutiya
Thailand

2014 Men Shooting Schedule

Date Time Event Phase
20th September 9:30 50m Pistol Qualification
20th September 12:15 50m Pistol Final
20th September 13:15 50m  Pistol(Team) Victory  Ceremony
20th September 13:25 50m  Pistol(Individual) Victory  Ceremony
20th September 9:30 Trap  -  Day  1  (75  Targets) Qualification
21st September 9:00 10m Air Pistol Qualification
21st September 11:30 10m Air Pistol Final
21st September 12:30 10m Air Pistol(Team) Victory  Ceremony
21st September 12:40 10m Air Pistol(Individual) Victory  Ceremony
21st September 9:30 Trap  -  Day  2  (50  Targets) Qualification
21st September 14:00 Trap Final
21st September 15:30 Trap(Team) Victory  Ceremony
21st September 15:40 Trap(Individual) Victory  Ceremony
23rd September 9:00 10m  Air  Rifle Qualification
23rd September 9:00 25m Rapid  Fire Pistol  - Day  1 Qualification
23rd September 11:45 10m  Air  Rifle Final
23rd September 13:00 10m  Air  Rifle(Team) Victory  Ceremony
23rd September 13:10 10m Air Rifle(Individual) Victory  Ceremony
24th September 9:00 25m Rapid  Fire Pistol  - Day  2 Qualification
24th September 14:30 25m  Rapid  Fire Pistol Final
24th September 16:00 25m Rapid Fire Pistol(Team) Victory  Ceremony
24th September 16:10 25m  Rapid  Fire  Pistol(Individual) Victory  Ceremony
25th September 9:00 50m  Rifle  Prone Qualification
25th September 9:00 25m Standard Pistol Qualification
25th September 9:00 10m  Running  Target Qualification
25th September 11:30 50m  Rifle  Prone Final
25th September 12:40 25m Standard Pistol(Team) Victory  Ceremony
25th September 12:50 25m Standard Pistol(Individual) Victory  Ceremony
25th September 13:00 50m  Rifle  Prone(Team) Victory  Ceremony
25th September 13:10 50m  Rifle  Prone(Individual) Victory  Ceremony
25th September 14:30 10m  Running  Target Medal Match
25th September 16:00 10m  Running  Target(Team) Victory  Ceremony
25th September 16:10 10m  Running  Target(Individual) Victory  Ceremony
25th September 10:50 Double Trap (150 Targets) Qualification
25th September 14:00 Double  Trap Final
25th September 15:50 Double  Trap(Team) Victory  Ceremony
25th September 16:00 Double  Trap(Individual) Victory  Ceremony
26th September 9:00 25m  Center Fire Pistol Qualification
26th September 14:00 25m  Center  Fire  Pistol(Team) Victory  Ceremony
26th September 14:10 25m Center Fire Pistol(Individual) Victory  Ceremony
27th September 9:00 50m  Rifle  3  Positions Qualification
27th September 9:00 10m Running Target Mixed Qualification
27th September 13:15 50m  Rifle  3  Positions Final
27th September 15:00 50m  Rifle  3  Positions(Team) Victory  Ceremony
27th September 15:10 50m  Rifle  3  Positions(Individual) Victory  Ceremony
27th September 15:20 10m  Running  Target  Mixed(Team) Victory  Ceremony
27th September 15:30 10m Running Target Mixed(Individual) Victory  Ceremony
29th September 9:30 Skeet - Day 1 (75 Targets) Qualification
30th September 9:30 Skeet - Day 2 (50 Targets) Qualification
30th September 13:30 Skeet Final
30th September 15:00 Skeet(Team) Victory  Ceremony
30th September 15:10 Skeet(Individual) Victory  Ceremony

2014 Women Shooting Schedule

Date Time Event Phase
20th September 8:00 10m Air Pistol Qualification
20th September 10:00 10m Air Pistol Final
20th September 11:00 10m Air Pistol(Team) Victory  Ceremony
20th September 11:10 10m Air Pistol(Individual) Victory  Ceremony
22nd September 9:00 10m  Air  Rifle Qualification
22nd September 9:00 25m Pistol Qualification
22nd September 11:30 10m  Air  Rifle Final
22nd September 12:40 10m  Air  Rifle(Team) Victory  Ceremony
22nd September 12:50 10m Air Rifle(Individual) Victory  Ceremony
22nd September 14:30 25m Pistol Final
22nd September 16:00 25m  Pistol(Team) Victory  Ceremony
22nd September 16:10 25m  Pistol(Individual) Victory  Ceremony
23rd September 9:30 Trap  (75  Targets) Qualification
23rd September 13:30 Trap Final
23rd September 15:00 Trap(Team) Victory  Ceremony
23rd September 15:10 Trap(Individual) Victory  Ceremony
24th September 9:00 50m  Rifle  Prone Qualification
24th September 10:30 50m  Rifle  Prone(Team) Victory  Ceremony
24th September 10:40 50m  Rifle  Prone(Individual) Victory  Ceremony
25th September 9:30 Double Trap (120 Targets) Qualification
25th September 15:30 Double  Trap(Team) Victory  Ceremony
25th September 15:40 Double  Trap(Individual) Victory  Ceremony
26th September 9:00 50m  Rifle  3  Positions Qualification
26th September 9:00 10m  Running  Target Qualification
26th September 12:15 50m  Rifle  3  Positions Final
26th September 14:00 10m  Running  Target Medal Match
26th September 14:20 50m  Rifle  3  Positions(Team) Victory  Ceremony
26th September 14:30 50m  Rifle  3  Positions(Individual) Victory  Ceremony
26th September 15:30 10m  Running  Target(Team) Victory  Ceremony
26th September 15:40 10m  Running  Target(Individual) Victory  Ceremony
27th September 9:30 Skeet (75 Targets) Qualification
27th September 13:00 Skeet Final
27th September 14:30 Skeet(Team) Victory  Ceremony
27th September 14:40 Skeet(Individual) Victory  Ceremony

Asian Games Shooting All Time Medal Tally

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 170 103 72 345
2 South Korea 55 79 82 216
3 Japan 54 42 53 149
4 North Korea 38 34 28 100
5 Kazakhstan 16 23 24 63
6 Kuwait 11 7 4 22
7 Thailand 10 28 35 73
8 India 6 16 18 40
9 Philippines 5 12 15 32
10 Chinese Taipei 4 5 6 15
11 Qatar 3 2 5 10
12 Israel 2 4 2 8
13 Turkmenistan 2 2 0 4
14 Mongolia 1 3 4 8
Uzbekistan 1 3 4 8
16 Singapore 1 1 2 4
17 Saudi Arabia 1 0 0 1
18 Vietnam 0 3 8 11
19 Kyrgyzstan 0 3 1 4
20 Indonesia 0 2 3 5
21 Iran 0 2 2 4
22 United Arab Emirates 0 2 0 2
23 Lebanon 0 1 2 3
Malaysia 0 1 2 3
25 Myanmar 0 0 4 4
26 Hong Kong 0 0 3 3
Total 380 378 379 1137

Asian Games Shooting Schedule & Results 2010

Medal Table

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 21 13 11 44
2 South Korea 13 8 7 28
3 North Korea 3 4 5 12
4 Kuwait 2 3 0 5
5 India 1 3 4 8
6 Kazakhstan 1 3 2 6
7 Japan 1 1 4 6
8 Qatar 1 0 1 2
9 Vietnam 0 2 1 3
Iran 0 2 1 3
11 Thailand 0 1 4 5
12 Lebanon 0 1 1 2
13 Mongolia 0 1 0 1
United Arab Emirates 0 1 0 1
15 Malaysia 0 0 1 1
Uzbekistan 0 0 1 1
Total 44 44 44 132

Men Results

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
10m Air Pistol Lee Daemyung Tan Zongliang Kumar VijayIndia
10m Air Pistol Team South Korea China Japan
10m Air Rifle Zhu Qinan Gagan NarangIndia Kim Kiwon
10m Air Rifle Team China India South Korea
10m Running Target Zhai Yujia Jo Yong Chol Jeong Youjin
10m Running Target Team China North Korea Kazakhstan
10m Running Target Mixed Pak Myong Won Zhai Yujia Gan Lin
10m Running Target Mixed Team North Korea China South Korea
25m Centre Fire Pistol Park Byung Taek Liu Yadong Kumar VijayIndia
25m Centre Fire Pistol Team China South Korea North Korea
25m Rapid Fire Pistol Li Yuehong HA Minh Thanh Zhang Jian
25m Rapid Fire Pistol Team China South Korea Vietnam
25m Standard Pistol Hong Seonghwan Kim Jong-su Jin Yongde
25m Standard Pistol Team South Korea China North Korea
50m Pistol Pu Qifeng Jin Jongoh Tomoyuki Matsuda
50m Pistol Team South Korea China Japan
50m Rifle 3-Positions Han Jin-seop Kim Jong-Hyun Zhu Qinan
50m Rifle 3-Positions Team South Korea Kazakhstan China
50m Rifle Prone Kim Hakman Melsitov Yuriy Tian Hui
50m Rifle Prone Team South Korea China Kazakhstan
Skeet      
Skeet Team      
Trap Naser Meqlad Khaled Al Mudhaf Joe Salem
Trap Team Kuwait Lebanon India
Double Trap Ronjan SodhiIndia Shaikh Juma Dalmook Al Maktoum Hamad Ali Al Marri
Double Trap Team China Kuwait India

Women Results

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
10m Air Pistol Gim Yunmi Sun Qi Jo Yongsuk
10m Air Pistol Team South Korea India China
10m Air Rifle Yi Siling Wu Liuxi Nur Taibi
10m Air Rifle Team China Iran Uzbekistan
10m Running Target Li Xueyan Su Li Ri Hyang Sim
10m Running Target Team China Vietnam North Korea
25m Pistol Jo Yong Suk Mori Yukari Lee Ho Lim
25m Pistol Team Kazakhstan Mongolia South Korea
50m Rifle 3-Positions Wang Chengyi Elaheh Ahmadi Wu Liuxi
50m Rifle 3-Positions Team China South Korea Iran
50m Rifle Prone Wang Chengyi Dovgun Olga Iwata Seiko
50m Rifle Prone Team South Korea Thailand China
Skeet Wei Ning Kim Minji Sutiya Jiewchaloemmit
Skeet Team China South Korea Thailand
Trap Yukie Nakayama Gao E Liu Yingzi
Trap Team China North Korea South Korea
Double Trap Li Qingnian Li Rui Janejira Srisongkram
Double Trap Team China South Korea Thailand