2014 Asian Games Fencing

2014 Asian Games Fencing Medal Tally

Rank Country Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 South Korea 8 6 3 17
2 China 3 4 5 12
3 Japan 1 1 3 5
4 Iran 0 1 0 1
5 Hong Kong 0 0 8 8
6 Kazakhstan 0 0 2 2
6 Vietnam 0 0 2 2
8 Singapore 0 0 1 1
Total 12 12 24 48

Men

Event Gold Silver Bronze
Individual Epee Jung Jinsun
South Korea
Park Kyoungdoo
South Korea
Lim Wei Wen
Singapore


Nguyen Tien Nhat
Vietnam
Individual Sabre Gu Bongil
South Korea
Kim Junghwan
South Korea
Sun Wei
China


Lam Hin Chung
Hong Kong
Individual Foil Ma Jianfei
China
Heo Jun
South Korea
Chen Haiwei
China


Ota Yuki
Japan
Team Epee Park Sangyoung
Jung Jinsun
Park Kyoungdoo
Kweon Youngjun
South Korea
Minobe Kazuyasu
Yamada Masaru
Sakamoto Keisuke
Japan
Alexanin Dmitriy
Alimzhanov Elmir
Gryaznov Dmitriy
Kurbanov Ruslan
Kazakhstan


Nguyen Phuoc Den
Pham Hung Duong
Nguyen Tien Nhat
Truong Tran Nhat Minh
Vietnam
Team Sabre Kim Junghwan
Gu Bongil
Won Wooyoung
Oh Eunseok
South Korea
Esmaeilzadeh Pakdaman Seyed Ali
Baher Arasbaran Farzad
Abedini Shormasti Mojtaba
Rahbarikoyakhi Mohammad
Iran
Sun Wei
Xu Yingming
Fang Xin
Tan Sheng
China


Low Ho Tin
Yan Hon Pan
Lam Hin Chung
Chang Chi Hin Cyrus
Hong Kong
Team Foil Ota Yuki
Chida Kenta
Miyake Ryo
Fujino Daiki
Japan
Lei Sheng
Ma Jianfei
Li Chen
Chen Haiwei
China
Cheung Ka Long
Yeung Chi Ka
Cheung Siu Lun
Choi Nicholas Edward
Hong Kong


Son Youngki
Heo Jun
Kim Hyogon
Kim Minkyu
South Korea

Women

Event Gold Silver Bronze
Individual Sabre Lee Rajin
South Korea
Kim Jiyeon
South Korea
Li Fei
China


Shen Chen
China
Individual Foil Jeon Heesook
South Korea
Le Huilin
China
Lin Po Heung
Hong Kong


Nam Hyunhee
South Korea
Individual Epee Sun Yujie
China
Shin Alam
South Korea
Kong Man Wai Vivian
Hong Kong


Choi Injeong
South Korea
Team Sabre Kim Jiyeon
Lee Rajin
Hwang Seona
Yoon Jisu
South Korea
Shen Chen
Qian Jiarui
Li Fei
Yu Xinting
China
Au Sin Ying
Ho Siu In Jenny
Lam Hin Wai
Chang Karen Ngai Hing
Hong Kong


Prikhodko Tatyana
Pochekutova Tamara
Pamansha Diana
Zhivitsa Yuliya
Kazakhstan
Team Foil Jeon Heesook
Oh Hana
Nam Hyunhee
Kim Mina
South Korea
Chen Bingbing
Wang Chen
Le Huilin
Liu Yongshi
China
Liu Yan Wai
Cheung Kimberley Vanessa
Cheng Hiu Lam
Lin Po Heung
Hong Kong


Nishioka Shiho
Yanaoka Haruka
Miyawaki Karin
Japan
Team Epee Sun Yiwen
Sun Yujie
Xu Anqi
Hao Jialu
China
Choi Injeong
Shin Alam
Kim Myoungsun
Choi Eunsook
South Korea
Yeung Chui Ling
Kong Man Wai Vivian
Chu Ka Mong
Lin Yik Hei Coco
Hong Kong


Shimookawa Ayaka
Ohashi Rie
Yamada Ayumi
Japan

2014 Men Fencing Schedule

Date Time Event Phase
20th September 09:00 Individual  Epee Preliminaries
20th September 12:30 Individual  Epee Round of 32
20th September 14:00 Individual  Epee Round of 16
20th September 15:20 Individual  Epee Quarter-finals
20th September 18:40 Individual  Epee Semi-finals
20th September 20:00 Individual  Epee Final
21st September 11:00 Individual  Sabre Preliminaries
21st September 13:20 Individual  Sabre Round of 32
21st September 13:50 Individual  Sabre Round of 16
21st September 15:30 Individual  Sabre Quarter-finals
21st September 19:00 Individual  Sabre Semi-finals
21st September 20:10 Individual  Sabre Final
22nd September 09:00 Individual  Foil Preliminaries
22nd September 12:20 Individual  Foil Round of 32
22nd September 14:00 Individual  Foil Round of 16
22nd September 15:30 Individual  Foil Quarter-finals
22nd September 19:00 Individual  Foil Semi-finals
22nd September 20:30 Individual  Foil Final
23rd September 10:00 Team Epee Round of 32
23rd September 11:10 Team Epee Round of 16
23rd September 13:20 Team Epee Quarter-finals
23rd September 15:20 Team Epee Semi-finals
23rd September 19:00 Team Epee Final
24th September 10:00 Team Sabre Round of 16
24th September 12:00 Team Sabre Quarter-finals
24th September 14:00 Team Sabre Semi-finals
24th September 19:00 Team Sabre Final
25th September 10:00 Team Foil Round of 16
25th September 12:00 Team Foil Quarter-finals
25th September 14:00 Team Foil Semi-finals
25th September 19:00 Team Foil Final

2014 Women Fencing Schedule

Date Time Event Phase
20th September 09:00 Individual  Sabre Preliminaries
20th September 12:10 Individual  Sabre Round of 16
20th September 15:00 Individual  Sabre Quarter-finals
20th September 18:00 Individual  Sabre Semi-finals
20th September 19:40 Individual  Sabre Final
21st September 09:00 Individual  Foil Preliminaries
21st September 12:10 Individual  Foil Round of 16
21st September 14:50 Individual  Foil Quarter-finals
21st September 18:00 Individual  Foil Semi-finals
21st September 19:40 Individual  Foil Final
22nd September 09:00 Individual  Epee Preliminaries
22nd September 11:30 Individual  Epee Round of 32
22nd September 13:00 Individual  Epee Round of 16
22nd September 15:00 Individual  Epee Quarter-finals
22nd September 18:00 Individual  Epee Semi-finals
22nd September 20:00 Individual  Epee Final
23rd September 09:00 Team Sabre Quarter-finals
23rd September 14:20 Team Sabre Semi-finals
23rd September 18:00 Team Sabre Final
24th September 09:00 Team Foil Quarter-finals
24th September 13:00 Team Foil Semi-finals
24th September 18:00 Team Foil Final
25th September 09:00 Team Epee Round of 16
25th September 11:00 Team Epee Quarter-finals
25th September 13:00 Team Epee Semi-finals
25th September 18:00 Team Epee Final

All Time Asian Games Fencing Medal Tally

 Rank  Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China  41 32 28 101
2 South Korea  32 34 24 90
3 Japan 10 12 31 53
4 Iran 3 4 6 13
5 Kazakhstan 2 3 7 12
6 Hong Kong 0 2 11 13
7 Indonesia 0 1 2 3
8 Thailand 0 0 2 2
9 Israel 0 0 1 1
Total 88 88 112 288

Asian Games Fencing Schedule & Results 2010

Medal Table

 Rank  Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1  South Korea 7 2 5 14
2  China 4 4 8 16
3  Japan 1 3 4 8
4  Hong Kong 0 2 5 7
5  Kazakhstan 0 1 2 3
Total 12 12 24 48

Men

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Individual Foil Choi Byung-Chul Cheung Siu Lun Yuki Ota
Lei Sheng
Team Foil Kim Won-Jin Li Guojie Yin Lianchi
Shogo Nishida
Individual Epee Kim Won-Jin Li Guojie Yin Lianchi
Shogo Nishida
Team Epee South Korea
Jung Jin-Sun
Jung Seung-Hwa
Kim Won-Jin
Park Kyoung-Doo
Kazakhstan
Elmir Alimzhanov
Aleksandr Aksyonov
Dmitriy Gryaznov
Sergey Shabalin
China
Dong Chao
Li Guojie
Wang Sen
Yin Lianchi
 Japan
Kazuyasu Minobe
Shogo Nishida
Keisuke Sakamoto
Individual Sabre Gu Bon-Gil Zhong Man Oh Eun-Seok
Wang Jingzhi
Team Sabre China
Jiang Kelv
Liu Xiao
Wang Jingzhi
Zhong Man
South Korea
Gu Bon-Gil
Kim Jung Hwan
Oh Eun-Seok
Won Woo-Young
Japan
Shinya Kudo
Satoshi Ogawa
Koji Yamamoto
 Kazakhstan
Yevgeniy Frolov
Yerali Tilenshiyev
Zhanserik Turlybekov

Women

Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Individual Foil Nam Hyun-Hee Chen Jinyan Jeon Hee-Sook
Huili Dai
Team Foil South Korea
Jeon Hee-Sook
Nam Hyun-Hee
Oh Ha-Na
Seo Mi-Jung
Japan
Kanae Ikehata
Shiho Nishioka
Chie Yoshizawa
China
Chen Jinyan
Dai Huili
Ie Huilin
Shi Yun
 Hong Kong
Cheng Hiu
Cheung Ho King
Lau Hiu Wai
Lin Po Heung
Individual Epee Luo Xiaojuan Nozomi Nakano Xu Anqi
Yeung Chui Ling
Team Epee Luo Xiaojuan Nozomi Nakano Xu Anqi
Yeung Chui Ling
Individual Sabre Kim Hye-Lim Au Sin Ying Kim Keum-Hwa
Tan Xue
Team Sabre China
Bao Yingying
Chen Xiaodong
Tan Xue
Zhu Min
South Korea
Kim Hye-Lim
Kim Keum-Hwa
Lee Ra-Jin
Lee Woo-Ree
Hong Kong
Au Sin Ying
Au Yeung Wai Sum
Fong Yi Tak
Lam Hin Wai
 Kazakhstan
Aliya Bekturganova
Anastassiya Gimatdinova
Tamara Pochekutova
Yuliya Zhivitsa