Asian Games Dancesport 2014

Dancesport at Asian Games 2014

Dancesport schedule will update here soon...

Event Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
         
         
         
         

Asian Games Dancesport Schedule & Results 2010

Standard Medals
Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Five Dances Competition China
Yang Chao
Tan Yiling
Japan
Tsuyoshi Nukina
Mariko Shibahara
Kazakhstan
Timur Namazbayev
Amanda Batkalova
Waltz China
Shen Hong
Liang Yujie
Japan
Masayuki Ishihara
Ayami Kubo
South Korea
Jo Sang-hyo
Lee Se-hee
Tango China
Shen Hong
Liang Yujie
South Korea
Nam Sang-wung
Song Yi-na
Japan
Minato Kojima
Megumi Morita
Slow Foxtrot China
Wu Zhian
Lei Ying
South Korea
Nam Sang-wung
Song Yi-na
Japan
Tsuyoshi Nukina
Mariko Shibahara
Quickstep China
Yang Chao
Tan Yiling
Japan
Masayuki Ishihara
Ayami Kubo
South Korea
Lee Sang-min
Kim Hye-in
Latin Medals
Event Gold Medal Silver Medal Bronze Medal
Five Dances Competition China
Shi Lei
Zhang Baiyu
Japan
Yumiya Kubota
Rara Kubota
South Korea
Kim Dae-dong
Yoo Hae-sook
Samba China
Wang Wei
Chen Jin
South Korea
Jang Se-jin
Lee Hae-in
Japan
Tsuneki Masatani
Megumi Saito
Cha-cha-cha China
Shi Lei
Zhang Baiyu
South Korea
Kim Do-hyeon
Park Su-myo
Philippines
Ronnie Vergara
Charlea Lagaras
Paso Doble China
Wang Wei
Chen Jin
South Korea
Jang Se-jin
Lee Hae-in
Philippines
Ronnie Vergara
Charlea Lagaras
Jive China
Fan Wenbo
Chen Shiyao
South Korea
Kim Do-hyeon
Park Su-myo
Japan
Yumiya Kubota
Rara Kubota

Medal Table

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China(CHN) 10 0 0 10
2 South Korea(KOR) 0 6 3 9
3 Japan (JPN) 0 4 4 8
4 Philippines(PHI) 0 0 2 2
5 Kazakhstan(KAZ) 0 0 1 1
Total 10 10 10 30

Results

Competition

November 14.

Rank Athletes Nationality
1 Yang Chao
Tan Yiling
China
2 Jo Sang-hyo
Lee Se-hee
South Korea
3 Timur Namazbayev
Amanda Batkalova
Kazakhstan
4 Tsuyoshi Nukina
Mariko Shibahara
Japan
5 Tu Hao-Ying
Ku Tung-Yu
Chinese Taipei
6 Apichai Promboon
Pakaorn Kuituan
Thailand
Dancesport Waltz

November 13.

Rank Athletes Nationality
1 Shen Hong
Liang Yujie
China
2 Masayuki Ishihara
Ayami Kubo
Japan
3 Jo Sang-hyo
Lee Se-hee
South Korea
4 Aktoty Zhappasbayeva
Almat Kambarov
Kazakhstan
5 Yeh Chia-Lin
Sun Chi
Chinese Taipei
6 Pawatpong Racha-Apai
Thitiyapa Potimu
Thailand
Tango

November 13.

Rank Athletes Nationality
1 Shen Hong
Liang Yujie
China
2 Nam Sang-wung
Song Yi-na
South Korea
3 Minato Kojima
Megumi Morita
Japan
4 Yevgeniy Plokhikh
Yelena Klyuchnikova
Kazakhstan
5 Chao Chun-Lun
Kao Chia-Lin
Chinese Taipei
6 Hai Anh Nguyen
Trong Nha Uyen Nguyen
Vietnam
Slow Foxtrot

November 13.

Rank Athletes Nationality
1 Wu Zhian
Lei Ying
China
2 Nam Sang-wung
Song Yi-na
South Korea
3 Tsuyoshi Nukina
Mariko Shibahara
Japan
4 Aktoty Zhappasbayeva
Almat Kambarov
Kazakhstan
5 Chao Chun-Lun
Kao Chia-Lin
Chinese Taipei
6 Pawatpong Racha-Apai
Thitiyapa Potimu
Thailand

 

Dancesport Quickstep

November 13.

Rank Athletes Nationality
1 Yang Chao
Tan Yiling
China
2 Masayuki Ishihara
Ayami Kubo
Japan
3 Lee Sang-min
Kim Hye-in
South Korea
4 Yevgeniy Plokhikh
Yelena Klyuchnikova
Kazakhstan
5 Tu Hao-Ying
Ku Tung-Yu
Chinese Taipei
6 Nguyen Hai Anh
Nguyen Trong Nha Uyen
Vietnam
Latin
Five Dances Competition

November 13.

Rank Athletes Nationality
1 Shi Lei
Zhang Baiyu
China
2 Yumiya Kubota
Rara Kubota
Japan
3 Kim Dae-dong
Yoo Hae-sook
South Korea
4 Akhmet Kalmatayev
Khristina Ivolgina
Kazakhstan
5 Valeriya Kachalko
Mihail Kamarda
Kyrgyzstan
6 Peng Yen-Ming
Chi Hsin-Chi
Chinese Taipei
Samba

November 14.

Rank Athletes Nationality
1 Wang Wei
Chen Jin
China
2 Jang Se-jin
Lee Hae-in
South Korea
3 Tsuneki Masatani
Megumi Saito
Japan
4 Veronika Popova
Abylaikhan Akkubekov
Kazakhstan
5 Viktoriya Kachalko
Alcksei Kibkalo
Kyrgyzstan
6 Yu Yu-Chien
Su Tzu-Kuan
Chinese Taipei
Cha-cha-cha

November 14.

Rank Athletes Nationality
1 Shi Lei
Zhang Baiyu
China
2 Kim Do-hyeon
Park Su-myo
South Korea
3 Ronnie Vergara
Charlea Lagaras
Philippines
4 Yuki Suzuki
Kana Suzuki
Japan
5 Artur Sabitov
Kristina Grigoryan
Kazakhstan
6 Peng Yen-Ming
Chi Hsin-Chi
Chinese Taipei
7 Fong Wai-Kin
U Mei-Kok
Macau
Paso Doble

November 14.

Rank Athletes Nationality
1 Wang Wei
Chen Jin
China
2 Jang Se-jin
Lee Hae-in
South Korea
3 Ronnie Vergara
Charlea Lagaras
Philippines
4 Tsuneki Masatani
Megumi Saito
Japan
5 Viktoriya Kachalko
Alcksei Kibkalo
Kyrgyzstan
6 Veronika Popova
Abylaikhan Akkubekov
Kazakhstan
7 Theerawut Thommuangpak
Phuthinat Khanitnusorn
Thailand
Dancesport Jive

November 14.

Rank Athletes Nationality
1 Fan Wenbo
Chen Shiyao
China
2 Kim Do-hyeon
Park Su-myo
South Korea
3 Yumiya Kubota
Rara Kubota
Japan
4 Ng Sum-Chun
Lam Wai-Yi
Hong Kong
5 Artur Sabitov
Kristina Grigoryan
Kazakhstan
6 Theerawut Thommuangpak
Phuthinat Khanitnusorn
Thailand
7 Fong Wai-Kin
U Mei-Kok
Macau

Dancesport all time medal tally

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China(CHN) 10 0 0 10
2 South Korea(KOR) 0 7 3 10
3 Japan (JPN) 0 3 4 7
4 Philippines(PHI) 0 0 2 2
5 Kazakhstan(KAZ) 0 0 1 1
Total 10 10 10 30