2014 Asian Games Athletics

2014 Asian Games Athletics Medal Tally

Rank Country Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 15 13 11 39
2 Bahrain 9 6 3 18
3 Qatar 6 0 3 9
4 Japan 3 12 8 23
5 Kazakhstan 3 1 2 6
6 India 2 4 7 13
7 Uzbekistan 2 2 3 7
8 Saudi Arabia 2 1 1 4
9 Iran 1 1 0 2
10 Iraq 1 0 1 2
11 Indonesia 1 0 0 1
11 Tajikistan 1 0 0 1
12 UAE 1 0 0 1
14 South Korea 0 4 6 10
15 Vietnam 0 2 0 2
15 Chinese Taipei 0 1 0 1
17 Hong Kong 0 0 1 1
17 Thailand 0 0 1 1
Total 47 47 47 141

Men

Event Gold Silver Bronze
Hammer Throw Nazarov Dilshod
Tajikistan
Wang Shizhu
China
Wan Yong
China
5000m Al Garni Mohamad
Qatar
Gebre Alemu Bekele
Bahrain
Rop Albert Kibichii
Bahrain
20km Race Walk Wang Zhen
China
Suzuki Yusuke
Japan
Kim Hyunsub
South Korea
Pole Vault Xue Changrui
China
Sawano Daichi
Japan
Jin Minsub
South Korea
400m Masrahi Yousef Ahmed M
Saudi Arabia
Abbas Abbas Abubakar
Bahrain
Arokiarajiv
India
100m Ogunode Femi Seun
Qatar
Su Bingtian
China
Takase Kei
Japan
High Jump Barsham Mutaz Aissa M
Qatar
Zhang Guowei
China
Barsham Muamer Aissa M
Qatar
1500m Al Garni Mohamad
Qatar
Ramzi Rasheed Abdulqader Mohamed
Bahrain
Almntfage Adnan Taes Agar
Iraq
3000m Steeplechase Kamal Abubaker Ali
Qatar
Taher Tareq Mubarak Salem
Bahrain
Kumar Naveen
India
Discus Throw Hadadi Ehsan
Iran
Shive Gowda Vikas Gowda
India
Dheeb Ahmed Mohammed
Qatar
Long Jump Li Jinzhe
China
Kim Deokhyeon
South Korea
Gao Xinglong
China
110m Hurdles Xie Wenjun
China
Kim Byoungjun
South Korea
Rittidet Jamras
Thailand
50km Race Walk Anii Takayuki
Japan
Park Chilsung
South Korea
Wang Zhendong
China
800m Almntfage Adnan Taes Agar
Iraq
Teng Haining
China
Hairane Jamal
Qatar
200m Ogunode Femi Seun
Qatar
Alsubaie Fahhad Mohammed H
Saudi Arabia
Yeo Hosua
South Korea
400m Hurdles Khamis Ali Khamis Abbas Ali
Bahrain
Kishimoto Takayuki
Japan
Cheng Wen
China
Javelin Throw Zhao Qinggang
China
Arai Ryohei
Japan
Zaytsev Ivan
Uzbekistan
Triple Jump Cao Shuo
China
Dong Bin
China
Kim Deokhyeon
South Korea
4x100m Relay Chen Shiwei
Xie Zhenye
Su Bingtian
Zhang Peimeng
Mo Youxue
Yang Yang
China
Yamagata Ryota
Iizuka Shota
Takahira Shinji
Takase Kei
Hara Shota
Japan
Tang Yik Chun
So Chun Hong
Ng Ka Fung
Tsui Chi Ho
Lai Chun Ho
Hong Kong
4x400m Relay Kanemaru Yuzo
Fujimitsu Kenji
Iizuka Shota
Kato Nobuya
Takahira Shinji
Japan
Park Sejung
Park Bonggo
Seong Hyeokje
Yeo Hosua
Choi Dongbaek
South Korea
Alsubiani Ismaeel Mohammed H
Alkhayri Ahmed Yahya A
Albishi Mohammed Ali S
Masrahi Yousef Ahmed M
Saudi Arabia
Shot Put Alhebshi Sultan Abdulmajeed E
Saudi Arabia
Chang Ming Huang
Chinese Taipei
Singh Inderjeet
India
10000m Elabbassi Elhassan
Bahrain
Osako Suguru
Japan
Korir Isaac
Bahrain
Marathon Mahboob Mahboob Ali Hasan
Bahrain
Matsumura Kohei
Japan
Kawauchi Yuki
Japan
Decathlon Ushiro Keisuke
Japan
Andreev Leonid
Uzbekistan
Nakamura Akihiko
Japan

Women

Event Gold Silver Bronze
Shot Put Gong Lijiao
China
Rajabi Leyla
Iran
Guo Tianqian
China
10000m Mohammed Alia Mohammed Saeed
UAE
Ding Changqin
China
Hagiwara Ayumi
Japan
3000m Steeplechase Jebet Ruth
Bahrain
Li Zhenzhu
China
Babar Lalita Shivaji
India
20km Race Walk Lu Xiuzhi
China
Khushbir Kaur
India
Jeon Yeongeun
South Korea
Hammer Throw Zhang Wenxiu
China
Manju Bala
India
Aya Masumi
Japan
400m Adekoya Oluwakemi Mujidat
Bahrain
Quach Thi Lan
Vietnam
Machettira Poovamma Raju
India
100m Wei Yongli
China
Fukushima Chisato
Japan
Safronova Olga
Kazakhstan
Long Jump Londa Maria Natalia
Indonesia
Bui Thi Thu Thao
Vietnam
Jiang Yanfei
China
1500m Jamal Maryam Yusuf Isa
Bahrain
Gebregeiorges Mimi Belete
Bahrain
Orchatteri Puthiya Veetil Jaisha
India
Discus Throw Punia Seema
India
Lu Xiaoxin
China
Tan Jian
China
Pole Vault Li Ling
China
Abiko Tomomi
Japan
Lim Eunji
South Korea
100m Hurdles Wu Shuijiao
China
Sun Yawei
China
Kimura Ayako
Japan
Triple Jump Rypakova Olga
Kazakhstan
Kotlyarova Aleksandra
Uzbekistan
Ektova Irina
Kazakhstan
800m Mukasheva Margarita
Kazakhstan
Tintu Lukka
India
Zhao Jing
China
200m Safronova Olga
Kazakhstan
Wei Yongli
China
Fukushima Chisato
Japan
Javelin Throw Zhang Li
China
Li Lingwei
China
Annu Rani
India
400m Hurdles Adekoya Oluwakemi Mujidat
Bahrain
Kubokura Satomi
Japan
Xiao Xia
China
Marathon Kirwa Eunice Jepkirui
Bahrain
Kizaki Ryoko
Japan
Gemgchu Lishan Dula
Bahrain
High Jump Radzivil Svetlana
Uzbekistan
Zheng Xingjuan
China
Dusanova Nadiya
Uzbekistan
5000m Jamal Maryam Yusuf Isa
Bahrain
Gebregeiorges Mimi Belete
Bahrain
Ding Changqin
China
4x100m Relay Tao Yujia
Kong Lingwei
Lin Huijun
Wei Yongli
China
Ivanchukova Svetlana
Zyabkina Viktoriya
Tulapina Anastassiya
Safronova Olga
Kazakhstan
Fujimori Anna
Ichikawa Kana
Aoki Masumi
Fukushima Chisato
Japan
4x400m Relay Priyanka Pawar
Tintu Lukka
Mandeep Kaur
Machettira Poovamma Raju
India
Aoyama Seika
Matsumoto Nanako
Ichikawa Kana
Chiba Asami
Japan
Li Manyuan
Wang Huan
Chen Jingwen
Cheng Chong
China
Heptathlon Voronina Ekaterina
Uzbekistan
Wang Qingling
China
Tarasova Yuliya
Uzbekistan

2014 Men Athletics Schedule

Date Time Event Phase
27th September 18:35 High Jump Qualifying
27th September 18:45 Hammer  Throw Final
27th September 19:00 100m 1R
27th September 21:00 400m 1R
27th September 21:20 5,000m Final
28th September 08:00 20km  Race Walk Final
28th September 10:05 Long  Jump Qualifying
28th September 10:30 1,500m 1R
28th September 11:15 400m Semi-finals
28th September 18:30 Pole Vault Final
28th September 19:15 100m Semi-finals
28th September 19:50 400m Final
28th September 20:35 110m  Hurdles 1R
28th September 21:30 100m Final
29th September 18:30 High Jump Final
29th September 19:15 1,500m Final
29th September 19:40 4x100m  Relay 1R
29th September 20:35 3,000m  Steeplechase Final
29th September 21:25 4x400m  Relay 1R
30th September 10:00 Decathlon - 100m 1/10
30th September 10:40 Decathlon - Long Jump 2/10
30th September 10:55 400m  Hurdles 1R
30th September 12:00 Decathlon - Shot Put 3/10
30th September 18:35 Decathlon - High Jump 4/10
30th September 18:40 Discus  Throw Final
30th September 19:40 Long  Jump Final
30th September 19:45 200m 1R
30th September 20:40 800m 1R
30th September 21:35 110m  Hurdles Final
30th September 21:50 Decathlon - 400m 5/10
1st October 07:00 50km  Race Walk Final
1st October 09:00 Decathlon - 110m Hurdles 6/10
1st October 09:15 Triple  Jump Qualifying
1st October 09:40 Decathlon - Discus Throw 7/10
1st October 09:45 200m Semi-finals
1st October 11:00 800m Semi-finals
1st October 11:20 Decathlon - Pole Vault 8/10
1st October 18:30 Decathlon - Javelin Throw 9/10
1st October 19:20 800m Final
1st October 20:00 200m Final
1st October 20:50 400m  Hurdles Final
1st October 21:25 Decathlon  1500m 10/10
2nd October 18:50 Javelin  Throw Final
2nd October 18:55 Triple  Jump Final
2nd October 19:45 4x100m  Relay Final
2nd October 20:25 4x400m  Relay Final
2nd October 20:45 Shot  Put Final
2nd October 21:20 10,000m Final
3rd October 09:00 Marathon Final

2014 Women Athletics Schedule

Date Time Event Phase
27th September 18:30 100m 1R
27th September 19:25 Shot  Put Final
27th September 19:30 10,000m Final
27th September 20:25 400m 1R
27th September 21:50 3,000m  Steeplechase Final
28th September 11:00 20km  Race Walk Final
28th September 10:00 Heptathlon - 100m Hurdles 1/7
28th September 10:40 Heptathlon - High Jump 2/7
28th September 10:50 1,500m 1R
28th September 18:35 Heptathlon - Shot Put 3/7
28th September 18:40 Hammer  Throw Final
28th September 19:00 100m Semi-finals
28th September 19:35 400m Final
28th September 21:05 Heptathlon - 200m 4/7
28th September 21:20 100m Final
29th September 10:00 Heptathlon - Long Jump 5/7
29th September 11:40 Heptathlon - Javelin Throw 6/7
29th September 18:35 Heptathlon - 800m 7/7
29th September 19:00 Long  Jump Final
29th September 19:05 1,500m Final
29th September 19:30 Discus  Throw Final
29th September 21:45 4x400m  Relay 1R
30th September 10:25 400m  Hurdles 1R
30th September 18:30 Pole Vault Final
30th September 18:45 100m  Hurdles 1R
30th September 19:15 200m 1R
30th September 20:15 800m 1R
1st October 09:25 200m Semi-finals
1st October 18:35 100m  Hurdles Final
1st October 18:50 Triple  Jump Final
1st October 19:10 800m Final
1st October 19:50 200m Final
1st October 20:10 Javelin  Throw Final
1st October 20:35 400m  Hurdles Final
2nd October 09:00 Marathon Final
2nd October 18:30 High Jump Final
2nd October 19:00 5,000m Final
2nd October 19:35 4x100m  Relay Final
2nd October 20:35 4x400m  Relay Final

Asian Games Athletics All Time Medal Tally

Rank Nation Gold Medal Silver Medal Bronze Medal Total
1 China 13 15 8 36
2 India  5 2 4 11
3 Bahrain 5 0 4 9
4 Japan  4 8 8 20
5 Kazakhstan 4 4 3 11
6 South Korea 4 3 3 10
7 Qatar 3 4 4 11
8 Saudi Arabia 3 2 3 8
9 Uzbekistan 2 3 3 8
10 Iran 2 2 1 5
11 Thailand 1 0 2 3
12 Tajikistan 1 0 0 1
13 Vietnam 0 3 2 5
14 Chinese Taipei 0 1 1 2
15 Iraq 0 1 0 1
16 Oman 0 0 1 1
North Korea 0 0 1 1
United Arab Emirates 0 0 1 1
Total 47 48 49 144

Asian Games Athletics 2010

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres Lao Yi 10.24 Yasir Baalghayth A Alnashri 10.26 Barakat Al Harthi 10.28
200 metres Femi Ogunode 20.43 (PB) Kenji Fujimitsu  20.74 Omar Al Salfa 20.83
400 metres Femi Ogunode 45.12 (PB) Yuzo Kanemaru  45.32 (SB) Yousef Masrahi 45.71
800 metres Sajjad Moradi 1:45.45 Adnan Al Mntfage 1:45.88 (PB) Musaab Bala 1:46.19 
1500 metres Mohammed Shaween 3:36.49 (GR) Sajad Moradi 3:37.09 (PB) Belal Mansoor Ali 3:38.39
5000 metres Ali Hasan Mahboob 13:47.86 (SB) James Kwalia 13:48.55 Felix Kibore 13:49.31
10,000 metres Bilisuma Shugi Gelassa 27:32.72 (GR,PB) Essa Ismail Rashed 27:33.09 (SB) Ali Hasan Mahboob 27:40.07 (SB)
110 metres hurdles Liu Xiang 13.09 (SB) Shi Dongpeng 13.38 (SB) Park Tae-Kyong 13.48 (PB)
400 metres hurdles Joseph Abraham  49.96 (PB) Bandar Sharahili 50.29 Naohiro Kawakita  50.37
3000 metres steeplechase Tareq Mubarak Taher 8:25.89 (GR) Thamer Kamal Ali 8:26.27 Ali Ahmed Al-Amri 8:30.96
4×100 metres relay  China
Lu Bin
Liang Jiahong
Su Bingtian
Lao Yi
38.78 (GR)  Chinese Taipei
Wang Wen Tang
Liu Yuan-Kai
Tsai Meng Lin
Yi Wei Chen
39.05  Thailand
Poommanus Jankem
Wachara Sondee
Jirapong Meenapra
Sittichai Suwonprateep
39.09 (SB)
4×400 metres relay Saudi Arabia
Ismail Al-Sabani
Mohammed Al-Salhi
Hamed Al-Bishi
Yousef Masrahi
3:02.30 (NR)  Japan
Yusuke Ishizuka
Kenji Fujimitsu
Hideyuki Hirose
Yuzo Kanemaru
3:02.43 (SB)  China
Lin Yang
Deng Shijie
Chang Pengben
Liu Xiaosheng
3:03.66 (NR)
Marathon  Ji Young-Jun 2:11:11 Yukihiro Kitaoka  2:12:46 Mubarak Hassan Shami 2:12:53
20 km walk Wang Hao 1:20:50 (SB) Chu Yafei 1:21:57 Kim Hyun-Sub 1:22:47
50 km walk Si Tianfeng 3:47:04 (SB) Li Lei 3:47:34 (PB) Koichiro Morioka  3:47:41 (PB
High jump Mutaz Barshim 2.27 m Hiromi Takahari  2.23 m (PB) Rashidahmed Al Mannai
Huang Haiqiang
Vitaliy Tsykunov
2.19 m
Pole vault Yang Yansheng 5.50 m Leonid Andreev
Kim Yoo-Suk
5:30 m none m
Long jump Kim Deok-Hyeon 8.11 m (SB) Su Xiongfeng 8.05 m Hussein Al-Sabee 7.96 m (SB)
Triple jump Li Yanxi 16.94 m (SB) Yevgeniy Ektov 16.86 m (SB) Cao Shuo 16.84 m
Shot put Sultan Al-Hebshi 20.57 m (GR)  Zhang Jun 19.59 m  Chang Ming-Huang 19.48 m
Discus throw Ehsan Haddadi 67.99 m (GR) Ahmed Mohammed Dheeb 64.56 m (NR) Mohammad Samimi 63.46m
Hammer throw Dilshod Nazarov 76,44 m Kaveh Mousavi 68,90 m Hiroaki Doi  68,72 m
Javelin throw  Yukifumi Murakami  83.15 m (PB) Park Jae-Myong 79.92 m Rinat Tarzumanov 79.65 m
Decathlon Dmitriy Karpov 8026 pts Kim Kun-Woo 7808 pts Vu van Huyen 7755 pts

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres Chisato Fukushima  11.33 Guzel Khubbieva 11.34 (SB) Vu Thi Huong 11.43
200 metres Chisato Fukushima  23.62 Vu Thi Huong 23.74 Guzel Khubbieva 23.87
400 metres Olga Tereshkova 51.97 (SB) Asami Chiba  52.68 Marina Maslyonko 52.70
800 metres Margarita Matsko 2:00.29 (PB) Thanh Hang Truong 2:00.91 (NR) Tintu Luka  2:01.36
1500 metres Maryam Yusuf Jamal 4:08.22 Truong Thanh Hang 4:09.58 (PB) Mimi Gebregeiorges 4:10.42
5000 metres  Mimi Belete Gebregeiorges 15:15.59 (PB) Preeja Sreedharan  15:15.89 (NR) Kavita Raut  15:16.54 (PB)
10,000 metres Preeja Sreedharan  31:50.47 (NR) Kavita Raut  31:51.44 (PB) Shitay Habtegebrel 31:53.27 (PB)
100 metres hurdles Lee Yeon-Kyung 13.23 Natalya Ivoninskaya 13.24 Sun Yawei 13.27
400 metres hurdles Ashwini Chidananda Akkunji  56.15 (PB) Xing Wang 56.76 Satomi Kubokura  56.83
3000 metres steeplechase Sudha Singh  9:55.47 (NR) Jin Yuan 9:55.71 Minori Hayakari  10:01.25
4×100 metres relay  Thailand
Phatsorn Jaksuninkorn
Orranut Klomdee
Laphassaporn Tawoncharoen
Nongnuch Sanrat
44.09  China
Tao Yujia
Liang Qiuping
Jiang Lan
Ye Jiabei
44.22 (SB)  Japan
Mayumi Watanabe
Momoko Takahashi
Yumeka Sano
Chisato Fukushima
44.41 (SB)
4×400 metres relay India
Manjit Kaur
Ashwini Akkunji
Sini Jose
Mandeep Kaur
3:29.02 (GR)  Kazakhstan
Marina Maslyonko
Viktoriya Yalovtseva
Margarita Matsko
Olga Tereshkova
3:30.03 (NR)  China
Zheng Zhihui
Tang Xiaoyin
Chen Lin
Chen Jingwen
3:30.89 (SB)
Marathon Zhou Chunxiu 2:25:00 (SB)  Zhu Xiaolin 2:26:35 (SB)  Kim Kum-Ok 2:27:06
20 km walk Liu Hong 1:30:06 (GR,SB) Masumi Fuchise  1:30:34 Li Yanfei 1:32:34
High jump Svetlana Radzivil 1.95 m (GR,PB) Nadiya Dusanova 1.93 m Anna Ustinova
Zheng Xingjuan
1.90 m
Pole vault Li Caixia 4.30 m Li Ling 4.30 m YTomomi Abiko  4.15 m
Long jump Jung Soon-Ok 6.53 m (SB) Olga Rypakova 6.50 m (SB) Yuliya Tarasova 6.49 m
Triple jump Olga Rypakova 14.78 m Xie Limei 14.18 m Thitima Muangjan 13.85 m
Shot put Ling Li 19,94 m (PB) Lijiao Gong 19,67 m Lee Mi-Young 17,51 m (SB)
Discus throw Li Yanfeng 66.18 m (GR,SB) Song Aimin 64.04 m (SB) Krishna Poonia  61.94 m
Hammer throw Zhang Wenxiu 72.84 m Wang Zheng 68.17 m Yuka Murofushi  62.94 m
Javelin throw Yuki Ebihara  61.56 m (GR,NR) Xue Juan 58.72 m Li Lingwei 57.61 m
Heptathlon Yuliya Tarasova 5783 pts Yuki Nakata  5606 pts Pramila Gudandda  5415 pts