Asian Games 28th September 2014

Asian Games 28th September 2014 Medal Tally

Ranking Country Gold Silver Bronze total
15 China 9 4 7 20
16 South Korea 7 6 7 20
17 Thailand 3 2 3 8
18 Japan 2 3 9 14
19 India 2 2 5 9
20 Chinese Taipei 2 2 3 7
21 Qatar 2 0 0 2
22 Bahrain 1 1 0 2
22 Iran 1 1 0 2
23 Saudi Arabia 1 1 0 2
25 Indonesia 1 0 1 2
26 Malaysia 0 2 1 3
27 Kazakhstan 0 1 2 3
27 Mongolia 0 1 2 3
29 Kyrgyzstan 0 1 1 2
30 Myanmar 0 1 0 1
30 Singapore 0 1 0 1
31 Tajikistan 0 1 0 1
32 Vietnam 0 1 0 1
34 Hong Kong 0 0 2 2
35 Uzbekistan 0 0 1 1
Total 31 31 44 106

Asian Games 28th September 2014 Schedule

Archery

Start Time Event Gold Silver Bronze
11:15 Recurve Team Men Yong Zhiwei
Qi Kaiyao
Gu Xuesong
China
Bakri Atiq Bazil Bin
Kamaruddin Haziq Bin
Mohamad Khairul Anuar Bin
Malaysia
Oh Jinhyek
Lee Seungyun
Ku Bonchan
South Korea
10:25 Recurve Team Women Jung Dasomi
Chang Hyejin
Lee Tukyoung
South Korea
Xu Jing
Cheng Ming
Zhu Jueman
China
Hayakawa Ren
Hayashi Yuki
Kawanaka Kaori
Japan
16:02 Recurve Individual Men Oh Jinhyek
South Korea
Yong Zhiwei
China
Kuo Cheng Wei
Chinese Taipei
15:44 Recurve Individual Women Jung Dasomi
South Korea
Chang Hyejin
South Korea
Xu Jing
China

Athletics

Start Time Event Gold Silver Bronze
8:00 20km Race Walk Men Wang Zhen
China
Suzuki Yusuke
Japan
Kim Hyunsub
South Korea
11:00 20km Race Walk Women Lu Xiuzhi
China
Khushbir Kaur
India
Jeon Yeongeun
South Korea
18:30 Pole Vault Men Xue Changrui
China
Sawano Daichi
Japan
Jin Minsub
South Korea
19:50 400m Men Masrahi Yousef Ahmed M
Saudi Arabia
Abbas Abbas Abubakar
Bahrain
Arokiarajiv
India
19:35 400m Women Adekoya Oluwakemi Mujidat
Bahrain
Quach Thi Lan
Vietnam
Machettira Poovamma Raju
India
21:30 100m Men Ogunode Femi Seun
Qatar
Su Bingtian
China
Takase Kei
Japan
21:20 100m Women Wei Yongli
China
Fukushima Chisato
Japan
Safronova Olga
Kazakhstan
18:40 Hammer Throw Women Zhang Wenxiu
China
Manju Bala
India
Aya Masumi
Japan

Badminton

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:30 Singles Men

Lee Chong Wei
Malaysia


Wei Nan
Hong Kong
15:00 Singles Women Wang Yihan
China
Li Xuerui
China

20:15 Doubles Mixed

Jordan Praveen
Susanto Debby
Indonesia


Xu Chen
Ma Jin
China
Doubles Mixed

Jordan Praveen
Susanto Debby
Indonesia


Xu Chen
Ma Jin
China
19:00 Doubles Men Ahsan Mohammad
Setiawan Hendra
Indonesia
Yoo Yeonseong
Lee Yongdae
South Korea

Bowling

Start Time Event Gold Silver Bronze
16:45 Trios Men Sasaki Tomoyuki
Wada Shogo
Asato Shusaku
Japan
Syafiq Ridhwan
Zulkifli Zulmazran
Tan Chye Chern
Malaysia
Choi Bokeum
Park Jongwoo
Kim Kyungmin
South Korea
16:55 Trios Women Son Yunhee
Lee Nayoung
Jung Dawun
South Korea
Tan Cherie
Tan Jazreel
New Hui Fen
Singapore
Kim Jinsun
Lee Yeongseung
Jeon Eunhee
South Korea

Cycling

Start Time Event Gold Silver Bronze
10:00 Road Race Men Jang Kyunggu
South Korea
Moazami Godarzi Arvin
Iran
Leung Chun Wing
Hong Kong

Golf

Start Time Event Gold Silver Bronze
6:50 Individual Men Pan Cheng Tsung
Chinese Taipei
Kim Namhun
South Korea
Yu Chun An
Chinese Taipei
6:50 Individual Women Park Gyeol
South Korea
Sukapan Budsabakorn
Thailand
Sangchan Supamas
Thailand
6:50 Team Men
Chinese Taipei

South Korea

Thailand
6:50 Team Women
Thailand

South Korea

China

Wrestling

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:10 Freestyle 65kg Men Dutt Yogeshwar
India
Yusupov Zalimkhan
Tajikistan
Yeerlanbieke Katai
China


Navruzov Ikhtiyor
Uzbekistan
19:30 Freestyle 97kg Men Yazdani Reza
Iran
Musaev Magomed
Kyrgyzstan
Dorjkhand Khuderbulga
Mongolia


Ibragimov Mamed
Kazakhstan
20:10 Freestyle 55kg Women Yoshida Saori
Japan
Sundev Byambatseren
Mongolia
Tynybekova Aisuluu
Kyrgyzstan


Zhong Xuechun
China
20:30 Freestyle 75kg Women Zhou Feng
China
Manyurova Guzel
Kazakhstan
Hwang Eunju
South Korea


Ochirbat Burmaa
Mongolia

Baseball

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:30 Team Men
South Korea

Chinese Taipei

Japan

Tennis

Start Time Event Gold Silver Bronze
15:00 Singles Men

Sugita Yuichi
India


Sugita Yuichi
Japan
13:00 Singles Women

Hozumi Eri
Japan


Eguchi Misa
Japan
14:00 Doubles Men

Bhambri Yuki
Sharan Divij
India


Ratiwatana Sanchai
Ratiwatana Sonchat
Thailand
16:00 Doubles Mixed Mirza Sania
Thombare Prarthana Gulabrao
India
Chan Hao Ching
Chan Yung Jan
Chinese Taipei
Zhang Ze
Zheng Jie
China


Aoyama Shuko
Sugita Yuichi
Japan
12:00 Doubles Women

Mirza Sania
Thombare Prarthana Gulabrao
India


Chan Hao Ching
Chan Yung Jan
Chinese Taipei

Equestrian

Start Time Event Gold Silver Bronze
13:00 Jumping Team Open Al Thani Ali Khalid A
Alemadi Khalid Mohammed A S
Ghazallijahromi Nasser B
Mohammed Basem Hasan S
Qatar
Al Shalan Faisal
Almaqadi Salman Hamed S
Alrajhi Abdulrahman Bader M
Sharbatli Abdullah Waleed A
Saudi Arabia
Hayashi Tadahiro
Hirao Satoshi
Sugitani Taizo
Utsunomiya Takashi
Japan

Beach Volleyball

Start Time Event Gold Silver Bronze
15:00 Team Women Ma Yuanyuan
Xia Xinyi
China
Radarong Varapatsorn
Udomchavee Tanarattha
Thailand
Wang Fan
Yue Yuan
China

Sepaktakraw

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:30 Team Men
Thailand

South Korea

9:30 Team Women
Thailand

Myanmar