Asian Games 27th September 2014

Asian Games 27th September 2014 Medal Tally

Ranking Country Gold Silver Bronze total
15 China 5 9 2 16
16 South Korea 4 5 4 13
17 India 2 2 6 10
18 Japan 2 1 3 6
19 North Korea 2 1 0 3
20 Iran 1 1 2 4
21 Bahrain 1 1 1 3
21 Kazakhstan 1 1 1 3
22 Malaysia 1 1 1 3
24 Indonesia 1 0 1 2
25 Qatar 1 0 0 1
25 Tajikistan 1 0 0 1
26 UAE 1 0 0 1
27 Uzbekistan 1 0 0 1
29 Chinese Taipei 0 1 1 2
29 Kyrgyzstan 0 1 1 2
31 Mongolia 0 0 2 2
31 Thailand 0 0 2 2
32 Vietnam 0 0 2 2
34 Hong Kong 0 0 1 1
34 Philippines 0 0 1 1
Total 24 24 31 79

Asian Games 27th September 2014 Schedule

Archery

Start Time Event Gold Silver Bronze
11:15 Compound Team Men Verma Abhishek
Kumar Sandeep
Chauhan Rajat
India
Choi Yonghee
Min Lihong
Yang Youngho
South Korea
Kazempour Amir
Ebadi Esmaeil
Gheidi Majid
Iran
10:25 Compound Team Women Kim Yunhee
Seok Jihyun
Choi Bomin
South Korea
Huang I Jou
Wen Ning Meng
Chen Li Ju
Chinese Taipei
Sudhir Shende Purvasha
Vennam Jyothi Surekha
Deb Trisha
India
16:02 Compound Individual Men Ebadi Esmaeil
Iran
Verma Abhishek
India
Dela Cruz Paul Marton
Philippines
15:44 Compound Individual Women Choi Bomin
South Korea
Seok Jihyun
South Korea
Deb Trisha
India

Athletics

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:45 Hammer Throw Men Nazarov Dilshod
Tajikistan
Wang Shizhu
China
Wan Yong
China
21:20 5000m Men Al Garni Mohamad
Qatar
Gebre Alemu Bekele
Bahrain
Rop Albert Kibichii
Bahrain
19:25 Shot Put Women Gong Lijiao
China
Rajabi Leyla
Iran
Guo Tianqian
China
19:30 10000m Women Mohammed Alia Mohammed Saeed
UAE
Ding Changqin
China
Hagiwara Ayumi
Japan
21:50 3000m Steeplechase Women Jebet Ruth
Bahrain
Li Zhenzhu
China
Babar Lalita Shivaji
India

Badminton

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:00 Doubles Men

Goh Wei Shem
Tan Wee Kiong
Malaysia


Kim Sarang
Kim Gijung
South Korea
19:00 Doubles Women Polii Greysia
Maheswari Nitya Krishinda
Indonesia
Takahashi Ayaka
Matsutomo Misaki
Japan

15:00 Singles Women

Tai Tzu Ying
Chinese Taipei


Bae Yeonju
South Korea

Cycling

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:00 Individual Time Trial Men Lutsenko Alexey
Kazakhstan
Vakker Evgenii
Kyrgyzstan
Askari Hossein
Iran
11:30 Individual Time Trial Women Na Ahreum
South Korea
Li Wenjuan
China
Wong Wan Yiu Jamie
Hong Kong

Shooting

Start Time Event Gold Silver Bronze
15:00 50m Rifle 3 Positions(Team) Men Zhu Qinan
Cao Yifei
Kang Hongwei
China
Kim Jonghyun
Han Jinseop
Kwon Juncheol
South Korea
Yamashita Toshikazu
Yajima Midori
Matsumoto Takayuki
Japan
15:10 50m Rifle 3 Positions(Individual) Men Cao Yifei
China
Zhu Qinan
China
Chain Singh
India
15:20 10m Running Target Mixed(Team) Men Zhai Yujia
Zhang Jie
Xie Durun
China
Kim Jisong
Pak Myongwon
Jo Yongchol
North Korea
Tran Hoang Vu
Ngo Huu Vuong
Do Duc Hung
Vietnam
15:30 10m Running Target Mixed(Individual) Men Kim Jisong
North Korea
Zhai Yujia
China
Jeong Youjin
South Korea
14:30 Skeet(Team) Women Zhang Heng
Li Bowen
Lin Piao Piao
China
Kwak Yuhyun
Kim Minji
Son Hyekyoung
South Korea
Jiewchaloemmit Sutiya
Sut Arporn Nutchaya
Imprasertsuk Isarapa
Thailand
14:40 Skeet(Individual) Women Kim Minji
South Korea
Zhang Heng
China
Jiewchaloemmit Sutiya
Thailand

Wrestling

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:10 Freestyle 57kg Men Jong Hakjin
North Korea
Kaliyev Rassul
Kazakhstan
Batbold Nomin
Mongolia


Yun Junsik
South Korea
19:30 Freestyle 70kg Men Abdurakhmonov Bekzod
Uzbekistan
Oh Manho
South Korea
Dogdurbek Uulu Elaman
Kyrgyzstan


Kojima Takafumi
Japan
20:10 Freestyle 48kg Women Tosaka Eri
Japan
Sun Yanan
China
Amanzhol Tatyana
Kazakhstan


Vinesh
India
20:30 Freestyle 63kg Women Watari Rio
Japan
Xiluo Zhuoma
China
Sukhee Tserenchimed
Mongolia


Jakhar Geetika
India

Sepaktakraw

Start Time Event Gold Silver Bronze
9:30 Team Women

Jumasiah
Kusnelia
Lena
Leni
Cristy Florensia
Modjundju Widya Andrini
Sari Dini Mita
Sari Rike Media
Sumito Nur Isni Chikita
Umar Hasmawati
Wati Irma
Indonesia


Bui Thi Hai Yen
Cao Thi Hai Yen
Cao Thi Yen
Duong Thi Xuyen
Le Thi Tam
Nguyen Thi Bich Thuy
Nguyen Thi Hoa
Nguyen Thi Quyen
Nguyen Bach Van
Tran Thi Thu Hoai
Tran Thi Thuy Linh
Vietnam

Squash

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:00 Team Women Arnold Delia Odette
David Nicol Ann
Low Wee Wern
Gnanasigamani Vanessa Raj
Malaysia
Pallikal Dipika Rebecca
Chinappa Joshana
Alankamony Anaka
Balamurukan Aparajitha
India

16:30 Team Men Ghosal Saurav
Sandhu Harinder Pal Singh
Mangaonkar Mahesh
Kush Kumar
India
Iskandar Mohamad Azlan Bin
Mohd Adnan Mohd Nafiizwan Bin
Ong Beng Hee
Yuen Chee Wern
Malaysia