Asian Games 26th September 2014

Asian Games 26th September 2014 Medal Tally

Ranking Country Gold Silver Bronze total
15 China 12 7 5 24
16 South Korea 3 4 5 12
17 Japan 2 6 3 11
18 Kazakhstan 2 1 1 4
19 Qatar 1 0 1 2
20 Iran 1 0 0 1
20 Pakistan 1 0 0 1
22 Malaysia 0 1 2 3
22 Vietnam 0 1 2 3
24 India 0 1 1 2
25 Bangladesh 0 1 0 1
26 Hong Kong 0 0 3 3
27 Chinese Taipei 0 0 1 1
27 Indonesia 0 0 1 1
28 Kuwait 0 0 1 1
29 Singapore 0 0 1 1
30 Sri Lanka 0 0 1 1
31 Thailand 0 0 1 1
32 Uzbekistan 0 0 1 1
Total 22 22 30 74

Asian Games 26th September 2014 Schedule

Swimming

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:06 50m Breaststroke Men Balandin Dmitriy
Kazakhstan
Koseki Yasuhiro
Japan
Sejwal Sandeep
India
20:30 4x100m Medley Relay Men Xu Jiayu
Li Xiang
Li Zhuhao
Ning Zetao
Jin Yan
Mao Feilian
Wang Yuxin
Yu Hexin
China
Irie Ryosuke
Koseki Yasuhiro
Ikebata Hirofumi
Shioura Shinri
Japan
Park Seonkwan
Choi Kyuwoong
Chang Gyucheol
Park Taehwan
Im Taejeong
Ju Janghun
Yun Seokhwan
Kim Sungkyum
South Korea
19:00 50m Freestyle Women Chen Xinyi
China
Uchida Miki
Japan
Tang Yi
China
19:24 200m Backstroke Women Akase Sayaka
Japan
Chen Jie
China
Nguyen Thi Anh Vien
Vietnam
20:13 200m Individual Medley Women Ye Shiwen
China
Watanabe Kanako
Japan
Teramura Miho
Japan
1500m Freestyle Men Sun Yang
China
Yamamoto Kohei
Japan
Wang Kecheng
China

Gymnastics

Start Time Event Gold Silver Bronze
17:00 Individual Competition Men Dong Dong
China
Tu Xiao
China
Ueyama Yasuhiro
Japan
16:15 Individual Competition Women Li Dan
China
Zhong Xingping
China
Kishi Ayano
Japan

Sepaktakraw

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:30 Team Men

Amir Amirul Zazwan Bin
Borhan Mohd Muqlis Bin
Ismail Mohd Helmi Bin
Mohd Dahan Mohd Zamree Bin
Mohd Nor Azmi Ahmad Aizat Bin
Mohd Rosdi Mohammad Syahir Bin
Muhammad Roslan Mohamad Fadzli Bin
Refin Izurin Bin
Salehan Mohd Syazreenqamar Bin
Shafie Mohd Kamal Alfiza Bin
Sulaiman Muhammad Idham Bin
Sumari Zuleffendi Bin
Malaysia


Firmansyah
Nofrizal
Akmal Syamsul
Aldilatama Abrian Sihab
Hadi Syamsul
Pago Hendra
Paturay Andi
Prasetyo Victoria Eka
Rijal Saiful
Uba Husni
Utama Yovi Hendra
Wajib Muhammad Ruswan
Indonesia

Shooting

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:00 25m Center Fire Pistol(Team) Men Jin Yongde
Li Chuanlin
Ding Feng
China
Tamang Pemba
Singh Gurpreet
Kumar Vijay
India
Kim Youngmin
Jang Daekyu
Kim Jinil
South Korea
14:10 25m Center Fire Pistol(Individual) Men Engachev Oleg
Qatar
Jin Yongde
China
Gai Bin
Singapore
14:20 50m Rifle 3 Positions(Team) Women Chang Jing
Zhao Huixin
Chen Dongqi
China
Jeong Mira
Yoo Seoyoung
Kim Seola
South Korea
Dovgun Olga
Malinovskaya Alexandra
Lunina Yelizaveta
Kazakhstan
14:30 50m Rifle 3 Positions(Individual) Women Dovgun Olga
Kazakhstan
Jeong Mira
South Korea
Chang Jing
China
15:30 10m Running Target(Team) Women Li Xue Yan
Yang Zeng
Su Li
China
Nguyen Thi Thu Hang
Dang Hong Ha
Nguyen Thi Le Quyen
Vietnam
Mohamed Mhamud Amal
Humaid Taaeeb Saaida
Jama Anisa Saleh
Qatar
15:40 10m Running Target(Individual) Women Li Xue Yan
China
Su Li
China
Nguyen Thi Thu Hang
Vietnam

Squash

Start Time Event Gold Silver Bronze
16:30 Team Men

Ammar A I A Altamimi
Abdullah Kh Kh H M Almezayen
Ali B M E M Alramezi
Falah F M A Mohammad
Kuwait


Lee Ho Yin
Au Chun Ming
Yip Tsz Fung
Tang Cheuk Yan
Hong Kong
14:00 Team Women

Au Wing Chi Annie
Chan Ho Ling
Liu Tsz Ling
Tong Tsz Wing
Hong Kong


Park Eunok
Song Sunmi
Yang Yeonsoo
Lee Jihyun
South Korea

Weightlifting

Start Time Event Gold Silver Bronze
15:00 105kg Men Yang Zhe
China
Kim Minjae
South Korea
Dusmurotov Sardorbek
Uzbekistan
21:00 +105kg Men Salimikordasiabi Behdad
Iran
Ai Yunan
China
Chen Shih Chien
Chinese Taipei
18:00 +75kg Women Zhou Lulu
China
Grabovetskaya Mariya
Kazakhstan
Pulsabsakul Chitchanok
Thailand

Triathlon

Start Time Event Gold Silver Bronze
15:00 Relay Mixed Sato Yuka
Tayama Hirokatsu
Ueda Ai
Hosoda Yuichi
Japan
Jeong Hyerim
Heo Minho
Kim Gyuri
Kim Jihwan
South Korea
Xin Lingxi
Duan Zhengyu
Huang Yuting
Bai Faquan
China

Equestrian

Start Time Event Gold Silver Bronze
13:00 Eventing Individual Open Song Sangwuk
South Korea
Hua Tian
China
Bang Sire
South Korea
13:00 Eventing Team Open Hong Wonjae
Bang Sire
Cheon Jaisik
Song Sangwuk
South Korea
Sato Tae
Kusunoki Takanori
Kitajima Ryuzo
Tanaka Toshiyuki
Japan
Fardel Nicole Michele
Ho Thomas Edward Heffernan
Ho Yuen Yan Annie
Hong Kong

Badminton

Start Time Event Gold Silver Bronze
19:00 Doubles Women

Hoo Vivian Kah Mun
Woon Khe Wei
Malaysia


Zhao Yunlei
Tian Qing
China

Bowling

Start Time Event Gold Silver Bronze
18:45 Doubles Women Son Yunhee
Lee Nayoung
South Korea
Sin Li Jane
Shalin Zulkifli
Malaysia
Lee Yeongseung
Jung Dawun
South Korea

Cricket

Start Time Event Gold Silver Bronze
14:00 Team Women
Pakistan

Bangladesh

Sri Lanka